agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni534Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2010, 11:15   #31
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Sayın Bahtiyar02, umarım deşti domatesinin tekrar hatırlatılması ve yayılmasında başı çekersiniz. Gelecek nesillere kalacak mirasımız olan tohum, toprak ve suyumuza sahip çıkacak sizler gibi insanların çoğalması dileğiyle. Çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyor ve başarılar diliyorum. Saygılarımla.

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 11:47   #32
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sayın Bahtiyar02, emeğinize sağlık. Güzel bir kapı açtınız.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 13:06   #33
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sulu,
İnce kabuk,
Çok verimli,
Salçası yapılıyor,
Kurutmalığı yapılıyor,

Sırığa sarma derdi de yok sanırım, yani yer domatesi ?

Daha ne olsun

Anlaşılan o ki benim bahçede ekilecek tek domates olacak.
Nasipse Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 13:10   #34
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili aer ve Sevgili Kiraz;
Tüm iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim.Bende sizler gibi heycanla her hafta gözlemliyor ve ilgileniyorum.Umarım dileklerimiz gerçekleşir ve bu türü tüm dostlarla çoğaltırız.
Saygılar

Eski 20-05-2010, 19:51   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2010
En çok izlediğim hatta sürekli takip ettiğim bir topic gelişmeleri görmek inanın benide mutlu etti sv: bahtiyar02 sanırım artık çiçeklenme zamanı geldi **** yaklaşıyordur. çevrede arı varmı merak ettim gerçekten gerçi arı olmasada rüzgardan tozlaşırlar diye umud ediyorum ..

Dün akşam bu topice baktığımda hiç bi ilerleme yoktu bu akşam baktığımda bayağı bir ilerlem kaydetmişsiniz.... İnşallah sağlıklı problemsiz ve bol ürün alırsınız bizlere düşende aldığımız tohumları ekip çıkan fidelerden **** aldığımız meyvelerden eşimize dostumuza daha geniş kitlelere ulaştırmak bu domates türünü gelecek nesillere aktarmak başlıca görevimiz olacak diye düşünüyorum saygılarımla.

natilus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 20:40   #36
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili natilus dostum;
Geçen yıl oduğu gibi bu yılda arılar var.Yakın köylerde ve bahçelerde arıcılık yapanlar var.Ayrıca yaban arılarıda var.Geçen yıl döllenme konusunda hiç bir problem çıkmadı.
Allah'ın izniyle herşey yolunda gider.Kesinlikle paylaşım olacak merak etmeyin
.Saygılar

Eski 21-05-2010, 11:42   #37
Ağaçsever

sv: bahtiyar02 sizler gibi doğayı ve bitkileri seven dostlarım olduğu için en az sizin kadar bahtiyarım.Yaşadığımız şu kısacık hayatta gelecek nesillere aktaracağımız bazı güzellikler olduğunu düşünen sizler gibi insanların çoğalmasını umud ediyorum hayat dediğimiz kısacık ömür çizgisi bitirlmesi gereken en kutsal görev olduğunu düşünüyorum. İnşallah yaradan izin verirde bu bayrak yarışını layıkı ile yapmayı nasib eder bizlere gelişmeleri takip ediyoruz. Amacımız bu dünyada sadece yiyip içip yan gelip yatmak değil bi şeylerin mücadelesini vermek üzerimizdeki bu haysiyetli ve kutsal görevi en şerefli bir şekilde yerine getirip gelecek nesillere aktararak bitirmek ve ardımızda bizi anacak nesiller yetiştirmek başlıca görevlerimizden biri olduğunu düşünüyorum ...

size bu hayat mücadelesinde canıgönülden başarılar diliyorum...

saygılarımla

mrduran beğendi.
Eski 21-05-2010, 12:14   #38
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili natilus;
Zaman en büyük ilaçtır derler.Dediğiniz gibi umarım bu güzellikleri hep birlikte yaşar ve görürüz.
Saygılar

