agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2007, 13:55   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Normalde kökler sadece dış kısımda yoğunlaşır dikim zamanına kadar idare ederler merak etmeyin...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 08:02   #32
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Domateslerden milyon tane domates elde edilecek gibi görünüyor, komşularımız sevinecek.

Komşulardan önce bize bir kasa düşmezmi rica etsek. Şöyle içi bembeyaz dışı kıpkırmızı doğal tarafından diye şu anda sesli düşünüyorum. Emek vermedik ama olsun fidelerin resimlerine baktıkya yetmezmi.

Saygıyla kalın.

İçi bembeyaz domates nasıl oluyor ki ?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 07:38   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
İçi bembeyaz domates nasıl oluyor ki ?
Habibe hanım bakın şöyle anlatayım.

Doğal hali ile yerli domates olacak tabii. Birazcık şekli bozuktur yani hafif yamuk yumuk derler. Dalından koparıp şöyle elinizle ikiye ayıracaksınız içinde sanki kırağı yağmış gibi bir renk ve etrafa yayılan burcu burcu domates kokusu. Bir elinizde tuz tabi varsa. Yoksa üzülmeyin yemeye devam inanın dünyanın en güzel lezzeti.

Yerli domates pek kalmadı ya neyse. Şimdilerde genelde hibrit tohum ile üretilen domatesleri yiyoruz.

Umarım anlatabilmişimdir saygıyla kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 08:30   #34
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Teşekkür ederim Cemal S.

Anlattınız anlatmasına da eski lezzetleri özlettiniz.
O kırağı yağmış gibi muzlumsu domatesi görmeyeli çok uzun zaman oldu.. Bir o kadar zamandır da bir domatesi ellerimle öyle ortadan 2 ye bölmedim.
Pembe domateslerin fidesini bu özlemle diktim. Sizin dediklerinizi bir gün bahçemde yapacağım kısmetse ...
Sağolun.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 08:31   #35
Ağaç Dostu

Yani namı diğer bizim Pembe Domates...

Eski 06-07-2007, 09:29   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Yani namı diğer bizim Pembe Domates...
Yapmayın Selahattin bey şu garibe siz bari vurmayın yahu. Taman formda yeniyiz ama şu sizin namı değer Pembe Dometes nasıl biraz açarmısınız konuyu.

Bir hemşehri ricasıdır. Selahattin bey açıp açmamakta serbestir.

Saygıyla kalın.

Eski 06-07-2007, 12:25   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Bakın burada (Balkon Bahçeciliği/Pembe Domates) "hazır açılmışı" var.

Hem sizin katkılarınızla belki yeniden hareketlenir orası da...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 16:28   #38
Ağaç Dostu

Merhabalar !

Lerdemir çok teşekkür ederim. Gerçekten harikalar. Ben bu sitede yeniyim biraz. Daha neler öğreneceğim neler.
İkinci cümlenizdeki katkı konusuna gelince paylaşmak ne güzel şey. Hele bilgiyi, bildiğim bir şey olursa seve seve. Ancak bilmediğim bir şey olursa o konuda susma hakkım hep saklıdır.

Sağolasın Can dost.

Eski 15-07-2007, 20:15   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Cemal benim Pembe domatesler büyümeye başladı eğer ürün elde edebilirsem (yemekten artarsa) tohumluk ayıracağım. Sanada veririm PEMBE DOMATES.)

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2007, 07:51   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Cemal benim Pembe domatesler büyümeye başladı eğer ürün elde edebilirsem (yemekten artarsa) tohumluk ayıracağım. Sanada veririm PEMBE DOMATES.)
Hey kocayörük!
Bakalım pembe domateslerin çiğitlerini hangi tahtanın üstüne alacaksın. Domates tohumlarının ne şekilde alınacağını bildiğinizi sanıyorum. Yoksa anama söylerim sana bir güzel fırça. Bu arada Sütçülerle görüşüyormusunuz? Belediye başkanı gerekeni yapmaya niyetlimi? Akraban makraban demem söyle beni SÜTÇÜLERE yormasın. Tahtanın üstünde güneşte kuruttuğun tohumlardan isterim haberin olsun.

Saygıyla.

