agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni99Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2011, 08:43   #1
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Domates tohumu çimlendirme ve fideler

Merhaba,

Ektiğim domates tohumları çıktılar ve 2.5-3 cm boylandılar. Dün bu aşamada iken yavaş yavaş topraga yattılar. Çok spreylemediğimi (sulamadığımı) düşünüyorum. Nerede yanlış yapmış olabilirim?

Name:  Görüntü002.jpg
Views: 39684
Size:  59.4 KB

Yardımlar için teşekürler...

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 09:16   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Sayın H.IŞIK, uzmanı olmadığım bu konuda bildiğim kadarıyla birşeyler yazayım. Bu aşamada iken sulama sonrasında zayıf yeşilliklerin yatması normal birşey. Bol ışık alan, sıcaklığı da yeterli bir ortamda ise kendileri doğrulacaklardır. Bardağın altında ve belki kenarlarında fazla nemin çıkabilmesi için delikler bulunmalı. Toprağı sürekli ıslak ve ışığı da az ortamda olursa bu ufaklıklar güçlenemiyorlar ve boyları fazlaca uzuyor veya çürüyebiliyorlar.
Bu aşamadaki bir bitkinin toprağının gevşek bir yapıda olması gerek. Tabi şimdi bu konuda müdahale edemezsiniz ancak daha sonraki faaliyetlerinizde bu bilgi işe yarar.
Sulamayı toprağı iyice kurumak üzereyken yapmalısınız. Böyle küçük bir ortamda az bir toprakla yetiştirme yapınca toprak çabuk kuruyor ve suladığınızda da fazlaca sulanmış oluyor bu sebeple ben, gevşek bir yapıya sahip, hafif nemli yapısını uzunca bir süre muhafaza edebilecek biraz bolca toprağı bulunan yetiştirme ortamını tavsiye ederim.
Sadede gelir isem, bardağınız alttan da havaalabiliyorsa, ışık yeterli ise ve aşırı sulama yapmıyorsanız kısa bir süre sonra ufaklıklar boynunu doğrultacaktır.

Kaman40 beğendi.
doctorb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 12:01   #3
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Fidecikler hakkında

sayın doktorb,

Tohumları ektiğim bardakları işleme başlamadan önce altından 3-4 tane dilik açtıktan sonra, toprak, torf ve gübre karışımlı ortama ektim. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Ankara'da yağan kar tüm hafta güneşi görmemizi engelledi. Bu nedenle zayıf kalmış olabilirler.
Sulama periyodu ise üstteki toprak hafif kurumaya başlayınca (rengi açılmaya başladığında) sprey ile 1-3 fıs veriyorum.
Dün gece bardakları cam kenarına aldım. Bugün akşam eve gidince tekrar kontrol eder sizlere bilgi veririm.

Sağlıklı günler.

Eski 15-03-2011, 12:11   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın h.ışık, yapabiliyorsanız biraz daha toprak ekleyerek bitkiyi destekleyip o şekilde devam edin. Kotiledonlardan sonra 1 cm kadar toprak üstünde kalsa yeter. Veya vakit varken tohumları yenileyin. Neredeyse 90 derece bükülmüşler çünkü, tam gelişme döneminde bu şekilde olması iyi değil.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 20:38   #5
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Sanırım artık çok geç, akşam eve geldiğimde yatmış olan fideciklerin uç sürgünlerinin kuruduğunu-çürüdüğünü gördüm. Tekrar çimlendirme çalışmalarına başlamaya karar verdim. Yardımcı olmaya çalışanlara teşekürler.

Eski 17-03-2011, 20:10   #6
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Arkadaşlar,
Bu tohumlarla birlikte iki hafta önce ektiğim diğer domates türlerinde halen toprak üzerinde bir canlılık yok. Domateslerle birlikte ektiğim biber tohumları bile kendilerini göstermeye başladı.