Eski 25-05-2010, 22:23   #39
Ağaçsever

Thumbs down

Son durum nedir acaba ? Meraktan ölücem

mrduran beğendi.
Eski 25-05-2010, 23:09   #40
/

Giriş Tarihi: 22-05-2010
Bende aranıza yeni katılan biri olarak yöresel populasyonun korunup geliştirilmesinden yanayım farklı türler hep dikkatimi çekmiştir bu konuya göstermiş oldugunuz hassasiyet için sevgili bahtiyar bey sizi tebrik ediyorum

OKANARSLAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 14:07   #41
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili natilus;
Zaman en büyük ilaçtır derler.Dediğiniz gibi umarım bu güzellikleri hep birlikte yaşar ve görürüz.
Saygılar
Aslında bu yazınızda çok güzel ve anlamlı belirtmişsiniz sv:Bahtiyar02 zaman en büyük ilaçtır.. ama siz benim heyecanıma verin yinede sormadan edemiyorum ..

merak işte ne yapayım elimde değil )

saygılarımla

Eski 26-05-2010, 18:31   #42
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi natilus Mesajı Göster
Aslında bu yazınızda çok güzel ve anlamlı belirtmişsiniz sv:Bahtiyar02 zaman en büyük ilaçtır.. ama siz benim heyecanıma verin yinede sormadan edemiyorum ..

merak işte ne yapayım elimde değil )

saygılarımla
Sevgili natilus dostum; İnanın bende sizin kadar merak ediyorum.Pazar günü ilk ektiğimiz deşti domateslerin çapalamasını ve otlarını ayıkladık.Gelişmeleri çok güzel gidiyor. İki hafta önce diktiklerimizin hemen hemen yarısından fazlasını toprk kurdunun yediğini gördük.cumartesi günü sevgili hocam(Ablam) sağolsun bir deste kendi köyünde bir aileden yeni 30-40 fidan getirdi ve Annem ve ablam birlikte diktiler.Pazar günü kontrol ettiğimde gayet sağlıklı görünüyorlardı.İlk diktiklerimiz biraz şanslıydılar bir kez de olsa üstüne yağmur yağdı.Yeniler ise onlara oranan tam kurrak bir şekilde yetişiyor.Bu hafta gittiğimde yapraklarına biyonem uygulamayı düşünüyorum.Böceklere ve hastalıklara karşı koruması için.Sevgili hocalarım kesinlikle sulamayı yaptırmıyorlar nedeni ise özelliğini bozarsın sulu domatese döner diğiyorlar.
Gelişmelerden haberdar ederim.Saygılar.

mrduran beğendi.
Eski 26-05-2010, 18:32   #43
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OKANARSLAN Mesajı Göster
Bende aranıza yeni katılan biri olarak yöresel populasyonun korunup geliştirilmesinden yanayım farklı türler hep dikkatimi çekmiştir bu konuya göstermiş oldugunuz hassasiyet için sevgili bahtiyar bey sizi tebrik ediyorum
Öncelikle aramıza ve bahçeme hoşgeldiniz.
Tüm iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür eder saygılar sunarım.

Eski 26-05-2010, 18:59   #44
Ağaçsever

Malumatınız için teşekkürler sv:bahtiyar02... gelişmelere hem üzüldüm yani zararlılarla mücadeleye hemde sevindim en azından yarısı atlattı diye umarım bu sıkıntılı günleri atlatırlar deştileriniz...

saygılarımla

Eski 27-05-2010, 10:32   #45
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Çok teşekkür ederim dostum. Hafta sonlarını iple çekiyorum.
Saygılar

mrduran beğendi.
Eski 27-05-2010, 13:11   #46
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın bahtiyar02; gördüğüm kadarıyla sizin tarla bayağı taşlı, sizin tarlaya ya taş toplama makinası sokalım, ya da çok hevesli tohum talebinde bulunan site üyelerimize tarlanın taşlarını toplatalım, çorbada tuzları olsun,
kolay gelsin

