agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni534Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2020, 14:15   #481
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili Dostlar 2020 yılında 34 Yıldır Hizmet verdiğim T.P.A.O 'dan emekli oldum. Şimdi gönül rahatlığıyla bahtiyar02 Hobibahçesinde çalışmalarına devam edebilirim. Saygılar
Emekliliğiniz hayırlı uğurlu olsun, üyeliğim sizden bir yıl sonra, bende memuriyette 30 yılı doldurmuş olarak yılbaşı itibarıyla emekliliğe ayrılmayı düşünüyorum.

Düzenleyen selim_50 : 24-07-2020 saat 15:32
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 06:23   #482
Yeni Üye

Serkan0262's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2020
İlk hasatımız

Eklenen Resimler

Serkan0262 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2020, 21:12   #483
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Merhaba Dostlar; Uzun zamandır bahtiyar02 hobi bahçesinden paylaşım yapamıyordum. Emekli olduğumu dahi unuttum.Tüm dünyayı etkileyen bu illet hastalıkta cabası oldu. Yaklaşık 5,5 aydır bahçedeyiz. Ahır,Kümes, havuz ve yeni ürünlerin bakımı derken Ailem ve ben yetiştirmeye çalışıyoruz. Su kıtlığı temel sorunlarımızın başında geliyor. Onun için Deşti ürünlere ağırlık verdik.Susam, Karpuz ve kavunlar,Acur Bamya tohumları 2014 yılına ait tohum yenileme çalışmaları ürünlerini vermeye başladı sevindirici. Gerek Ailem ve gerek Bahçemizi ziyaret eden Dostlarımızı Tohumları geri iade etmek şartıyla😊 deşti Karpuz ve Kavunlardan hediye ettik. Sağosunlar çoğunlukla iade gerçekleşti. Yavaş yavaş sezon bitmek üzere ama işler hiç bitmiyor.Bahçede Tavuklar yumurtlad artık ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. 2 Adet dişi ve bir adet Teke Halep keçisi bahçenin yeni üyeleri. Sevgili Kızım GÜLSÜM Elim ayağım oldu ayrıca çok meraklı tavuklar kazlar ve keçiler derken bazen baba köylü kızı oldum diğiyor😊Bahçeden Adıyaman'a zaruri ihtiyaçlarımız dışında gelmiyoruz. Bahçeyi zaman zaman Dostlarımız sağolsunlar ziyaret ediyorlar. Çok teşekkür ederim. Saygılar sevgilerimizle.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2020, 14:45   #484
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

resimdeki el arabası kulübe inşaatı başladığında yeni idi, bizim gibi o da yaşlanmış.

Eski 31-08-2020, 15:28   #485
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
resimdeki el arabası kulübe inşaatı başladığında yeni idi, bizim gibi o da yaşlanmış.
ev inşatında kullandığım 15 yıllık emektar hala iş yapıyor.

bahtiyar02 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2020, 12:49   #486
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ev inşatında kullandığım 15 yıllık emektar hala iş yapıyor.
sadece kendiniz kullanırsanız sizinle birlikte yaşlanıyor, emanet kullanıma verdiğinizde bırakın yaşlanmayı hiç geri gelmeyebiliyor.

Eski 10-09-2020, 21:10   #487
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Bahtiyar bey tebrikler; unutulan , az bilinen , anlaşılamayan bir konuyu açmışsınız.

Eskiler 2 çapa bir sulama eder derdi.

Kuru kıraç toprak çapalandığı zaman , kızgın toprak daha aşağıya inerek alt tabakadaki suyu şırınga gibi yukarı doğru çekiyor.Yanlış hatırlamıyorsam bu olay hidrolojide
kovitasyon diye geçiyordu. Bu çapalama işlemi toprağı aynı zamanda havalandırıyor.
Çapalamanın son avantajı ise yabani otların bu işlem sırasında kazınmasıdır.

İş gücü dışında hiçbir dezavantajı olmadığı gibi organik ürüne çok yakın ürün elde edilebiliyor.

Kıraçta yetişen meyveler sıcağı çok yediği için şeker oranı yüksek oluyor.Karpuzlar kavunlar daha küçük olması 2- 4 kişilik ailelere daha uygun. Çünkü büyük karpuzlar yenmiyor çoğu çöpe gidiyor.