Onlardan umudu kesip tohumları tekrar mı ekmeliyim. Toprağı kurcalamak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım ?

Eski 17-03-2011, 20:39   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-10-2010
bende domates çimledim suda beklettiklerim çıktılar suda bekletmeden ektiiklerim daha çıkmadı..viyollere strafordan kutu yaptım silikonla yapıştırdım üzerine streç naylon çektim hem toprak nemli kalıyor hem sıcak ortamda oluyorlar..

26esk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 20:40   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Sn.h.ışık;

Kolay gelsin. Bugün sebze yetiştirmede tecrübeli bir arkadaşa domates ve biber tohumlarını çimlendirmeye ne zaman başlamak gerektiğini sordum. Kütahya için biber tohumuna bu hafta başlanabileceğini, domates tohumuna iki hafta kadar daha geç başlanması gerektiğini söyledi. Biber domatese göre geç çimleniyormuş. Birde çimlendikten sonra güneş ışığını yeterince almazlar ise çok zayıf kalıyorlar. Sizin biberler çıktığına göre domateslerin çimlenmesi olumsuz gibi görünüyor.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 20:44   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Sonradan farkettim. Tohumları ekeli daha iki hafta olmuş. Biraz daha bekleyin çıkabilirler. Fakat biberler çok erken çimlenmiş.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 20:58   #10
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 26esk Mesajı Göster
bende domates çimledim suda beklettiklerim çıktılar suda bekletmeden ektiiklerim daha çıkmadı..viyollere strafordan kutu yaptım silikonla yapıştırdım üzerine streç naylon çektim hem toprak nemli kalıyor hem sıcak ortamda oluyorlar..
sayın 26esk , ben tohumları suda bekletmedim. Toprak, torfu ve gübreyi karıştırıp iyice nemlendirdikten sonra tohumları koydum. Üzerini sadece 3-5 milimetre kalınlığında karışımla kapatarak spreyle üst toprağıda nemlendirdim. bundan sonra günlük olarak üst toprak nemini kaybettikce 1-2 fıs spreyledim. Bardakları sıcak olması için altından sıcak su borusu gecen parkenin üstüne yerleştirdim. Yaptığım sadece bunlar. Toprağın 20-22 derece sıcaklıkta olması çimlenmeyi hızlandırıyor.

Siz Zeki beyin yöntemini bire bir uygulamışsınız. Başarılı olacağınıza inanıyorum.

Eski 17-03-2011, 21:10   #11
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Sn.h.ışık;

Kolay gelsin. Bugün sebze yetiştirmede tecrübeli bir arkadaşa domates ve biber tohumlarını çimlendirmeye ne zaman başlamak gerektiğini sordum. Kütahya için biber tohumuna bu hafta başlanabileceğini, domates tohumuna iki hafta kadar daha geç başlanması gerektiğini söyledi. Biber domatese göre geç çimleniyormuş. Birde çimlendikten sonra güneş ışığını yeterince almazlar ise çok zayıf kalıyorlar. Sizin biberler çıktığına göre domateslerin çimlenmesi olumsuz gibi görünüyor.
sayın novazet;
benim forumda edindiğim bilgilere göre biber 15-20 günde çimleniyor. Toprak sıcaklığı ise çimlenmede çok önemli bir etmen. Sıcaklığın az olması ve sıcaklığın fazla olması çimlenme hızını azaltarak süreyi uzatıyor. Ortamdaki nem miktarı da bu şekilde. Optimum ısı ve nem çimlenme süresinı kısaltıyor. Bu değerlerde aynı türde farklılıklar görülebiliyor diye hatırlıyorum. 25 mart tarihine kadar domateslerde gelişme olmazsa tohumları yenilemeye karar verdim.

Teşekürler.

