agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2010, 18:35   #1
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Kanser düşmanı domates MORUNO

bu günlerde internet ve bazı haber programlarında kanser düşmanı domates türü olan moruno domates den bahsediliyor.
Marketlerde kilosu 8 tlye kadar satılıyor.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 18:36   #2
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Süper domatesler olarak anılan Moruno domateslerinin kanserle savaşmada 2 kat daha fazla güce sahip olduğu ortaya çıktı.

Ortalama bir portakalın içerdiği kadar C vitaminine sahip olan bu küçük kırmızı domatesler, prostat kanseri riskini yüzde 44 azaltıyor. İspanyol bilim adamlarınca kanserle bağlantılı olduğu saptanan ve domatese kırmızı rengini veren 'likopen' maddesi, özellikle zeytinyağı ile piştiğinde kana daha çabuk karışıyor. 1000 prostat kanseri hastasının üzerinde yapılan çalışmaya göre haftada en az 2 defa domates yiyen hastalarda, kanserin yayılma oranında yüzde 44'e varan bir azalma saptandı.
45 GÜN TAZE KALIYOR
Ayrıca uzmanlar süper domateslerin normallerine göre 3 kat daha uzun süre yani yaklaşık 45 gün taze kalabildiklerini saptadı. Bilimadamları bu yöntemi diğer meyvelere de uygulayabileceklerini fakat yapılacak güvenlik testlerinin uzun sürmesi nedeniyle bu meyvelerin satışa sunulmasının yıllar alabileceğini belirtiyor

Eski 09-02-2010, 20:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Evet, ana haberlere bile çıktı.

F1 olabilir mi... Genetiği oynanmış olabilir mi ...araştırmak lazım?

Ama heirloom domates olmadığı kesin eğer öyle olsaydı moruna seeds aramasında geleneksel tohum satan web sitelerinde karşımıza çıkardı.

Bu domates F1 ise hangi domatesler arasında çaprazlama yapıldığı ya da GDO ise bu durumun üretici tarafından belirtmesi gerek.

Ama piyasada satılan ve bilinen "likopen domatesin" adı "moruna domatesi" olduysa bir diyeceğim yok

Bu Likopen domatesin tohumlarını sercan1969 satıyor.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...69&postcount=1

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 22:06   #4
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

bende aradım ama bulamadım. İspanya kaynaklı olduğunu ögrendim. F1 olmama özelliği yüksek gibi.

Eski 11-02-2010, 13:27   #5
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009

Bilim adamları, kansere karşı etkili olabileceğini düşündükleri mor domates yetiştirdiler.
Norwich’teki John Innes Merkezi’nden bir ekip, mor domatesi, “antosiyanin” adlı bir antioksidan pigmenti açısından zengin aslanağzı çiçeğinin genlerini domatese aşılayarak elde etti.
Nature Biotechnology adlı dergide yayımlanan araştırmada, bu domatesten yiyen farelerin daha uzun yaşadığı belirlendi. Kansere meyilli bir grup fareye mor domates, bir gruba normal domates verildi. Testlerde, mor domates yiyenlerin yaşam sürelerinin daha uzun olduğu görüldü.
Böğürtlen, yabanmersini türünden meyvelerde çokça bulunan antosiyaninlerin kolon kanseri hücrelerinin büyümesinin yavaşlamasına yardım ettiği ortaya çıkmıştı. Bu maddenin bulunduğu sebze meyvelerin ayrıca kardiovasküler hastalıklarla yaşlanmanın getirdiği bazı hastalıklara karşı koruma sağladığı da düşünülüyor.
John Innes’in ekibi, daha sık yenilen sebze ve meyvelerdeki sağlığa yararlı maddelerin seviyesini artırmak için araştırmalar yapıyor. Domateste de likopen ve flavonoidler gibi faydalı antioksidan maddeler bulunuyor.
Sanırım bu makale bize yeterince bilgi veriyor! saygılarımla!

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 00:43   #6
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Bana iyi geliyor gibi görünmeyen, aslanağzımsı domatesimtrak, tanımlanamayan bitki...

Alıntı:
...uzmanlar süper domateslerin normallerine göre 3 kat daha uzun süre yani yaklaşık 45 gün taze kalabildiklerini saptadı. Bilimadamları bu yöntemi diğer meyvelere de uygulayabileceklerini fakat yapılacak güvenlik testlerinin uzun sürmesi nedeniyle bu meyvelerin satışa sunulmasının yıllar alabileceğini belirtiyor.
Alıntı:
...F1 olabilir mi... Genetiği oynanmış olabilir mi ...araştırmak lazım?...
Alıntı:
Bende aradım ama bulamadım. İspanya kaynaklı olduğunu öğrendim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi triple Mesajı Göster
Bilim adamları, kansere karşı etkili olabileceğini düşündükleri mor domates yetiştirdiler.

