agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni99Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2016, 20:27   #91
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borasagir Mesajı Göster
Merhaba ,

27.03.16'da ektiğim domates tohumlarımın yapraklarında fotoğraftaki gibi sararma meydana geldi. Güneşi direk aldığı için olabilir mi sizce ? Sulamasına özen gösteriyorum ve aşırıya kaçmadan toprak yüzeyi kurudukça ve damla damla veriyorum.Zaten plastik bardakta olduğundan altlarındaki nemi de kontrol edebiliyorum. Çok verim alamayacağımı düşündüğümden 26.04.16'ta bir üstteki mesajımdaki gibi yeni tohumları ektim.

Hayatta kalan bu iki kök domatesime ne yapabilirim ? İki fotoğraf ta ayrı domateslere ait.

Teşekkürler.

düzgün bir şekilde şaşırtma yapmalısın ve iç mekanda tutmamalısın o zaman daha kuvvetli büyürler tam şaşırtmalık olmuşlar bende bu boylardayken yapıyorum şaşırtma işlemini.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 08:44   #92
Yeni Üye

borasagir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2015
Sayın Fatih_Soydemir ,

Bu hafta sonu şaşırtmayı planlıyorum. 2-3 hafta sonra da duruma göre gerçek yerlerine alırım muhtemelen.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

borasagir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 17:55   #93
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Her sene degisik turleri denemeye calisiyorum. Degisik renkte ve ozellikte cinsleri seciyorum. Bu sene ceri cinslerinden yine Brown Berry, Gold Nugget, White Cherry ve Yellow Pear ektim. Sirasiyla kahverengi, sari, beyaz ve sari armut sekilli cinsler. Salcalik Roma Organik, pembe olarak Tlacolula Pink ve Henderson, mor cinslerden Amazon Chocolate, sari cinslerden Pilcer Vesy, Azoychka, yesil domates olarak Green Zebra, cizgili iki renk turlerden Nature's Riddle ve Tigerella ektim. Ayrica fasulye ve biber fidelerim de var.

6. haftanin sonunda viyol gozlerindeki fideleri mini saksilara sasirttim. Su anda fideler 7.5 haftalik. Hizla gelisiyorlar. Haftaya bahcedeki yerlerine dikilecekler.

Name:  IMG_0718_1.jpg
Views: 3556
Size:  68.2 KB

Name:  IMG_0719_1.jpg
Views: 2944
Size:  69.0 KB

Name:  IMG_0721_1.jpg
Views: 2798
Size:  71.4 KB

efeege, Milla, TCM ve 2 kişi beğendi.
Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 04:56   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Benim merak ettiğim aslında fide olarak dikip yetiştirdiğimiz domateslerden tohum almak.
Domatesten tohum almayla ilgili konuya baktım ama aradığım sorunun cevabı yok ve uzun zamandir kaç yıldır cevap yazan olmadığı için burada sormak istiyorum.
Ben daldaki tohumluk bıraktığım domatesi ne kadar dalda olgunlaşması için bırakmalıyım ?
Ne zaman koparıp , çekirdekleri islak mi kuru mu ?
Nasil bir işlemden sonra ekime kadar nasıl saklamalıyım? Ne zaman toprakla buluşturmaliyim ?
Orneğin salatalıktan tohum almak kolay yeşil renkten sonra sapsarı oldu mu içindeki tohumlar olgunlaşmış demektir.
Domateste nasıl yapmalıyım?

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 08:27   #95
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
Benim merak ettiğim aslında fide olarak dikip yetiştirdiğimiz domateslerden tohum almak.
Domatesten tohum almayla ilgili konuya baktım ama aradığım sorunun cevabı yok ve uzun zamandir kaç yıldır cevap yazan olmadığı için burada sormak istiyorum.
Ben daldaki tohumluk bıraktığım domatesi ne kadar dalda olgunlaşması için bırakmalıyım ?
Ne zaman koparıp , çekirdekleri islak mi kuru mu ?
Nasil bir işlemden sonra ekime kadar nasıl saklamalıyım? Ne zaman toprakla buluşturmaliyim ?
Orneğin salatalıktan tohum almak kolay yeşil renkten sonra sapsarı oldu mu içindeki tohumlar olgunlaşmış demektir.
Domateste nasıl yapmalıyım?
Mümkünse ilk çıkan domatesleri dalında iyice erginleşip yumuşamaya başlayıncaya kadar bekletip daha sonra tohum almak için toplayabilirsiniz.
Nasıl tohum alacağınıza dair ayrıntılı yazı.

