agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2016, 20:27   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borasagir Mesajı Göster
Merhaba ,

27.03.16'da ektiğim domates tohumlarımın yapraklarında fotoğraftaki gibi sararma meydana geldi. Güneşi direk aldığı için olabilir mi sizce ? Sulamasına özen gösteriyorum ve aşırıya kaçmadan toprak yüzeyi kurudukça ve damla damla veriyorum.Zaten plastik bardakta olduğundan altlarındaki nemi de kontrol edebiliyorum. Çok verim alamayacağımı düşündüğümden 26.04.16'ta bir üstteki mesajımdaki gibi yeni tohumları ektim.

Hayatta kalan bu iki kök domatesime ne yapabilirim ? İki fotoğraf ta ayrı domateslere ait.

Teşekkürler.

düzgün bir şekilde şaşırtma yapmalısın ve iç mekanda tutmamalısın o zaman daha kuvvetli büyürler tam şaşırtmalık olmuşlar bende bu boylardayken yapıyorum şaşırtma işlemini.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 08:44   #92
Yeni Üye

borasagir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2015
Sayın Fatih_Soydemir ,

Bu hafta sonu şaşırtmayı planlıyorum. 2-3 hafta sonra da duruma göre gerçek yerlerine alırım muhtemelen.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

borasagir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 17:55   #93
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Her sene degisik turleri denemeye calisiyorum. Degisik renkte ve ozellikte cinsleri seciyorum. Bu sene ceri cinslerinden yine Brown Berry, Gold Nugget, White Cherry ve Yellow Pear ektim. Sirasiyla kahverengi, sari, beyaz ve sari armut sekilli cinsler. Salcalik Roma Organik, pembe olarak Tlacolula Pink ve Henderson, mor cinslerden Amazon Chocolate, sari cinslerden Pilcer Vesy, Azoychka, yesil domates olarak Green Zebra, cizgili iki renk turlerden Nature's Riddle ve Tigerella ektim. Ayrica fasulye ve biber fidelerim de var.

6. haftanin sonunda viyol gozlerindeki fideleri mini saksilara sasirttim. Su anda fideler 7.5 haftalik. Hizla gelisiyorlar. Haftaya bahcedeki yerlerine dikilecekler.

Name:  IMG_0718_1.jpg
Views: 337
Size:  68.2 KB

Name:  IMG_0719_1.jpg
Views: 330
Size:  69.0 KB

Name:  IMG_0721_1.jpg
Views: 328
Size:  71.4 KB

efeege, Milla, TCM ve 1 kişi beğendi.
Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 04:56   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Benim merak ettiğim aslında fide olarak dikip yetiştirdiğimiz domateslerden tohum almak.
Domatesten tohum almayla ilgili konuya baktım ama aradığım sorunun cevabı yok ve uzun zamandir kaç yıldır cevap yazan olmadığı için burada sormak istiyorum.
Ben daldaki tohumluk bıraktığım domatesi ne kadar dalda olgunlaşması için bırakmalıyım ?
Ne zaman koparıp , çekirdekleri islak mi kuru mu ?
Nasil bir işlemden sonra ekime kadar nasıl saklamalıyım? Ne zaman toprakla buluşturmaliyim ?
Orneğin salatalıktan tohum almak kolay yeşil renkten sonra sapsarı oldu mu içindeki tohumlar olgunlaşmış demektir.
Domateste nasıl yapmalıyım?

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 08:27   #95
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
Benim merak ettiğim aslında fide olarak dikip yetiştirdiğimiz domateslerden tohum almak.
Domatesten tohum almayla ilgili konuya baktım ama aradığım sorunun cevabı yok ve uzun zamandir kaç yıldır cevap yazan olmadığı için burada sormak istiyorum.
Ben daldaki tohumluk bıraktığım domatesi ne kadar dalda olgunlaşması için bırakmalıyım ?
Ne zaman koparıp , çekirdekleri islak mi kuru mu ?
Nasil bir işlemden sonra ekime kadar nasıl saklamalıyım? Ne zaman toprakla buluşturmaliyim ?
Orneğin salatalıktan tohum almak kolay yeşil renkten sonra sapsarı oldu mu içindeki tohumlar olgunlaşmış demektir.
Domateste nasıl yapmalıyım?
Mümkünse ilk çıkan domatesleri dalında iyice erginleşip yumuşamaya başlayıncaya kadar bekletip daha sonra tohum almak için toplayabilirsiniz.
Nasıl tohum alacağınıza dair ayrıntılı yazı.

Fermantasyon Yoluyla Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir?

g.c. beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 12:10   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Mümkünse ilk çıkan domatesleri dalında iyice erginleşip yumuşamaya başlayıncaya kadar bekletip daha sonra tohum almak için toplayabilirsiniz.
Nasıl tohum alacağınıza dair ayrıntılı yazı.

Fermantasyon Yoluyla Domates Tohumu Nasıl Elde Edilir?
Teşekkür ederim

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 23:59   #97
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Kısa bir süre sonra elimde bir kaç çeşit domates tohumu olacak. Bu ayın sonlarına doğru da tohumları plastik bardaklara ekeceğim. Nisan sonu gibi de fideleri bahçeye dikeceğim inşallah.

Tohum ekimleri daha başlamamışken önerdiğiniz domates çeşitleri var mı? Tohumunu edinip denemek istiyorum. Bahçemiz 1400 rakımda, yayla diye tabir ettiğimiz bir yer. Yani biraz soğuk oluyor. Ben sub arthic ve moneymaker dometeslerini tercih ettim. Saksıda yetiştirmek için de red robin domatesini düşünüyorum. Sizin de bahsettiğim şartlara veya ev, saksı ortamına uygun önerdiğiniz domates çeşitleri var mı?

Konuyu hortlatıyorum gibi olacak ama yeni konu açmaya gerek yok diye düşündüm .

YeniGine ve Resulgur beğendi.
KangalSever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 21:11   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KangalSever Mesajı Göster
Kısa bir süre sonra elimde bir kaç çeşit domates tohumu olacak. Bu ayın sonlarına doğru da tohumları plastik bardaklara ekeceğim. Nisan sonu gibi de fideleri bahçeye dikeceğim inşallah.

Tohum ekimleri daha başlamamışken önerdiğiniz domates çeşitleri var mı? Tohumunu edinip denemek istiyorum. Bahçemiz 1400 rakımda, yayla diye tabir ettiğimiz bir yer. Yani biraz soğuk oluyor. Ben sub arthic ve moneymaker dometeslerini tercih ettim. Saksıda yetiştirmek için de red robin domatesini düşünüyorum. Sizin de bahsettiğim şartlara veya ev, saksı ortamına uygun önerdiğiniz domates çeşitleri var mı?

Konuyu hortlatıyorum gibi olacak ama yeni konu açmaya gerek yok diye düşündüm .
Ben red robin deniyorum araştırmalarıma göre ev ortamına en uygun türlerden bir tanesi. Biraz erken oldu ama çimlendirmeyi yaptım bakalım.

nullreference Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2017, 00:18   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2016
Smile Domatesleri ne zaman dikmeli?

Merhaba, domates fidesi alacağım, İstanbul'da yaşıyorum ama havalar nisana yaklaşmamıza rağmen soğuk gidiyor. Nisanın başında diksem olur mu? Hava sıcaklığının kaç derecenin altına düşmemesi gerekiyor?

arslanbenzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017