Norwich’teki John Innes Merkezi’nden bir ekip, mor domatesi, “antosiyanin” adlı bir antioksidan pigmenti açısından zengin aslanağzı çiçeğinin genlerini domatese aşılayarak elde etti.

Nature Biotechnology adlı dergide yayımlanan araştırmada, bu domatesten yiyen farelerin daha uzun yaşadığı belirlendi. Kansere meyilli bir grup fareye mor domates, bir gruba normal domates verildi. Testlerde, mor domates yiyenlerin yaşam sürelerinin daha uzun olduğu görüldü.

Böğürtlen, yabanmersini türünden meyvelerde çokça bulunan antosiyaninlerin kolon kanseri hücrelerinin büyümesinin yavaşlamasına yardım ettiği ortaya çıkmıştı. Bu maddenin bulunduğu sebze meyvelerin ayrıca kardiovasküler hastalıklarla yaşlanmanın getirdiği bazı hastalıklara karşı koruma sağladığı da düşünülüyor.

John Innes’in ekibi, daha sık yenilen sebze ve meyvelerdeki sağlığa yararlı maddelerin seviyesini artırmak için araştırmalar yapıyor. Domateste de likopen ve flavonoidler gibi faydalı antioksidan maddeler bulunuyor.

Sanırım bu makale bize yeterince bilgi veriyor! saygılarımla!
Bence vermiyor.

Öncelikle "Moruno" ile "mor domates" aynı domates mi, belli değil, çünkü mor olarak nitelenen birçok domates mevcut. Moruno'nun ilk hecesinin ötesinde, renginin 'mor' olup, olmadığı belli bile değil.

Moruno "İspanya kaynaklı" ise, farklılar demektir, zira; Norwich İngiltere'ye bağlı bir şehir.

Ve adı geçen merkez de İngiltere'de zaten.

John Innes'de çalışan ekibin GDO'lu bir domates ürettikleri açık. Moruno hakkındaki (altını çizerek vurgulamaya çalıştığım) ifadelerde de GDO olduğunu düşündürecek unsurlar mevcut.

Aslında bu bitkiye artık domates mi demeliyiz, aslanağzıo-domates mi demeliyiz, ben bilemedim.

Domates olduğunu kabul ettik diyelim, moruno ile bu 'şey' aynı tür domates midir?

Değilse, ayrı konu olması gerekmez mi?

Aynı ya da farklı, ne olursa olsun, domates olduğu bile tartışılabilir olan bu 'şey'in kansere iyi geleceği, farelere bakarak nasıl emin olabilecek kadar net bilinebiliyor?

Etken maddeden varsayımsal olarak çıkarımsandı diyelim, domatesi çok seviyorsam ve çok tüketiyorsam, o etken madde, (zehir=dozaj ilişkisinden dolayı) hâlâ bana iyi gelecek mi, yoksa gelmeyebilecek mi?

İntihar etmek için bir sürü hap içmek yerine domates yememizin yeterli olacağını mı anlamalıyız?

İlaç değil de sadece domates, mis gibi domates yemek isteyenlerin günahı ne?

Yanlış anlaşılmasın amacım kafa karıştırmak değil, sadece "makalenin yeterince bilgi verdiği" belirtildiği halde, ben bu bilgilerden hareketle, sözkonusu olan 'şey'in domates olduğuna bile emin olmadığım için sorular sorma gereği duydum. Anlayan ve bilenler yanıtlayabilirse sevinirim.

gece
bir kısım İngilizlere, Anglo-Sakson, atla eşeğin melezine katır diyoruz da, aslanağzı ile domatesin genlerini taşıyan bir 'şey'e niye domates dendiğini bile henüz anlamamış forum kişisi.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 13:21   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Moruno nun menşeini bilmiyorum ancak likopen peru menşeli bir yerel domates.
Meyveden tohum alıp ektiğinizde %100 atasına benziyen domatesler ortaya çıkıyor.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 19:06   #8
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben, Kızıltoprak Migros' ta satıldığını duydum. C.tesi gittiğimde kalmadığını,bu hafta geleceğini reyonda çalışan görevli söyledi..Nasıl bir domatesmiş diye sorduğumda '' Mor renkli '' olduğunu ifade etti..Onu alamayınca, hani meşhur '' İyi Tarım '' sloganıyle satılan ve kg' ı 6.00 TL olan domatesten aldım..Bunların '' İyi Tarımı '' buysa bizim yetiştirdiğimiz domates ve biberler '' Çok iyi '' tarım belgesi alır.. Onu anladım..

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 13:41   #9
/

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Genelde büyük marketlerde satılıyor.

MagicLife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
moruno

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024