Eski 17-06-2014, 14:54   #12
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
domates tohumlarını suda bekletmek işe yarıyorsa kaç gün suda durmalı

Y-eşilci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 15:11   #13
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Y-eşilci Mesajı Göster
domates tohumlarını suda bekletmek işe yarıyorsa kaç gün suda durmalı
Bir gün tamamen suda beklettim, bir gün de suyunu boşaltarak nemli tuttum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 11:41   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2010
güz domatesi diye sanırım ikinci bir ekim yapıyorlar öyleyse ne zaman tohum ekilmeli bilginiz varmı acaba bu sene için sanırım geçmi oldu

aşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 06:42   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
vyolün uzerine sıfırdan naylon dogru mu

selam arkadaslar
aldıgım domates tohumlarını viyollere ektim. 300 adet oldu. az biraz arastırınca uzerini naylonla kapattım.ama viyolün uzerinden sıfırdan kapattık. dogru mu yaptık bilemedim. kenarlarının yukseltip öyle mi kapatsaydık...

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 08:00   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Toprak yüzeyi ile naylon arası ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur. Domatesleri bir iki gün suda beklettiyseniz zaten birkaç güne çimlenirler. İlk tohumlar çimlenince üzerini hemen açmanız lazım. Ara az olursa çıkan tohumlar hava almadığı için mantar olabilir, üzerleri örtülü olduğu için zarar görebilir ve ışık az aldığı içinde gereksiz uzamaya çalışacaktır.

Eski 23-03-2015, 10:12   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
dometes için toprak seçimi

çek değerli arkadaşlarım sitenizde yeni olduğum için ayrı bir konu açamadım yanlış yere yazdıysamda çok özür dilerim.bu yıl nasip olursa ilk olarak terasımda saksıda dometes yetiştirmeye karar verdim yalnız toprak olarak nasıl bir toprak kullanacağım tam bilmiyorum.bizim buralarda ormanlık alanlar var oraya gitsem yaklaşık 1 çuval toprak alsam orman toprağının dometeste faydası olurmu acaba

sude032 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 13:59   #18
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
arkadaşlar yaklaşık 200 adet red robin tohumu çimlendirdim. çok iyi durumdalar fakat sanki çok yavaş gelişiyolar gibi. elimde yarasa gübresi var acaba 1 aylık fidelere biraz versem ne olur.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 15:33   #19
Ağaçsever

ekilen tohumları güneşe koymalı mı yoksa guneş tohum cıktıktan sonra mı önem arz eder. güneş için dısarı koymam gerekecek. dısarı da soguk malum. cıkana kadar ev içinde tutmak istiyorum...

Eski 23-03-2015, 15:43   #20
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
tohumlar patlayana kadar ılık ve nemli ortam gerekir güneşin pek önemi yok ama patladıktan sonra artık ışıklı bir yere camın kenarına koyabilirsiniz. dışarıya çıkarmayın hala ılık bir yer isterler.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 17:11   #21
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sude032 Mesajı Göster
çek değerli arkadaşlarım sitenizde yeni olduğum için ayrı bir konu açamadım yanlış yere yazdıysamda çok özür dilerim.bu yıl nasip olursa ilk olarak terasımda saksıda dometes yetiştirmeye karar verdim yalnız toprak olarak nasıl bir toprak kullanacağım tam bilmiyorum.bizim buralarda ormanlık alanlar var oraya gitsem yaklaşık 1 çuval toprak alsam orman toprağının dometeste faydası olurmu acaba
Aldığınız toprakta çam yaprakları yoksa sorun olmayacaktır. Sadece bu toprak saksılar için yeterli olacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 17:16   #22
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
arkadaşlar yaklaşık 200 adet red robin tohumu çimlendirdim. çok iyi durumdalar fakat sanki çok yavaş gelişiyolar gibi. elimde yarasa gübresi var acaba 1 aylık fidelere biraz versem ne olur.
Hava durumlarına göre yavaş gelişmesi normal. 3-4 gerçek yaprak olana kadar gübreleme yapmanıza gerek yoktur.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 19:19   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Aldığınız toprakta çam yaprakları yoksa sorun olmayacaktır. Sadece bu toprak saksılar için yeterli olacaktır.
Çok sağolun ismail bey o zaman çam altlarından değilde çalılıkların altındaki topraklardan alsam nasıl olur azcık rengi kırmızıya kaçan yerler var kırmızı toprak nasıl olur acaba