Fermantasyon Yoluyla Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir?

g.c. beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 12:10   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Mümkünse ilk çıkan domatesleri dalında iyice erginleşip yumuşamaya başlayıncaya kadar bekletip daha sonra tohum almak için toplayabilirsiniz.
Nasıl tohum alacağınıza dair ayrıntılı yazı.

Fermantasyon Yoluyla Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir?
Teşekkür ederim

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 23:59   #97
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Kısa bir süre sonra elimde bir kaç çeşit domates tohumu olacak. Bu ayın sonlarına doğru da tohumları plastik bardaklara ekeceğim. Nisan sonu gibi de fideleri bahçeye dikeceğim inşallah.

Tohum ekimleri daha başlamamışken önerdiğiniz domates çeşitleri var mı? Tohumunu edinip denemek istiyorum. Bahçemiz 1400 rakımda, yayla diye tabir ettiğimiz bir yer. Yani biraz soğuk oluyor. Ben sub arthic ve moneymaker dometeslerini tercih ettim. Saksıda yetiştirmek için de red robin domatesini düşünüyorum. Sizin de bahsettiğim şartlara veya ev, saksı ortamına uygun önerdiğiniz domates çeşitleri var mı?

Konuyu hortlatıyorum gibi olacak ama yeni konu açmaya gerek yok diye düşündüm .

YeniGine ve Resulgur beğendi.
KangalSever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 21:11   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KangalSever Mesajı Göster
Kısa bir süre sonra elimde bir kaç çeşit domates tohumu olacak. Bu ayın sonlarına doğru da tohumları plastik bardaklara ekeceğim. Nisan sonu gibi de fideleri bahçeye dikeceğim inşallah.

Tohum ekimleri daha başlamamışken önerdiğiniz domates çeşitleri var mı? Tohumunu edinip denemek istiyorum. Bahçemiz 1400 rakımda, yayla diye tabir ettiğimiz bir yer. Yani biraz soğuk oluyor. Ben sub arthic ve moneymaker dometeslerini tercih ettim. Saksıda yetiştirmek için de red robin domatesini düşünüyorum. Sizin de bahsettiğim şartlara veya ev, saksı ortamına uygun önerdiğiniz domates çeşitleri var mı?

Konuyu hortlatıyorum gibi olacak ama yeni konu açmaya gerek yok diye düşündüm .
Ben red robin deniyorum araştırmalarıma göre ev ortamına en uygun türlerden bir tanesi. Biraz erken oldu ama çimlendirmeyi yaptım bakalım.

nullreference Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 00:18   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
Smile Domatesleri ne zaman dikmeli?

Merhaba, domates fidesi alacağım, İstanbul'da yaşıyorum ama havalar nisana yaklaşmamıza rağmen soğuk gidiyor. Nisanın başında diksem olur mu? Hava sıcaklığının kaç derecenin altına düşmemesi gerekiyor?

arslanbenzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 09:37   #100
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
fideler viyollerden ne zaman alınır?

merhaba arkadaşlar.

bu sene ilk defa viyollerde tohumdan fide yetiştirdim. ve domates fidelerim şu an 3-4. yapraklarını açıyorlar. viyoller 30x30x50 boyutlarındadır. fidelerimin bazıları 8-10 cm oldu ve sapları kalınlaştı. bazıları da uzunların gölgesinde kalarak 4-6 cm boyunda kalınlaştı.

bunların şaşırılması ne zaman olmalı?

viyollerden alıp büyük bir saksıya almak gerekli midir?

sayfada böyle bir yazı göremeyince sormak istedim.

yardımcı olacak arkadaşlar şimdiden teşekkürler

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2017, 20:06   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Ben kendim kotiledonlar yere pararel olarak düzleşip ilk gerçek yaprak görünmeye başladığında bitki çeşidime göre ilk şaşırtmayı yapıyorum. Eğer elimdeki bitki şaşırtmaya hassas ise 4. ve 5. gerçek yaprağını bekleyip ondan sonra topraklı olarak şaşırtıyorum.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2017, 08:47   #102
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
huso93 çok teşekkür ederim. benimkilerin şaşırtılma zamanı geldi demekki bu hafta sonu onların icabına bakayım.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 09:52   #103
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Name:  P_20170430_163337 (330 x 587).jpg
Views: 2204
Size:  38.6 KB

