agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 1 Gönderen mister73
  • 1 Gönderen istcallst
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen guneydefne
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen saleri
  • 1 Gönderen guneydefne
  • 9 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen guneydefne
  • 2 Gönderen mister73

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2021, 12:28   #1
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Domates fidesi dikimi sorunu

Domates fidelerinin kök boğazlarının doldurulması,uzayan gövdenin yana yatırılarak kök oluşturulması gibi metotları okumuştum.Burada amaç gövdeden de kök sistemi oluşturarak bitkinin topraktan besin alımını arttırmak.Geçen gün izlediğim bir videodan ziraat mühendisi arkadaş, gövdeyi gömmenin çok sakıncalı olduğunu Fusarium ve kök boğazı hastalığı gibi bir çok toprak patojenli hastalığa davet çıkardığını söylemiş.Forumda da domates gövdesini gömen arkadaşlar var.Bu konuda fikirlerinizi alabilirmiyim?

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 13:12   #2
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Boğaz doldurma bizim memlekette (Bergama) çok uygulanan bir yöntem, en azından benim çocukluğumda öyleydi. Fideleri ilk dikeceğimiz zaman karık sırtlarının dibine, çukur bölüme dikerdik, sonrasında fide biraz boylandığında gövdeyi karık sırtına doğru hafifçe yatırıp üstünü toprakla kapatırdık. Ama bu domatesler hep oturak çeşit olurdu.

guneydefne beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 15:22   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
https://www.craiglehoullier.com/resources-videos-etc

buradaki videoları inceleyebilirsiniz, türkçe altyazı da ayarı da var

guneydefne beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 07:52   #4
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Cevaplar için teşekkürler.Ancak gövdeler toprağa gömülmeli mi? bu riskler,getirisi anlamında alınabilir mi? netleştirebilirmiyiz.

Eski 25-01-2021, 09:16   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sizin için bir tane buldum:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

2. Sulama dengesizliği, kök küçüklüğü: Bu da bitkinin meyve bağlamama sebebi olabilir. Domates fidesini ilk dikimden sonra bir süre kökünü geliştirip büyütmek için çaba harcanmalıdır. Bunun da bir kaç yöntemi var. Toprak çok sıkı olmayıp humuslu, hafif asitik, biraz gevşek, kılcal köklerin kolayca yayılabileceği özellikte olmalı.

Fide dikiminden sonra bitki büyüdükçe kök boğazı kademe kademe doldurulup yükseltilmelidir. (uygun durumda 30-40 santime kadar kök boğazı toprak seviyesi yükseltilebilir). Bu sayede toprak altında kalan bölümde de köklenme olur.

Bir diğer önemli şey, sulamadır. Domateste fazla su verilmez. Verildiğinde de kök boğazından değil, daima sadece kılcal köklerin gitmiş olabileceği mesafeden verilir. Bitki büyüdükçe de bu mesafe arttırılır. Kılcal kökler neme doğru ilerleyeceklerdir. Böylece köklerin geniş bir bölgeye yayılması da sağlanmış olur. Toprak altındaki büyük ve sağlıklı kök, toprak üstünde de işlerin iyi gitmesinin bir gereksinimidir.
Arama yapmak, farklı başlıklarda sizin ihtiyacınız olacak bilgileri bulmanızı sağlar:

"Arama" Nasıl Yapılır? (Forum genelinde ya da bir konu içinde)

En kolayı, Google'da sadece bizim forumda arama yapmaktır...
Sonra ilgili konuyu bulduktan sonra çok sayfalı bir konuysa, "konu içinde ara" özelliğini kullanıp, o mesaja hızlı ulaşılabilir.

guneydefne beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 16:03   #6
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Exclamation

Teşekkür ederim malina. Ama siz forumun ne kadar büyük olduğunun farkında değilsiniz sanırım, domates yazınca kaç sayfa konu çıkıyor biliyor musunuz?
Forumda konu açmadan neredeyse tüm konuları okudum MeyveliTepe' nin ve deneyimli üyelerin bir kaç yazısında kök boğazının doldurulmasından bahsettiğini de okudum ... You Tube deki takip ettiğim ziraat mühendisi de bir kaç videosunda kök boğazını kesinlikle doldurmayın diyor, videolarda aslında çokta iyi görünen domateslerin üreticilerin kök boğazını doldurduktan sonra dipten nasıl koptuğunu, görünce içim fena oldu. .Bir yanda forumun değerli üyeleri bir yanda ziraat mühendisi ve felaket videoları. Böyle bir karşılaştırmayı yapmanın kabalık olacağını düşündüğüm için söylememiştim... Artık günahı sevabı sizin

mister73 beğendi.
Eski 25-01-2021, 17:59   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
youtube linki de ekleyebilirsiniz...