Muhtemel ki karasal iklimde 600-1500 metre rakımlı yerlerde gece gündüz ısı farkından sebzeler ve toprak nem emerek de nasibini alıyor. ( Bu rakımlarda susuz çekirdekten ceviz dikerek büyümelerini gözledim.)

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yasam/649639.aspx
https://www.koykahvesi.com.tr/tarim/...u-basardi.html

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2020, 22:22   #488
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Deşti ürünler

Sevgili belgi.info; Mesajınızın bir kısmına katılıyorum.
Deşti ürünlerin Daha küçük olduğu konusuna gelince geriye dönük bahçemi ziyaret etmiş olsaydınız deşti ürünlerin gelişimleri ve verdikleri ürünler hakkında bilgi sahibi olurdunuz. Bölgemizde ben beni bildim bilesi Deşti ürünler ekilir nedeni çok sıcak ve kurak geçen yazlardan. Alternatif üretmiş Atalarımız. Organik tabirine hiç katılmıyorum organik tabiri 5-10 senelik doğal tohumların yok olmasıyla GDO'lu tohumlar piyasaya çıktığından beri kullanılan bir uygulama yöntemi. Organik tarımda sonuçta belli organik ilaçlar kullanılmakta. Oysa Deşti ürünlerde sadece yanmış küçük baş hayvan gübresi eğer yok ise Diğer hayvan gübreleri dışında hiç bir organik veya inorganik birşey kulanılmamaktadır. Anlıyacağınız tamamen doğal yöntemler uygulanıyor.
Şimdi eklediğim kesilmemiş Deşti karpuzun kaç kğ geldiğini tahmin edebilirmisiniz?

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2020, 09:07   #489
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Gereksiz alınmışsınız .Ürünleriniz için demedim küçük diye.Kıraçta yetişen 2-7kg lık karpuz ile 10-30kg karpuzları kıyaslayarak söyledim.Hem bu durumun daha makul olduğunu da söyledim.
(Organik kelimesi istismara açık ve denetimsiz olduğu için kime göre ne kadar organik tartışmalı haklısınız.)

Organik ürünler yetişirken doğal gübre ile de , Permakültür yöntemi ile de , Çapalama yöntemi ile de olur.

Kıraç toprak genelde yüksek ve yoldan uzak olduğundan tohumun diğer türlerle kırılması daha zor ve geç olur. Egzos , kömür ,toz ve partkülden de uzak olduğundan toprak ve ürün daha temiz daha lezzetli olur.

aklın yolu bir.

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2021, 01:16   #490
Yeni Üye

Dramalı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Tohum Temini

Sayın bahtiyar02, bu ürünlerin tohumlarından temin edebilme şansımız var mıdır?
Alıntı:
Sevgili dostlar yıllardan beridir bölgemizde deşti domates denilen bir domates türü hakkında bilgilendirmek istedim.Su sorunu yaşıyan bahçe ve tarlalarda alternatif bir domate türü.Çocukluğumdan beridir bilirim.Fidanları toprağa ekip biraz yanmış hayvan gübresi ve can suyu yeterli.Ondan sonra kesinlikle sulama yapılmıyor.Bu yıl yaklaşık 20-30 fidan ektim.Resimleri en kısa zamanda yükleyeceğim.
Saygılar
ek bilgi:Ekonomi ve Politika Haberleri Türkiye'nin En Cesur Gazetesi Radikal'de!

Dramalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 21:37   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2021
Merhabalar, Deşti tohumların tekrar değer kazandığını görmek çok güzel. Biz de daha önce kendi tohumlarımızı ayırıp ekiyorduk. Ama en son ayırdığımız tohumlar Elazığ da yaşadığımız depremde yıkılan köy evimiz ile birlikte gitti. Şuanda çevremde deşti tohum bulamıyorum. Elinde fazla tohumu olan varsa paylaşırsanız veya tohumu nereden temin edebiliriz yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