Name:  P_20170430_163355 (600 x 337).jpg
Views: 2304
Size:  64.0 KB

Name:  P_20170430_163403 (520 x 292).jpg
Views: 2291
Size:  65.1 KB

Mart ayında şaşırtmasını yaptığım domateslerin son hali düşündüğümden daha iri bir yapıya sahip köylülerin diktikleri yerli yıldız domates türünden geçen senede dikmiştim ama sanırım uygun toprak ve gübre ayarını tutturamadığımdan yarısı kadar zor büyümüştü verimi düşüktü ama tadı mükemmeldi.

Muda, ibocandan ve Resulgur beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 20:16   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2017
Merhaba arkadaşlar kendi imkanlarım ile geçen yıl ufak tefek ürünler hasat ettim ama bu yıl sizlerin tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Geçen yıldan aldığım pembe domates ve minik eski köy domates çekirdeklerinden bu yıl viyollerde büyütmeye başladım. Fakat gelişimlerinin yavaşladığını düşünüyorum. kafama takılan bazı sorular var.

1 - Toprak marketlerde satılan torf toprağı olması etkiler mi ?
2 - Ektiğim gün itibari ile hep balkonda duruyordu mecburen eve aldım. tekrar balkona çıkarmalı mıyım ?
3 - Sulamayı 2-3 günde öğlen saatlerinde güneşin altında bol sulayarak yapıyorum ??
4 - Şu anda bu fideciklere organik olarak besleyici birşeyler vermem icap eder mi ?

Eklenen Resimler

yurtsever, Muda ve TCM beğendi.
erdmozcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 22:09   #105
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Gayet güzel duruyorlar;

1- 4: Tohumların içindeki enerji viyollerde çok tutmayacaksanız, toprağa aktarılana kadar yeter, o sebeple ilave bir şey vermenize gerek yok. Dolayısıyla market torfu, bahçe toprağı, perlit vs. fark etmez. Toprağa aktarma süresi artacaksa biraz katkı gerekebilir.

2- Havalar güzel değil mi, fazla rüzgar ve soğuk yoksa yine dışarıda kalsınlar, ancak direk güneş ışığı altına koymayın.

3- Sulama için, toprak iyice kuruyup fideler su için boyunlarını bükmeye başladıklarında ve sabah vakti sulama önerilir. Akşam sulamak mantara davetiye çıkarır.

Eski 08-04-2018, 18:28   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2017
Hocam çok teşekkür ederim. Kısmet olursa 13 gün sonra bahçede yerlerini alacaklar. Kuşlar komşumun fideleri ile çok yakından ilgilendikleri için bende balkona koymaya korkar oldum. Zaten balkondan hiç almamıştım. tohumları koydum balkona bıraktım kendiliğinden büyüdüler. Geçen yılki domateslerim çok aşırı boylandılar ve güzel verim alamamıştım. çok sık dikim ve yanlış sulama yaptığımın kanaatine vardım. 5x5 ölçülerindeki bahçeme hangi aralıklarla dikim yapmamı tavsiye edersiniz ?

erdmozcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 19:32   #107
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sırıklar 40 cm. oturaklar ise en az 50 cm. aralık ister.

erdmozcn beğendi.
Eski 08-08-2018, 10:20   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Ben de domates tohumu ekmeyi düşünüyorum tül perdeden sızan ışık onlara yeter mi malum balkonumda yer yok

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 07:15   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Adana gibi kışın geç geldiği bi yerde yaşadığımdan dolayı hobi amaçlı domates tohumları ekmiştim. Geçen hafta çimlendiler. Yaklaşık 3 cm boyutuna geldiler. Maşallah hepsi de dik ve sağlıklı duruyor. Üstelik bahçe toprağıyla torf karıştırıp ekmiştim. Bitkiler için en iyi gübrenin solucan ve yarasa gübresi olduğunu duymuştum. Çimlendikten sonra birer damla solucan gübresi damlattım. Galiba kök gelişimi için iyi oluyormuş. Şimdi benim sorum şu ki yandırma işlemini ne zaman yapmam gerekiyor domateslerim henüz 10 günlük. Yaklaşık bir 8 gün su vermeyi keseceğim ama bu işlemi ne zaman yapacağım işte onu bilmiyorum. Bilen varsa aydınlatırsa çok memnun olurum.

zerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 08:02   #110
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
Ben de domates tohumu ekmeyi düşünüyorum tül perdeden sızan ışık onlara yeter mi malum balkonumda yer yok
Kesinlikle yetersiz gelecek, fide kaybınız olacaktır.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 08:06   #111
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerem Mesajı Göster
Adana gibi kışın geç geldiği bi yerde yaşadığımdan dolayı hobi amaçlı domates tohumları ekmiştim. Geçen hafta çimlendiler. Yaklaşık 3 cm boyutuna geldiler. Maşallah hepsi de dik ve sağlıklı duruyor. Üstelik bahçe toprağıyla torf karıştırıp ekmiştim. Bitkiler için en iyi gübrenin solucan ve yarasa gübresi olduğunu duymuştum. Çimlendikten sonra birer damla solucan gübresi damlattım. Galiba kök gelişimi için iyi oluyormuş. Şimdi benim sorum şu ki yandırma işlemini ne zaman yapmam gerekiyor domateslerim henüz 10 günlük. Yaklaşık bir 8 gün su vermeyi keseceğim ama bu işlemi ne zaman yapacağım işte onu bilmiyorum. Bilen varsa aydınlatırsa çok memnun olurum.
Yandırma dan kastınız şaşırtma işlemi sanırım.(yandırmayı ilk kez duydum)

Şaşırtma işlem zamanı çimlenen tohumlar toprak üstüne çıkıp kotiledon denilen ilk yapraklar iyice gelişip, gerçek yaprak uçları görülünce yapılmalıdır.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 15:40   #112
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Yandırma dan kastınız şaşırtma işlemi sanırım.(yandırmayı ilk kez duydum)

Şaşırtma işlem zamanı çimlenen tohumlar toprak üstüne çıkıp kotiledon denilen ilk yapraklar iyice gelişip, gerçek yaprak uçları görülünce yapılmalıdır.
Hayır şaşırtma değil benim bahsettiğim. Yaklaşık 1 hafta su verme kesiliyor bu işlem bitkinin kök ve boy vermesi için uygulanıyormuş. Su alamayan bitki kök ve boy vererek topraktan daha fazla faydalanması sağlanıyormuş. Böylece hasat edilen ürün daha lezzetli oluyor. Ama tam olarak ne zaman yapılıyor onu bilmiyorum.

Eski 28-08-2018, 22:00   #113
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerem Mesajı Göster
Hayır şaşırtma değil benim bahsettiğim. Yaklaşık 1 hafta su verme kesiliyor bu işlem bitkinin kök ve boy vermesi için uygulanıyormuş. Su alamayan bitki kök ve boy vererek topraktan daha fazla faydalanması sağlanıyormuş. Böylece hasat edilen ürün daha lezzetli oluyor. Ama tam olarak ne zaman yapılıyor onu bilmiyorum.
Nihai yerlerine şaşırttıktan sonra cansuyunu verip meyve tutana kadar suyu kesebilirsiniz. Sanırım yandırma diyerek bunu kastediyorsunuz. Üreticiler bayılır bunu yapmaya. Meyve tutumundan sonra düzenli sulanmak ister ama. Kolay gelsin.

Ekleme: Tohumları topluca ektiyseniz iki kez şaşırtabilirsiniz. Yani ilki köpük bardağa, ikincisi de yetişeceği açık alana veya saksıya.

g.c. ve zerem beğendi.

Düzenleyen its_just_a_ride : 28-08-2018 saat 22:02 Neden: ekleme
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 11:42   #114
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Nihai yerlerine şaşırttıktan sonra cansuyunu verip meyve tutana kadar suyu kesebilirsiniz. Sanırım yandırma diyerek bunu kastediyorsunuz. Üreticiler bayılır bunu yapmaya. Meyve tutumundan sonra düzenli sulanmak ister ama. Kolay gelsin.

Ekleme: Tohumları topluca ektiyseniz iki kez şaşırtabilirsiniz. Yani ilki köpük bardağa, ikincisi de yetişeceği açık alana veya saksıya.
Peki dikim aralıkları iyi mi sizce?

[IMG][/IMG]

Bir de illa destek çubuğu koymak gerekiyor mu?

