agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni534Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2017, 22:13   #451
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Maşaallah afiyet olsun.Desti domates te ektiniz mi?

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 00:02   #452
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Çok teşekkür ederim. Evet. Ayrıca Kabak,Acur,kavun,susam
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 00:05   #453
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Rekortmen karpuzun iç görüntüsü

Rekortmen karpuzun iç görüntüsü

Eklenen Resimler

Muda, Milla, kerkenez ve 2 kişi beğendi.
Eski 10-08-2017, 09:04   #454
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Merhaba dostlar. Bu yılki deşti ürünlerimizden yerli yeşil karpuzumuzu tarttık. Sonuç Harika 6,280kğ bu bizim için en büyük rekor.
Güzel çeşitler ve sizde bunları arayıp bulup çeşitin devamını sağlıyorsunuz çok güzel bir şey yapıyorsunuz,küçüklüğümde hatırlarım susam ekerlerdi ve arasına karpuz tohumları ekerlerdi babamlar,o karpuzlardan yediğimi ve çok tatlı olduklarını hatırlıyorum hatta şekerden yapışkan ve elden çıkmadığını hatırlıyorum sanırım deşti çeşitlerdi çünkü susama hiç su verilmezdi.
Ben şunu merak ediyorum resimini paylaştığınız bu deşti çeşitleri sulu olarak yetiştirseniz nasıl bir sonuç elde edilir acaba,susuz 6 kg gelen çeşit baya bir büyür acaba deneme fırsatınız oldumu ?

bahtiyar02 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 09:15   #455
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Sayın bahtiyar02; yetiştirdiğiniz karpuzların görünümü çok güzel. Emeklerinize sağlık. Rekortmen karpuzunuz ise ağız sulandıran cinsten. Afiyetle tüketin. Almış olduğunuz tohumları paylaşarak bu güzelliğin yayılmasına vesile olun inşallah.

bahtiyar02 ve devrann beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 13:16   #456
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Güzel çeşitler ve sizde bunları arayıp bulup çeşitin devamını sağlıyorsunuz çok güzel bir şey yapıyorsunuz,küçüklüğümde hatırlarım susam ekerlerdi ve arasına karpuz tohumları ekerlerdi babamlar,o karpuzlardan yediğimi ve çok tatlı olduklarını hatırlıyorum hatta şekerden yapışkan ve elden çıkmadığını hatırlıyorum sanırım deşti çeşitlerdi çünkü susama hiç su verilmezdi.
Ben şunu merak ediyorum resimini paylaştığınız bu deşti çeşitleri sulu olarak yetiştirseniz nasıl bir sonuç elde edilir acaba,susuz 6 kg gelen çeşit baya bir büyür acaba deneme fırsatınız oldumu ?
Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Deşti ürünleri sulu yetiştirmeyi denedik. Domatesler iri ancak lezzet yok. Karpuzlar ise küçük fidanlarda küllenme ve pas çok fazla oluştu. Tercihimiz Deşti usulle yetiştirmek.

Düzenleyen bahtiyar02 : 11-08-2017 saat 09:12
Eski 10-08-2017, 21:19   #457
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Sayın bahtiyar02; yetiştirdiğiniz karpuzların görünümü çok güzel. Emeklerinize sağlık. Rekortmen karpuzunuz ise ağız sulandıran cinsten. Afiyetle tüketin. Almış olduğunuz tohumları paylaşarak bu güzelliğin yayılmasına vesile olun inşallah.
Tüm iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Tohum takas etkinliğinde daha öceleri paylaşım yapmıştım. Umarım bu yılda yaparım. Saygılar

arimayam beğendi.
Eski 27-09-2017, 10:41   #458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2017
deşti sebze meyve tohumları satın alabileceğimiz bir site varmı?

nebula72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 12:47   #459
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebula72 Mesajı Göster
deşti sebze meyve tohumları satın alabileceğimiz bir site varmı?
Sn. nebula72;

Bildiğim kadarı ile deşti sebze tohumları satan bir yer yok. Tohum paylaşım etkinliği başladı. Takip ederseniz deşti yetişen tohumlardan alabilirsiniz. İlk yıl tohum paylaşmasanız dahi 25 çeşit tohum talep edebiliyorsunuz. Tabi ki tohum paylaşmanız halinde daha fazla tohum alma durumunuz var.