Alıntı:
forumun ne kadar büyük olduğunun farkında değilsiniz sanırım
Farkındayım, bu yüzden arama yaparken hedef daraltma önerilerini yazdım

guneydefne beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 19:50   #8
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneydefne Mesajı Göster
Domates fidelerinin kök boğazlarının doldurulması,uzayan gövdenin yana yatırılarak kök oluşturulması gibi metotları okumuştum.Burada amaç gövdeden de kök sistemi oluşturarak bitkinin topraktan besin alımını arttırmak.Geçen gün izlediğim bir videodan ziraat mühendisi arkadaş, gövdeyi gömmenin çok sakıncalı olduğunu Fusarium ve kök boğazı hastalığı gibi bir çok toprak patojenli hastalığa davet çıkardığını söylemiş.Forumda da domates gövdesini gömen arkadaşlar var.Bu konuda fikirlerinizi alabilirmiyim?
Sanırım aynı videoları bende izledim ve o kanalın takipcisiyim. Mühendis beyin verdiği örneklerdeki fideler hep hibrit fideler. Belkide onların daha hassas olmalarından dolayı kök boğazının doldurulmasını tavsiye etmiyordur.

guneydefne beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 20:30   #9
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
youtube linki de ekleyebilirsiniz...

Farkındayım, bu yüzden arama yaparken hedef daraltma önerilerini yazdım

Aslında mesajı yazarken de linke bakmıştım.Tam linkini bulamadım yinede çok benzer bir video var.
linkteki videoda gövde gömülmemiş ama bitki gövdeden kök attığı için hastalanıyor ve kopuyor diyor.Biz gövdeyi gömerek kök çıkartmak istiyoruz.Yine aynı video da domatesler sırta ekilmiş ,oysa çukura ekilip yavaş yavaş doldurulma öneriliyor.
Seyrettiğim videoda ise kök boğazı doldurulmuştu ve ziraatçi kaç kereanlattık ama hala kök boğazı dolduruluyor diye sitem ediyordu.

Düzenleyen guneydefne : 25-01-2021 saat 21:18 Neden: İlave yazı
Eski 25-01-2021, 20:38   #10
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Sanırım aynı videoları bende izledim ve o kanalın takipcisiyim. Mühendis beyin verdiği örneklerdeki fideler hep hibrit fideler. Belkide onların daha hassas olmalarından dolayı kök boğazının doldurulmasını tavsiye etmiyordur.
Hibrit tohumların yüksek ürün yanında hastalıklara karşıda dayanımının da yüksek olması gerekmiyor muydu

Düzenleyen guneydefne : 26-01-2021 saat 17:02 Neden: imla
Eski 25-01-2021, 22:13   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Videolarda izledikleriniz genellikle monokültür domates yetiştirme ortamları. Her türlü hastalık etmeni toprakta birikmiştir. Dahası, öyle tarlalara zaten hep aşılı fide dikiyorlar ve aşılı fidede kök doldurulmaz. Aşının gömülmemesi lazım.

Öte yandan, domates yüzeysel kök yapan bir bitki. Bu yüzden, fideler de uzun boyluysa yan yatırarak dikildiğinde en büyük kökü yapıyor. Bugüne kadar bu sebepten hastalanan fidem hiç olmadı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2021, 11:29   #12
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Videolarda izledikleriniz genellikle monokültür domates yetiştirme ortamları. Her türlü hastalık etmeni toprakta birikmiştir. Dahası, öyle tarlalara zaten hep aşılı fide dikiyorlar ve aşılı fidede kök doldurulmaz. Aşının gömülmemesi lazım.

Öte yandan, domates yüzeysel kök yapan bir bitki. Bu yüzden, fideler de uzun boyluysa yan yatırarak dikildiğinde en büyük kökü yapıyor. Bugüne kadar bu sebepten hastalanan fidem hiç olmadı.
Cevap için çok teşekkür ederim.Her yıl özellikle domateslerde farklı farklı hastalıklar çıkıyor, bu yüzden paranoyak oldum sanırımİzlediğim videolarda ''dikilen aşılı domatestir'' bilgisi olmadığı için hiç aklıma gelmedi. Monokültür domates terimini ve problemini de sayenizde öğrenmiş oldum, bunun içinde ayrıca teşekkürler.

malina ve TCM beğendi.
Eski 26-01-2021, 17:15   #13
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guneydefne Mesajı Göster
Teşekkür ederim malina. Ama siz forumun ne kadar büyük olduğunun farkında değilsiniz sanırım, domates yazınca kaç sayfa konu çıkıyor biliyor musunuz?
... Artık günahı sevabı sizin
Aslında bu siteyi kurarken belki sayın @malina da bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordu sayın @guneydefne; haklısınız evet hem çok konu var hem de çok mesaj var ve yine haklısınız, günahını bilmem ama sevabın çoğu @malina'nın

Düzenleyen mister73 : 07-02-2021 saat 21:41
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024