Eski 17-07-2007, 12:19   #41
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Benim de akibeti belli olmayan bir pembe domates fidem var:

http://tubaengin.blogspot.com/

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 13:41   #42
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
İşte benim 2.sezon tohumdan çimlenen pembişler

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 13:54   #43
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sen şimdi bunlara mı teneke arıyorsun

Coyote'ciğim daha en az 15 gün sadece biraz ıslatarak sula ve kendi hallerine bırak. Bugün gideceğin ziraatçide sıkıştırılmış karton saksı olacağını sanmam ama bulabilirsen al. Bulamazsan, şu fidelikler var ya siyah poşet gibi bir şey, onlardan al. O da yoksa 1 hafta sonra fotoğraflarına bakar yine konuşuruz.

Fazla elleme bence olur mu?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2007, 14:25   #44
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Ne yapayım panikledim birden. Evde sıkıştırılmış karton saksılardan var. Onlara geçiririm önce o halde. Teşekkürler Nevsune!ciğim.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 10:16   #45
Ağaç Dostu

PEMBE DOMATES

Özellikleri:
* Erkenci yarı sırık bir domates çeşididir.
* Erken ilkbahar ve ilkbahar sera ve saha üretimine uygundur.
*Çeşidin toprak seçiciliği yoktur ve adaptasyon kabiliyeti yüksektir.
* Meyve 300 - 500 gr ağırlığında ince kabuklu ve meyve dış görünüşü itibariyle yıldız şeklinde dilimlidir.
* Meyve yumuşak, kaliteli ve raf ömrü kısa nakliyeye dayanıksızdır.
* Meyve rengi kırmızıya yakın pembedir.
* Dekara verim 6-8 ton civarıdır.
* Hastalıklara hassastır.
* Standart sofralık domatesler içerisinde en erkenci domates çeşididir.

Bu bitkiyle ilgilenen o kadar çok insanımız var ki hem domatesin çeşidine hem de bu bitkiye gönül verenlere saygı duymamak elde değil.

Dizilerimize konu olmuş bu domatesin her geçen gün meraklısı artıyor. Bursa’da bile yıllarca bu domatesi yaygınlaştıran ve emek veren o kadar kişi var ki. Malumunuz üzere pembe domates kardeşliği olarak internette pembe domates ağı bile var. Şahsen yakın çevremde Bulgaristan göçmenleri ve meraklıları kendileri arasında bu domatesi koruyup kolluyorlar. Hatta her yıl Bulgaristan’dan gen bile tazeleyen insanlar var. Bursa’da İnegöl ve Fidyekızık mahallesinde bu domates meraklıları tarafından yetiştiriliyor. Şu anda bile benim farklı yerlerden tohum almak üzere dikim yaptığım 4 çeşit pembe domates var, göreceğiz.

Aslında bu domatesin aslı marmande ismindeki domates çeşididir. Marmande, süper marmande, yıldız, pembe domates namiyle biliniyor ancak çokda fazla varyeteleri var. Aslının nereye ait olduğuna dair bir bilgiye ulaşmak zor ancak Güney Amerika kökenli olabileceği konusunda fısıltılar duyduğumu söyleyebilirim. Yerli diye bilinmesine rağmen yerli bir domates çeşidimiz değil. Geçmiş yıllarda İspanya’dan ve Fransa’dan özellikle talep çokluğunda getirtilerek hem dilimlilik anlamında çeşitliliği artmış hem de ihtiyaç karşılanmıştır. Ege bölgesinde özellikle de Fethiye yöresinde 70’li yıllarda hibrit domatesler kullanılmaya başlamadan önce yaygın olarak ekimi yapılırmış. Yine bu yörede yıldız domates diye biliniyor. Dünyanın her yerinde yetiştiriciliği yapılıyor ancak sofralık özellikleri nedeniyle ev bahçelerinde daha çok tutuluyor.

Yetiştirmesi diğer domateslerin yetiştirilmesiyle aynıdır. Sadece yarı sık bir çeşit olması nedeniyle kuvvetli bir sırık etrafında sırığa sardırmak gerekiyor iyi koltuk budaması yaparak tek gövde sırığa sardırılabileceği gibi koltuklar bırakılarak güçlü bitki yapısıyla yine sırığa tutunması sağlanmalıdır aksi taktide bitki uzun sürgünler nedeniyle kırılır ve yere serili durumda gelişir.