2017-2018 Tohum Paylaşım Etkinliği (Kataloglar) - agaclar.net

bahtiyar02 ve nebula72 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 16:44   #460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2019
merhaba bahtiyar bey tohum veya fidanını yollayabilir misiniz
slacar132@gmail.com iletişime geçerseniz sevinrim

suleyman42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 09:27   #461
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2019
Bahtiyar bey,
Kıymetli cabalarınızdan ötürü sağolun varolun.
tugrulsokmen@gmail.com dan irtibatlanabilir miyiz?
Kısmetse yarın Adıyaman tarafında olacagım.
Saygılar

tugrulsokmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 12:22   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2019
tohum

bahtiyar bey selamünaleykum. Bende bu yıl Allah izin verirse Afyonkarahisar'da amatör olarak bahçe işlerine başlıyorum. Deşti tohumları için bana da yardımcı olabilirmisiniz?
Teşekkür ederim.
serdarctnky@msn.com

serdarctnky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 14:28   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili balbay;
Aslında bu gün konudan Sevgili dostum Denizakvaryumuna açtığımda o da sağolsun sizin gibi konu hakkında siteye yazmamı önerdi.Tohum olarak belki temin etmek şu an zor.Ama fidan olarak derseniz araştırayım.Banada kayın peder köyden göndermişti.Şayet bulursam size dönerim saygılar.
Yetiştirdik ten sonra tohum alınıp çoğalta bilirsiniz. Verim olur tohum alırsanız bizlerde isteyebiliriz. Tohum almak daha verimli olur en azından nasıl bir sebzeden olduğu ortaya çıkar.
Kolay gelsin

MASK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2019, 22:31   #464
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Haftasonu köye gitme fırsatı bulunca seradaki domatesleri kontrol ettim,malesef Antalya'da domateste büyük bir sorun olan domates güvesi(tuta absoluta) bazı domateslere iyi zarar vermiş bunların başında sn. muda'dan gelen Afyon Tınaztepe domatesi vardı ve garnetlarada iyi zarar vermiş hatta birkaç yabani tür vardı kısmen zarar vermiş işin ilginci geçen yıl s.n sernur'dan gelen deşti domatesler pek üstlerine alınmamış ufak tefek birkaç yaprağında vardı larva görünce durumu şaşırdım.Tabi sadece üç beş tohumum kaldığı için tohum elde edebilmek adına susuz yetiştirmiyorum zaten buna şu anda imkanım yok.Bence suzuz yetiştirmede zarar çok daha az veya hiç olmazdı diye düşünüyorum.Malesef diğer domatesleri fermantasyon ürünü bir ilaçla ilaçlamak durumunda kaldım yoksa sadece üzerinde dalları kalmasına az kalmış.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2019, 13:05   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2019
selam sitede yeniyim bu harika ürünlerin tohumlarına nasıl ulaşbilirim.

yado4590 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2019, 14:37   #466
Yeni Üye

tohum nasıl elde edebilirim
yado459@gmail.com

Eski 29-07-2019, 14:37   #467
Yeni Üye

Eski 29-07-2019, 14:39   #468
Yeni Üye

yado459@gmail.com

Eski 17-02-2020, 10:06   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2018
Merhabalar Bahtiyar Abi
Deşti kavun tohumu yollayabilir misiniz lütfen
Rdvnpala@gmail.com

bahtiyar02 beğendi.