sude032 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 21:15   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2015
Arkadaslar merhaba. Evde yaklasık 1 aydır tohum cımlendırmeye verdım kendımı ve ılk patlayamlarım bunlar. Daha devamı doluuu var tum gun pencere onundeler. Pencereyı 12 5 arası gunduz acıyorum hava alsınlar dıye. Sızce gelısımlerı nasıl ve bundan sonra nasıl yol ızleyeyım?

Eklenen Resimler

Milla ve neşecan beğendi.
wertomy35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2015, 22:37   #25
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wertomy35 Mesajı Göster
Arkadaslar merhaba. Evde yaklasık 1 aydır tohum cımlendırmeye verdım kendımı ve ılk patlayamlarım bunlar. Daha devamı doluuu var tum gun pencere onundeler. Pencereyı 12 5 arası gunduz acıyorum hava alsınlar dıye. Sızce gelısımlerı nasıl ve bundan sonra nasıl yol ızleyeyım?
Bol ışıklı ortamda bulundurun. Tohumları ektiğiniz torfa ilaveten besin maddeleri eklenmemiş ise, 10-15 gün sonra besin takviyesi yapmanız gerekebilir. Bahçeye dikecekseniz, şimdiden yavaş-yavaş dış ortam şartlarına alıştırın. Her gün artırarak güneş ışığı, hafif rüzgar almalarını sağlayın. Mesela ilk gün yarım saat güneş ışığı (öğle güneşi olmasın). ikinci gün 40 dakika....

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 07:43   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2015
Saksılara geçiricem. 20 cm derinlik iyi midir ki? Teşekkür ederim ilginize.

wertomy35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 09:33   #27
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wertomy35 Mesajı Göster
Saksılara geçiricem. 20 cm derinlik iyi midir ki? Teşekkür ederim ilginize.
Ektiğiniz çeşitler Red Robin, Tinny Tim gibi bodur cinsler ise yeterlidir. Diğer türler daimi saksıda kalacaklarsa 10 litrelik saksı uygun olur. Tadımlık meyve yeter derseniz, 5 litrelik pet şişelere de dikebilirsiniz.

aloe beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 14:27   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Herkese selamlar bu sene bende internetten biraz sebze tohumu aldım çimlendirme için toprak karışımı önerisi verebilecek olan varmı sadece torf ve perlit bulabildim sadece torfamı dikiyim yoksa karışımmı yapıyım karışımsa oran verebilecek olan varsa çok iyi olur şimdiden saolun

albatros33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 19:15   #29
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi albatros33 Mesajı Göster
Herkese selamlar bu sene bende internetten biraz sebze tohumu aldım çimlendirme için toprak karışımı önerisi verebilecek olan varmı sadece torf ve perlit bulabildim sadece torfamı dikiyim yoksa karışımmı yapıyım karışımsa oran verebilecek olan varsa çok iyi olur şimdiden saolun
Nereye ekerseniz ekin de bir an önce ekin, zira geç kalıyorsunuz, tohum için bir perlit iki torf diye biliyorum.

Eski 01-04-2015, 14:00   #30
Ağaçsever

bunlarda benim yavrularım. cok hızlı patladılar fakat bundan sonra sanki yavas buyuyorlar.. ital torfa ektim. torf aldıgım firma içindeki besim yeterli gelir dedi. bende birşey veremdim besin olarak. sulama serum hortumu ile yapraklarına değdirmeden yapıyorum. Yorumlarınız bekliyorum. şimdiden saolun...

Eklenen Resimler

Milla, neşecan ve aaligul beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024