agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni53Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2013, 13:36   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
ben bu domates yetiştiriciliğinden hiçbirşey anlamıyorum..
heryerde farklı şeyler yazıyor..
Ben hobi olrak Evimin bahçesinde 15-20 Kök domates bi okadarda biber ekiyorum.
İnternette araştırma yapıyorum. SULAMA nasıl yapılır diye.
1- Bazıları Can suyu ver bir daha çicekler mevyeye dönene kadar verme diyor.
2-Bazıları 3 günde bir su ver diyor.
3-Bu işin bir kuralı yok sanırım herkes kafasına göre suluyor..
Domateslerimin SIRIK pempe domateslerimin hepsi alttan yarısı siyahlaştı çürümeye başladılar.
Birisi Çok sulamışsın diyor. Birisi Kalsiyum Eksik diyor. Birisi Bi daha hiç su verme diyor.
ne yapacağımı şaşırdım..
Birileri bana lütfen yardım etsin..

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 14:11   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
sayın xoom
karşılaştığınız sorunlara verilen bütün cevapların haklılık payı var ama ayrıntılarını bilmeniz gerek. kendi tecrübelerimde edindiğim bilgilere göre şunları yapmalısınız.
domatese can suyundan sonra çiçek ve meyveye dönene kadar fazla su verilmez ama bu iklim ve yöresellikle değişir. sıcak ve nem azlığı varsa çiçeğe dönene kadar su vermemek bitkiye zarar verir.çiçek ve meyve oluşumuna kadar hafif susuzluk çekmek bitkiyi gelişimden önce üreme içgüdüsüne teşvik edecektir. en doğrusu bitki toprağının kupkuru ya da çamur gibi olmayacak şekilde nemli(tavlı) bir şekilde tutup buna göre sulamaktır.toprağın tavını kaybetmeyin ve durumuna göre sulayın.
domateslerinizin alttan çürümesi çiçek burunu hastalığından sebebi de kalsiyum eksikliğidir. kalsiyum bitkiler tarafından suyla taşınabilir ve susuzluk topraktan calsiyum emilimini azaltacağı için hastalık oluşur. fakat toprağınızda calsiyum eksikse ne kadar sularsanız sulayın hastalık olacaktır. bunun için forumda öneriler var onları uygulayabilirsiniz. domatesin erken evresinde fazla sulamak bitkiyi azmanlaştırarak geç meyve tutmasına sonraki evresinde fazla sulamaksa meyvelerin çatlamasına ve aroma azalmasına ,az sulamaksa her iki evrede bitki gelişiminin yeterli olmaması ve verim düşüklüğüne sebep olacaktır.işin sırrı toprağın tavı olan, kuru ve çamur olmayan nemli topraktır.

vural-can ve dturkay beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 23:00   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
uzman gözüyle

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xoom Mesajı Göster
ben bu domates yetiştiriciliğinden hiçbirşey anlamıyorum..
heryerde farklı şeyler yazıyor..
Ben hobi olrak Evimin bahçesinde 15-20 Kök domates bi okadarda biber ekiyorum.
İnternette araştırma yapıyorum. SULAMA nasıl yapılır diye.
1- Bazıları Can suyu ver bir daha çicekler mevyeye dönene kadar verme diyor.
2-Bazıları 3 günde bir su ver diyor.
3-Bu işin bir kuralı yok sanırım herkes kafasına göre suluyor..
Domateslerimin SIRIK pempe domateslerimin hepsi alttan yarısı siyahlaştı çürümeye başladılar.
Birisi Çok sulamışsın diyor. Birisi Kalsiyum Eksik diyor. Birisi Bi daha hiç su verme diyor.
ne yapacağımı şaşırdım..
Birileri bana lütfen yardım etsin..
xoom ilk dönemde fide döneminde su verilir (can suyu) 1 hafta su verilmez (yandırma yapılır) yandırma bitkinin belirli bir süre susuz bırakılır daha sonra 1 hafta sonra humik fulvik asit içeren bir gübre bitkinin kök bölgesine dökülür böylece yandırma işleminden sonra bitki kökleri bir anda uyarılarak saçak kökte dahil hem yüzeye hemde derine doğru kök atmaya başlar kök atma başlangıcı 3 günle 10 gün arası değişir kalsiyum eksikliği ise sırık domateslerde özellikle bitkinin boyu uzakdıkça ve yeşil aksam artıkça bunu daha yüksekteki bölgelere gönderemez böylece üst bölgelerde kalsiyum eksikliği olur kalsiyum eksikliğini sıcaklık bitkinin çok fazla terleme yapması stres yanlış sulama gibi faktörler tetikler