harunkr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2021, 00:23   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2021
Alıntı:
Sevgili belgi.info; Mesajınızın bir kısmına katılıyorum.
Deşti ürünlerin Daha küçük olduğu konusuna gelince geriye dönük bahçemi ziyaret etmiş olsaydınız deşti ürünlerin gelişimleri ve verdikleri ürünler hakkında bilgi sahibi olurdunuz. Bölgemizde ben beni bildim bilesi Deşti ürünler ekilir nedeni çok sıcak ve kurak geçen yazlardan. Alternatif üretmiş Atalarımız. Organik tabirine hiç katılmıyorum organik tabiri 5-10 senelik doğal tohumların yok olmasıyla GDO'lu tohumlar piyasaya çıktığından beri kullanılan bir uygulama yöntemi. Organik tarımda sonuçta belli organik ilaçlar kullanılmakta. Oysa Deşti ürünlerde sadece yanmış küçük baş hayvan gübresi eğer yok ise Diğer hayvan gübreleri dışında hiç bir organik veya inorganik birşey kulanılmamaktadır. Anlıyacağınız tamamen doğal yöntemler uygulanıyor.
Şimdi eklediğim kesilmemiş Deşti karpuzun kaç kğ geldiğini tahmin edebilirmisiniz?
Merhaba bahtiyar bey ,bu tohumlardan bana da biraz gönderebilir misiniz , malum su sıkıntıları başlayacak yakında dünya üzerinde ,bu tohumlara çok ihtiyaç olacak tarla çok ama su yok . Bir de ne kadar süre icerisinde ekmek gerek bu tohumları ,en fazla ne kadar süre saklanabilir

Emine16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2021, 21:44   #493
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Deşti ürünlerin Tohumları 2021-2022 Yılı Tohum takas etkinliğinde paylaşmayı düşünüyorum.

Eski 27-06-2021, 12:42   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2021
Şehir dışına kargoyla yollayabilir mısınız ücret karşılığında?

bahtiyar02 beğendi.
Emine16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2022, 08:11   #495
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Deşti ürünleri satan 2 yer bulabildim. 10 tane domates tohumu 10 tl gibi acayip rakamlar, parasını geçtim orijinal ürün olduğuda garanti değil. Güvenilir tohum satan bir firma **** kişi varmı? yardım edermisiniz ?

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2022, 13:56   #496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Merhaba
Bir şeyi merak ediyorum. Çapraz tozlaşmayı önlemek için karpuzları mesafeli mi dikiyorsunuz yoksa izolasyon a dikkat etmiyormusunuz? Dikkat etmiyorsanız çeşitlerde değişim gördünüzmü. Son resimdeki koyu yeşil karpuz çok güzelmiş

nazlı06 beğendi.
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2022, 19:29   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2020
Merhabalar susuz yetişen ürünlerin bilinirliğinin artırılması gerektiğini düşünüyorum.Mardin'de susuz ya da diğer adıyla deşti ürünlerden acur,kıtte,kavun,karpuz yetiştiğini biliyordum geçen sene domates yetiştiğini öğrenmiş oldum ve bir arkadaşımdan teminini sağladım.Bahçemde yaklaşık 30 kök susuz domates var kimisi köy tipi kimisi çeri tipinde ve oldukça verimli her bitkide yaklaşık 10 adet domates var ve bu domatesten yapılan salça mükemmel oluyormuş böyle asitli ekşimsi bir salçası varmış.Bunun dışında bu konuya merak salınca Hatay Şenköy'de susuz biber,patlıcan,bamya ve börülce de yetiştiğini öğrendim onların tohumunu da bu sene temin ettim.Artan kuraklık ve iklimsel şartlardan ötürü bu türlerin yaygınlaştırılması elzem bir hal almıştır.Bu yıl ki tohum takas etkiliğinde paylaşım yapmak istiyorum sınırlı sayıda da olsa da ayrıca seneye diğer temin ettiğim sebze türlerini de ekeceğim.Kısmet olursa onları da paylaşacağım.

https://www.hizliresim.com/r3uyt7j
https://www.hizliresim.com/7r1nr15

Muda ve devrann beğendi.
Demir47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2022, 11:57   #498
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2022
Merhaba bahtiyar bey bu sene eğer tohum paylaşımında bulunmayacaksanız bu tohumlardan elde etme şansım var mı acaba?

Asell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2022, 14:01   #499
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asell Mesajı Göster
Merhaba bahtiyar bey bu sene eğer tohum paylaşımında bulunmayacaksanız bu tohumlardan elde etme şansım var mı acaba?
Bu gibi tohum isteme, alma verme işlerini forumun bu gibi işler için ayrılmış bölmünde yapmalısınız

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024