Düzenleyen Rdvn : 11-03-2020 saat 12:07
Rdvn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 15:31   #470
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2020
merhaba

merhaba arkadaşlar konuyu satır satır okudum. çok farklı bir araştırmadan buraya kadar gelmiş oldum.bu tohumun kaybolmaması için yapılan çalışmalar emek özveri paylaşımlar hepsi hem çok takdir edilesi hemde sonraki nesillerin eminim ki çok çok minnet duyacağı ve dua edeceği bir durum.ancak bu forumdakileri okuduktan sonra bu tohumu bulmak için çok araştırma yaptım lakin sonuç alamadım.çalışmalarınız çok özel ve değerli ama tohumu yaygınlaştırmak konusunda maalesef çok yetersiz.tohum takas sistemi var ama burada da maalesef bir sonuç yok. ticari olarak satışı yapılsa eminim ki daha çok kitlelere ulaşır ve temin etmemizde bir o kadar kolay olur.ve bu işi yapıp canlandıran buradaki emekçi kardeşlerimiz içinde bir kazanç olur diye düşünüyorum.
Hepinizin emeğine eline sağlık .sağlıcakla kalın.

bahtiyar02 ve yeşim26 beğendi.
mak025 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 01:31   #471
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili Dostlar Deşti ürünleri yıllardır yetiştirip ürün almaya devam ediyoruz. Bir çoğunuz Tohum takas etkinliğinde olması gereken ürün olarak veya Ticari boyutta satılmasını öneriyorsunuz., Birincisi Ticareti düşünmüş olsaydım şimdi agaçlar.net ailesinin içerisinde olmazdım. İkincisi tohum takas etkinliğinde paylaştım ancak çok az dostum kurallara uyup bana döndü. Otuz kişi içerisinde tohumların kıymetini bilip diğer tohum takas etkinliklerinde paylaşımını görmedim. Ticari boyutta birisine gönderdim oda ticari boyutta satışa sunduğu için kırılım. Sevindiğim tek şey ise en azından şartıma uyup adımı kullanmayım başka ad altında susuz yetişen domates veya ürünler diye satışa sunması ve sonuçta yeterli olmayışı. Tohum takas etkinliği tamamen doğal ürünlerin(Atalık) tohumların çoğaltılıp Değerini bilen kişilerle paylaşmaktı. Ancak çok kişi agaclar.net Ailesini farklı boyutlarda görmeye başladı.Bu Aile saygın bir aile değerini ve kıymetini bilene. Bu Ailede ne çok saygın Dostlar edindim.Türkçe yazım kurallarına uymayı ve bilgilerini paylaştılar ve beni yönlendirdiler. Başta Hocalarım; Meyvelitepe,Denizakvaryumu, Selhattin Yılmaz hocam,Taşlıbahçe, Sonul bey dostum Güngör Salman, Satı Uğratan,Cemo ve çok özür dileyerek İsimlerini şuan hatırlamadığım bir çok saygın hocalarımdan. agaclar.net Ailesine girmek çok kolay ama çıkmak çok zordur. Dikkat edin bağımlılık yapar. Ben 2006 yılından beridir bu ailenin üyesi olmaktan gurur duyorum. Gerisi size kalmış. Tüm Gerçek Dostlara saygılar sevgiler

Eski 22-05-2020, 01:52   #472
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili Dostlar 2020 yılında 34 Yıldır Hizmet verdiğim T.P.A.O 'dan emekli oldum. Şimdi gönül rahatlığıyla bahtiyar02 Hobibahçesinde çalışmalarına devam edebilirim. Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2020, 16:32   #473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2020
Merhaba,
Aslında tohumdan çok toprak yapısı ile ilgili.benim bulunduğum bölge Mersinde bir yaylalık rakımı 800-1400 arası olan toprak yapısı bol taşlı ve verimsiz görünen kıymeti bilinmeyen bir bölge.Biz anadan babadan dede den kalma yöntemler ile domates yetişiririz ve hiç bir zaman can suyu haricinde su vermeyiz şuan domateslerim çiçek açtı ve bir kez can suyu verdim.bu yıllardır böyledir cansuyu veririlir bir daha asla sulanmaz.