vural-can beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 03:16   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2013
merhaba sayın danışman, serada domates yetiştiriciliği yapıyorum domatesi 12 ekim tarihinde diktim. şimdi baya büyüdü ama gövdenin zayıf olduğunu söyleyip bana 20.20.20 gübresini verdirdiler. bu gübreyi domatesi diktikten iki ay sonra uygulamış oldum. ama hala aynı değişiklik yok bana göre. şöyle anlatayım yaprak ve gövde rengi açık yeşil, gövde ince çiçeklerde sorun yok kökte sorun yok. daha önce yapmış olduğum gübreleme ise 18.18.18 ve npk ve izelement, demir.birde üstten yaprak gübresi uyguladım bana yardımcı olurmusun. nasıl gübreleme yapmam gerekiyor. şu anda domates 5 ve 6 cı salkımları çiçek açıyor

mehmetdazkir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 23:02   #35
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Herkese iyi geceler...

Bahceme domates fidelerini 20 gune kadar dikicem...

Fakat sormak istedigim bir konu...bahceme komsudan taze sigir gubresi bulabiliyorum...

Taze sigir gubresini 20 gun onceden toprak altina koyup fideleri diksem zarari ya da faydasi olurmu acaba?

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 00:04   #36
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
20 gün çok kısa bir süre. Karıştırmamanızda fayda var. Bu gübreyi üstünü örtüp bir sene kadar bekletmenizde fayda var.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 14:39   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2013
Merhabalar

Ben karacabey bölgesinde domates yetiştiriciliği yapıyorum sanayi domates çeşidi olan advance ekiini yapacağım ve damlama sulama yapacağım tarlamda toprak analiz bilgileri dahilinde bana gübreleme proğramı hazırlayabilir misiniz
kum: %30
kil :%56
Silt: : %14
pH: : 8,05
Ec: 0,17
Kireç: 3,4
organik mad: 2,45
Azot: 0,12
P: 19,14ppm
k: 263 ppm
Ca: 6,207ppm
mg: 659 ppm
Na: 70,08
Fe: 10,27ppm
Mn: 11,41ppm
Zn: 0,47 ppm
Cu: 1,43ppm

Şimdiden teşekkürler

cihanil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 21:57   #38
Ağaç Dostu

sayın üreticilerimiz özellikle fide döneminde örtü altında yapılan yetiştiricilikte sulama için herhangibi bir damlamanın altına bir kab koyarak ne kadar su vereceğinizi bilebilirsiniz
domates için domates erken dönemde çok fazla su vermek doğru değildir sebebi ise çok su verirseniz kök tembelleşir kök atma faaliyeti istenen düzeyde olmaz bunun için damlama altına koyduğumuz suya 1.25 lt su akıtarak fide döneminde bu sulamayı litre olarak uygulayabiliriz

MeyveliTepe beğendi.
Eski 14-05-2014, 22:16   #39
Ağaç Dostu

domates bitkisinde stresi azalmak için amino asit ve deniz yosunu içeren bir gübre temin ederek yapraklardan ve damlama varsa damlada çektiriniz

Eski 21-08-2014, 09:54   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Merhaba,
Bahçeme hobi olarak yaklaşık 10 adet domates fidesi ekiyorum. Bu söylediğiniz uygunlukta mesela 18.18.18 gübreyi nereden bulabilirim. Hobi olarak bitki yetiştiricileri için tavsiyeniz var mıdır. Teşekkür ederim.

lovejoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 15:41   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
Merhaba sayin danisman ilk gubreleme programini meyve tutumuna kadar her sulamada mi uygulayacagiz. Damla sulama yontemiyle 3 gunde bir su vermekteyim. Yardimlariniz icin tesekkurler

fatiherikcioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 22:56   #42
Ağaç Dostu

gübre

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lovejoy Mesajı Göster
Merhaba,
Bahçeme hobi olarak yaklaşık 10 adet domates fidesi ekiyorum. Bu söylediğiniz uygunlukta mesela 18.18.18 gübreyi nereden bulabilirim. Hobi olarak bitki yetiştiricileri için tavsiyeniz var mıdır. Teşekkür ederim.
1 kg şeklinde kutularda ec fertelizer şeklinde 18.18.18 dengeli gübreyi sahilde iseniz çok kolay bulma ihtimaliniz var