Bu domates elinde olanlar tohum almak istediklerinde meyve şekli beğendiğimiz çeşit özelliğinde olan domatesleri hasat etmesinler dalında bıraksınlar. İyice olgunlaştıktan sonra meyveyi koparıp bir kaşıkla çekirdek evinden tohumları etli kısımla çıkarıp bir gün kurutsunlar. Ertesi gün ovalayarak bu etli kısmı ezsinler ve ince kevgirden su altında geçirerek etki kısmın ayrılmasını sağlasınlar. Aşırı sıcak olmayan bir yerde gölgede veya güneşte kurutsunlar ve iyice kuruyunca serin bir yerde ekim zamanına kadar tohumları muhafaza etsinler.

Dergide Yayınlanan Pembe Domates Yazım

Maviş beğendi.
Eski 02-08-2007, 12:50   #46
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Merhaba,

seedrock'da pembe domates tohumu var. Ama bu tohumları ekersek daha sonra tohum alınabilir mi bilmiyorum.

Eski 02-08-2007, 13:05   #47
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Selahattin hocam
Pembe domatesle ilgili yazılarınızı zevkle okuyoruz verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederiz.
Mayıs ayında pazardan aldığım fideler şu anda havalardan dolayımıdır nedir bir türlü meyva vermiyorlar ya çiçek halindeyken dökülüyor **** havaların etkisi ile bir türlü oluşum gerçekleşmiyor.
Şu anda sadece 2 meyva var onlarda bir türlü büyümediler su miktarı da havalardan dolayı tam ayarlanamıyor.
Artık bu saatten sonra herhalde yapacak birşey yok ne dersiniz ?
Saygılar

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 13:19   #48
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
Komşum kendi yetiştirdiği bir kaç pembe domatesi bize verdi ve ilk işim tohumlarını almak oldu. Ancak bunlar sizin resminizdekiler gibi düzgün değil, yamrı yumru şeyler. Güzel bir domates ama çook dayanıksız. Ancak taze tüketime elverişli.
bu domateslerin lezzeti çok güzel.şeklinin düzgün olmayışının sebebi ise hormonsuz olmasıdır

siboş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 13:44   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubaengin Mesajı Göster
Merhaba,

seedrock'da pembe domates tohumu var. Ama bu tohumları ekersek daha sonra tohum alınabilir mi bilmiyorum.
Özellikle Bursa'da o kadar çok pembe domates eken var ki hatta Bursanın Yenişehir ilçesinde bildiğim bu domatesi kendileri yemek için eken iki adet köy var ben o köylerle irtibattayım oralar yüksek köyler olduğu için geç. meyve elde ediyorlar ama sadece kendşileri için yapıyorlar. gelecek yıl bende tohum elde etmek için yaklaşık 100 adet bitkim var şu anda meyvedeler. Çeşit itibariyle pembe domatesten tohum alırsınız tuba hanım, yukarıdaki yazımı okuyunuz.

Eski 02-08-2007, 15:20   #50
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

[QUOTE=tubaengin;137232]Merhaba,

seedrock'da pembe domates tohumu var. QUOTE]

Zaten bu hormonsuz ve saf domatesi bahçede ve balkonda yetiştirme çalışmaları, düzenli bir şekilde yapılmaya çalışılıyor. Bu yıl Selahattin Bey'den fide temin edenler var. Pembe domates ağı adında bir paylaşım grubu bile var.

Eski 02-08-2007, 15:43   #51
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Biliyorum bende de 1 tane var ama halen büyüyemedi.. Gerçi acelem yok sonunda meyve versin de... Amaç mutlu olmak. PDA'ya da üyeyim. Tohum veren-vermeyen tohumlar var ya, ondan şüphe ettim. Tohum verecekse seneye bahçeye ekmek niyetindeyim de.

Eski 02-08-2007, 20:18   #52
Ağaç Dostu

Sıcaklar nedeniyle bitkiniz meyve vermeyebilir bitkinizi bolca sulayın meyve bağlayacak, olan meyveleri de büyütüp olgunlaştıracaktır.

Eski 03-08-2007, 12:51   #53
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Selahattin Bey ,

Bendeki fidelerde (balkonda ) toprak sevyesinde gövde hızla kahverengiye dönüştü. Ardından yapraklar buruşup devrildi. Son kalan ve devrilmek üzere olan 1 taneye deneme amaçlı olarak boğazlama yaptım. Gövdeden kökler verip tekrar düzeldi. Ama toprakta hala bu mantar var. Organik olarak nasıl mücadele edebilirim.?
Saygılar

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 13:14   #54
Ağaç Dostu

Organik mücadele konusunda bir kesin şey diyemeyeceğim ancak işi baştan ele alıp sağlıklı toprak ve sağlıklı bitki işin başı.