mrduran beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 14:16   #47
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın bahtiyar02; gördüğüm kadarıyla sizin tarla bayağı taşlı, sizin tarlaya ya taş toplama makinası sokalım, ya da çok hevesli tohum talebinde bulunan site üyelerimize tarlanın taşlarını toplatalım, çorbada tuzları olsun,
kolay gelsin
Sevgili selim_50;
Öneriniz için çok teşekkür ederim ama siz dostlara kıyamam.Taş toplama makinesini görmüştüm.Küçük taşları topluyor.Büyük taşları toplayamıyor. Nadasa bıraktığımız kısımda taş yok. Bağ'ın bir bölümünde ve sonradan düzelttiğimiz yerde taş çok çıktı. Amacım taşların bir kısmını küçük evin temelinde kullanmak.Büyük kısımlarıda kuyunun içinde kullanmak.
Tüm dostlara saygılar.

mrduran beğendi.
Eski 27-05-2010, 15:58   #48
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
sayın bahtiyar02 sizi tebrik ederim.inşallah bol ürün alır tatlı tatlı yersiniz.İlk defa duyduğumbir domates türü.kuraklığa bu kadar dayanıklı olduğunu bilmezdim domatesin.ayrıca bir söz vardır:2 çapa bir su derler.tabi yağmurlardan sonra daha da etkili olur.Keşke deşti domatesinden elinde bol tohumu olan olsada bizlerde ekebilsek.sayın bahtiyar sizin elinizde fazla tohum varsa gönderebilirmisiniz acaba?

mrduran beğendi.
AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 21:47   #49
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
sayın bahtiyar02 sizi tebrik ederim.inşallah bol ürün alır tatlı tatlı yersiniz.İlk defa duyduğumbir domates türü.kuraklığa bu kadar dayanıklı olduğunu bilmezdim domatesin.ayrıca bir söz vardır:2 çapa bir su derler.tabi yağmurlardan sonra daha da etkili olur.Keşke deşti domatesinden elinde bol tohumu olan olsada bizlerde ekebilsek.sayın bahtiyar sizin elinizde fazla tohum varsa gönderebilirmisiniz acaba?
Sevgili AgacSevdalisi;

Tüm iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim.
Bende tohum yok.Deşti domateslerin fidanlarını iki ayrı köyden hediye aldım.
Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bahçemde yetiştirdiğim sebze ve meyvelerin tohumlarını paylaşacağım.İnşalla bir aksilik çıkmaz.
Saygılar

Eski 28-05-2010, 15:48   #50
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
inşallah bol ürünler yemenizi temenni ederim sayın bahtiyar.Ürünleri aldıktan sonra tohumunu paylaşırsanız bizleride çok memnun edersiniz.Bu domatesin litaratürdeki ismi nedir biliyormusun acaba? başka bilen varsa söyleyebilirmi?

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 16:05   #51
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın bahtiyar02; bu yıl geçti ama eğer önümüzdeki yıl unutmaz isem veya hatırlatırsanız size çok farklı, çok güzel bir çeşit domates tohumu göndereyim,
kolay gelsin,
(taş toplama işine zaten kendimi dahil etmemiştim)

mrduran beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 18:12   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Tüm yazılanları okudum. Aldı mı beni bir merak şimdi! Susuz domates öyle mi? Bahtiyar Bey çalışmalarınızda başarılar dilerim. Deşti domatesler Adıyaman'da yetişir, Konya'ya da bir kaç tohum düşer seneye inşaallah da biz de tadına bakarız. Yazımı yazarken ağzım sulandı inanın. Allah herşeyi gönlünüze göre ve berektli eylesin.

mrduran beğendi.

Düzenleyen hatıpüzümü : 28-05-2010 saat 18:13 Neden: bilgi düzeltme
hatıpüzümü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 19:08   #53
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatıpüzümü Mesajı Göster
Tüm yazılanları okudum. Aldı mı beni bir merak şimdi! Susuz domates öyle mi? Bahtiyar Bey çalışmalarınızda başarılar dilerim. Deşti domatesler Adıyaman'da yetişir, Konya'ya da bir kaç tohum düşer seneye inşaallah da biz de tadına bakarız. Yazımı yazarken ağzım sulandı inanın. Allah herşeyi gönlünüze göre ve berektli eylesin.
Sevgili hatıpüzümü dostum;
Tüm iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Kesinlikle tohumlar ulaşılabilecek ve bana ulaşacak tüm dostlarla elimden geldiğince paylaşacağım.
Saygılar

