agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2017, 10:35   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2017
Neyi yanlış yapıyorum ?:

Her saksıda 1 tane yenilebilir domates çıkıyor.
Diğerleri ya küçük kalıyor ya da resimdeki gibi.
Azot içeren sıvı gübre aldım."yapraklara püskürtün" diye yazıyor,ayrıca yarım litre suya
bir kola kapağı filan düşüyor...az geldi gözüme(Gentafol)

https://1drv.ms/f/s!Am4yMVdZjYGS9SxbSWh1idyHlx42

ddinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 16:48   #62
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
O altındaki kara leke çiçekburnu çürüklüğü belirtisi yani kalsiyum eksikliği var bitkilerin.Topraktan kalsiyumu alamıyor **** kalsiyum yeteri kadar yok.Sıvı gübrelerin içerisinde kalsiyum içeren gübreler **** kireç işinizi görür sanırsam.Örnek resimdeki gibiyse şayet öyle görünüyor gerçi. Şayet böcek girişi gibi bir siyahlık ise tuta kelebeği zararı da olabilir.Resimden tam belli olmuyor.

http://1.bp.blogspot.com/-L3mh4tBcmN...t%C3%BC041.jpg

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 18:17   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddinc Mesajı Göster
Neyi yanlış yapıyorum ?:

Azot içeren sıvı gübre aldım."yapraklara püskürtün" diye yazıyor,ayrıca yarım litre suya

Domatesleri güneşin altından alıp hafif gölgeli bir yere **** agaç altına alırsanız daha iyi olur direk güneşin altında bu sıçaklarda dayanamazlar. Aldığınız gübre gentafolun hangisi oldugu bilemediğim için tam yorum yapamıyorum. Bitkiye sadece azot yetmeyebilir 1 kilo NPK 15 15 15 alırsanız herhangi bir tarım marketten kilosu 2.5tl olması lazımdı 1 kilo yeter. NPK 15 15 15 i bir tane saksıya 1 çorba kaşıgı kadar 2 haftada 1 kere verirseniz bir de günlük sularsanız daha iyi verim alabilirsiniz.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 18:28   #64
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Toprakta yeteri kadar Kalsiyum vardı belki ama bitki alamıyor da olabilir. Düzensiz ya da gereğinden az/çok sulama da sorunun kaynağı olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddinc Mesajı Göster
Neyi yanlış yapıyorum ?:

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 18:42   #65
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn ddinc'in mesajında gübre yetersizliğine işaret edecek bir sorun gözükmüyor. Bu aşamada neden ek gübre kullanmasını tavsiye ettiğinizi anlayamadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Domatesleri güneşin altından alıp hafif gölgeli bir yere **** agaç altına alırsanız daha iyi olur direk güneşin altında bu sıçaklarda dayanamazlar. Aldığınız gübre gentafolun hangisi oldugu bilemediğim için tam yorum yapamıyorum. Bitkiye sadece azot yetmeyebilir 1 kilo NPK 15 15 15 alırsanız herhangi bir tarım marketten kilosu 2.5tl olması lazımdı 1 kilo yeter. NPK 15 15 15 i bir tane saksıya 1 çorba kaşıgı kadar 2 haftada 1 kere verirseniz bir de günlük sularsanız daha iyi verim alabilirsiniz.

Eski 16-07-2017, 22:49   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn ddinc'in mesajında gübre yetersizliğine işaret edecek bir sorun gözükmüyor. Bu aşamada neden ek gübre kullanmasını tavsiye ettiğinizi anlayamadım.
Bitkiye sadece azot gübresi zamanla yetersiz geleceği ve bitkinin azotun yanında fosfor ve potasyuma da ihtiyacının olduğunu düşündüğüm için tavsiye ettim.
-Sürekli azotla beslenirse bitki büyür gelişir çiçeğe durmaz geç çiçeklenir çiçekleri dökülür ya da meyveleri büyümez. Sadece azot verilirse bitki fazla yapraklanır ve dayanıklılığı azalır diye biliyorum yanlış mı biliyorum

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 23:34   #67
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

İlk resimdeki meyvede çiçek burnu çürüklüğü gözüküyor. Meyve çeperinin oluşumuna katkıda bulunan başlıca mineralin Kalsiyum olduğu biliniyor. Bitkinin toprağında Kalsiyum eksikliği olabilir. Bir diğer olasılıkta da toprakta yeteri kadar Kalsiyum olabilir ama, başka bileşenlerin fazlalığından dolayı, bitki Kalsiyum'u alamıyor olabilir.

Bir de sizin iki haftada bir çorba kaşığı kadar vermeyi tavsiye ettiğiniz gübre suda çözünüyor mu? Bitki zaten yaşam döngüsünün sonuna gelmek üzere. Eğer bahsettiğiniz gübre suda çözünmüyorsa, kısa süre içinde ve özellikle yüzeyden granüler halde verilmesi ne kadar etkili olacak?

Bitki stres altında gözüküyor. Meyve tutum aşamasında günde bir kez sulanması stres seviyesini daha da yükselttiği gibi meyve lezzetini de azaltacaktır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Bitkiye sadece azot gübresi zamanla yetersiz geleceği ve bitkinin azotun yanında fosfor ve potasyuma da ihtiyacının olduğunu düşündüğüm için tavsiye ettim.
-Sürekli azotla beslenirse bitki büyür gelişir çiçeğe durmaz geç çiçeklenir çiçekleri dökülür ya da meyveleri büyümez. Sadece azot verilirse bitki fazla yapraklanır ve dayanıklılığı azalır diye biliyorum yanlış mı biliyorum

YeniGine beğendi.
Eski 04-12-2017, 20:16   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2013
azotlu gübreyi calsiyumlu bir gübreyle karıştırıp vermek doğru birşey mi yoksa ayrı ayrı mı vermeli

kankokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 08:50   #69
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kankokan Mesajı Göster
azotlu gübreyi calsiyumlu bir gübreyle karıştırıp vermek doğru birşey mi yoksa ayrı ayrı mı vermeli
Azotlu gübreleri sülfatlılar hariç diğer azotlarla, kalsiyumlu gübrelerle ve nitrik asit ile karıştırabilirsiniz,bunun yanında kalsiyum fosfor içerikli gübreler ve fosforik asitle de karışmaz,borla düşük dozda karışabilirliği vardır ancak karıştılmasa daha uygun olur.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017