Muda beğendi.
harunhaun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2020, 23:26   #474
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harunhaun Mesajı Göster
Merhaba,
Aslında tohumdan çok toprak yapısı ile ilgili.benim bulunduğum bölge Mersinde bir yaylalık rakımı 800-1400 arası olan toprak yapısı bol taşlı ve verimsiz görünen kıymeti bilinmeyen bir bölge.Biz anadan babadan dede den kalma yöntemler ile domates yetişiririz ve hiç bir zaman can suyu haricinde su vermeyiz şuan domateslerim çiçek açtı ve bir kez can suyu verdim.bu yıllardır böyledir cansuyu veririlir bir daha asla sulanmaz.
Sn. harunhaun;

Benim yerim de 1280 rakımda domatesleri ektiğim yer. Domateslerinizin gelişme aşamalarını burada fotoğraflarla anlatabilirseniz biz de görmüş oluruz. Çoğu yerdeki atalık domates veya diğer tohumlar yeni çıkan daha verimli ve güzel olduğu ileri sürülen tohumlara yenik düştü. Onların ne kadar kıymetli olduklarını kaybedince anladık. Kıyıda köşede dededen daha çok ninelerimizin koruduğu tohumları korumaya, çoğalmasını sağlamaya çalışmaya başladık. Sitemizde tohum paylaşım etkinliğinde ürettiğimiz tohumları birbirimize belirli kıstaslar içinde gönderiyoruz. Siz de elinizde olan eski tohumlardan bu etkinliğe katılarak hem tohum sayınızı ve çeşidini artırırsınız hem de yerel olarak bulunan ancak aradığınız zaman bulunmayan tohumları dağıtabilirsiniz. Resim ekleme konusunda ilgili yerde resmin nasıl küçültülerek yükleneceği anlatılıyor. Ben proğram kullansam da bazen yüklemek istediğim resimleri bir arkadaşıma whatsapp üzerinden gönderip daha sonra orada küçülmüş olan resimleri alarak rahat bir şekilde yüklüyorum.

Tohum Paylaşım Etkinliği - agaclar.net
Ana sayfa üzerinden de eski yıllarda yapılan etkinlikleri görebilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2020, 14:47   #475
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2020
Değerli arkadaşlar merhaba
Ben de Adıyaman da yaşiyorum aslen Tunceliliyim 6 yıldır Adıyaman'da memur olarak çalışıyorum. Burda 6 dönüm kadar bir tarla edindim hobi amaçlı olarak uğraşıyorum. Bu tarlada 6-7 kadar yetişkin fıstık ağacı ve susuz yetişen çok lezzetli meyve veren bı incir ağacımız var. Bunların dışında kendim bu tarlaya badem zeytin ve Antep fıstığı ağaçları olmak üzere yaklaşık 100 ağaç diktim. Bu yıl bahçeye 250 MT den hortumla su getirip damalama şeklinde ağaçlarını sulamaya ve biraz sebze yetiştirmeye de başladım. Bir arkadaştan bulduğum deşti domates fidelerin diktim yaklaşık 10 kök. Bunları kayıt altına aldım ve videolarını YouTube kanalımda paylaşıyorum. Susuz yetişen domateslerim meyve tutmuş durumda burdan size bir kaç resim atacağım. Büyümeleri diğer domates çeşitlerine göre yavaş ama güzel. Meyveler büyümeye devam ediyorlar. Eşim Adıyaman li olduğu için çocukluğunda çok ekerlermis ve harika bir lezzeti olduğunu söylüyor. Buraya bilgileri atmaya devam edeceğim. İnşallah ileride tohumlarını paylaşacak aşamaya da geleceğiz. Takipte kalın ve sorularınız varsa burdan yazabilirsiniz.

Serkan0262 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2020, 14:58   #476
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Bu linkten ilk çiçeklenmiş hallerini izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/J3DsrNa8NCY

bahtiyar02 ve Duru beğendi.
Eski 09-07-2020, 14:59   #477
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Burdan meyvelerin ilk halini gorebilirsiniz. Devamı gelecek.

https://youtu.be/cx6lr1ftghc

bahtiyar02 beğendi.
Eski 09-07-2020, 15:28   #478
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Bu resimler ilk çiçeklenme ve meyve resimleri

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2020, 15:40   #479
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Meyve vermiş halleri bunlar. önceki halleri bu. şuan bu meyveler daha irilesti o resimleri de en kısa sürede atmaya çalışacağım

Eklenen Resimler

bahtiyar02, Muda, Duru ve 1 kişi beğendi.
Eski 24-07-2020, 14:57   #480
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Susuz yetiştirdiğim domatesler kızardı ve harika görünüyorlar

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024