Eski 03-08-2007, 14:50   #55
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Oksijenli su karışımı veya tarçınlı su uygulasam başarılı olma ihtimali olur mu?
Kontamine olmuş bir toprağı tekrar bu ilaçlarla sağlıklı hale getirmek mümkün mü ?
Fazla soru oldu ama toprağı atıp yenilesem mi yoksa hiç ellemeden gelişmeleri mi gözlesem karar veremedim. Zaten 30 cm lik bir fideyi yerinden sökersem bir daha tutacağını sanmıyorum.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 22:27   #56
Ağaç Dostu

Toprak için en uygun dezenfekte işlemi yüksek ısıya maruz bırakmaktır. Sevgili Mine Pakkaner'in forumda açtığı bu başlıkta seralarda yapılan solarizasyon ugulamasıyla dezenfektasyonun nasıl yapıldığı hakkında bilgi bulabilirsiniz. ayrıca buradaki linkte de oldukça yararlı bilgiler bulacaksınız...

Eski 08-08-2007, 22:20   #57
Ağaç Dostu

İlk hasat Pembe Domateslerim

Evet bu gün ilk Pembe Domateslerimi hasat ettim. Resimlerdekinden daha büyük hemen hemen iki misli büyüklükte bir tane daha vardı ancak fazla şekilsiz diye komşuma verdim. Tarlamda daha olgunlaşması yakın durumda olanlardan bayağı var. Bu ilkler ve bundan sonrakiler tohumluk olacak inşallah. Hiç bir gübre vermeden toprak tavında çok güzel verim verdiler. Ayarlayayım dalından resimlerde çekeceğim.

Name:  1.JPG
Views: 3338
Size:  39.9 KB

Name:  2.JPG
Views: 3116
Size:  32.4 KB

Arka arkaya pembelerin alt üst tarafları...
Soldaki 412, sağdaki ise 420 gr geldi.

Name:  3.JPG
Views: 3963
Size:  31.3 KB

Sağdaki domatesi yememek için kendimi zor tutuyorum.

Bursa toplantılarından birisinde şöyle irice tohumluk olarak gözden çıkaracağım bir pembe domatesi imha etsek diyorum.

pembegül beğendi.
Eski 08-08-2007, 23:15   #58
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Selahattin Bey harika olmuşlar. Renkleri bu kadar kırmızı mı yoksa renk ayarında mı bir şey var?
Gerçekten insanın bakarken yiyesi geliyor. AFİYET OLSUN.

Benim sadece 1 fidem doğru dürüst gelişebildi. İşin komik tarafı o da balkon demirlerinde asılı bir poşetin içinde büyüyor. Tenekeye aldıklarım hala zayıf.
Şimdi çiçekler oluşurken sulama az mı, çok mu yapılmalı? Bir yerde azaltılmalı diye okuyorum. Bir yerde siz çok sulayın demişsiniz(yanlış hatırlamıyorsam). Eh sizinkiler de ortada. Ne yapmalıyım?

Eski 08-08-2007, 23:23   #59
Ağaç Dostu

Renk kırmızı gibi görünmesine rağmen pembe aslında hatta o kadar ki kendi kendime gördüğüm pembe domates resimlerinde bunun neresi pembe dediğim çok olmuştur hele dalındaki pembeliği göreceksiniz akıllara zarar tarlada öldüm öldüm dirildim bu gün.

Sulama konusunda ise fide döneminde ölmeyecek kadar su verilmeli, çiçeklenme döneminden sonrada bolca su verilebilir (toprak devammlı nemli kaslın hesabına) mantığı hakim...

Eski 09-08-2007, 00:09   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Selahattin bey
Yetiştirmeye çalıştığım pembe domatesler henüz çiçeklenmeye başladı.
Bu hafta pazarda bir tezgahta pembe domates satıldığını gördüm ve hemen satın aldım.Kokusu ve tadı nefisti.Satıcı Balıkesirde yetiştirildiğini söyledi.
Bulursam bu hafta daha çok alacağım.

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024