Eski 23-09-2018, 12:14   #115
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Yandırma hakkında bildiğimi yazayım,

Sıra üzerine sık dikilen bitkiler hemen ipe alınmıyor ve sırayla sağa ve sola yatırılıyor. Bu şekilde büyüdüklerinde boğum arası kısa olup daha verimli ve kaliteli oluyormuş.

Mesela sıra üzerine 20 cm olarak dikiyoruz fakat sağa ve sola ayırınca sıra arası 40 cm oluyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 20:16   #116
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Yandırma hakkında bildiğimi yazayım,

Sıra üzerine sık dikilen bitkiler hemen ipe alınmıyor ve sırayla sağa ve sola yatırılıyor. Bu şekilde büyüdüklerinde boğum arası kısa olup daha verimli ve kaliteli oluyormuş.

Mesela sıra üzerine 20 cm olarak dikiyoruz fakat sağa ve sola ayırınca sıra arası 40 cm oluyor.
Ben anlamadım ya...

latif.07 beğendi.
Eski 29-10-2018, 18:26   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
Domates fidesi nin yapraklarında ki bu lekeler ne olabilir arkadaşlar

Eklenen Resimler

spdial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2018, 19:20   #118
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spdial Mesajı Göster
Domates fidesi nin yapraklarında ki bu lekeler ne olabilir arkadaşlar
Yaprak galeri sineği galerileri

saleri beğendi.
devrann Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 18:53   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2021
Herkese merhaba,

Ben de ilk kez evde deniyorum tohumdan domates yetiştirmeyi ve sizlere bir sorum olacak;

Viyole ekeli 15 gün kadar oldu hatta biraz daha fazla ve bir tane dahi çimlenme yok şuana kadar. Herşeyi aynı yaparak plastik bardağa ektiklerim çimlendi hatta bazıları neredeyse gerçek yapraklarını veriyor ama viyolde tık yok. Sizce ne zaman ümidi kesmeliyim..20 günden sonra mı? Plastik bardaktan farklı olarak viyolde torba kapattım ve aralık kalmadan üzerine torba gerlmiş oldu yani bardaktaki streç topraktan yüksekte fakat viyoldeki torba toğrağının hemen üzerinde..belki ondandır diye düşündüğüm için bugün torbayı da açtım artk.
En geç kaç gün sürer, ne zaman viyolü iptal etmem gerek sizce bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum..

Şimdiden teşekkürler..

bernasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 07:54   #120
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernasa Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Ben de ilk kez evde deniyorum tohumdan domates yetiştirmeyi ve sizlere bir sorum olacak;

Viyole ekeli 15 gün kadar oldu hatta biraz daha fazla ve bir tane dahi çimlenme yok şuana kadar. Herşeyi aynı yaparak plastik bardağa ektiklerim çimlendi hatta bazıları neredeyse gerçek yapraklarını veriyor ama viyolde tık yok. Sizce ne zaman ümidi kesmeliyim..20 günden sonra mı? Plastik bardaktan farklı olarak viyolde torba kapattım ve aralık kalmadan üzerine torba gerlmiş oldu yani bardaktaki streç topraktan yüksekte fakat viyoldeki torba toğrağının hemen üzerinde..belki ondandır diye düşündüğüm için bugün torbayı da açtım artk.
En geç kaç gün sürer, ne zaman viyolü iptal etmem gerek sizce bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum..

Şimdiden teşekkürler..
Örtünün toprağa dokunmasının çimlenme sorunu yaratacağını sanmam. Arada bir örtüyü kaldırıp havalandırdığınız sürece ikisi arasında fark olmamalıydı.
Tohumun çimlenme sorunu vardır.
Toprak aşırı nemlidir.
Toprak yeterli nemde değildir.
Bakteri vb zararlı tohumu etkilemiştir.
Temel sorunlarımız bunlar. Bardak ve viyolde aynı tohum kullanıldı ise ilk sorun eleniyor. Aynısını yaptım dediğiniz uygulamaların ayrıntılarına inmelisiniz.
Tohum çimlendirme yöntemlerinden birisi: Kağıt havlu arasına tohum konulur. Havlu nemlendirilir. Kilitli poşetin içerisine konur. Ilık ve karanlık ortamda bekletilir. (Zor çimlenen patlıcan için kullanıyorum.) Yani naylon ve dokunma var iken çimlenme gerçekleşiyor.
Viyol gözlerinden birisininin toprağını kontrollü olarak eşeleyin. Toprak ve tohumun durumunu gözleyin.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024