Eski 28-01-2015, 23:02   #43
Ağaç Dostu

sulama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatiherikcioglu Mesajı Göster
Merhaba sayin danisman ilk gubreleme programini meyve tutumuna kadar her sulamada mi uygulayacagiz. Damla sulama yontemiyle 3 gunde bir su vermekteyim. Yardimlariniz icin tesekkurler
sulama 2-3 günde değil bitkinin gözle seyir durumuna göre yani bitkinin yaprakları kendini bırakmaya başlamış ise acilen su verilir forumda kesinlikle verilmeyen bir bilgidir madem yeri geldi söyliyim bitkinin su ihtiyacını en pratik şekilde şöyle anlarız dikili **** ekili oldugu alandaki topraktan bir avuc alırız avucumuzun içinde sıkıştırırız toprak şıkırtırdığımızda topak şeklinde kalıyor dağılmıyorsa su ihtiyacı yoktur ayrıca elin içinde nemli bir his bırakır şıkıştırdığımızda fakat şıkıştırdığımızda toprak dağılıyorsa hemen su vermek gerekir hata payı % 100 - 0 denenmiş uygulanmıştır

Eski 01-03-2015, 00:59   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
gübreleme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
DOMATESTE İLK DÖNEMLERDE GÜBRELEME PROGRAMI

18-18-18 2 kg
map 3 kg
magnezyum nitrat 2 kg
amonyum nitrat 3 kg
demir (fe) 200 gr
çinko 500 gr
bor 200 gr
. Merhaba sayin danisman belirttiğiniz bu gübreleme programini ne aralıklarda ve ne zamana kadar uygulamamız gerek. Yardımlarınız icin teşekkürler

Düzenleyen fatiherikcioglu : 01-03-2015 saat 09:13 Neden: konu hatasi
fatiherikcioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 14:10   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Merhabalar ben bu işlerde acemiyim, geçen sene tarlamıza domates,biber,fasulye,salatalık v.s. ektik. ekmeden önce yanmış koyun gübresiyle tarlayı kuvvetlendirdik ve bir akrabamızın tavsiyesi üzerine dab denilen gübreyi attık ve fidelerimizi ektik. Sadece domatese çiçekte iken ilaç verdik ne olduğunu da bilmiyorum. Ondan sonra sadece şeker gübresi verdik o da her birine bir tatlı kaşığı kadar. Şimdi bu senede ekmeyi düşünüyoruz ama ben zirai ilaç kullanmak istemiyorum. bu yukarıda yazılanların hepsi zirai ilaç mı. İlaçsız yapamazmıyım.teşekkürler

oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 19:20   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
DOMATESTE İLK DÖNEMLERDE GÜBRELEME PROGRAMI

18-18-18 2 kg
map 3 kg
magnezyum sülfat 2 kg
amonyum nitrat 3 kg
demir (fe) 200 gr
çinko 500 gr
bor 200 gr
Güzel ve faydalı bir konu. Teşekkür ederim.
bu miktarlar galiba dekar başına verilmesi gereken miktarlar değilmi?
Birde ilk dönem deyince ne kadar bir zamanı kapsıyor. Anlayanlar tabi var ama benim gibi bilmeyenler için soruyorum.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 16:30   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2015
merhaba, ismim İlkay öncelikle paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyorum. ziraat sektöründe ziraat teknikeri olarak ikinci haftamdayım. Bizim bayide 20.10.20 15.30.15 0.40.40 sıvı deniz yosunu map gübreleri ve sıvı kükürt ,dezenfektan gibi ürünlerimiz var. bunlar sera domatesinde nasıl uygulata bilirim ve bu ürünlerin karışabilirlik durumunun(kalsiyum çinko bor demir ) öğrene bilir miyim?
saygılar..

iilkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2015, 13:39   #48
Ağaçsever

serdar1984's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
sayın danışman 15 metrekare bir alanda domates biber patlıcan ve salatalık fidesi dikicem şu anda tohumlar çimlendi şaşırtma yapmak için bahçeye almak üzreyim benim sorum geçen senede diktim tüm bunları biber hariç diğerlerinden ürün almak mesele ben topragıma hangi gübreyi kullanmalıyım dikimden öncemi topraga karıştırmalıyım yoksa dikimden sonra diplerinemi atmalıyım nasıl yapıcagımı bilemiyorum bizim gibi tamamen amatör yapanlara biraz açık bilgi verebilirmisiniz. internette araştırıyorum ama hep büyük hektarlar için biçin yazıyorlar **** çok detaylı toptak analizli anlatıyorlar bişi anlamıyorum açıkcası daha basit bir yolu yokmu bunun !

babasultan40 beğendi.
serdar1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 12:23   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2015
bu verdiginiz gubre miktari nekadar alana gore?

ibrahimov Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 00:26   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2012
domateste map gübre uygulamasi

sayin danişman merhaba..map gübreyi ilaç tanki ile üsttenden uygulama yapabilirmiyiz...toprağimda fosfor çok az..nasil dengeleme yapabilirim acil cevap veririseniz seviniirim

elmasçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 11:23   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Arkadaşlar Biber,Hıyar, ve Domates diktim çiçek verdiklerinde azota ihtiyac duyuyolarmış bunun için güvercin pisliği bir avuç kadar diplerıne bırakılırsa sulamayla beraber azar azar bu ihtiyacı karşılar dediler. Biraz araştırdım kökleride yakabiliyormuş bununla ilgili deneyimi olan bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi nasıl bir yöntem uygulayım en faydalısı nasıl olur ?

leooel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 11:50   #52
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elmasçiçeği Mesajı Göster
sayin danişman merhaba..map gübreyi ilaç tanki ile üsttenden uygulama yapabilirmiyiz...toprağimda fosfor çok az..nasil dengeleme yapabilirim acil cevap veririseniz seviniirim
Taban gubrelerını ustten sakın kullanmayın, bıtkılerınız kavrulup kurur. Bu gubreler ekım oncesı kullanılır.

Sıze lazım olan damlama veya yaprak gubresıdır. Yerınızde olsam hem damlama hemde yaprakları gubresı alıp her ıkısınıde kullanırdım. Yaprak gubresı hemen bıtkıye ısler etkısını gorursunuz, damlama ılede buna destek olursunuz.

babasultan40 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 11:51   #53
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leooel Mesajı Göster
Arkadaşlar Biber,Hıyar, ve Domates diktim çiçek verdiklerinde azota ihtiyac duyuyolarmış bunun için güvercin pisliği bir avuç kadar diplerıne bırakılırsa sulamayla beraber azar azar bu ihtiyacı karşılar dediler. Biraz araştırdım kökleride yakabiliyormuş bununla ilgili deneyimi olan bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi nasıl bir yöntem uygulayım en faydalısı nasıl olur ?
Kuş (Güvercin) gübresi

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 15:22   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2015
Merhaba danışman_32;

Şirket olarak organomineral gübre yapacağız. Enerji dönüşümü tesisimizde üretim gerçekleştikten sonra elimizde kalan hayvansal bazda fermante olmuş günlük 30 ton gibi bir inek ve tavuk karışımı malzeme var. Organomineral de genelde leonardid tercihi söz konusu fakat hayvansal tabanda kimyasal karışımlı gübre üretildiğini biliyorum. Türkiye de üreticilerde mevcut. Buradaki üretimi yapmak için tüketicinin ihtiyaçları bizim için çok önemli bu noktada size kişisel olarak sorularım olacak. Mümkün müdür?

Teşekkürler

etogz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 23:22   #55
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Smile

[QUOTE=danışman_32;1351935]sulama 2-3 günde değil bitkinin gözle seyir durumuna göre yani bitkinin yaprakları kendini bırakmaya başlamış ise acilen su verilir forumda kesinlikle verilmeyen bir bilgidir madem yeri geldi söyliyim bitkinin su ihtiyacını en pratik şekilde şöyle anlarız dikili **** ekili oldugu alandaki topraktan bir avuc alırız avucumuzun içinde sıkıştırırız toprak şıkırtırdığımızda topak şeklinde kalıyor dağılmıyorsa su ihtiyacı yoktur ayrıca elin içinde nemli bir his bırakır şıkıştırdığımızda fakat şıkıştırdığımızda toprak dağılıyorsa hemen su vermek gerekir hata payı % 100 - 0 denenmiş uygulanmıştır[/QU

ben şeffaf su bidonlarında buhar damlacıklarını takip ederek suluyorum.umarım doğru bir yöntemdir

Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 10:28   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2015
Sayın Danışman 32,
saksı domateslerimi yanlış gübrelemekten dolayı toprak ph sı düşmüş olabilir dendi,bunu tekrar yükseltmek için kreç kullanın dediler ama kreç sanki mantıklı değil gibi geldi.
Siz ne dersiniz kireç doğrumudur,hangi kireç türü olmalı?
**** başka bir alternatif daha varmı?
Teşekkürler

Serpilcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 18:14   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
çok teknik 1-2 bilgi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi etogz Mesajı Göster
Merhaba danışman_32;

Şirket olarak organomineral gübre yapacağız. Enerji dönüşümü tesisimizde üretim gerçekleştikten sonra elimizde kalan hayvansal bazda fermante olmuş günlük 30 ton gibi bir inek ve tavuk karışımı malzeme var. Organomineral de genelde leonardid tercihi söz konusu fakat hayvansal tabanda kimyasal karışımlı gübre üretildiğini biliyorum. Türkiye de üreticilerde mevcut. Buradaki üretimi yapmak için tüketicinin ihtiyaçları bizim için çok önemli bu noktada size kişisel olarak sorularım olacak. Mümkün müdür?

Teşekkürler
evet madem bir uzmana ihtiyaç var el atayım evet elinizdeki inek ve tavuk gübrelerinin ph oranı yüksek ayrıca asidik yani siz mix bir gübre yapmaya kalkışırsanız mümkün mertebe bunun ph derecesini düşürerek bitkiye yarayışlı bir hale bitkinin alabileceği bir hale getirmeniz gerekiyor bunu nasıl yaparsınız 1 sıvı haldeki nitrik asitle yapabilirsin fakat bu sefer bitkiye bunu verirseniz azot bombası ( bitki atom bombası) yaparsınız bitkiye verdiğiniz takdirde bitki dünyasından geçer neye ugradığını bilemez çok teknik bir konu ele alarak forumda paylaşıyorum inek gübresini ( tuzluluk giderici ) kullanarak mevcut içindeki tuzu ve kireci çözüp buna şilempe **** melas eklerseniz bunun yanında bir firmadan tonla amiasit **** deniz yosunu tonluk alıp koyarsanız mükemmel bir gübre formulasyonu ortaya çıkar

uzman_görüşü_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 18:16   #58
Yeni Üye

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serpilcik Mesajı Göster
Sayın Danışman 32,
saksı domateslerimi yanlış gübrelemekten dolayı toprak ph sı düşmüş olabilir dendi,bunu tekrar yükseltmek için kreç kullanın dediler ama kreç sanki mantıklı değil gibi geldi.
Siz ne dersiniz kireç doğrumudur,hangi kireç türü olmalı?
**** başka bir alternatif daha varmı?
Teşekkürler
kireç kullanmak mantalıklı değil bunun yerine kalsiyum nitrat kullanın bu gübre kireçte içerir eğer kireç kullanıcam derseniz bu sefer ph düşürmek için ph düşürücü ürünler kullanmanız gerekir

Eski 20-07-2015, 18:18   #59
Yeni Üye

güvercin gübresi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
kullanmış kullandırmış biri olarak fide döneminde çok sıkıntılı fakat yine teknik bir bilgi nitrik asitle birlikte karıştırarak kullanırsanız nötürler yarayışlı forma gelir ilk başlarda köklerde boğma yapar asit özelleğinden dolayı çok asidik bir gübredir

Eski 12-11-2015, 15:16   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2014
sayın danışman bende sizin bu gübreleme ile ilgigi bilgilerinizden yararlanmak isterimöncelikle bazı sorularım olacak
1. seracılıkta ekimden büyümeye kadar olan damlama gübreleme de ne gübreler kullanmalıyım ?.
2. damlama sulama ne sıklıkla yapılmalı?, dikim ve sonrası
3. sırık domatesin verimi ne kadar sürer.( ay olarak)
4. bildiğim kadarıyla büyümede arılarında yardımı oluyor bu şartmı?

can.can76h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024