Eski 29-05-2010, 20:16   #54
Ağaçsever

Alıntı:
sayın bahtiyar02; bu yıl geçti ama eğer önümüzdeki yıl unutmaz isem veya hatırlatırsanız size çok farklı, çok güzel bir çeşit domates tohumu göndereyim,
kolay gelsin,
Sv:selim_50 sizin çok farklı dediğiniz domatesin türü nedir acaba? çok merak ettim de.

Bu topic e ilgi ve alaka sürdüğü sürece adıyamanda yetişen o domatesler sevgiyle büyüyecek ne güzel

Eski 30-05-2010, 19:14   #55
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
kolay gelsin,
Sevili selim_50 dostum;
Çok sevinirim. Şimdiden merak etmeye başladım.Adresimi özelden gönderiyorum
Saygılar

Eski 30-05-2010, 19:22   #56
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

İlk deştiler en sonunda çiçek açtı

Sevgili dostlar 30.05.2010 pazar söz verdiğim gibi resimleri çektim.Bu gün süprizle karşılaştım deştilerden bir kaçı ilk çiçeklerini açtı. Su sıkıntısı çeken ben deştileri görünce Kesinlikle domates ekilecekse deşti domates dışında domates dikmeyeceğim. Can suyunu ver sonra çapa yap yetiyor.Daha ne isteyim.

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2010, 19:34   #57
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sonradan dikilen deştiler

Diğer türleri de dikmek şart ama su kuyusu kazıldıktan sonra.Ozaman zaten dünyalar benim olacak. Geçen hafta yeni diktiğimiz deşti domateslerin durumuda gayet güzel.Bu arada 2 adet te deşti kavunumuz çimlenmiş.Birde yağmur yağsaydı iyi olacaktı.Gerçi tabiyatın işine burnumuda sokmak istemem yoksa Kilis ilimizde olduğu gibi sele maruz kalabiliriz.(Tüm Kilis'li vatandaşlarımıza çok geçmiş olsun)3 Hafta önce diktiğimiz deştilrden sağ kalanların da durumu çok güzel.
Saygılar

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
Eski 30-05-2010, 21:49   #58
Ağaçsever

Harika görünüyorlar sv:bahtiyar02 çiçek açmışlar o halde o çiçeklerin bezelye kadar meyveye dönüşmesi çok yakındır bir hafta on gün içinde meyveler belirginleşmeye başlayacaktır diye umud diye umud ediyorum benim pembe domatesler ceviz kadar oldular...
inşallah sizinkilerde bir doğal afet olmadan kazasız belasız meyve verirler.. En çokta meyvelerinin hasattan önceki hallerini merak ediyorum. Bu işte sabırı da öğrendik sizinde dediğiniz gibi zaman en büyük ilaçmış sv: bahtiyar02 bize düşen sabretmek ,sevgiler saygılar Adıyamana

Eski 31-05-2010, 11:33   #59
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili natilus dostum;
Çok teşşekür ederim.Tarlada çalışırken gelecek haftanın planlarını yapıyorum.Sanırım yavaş yavaş kafayı yiğiyorum
Saygılar

Eski 31-05-2010, 11:48   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili dostlar 30.05.2010 pazar söz verdiğim gibi resimleri çektim.Bu gün süprizle karşılaştım deştilerden bir kaçı ilk çiçeklerini açtı.

Su sıkıntısı çeken ben deştileri görünce Kesinlikle domates ekilecekse deşti domates dışında domates dikmeyeceğim.

Can suyunu ver sonra çapa yap yetiyor.Daha ne isteyim.

Bu durumda gelecek hafta nohut büyüklüğünde ilk deşti domatesleri göreceğiz.

Nette deşti domates çok konuşuldu ama bir tane bile fotosu yoktu...

Gelecek hafta bir ilk gerçekleşmiş olacak

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024