agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2009, 12:37   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Galeri: 26
Domates yapraklarında buruşma

Bahçedeki sebzelerde bir süredir yeni bir sorun var. Yeni çıkan yapraklar içe doğru kıvrılıyor ve büyüme ya yavaşlıyor ya duruyor. Önceden normal büyümüş yapraklarda sorun görünmüyor. Herhangi bir böcek göremiyorum. Domates, kavun, karpuz, bamya, biber ve bazı kabaklarda görüyorum. Domateslerde şu an yeşil halde meyveler var. Bahçede çeşitli kabaklar, soğan, salatalık vs'de var. Onlarda bu sorunu göremedim. Sorun olmayan domates, kavun, karpuz da var. Aynı sorun bahçedeki dut ağacında da var. Bir de tohumdan yetiştirmeye çalıştığım hint yağı ağacı fidesinde. Tümüne ait resimleri aşağıya ekliyorum.

Elimde Kumulus isimli bir tarım ilacı var. (Daha önceden, lazım olur diye kırmızı örümcek ve mantar için sulandırılabilir kükürt almak istemiştim. Tarım ilaçları satan kişi bunu önermişti.) Kullanım bilgilerinde domates, biber vs. yok. Önerilenler dışında da kullanmayın ibaresi var.

• Bu sorun nedir? Nasıl çözebilirim?
• Eğer sorun mantar veya virüs ise Kumulus'u bu sebzelerde kullanabilir miyim? Evet ise sadece hastalıklı kısımlarda mı yoksa bitkinin bütününde ve diğer temiz bitkilerde de mi kullanmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen N.Hel : 20-06-2009 saat 13:11
N.Hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 18:38   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İlacı dozunda kullandıysanız böyle bie sorun ortaya çıkmaz. toprak karışımınız nedir? ne gibi gübreler kullandınız. Daha detaylı bilgi vermeniz gerekir. Tüm bitkilerde böyle bir şey olduğuna göre sebep tek bir şey.
Sistemik ilaç veya kullandığınız gübrelerin kullanım dozlarını verseniz belki bir sebep bulunabilr

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 20:12   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
İlacı dozunda kullandıysanız böyle bie sorun ortaya çıkmaz. toprak karışımınız nedir? ne gibi gübreler kullandınız. Daha detaylı bilgi vermeniz gerekir. Tüm bitkilerde böyle bir şey olduğuna göre sebep tek bir şey.
Sistemik ilaç veya kullandığınız gübrelerin kullanım dozlarını verseniz belki bir sebep bulunabilr
Henüz ilaç kullanmadım. Elimdeki ilacı kullanıp kullanamayacağımı öğrenmek istiyorum zaten.

Elimdekinin haricinde de ilaç kullanmadım. Fideleri ekmeden önce, ekerken (Mayıs başı) ve Mayısın son haftasında yanmış hayvan gübresi verdim.

Bir de yan bahçedeki bir şeftali ağacında mantar var. Eğer mantar ise oradan geçmiş olabilir mi?

Eski 20-06-2009, 14:02   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2009
üstteki ilk üç resim virüs etmenlerine benziyor.bitkileriniz virüslü ise zaten tedavisi yok.

simavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:28   #5

izzeterisen's Avatar

Domatesteki virüs hastalığı sanırım . Ama diğerleri sanki kalsiyum noksanlığı gibi. Bu sebzelerin derdi çoktur. Hele ot çöp içerisinde yetiştiriyorsanız sorunu bitmez.
Hastalıklar mantari veya bakteriyel hastalık değil.
Yabancı ot ilaçlamanız oldu mu ? Özellikle biberin şu anki durumunda bir değişiklik var mı?

Eski 26-06-2009, 23:37   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yabancı ot ilaçlamanız oldu mu ? Özellikle biberin şu anki durumunda bir değişiklik var mı?
Yabancı ot için ilaçlama yapmadım ama çok fazla ot da yok zaten. 2-3 haftada bir çapalıyorum. Olanları da bu sayede temizliyorum. Daha önceki mesajda da yazdığım gibi sadece yanmış hayvan gübresi verdim. İlaç olarak da bir kez yaprak bitleri için forumda tarif edillen pelin yaprağı/acı biber karışımını kullandım.

Bitki koruma konusunda bilgili değilim ama tüm bitkilerde aynı sorun olduğunu tahmin ediyorum. Şu nedenlerle:
1-Tüm bitkilerdeki buruşma aynı karakterde.
2-Tümü yeni sürgünlerde ortaya çıkıyor. Daha eski ve sorunsuz kısımlara sıçramıyor.
3-Sorun oluşan sürgünlerde büyüme duruyor.
4-Geçen hafta sorunu foruma yazdıktan sonra ne yapmam gerektiğine dair yanıt alamayınca 'KUMULUS'u kullanmaya karar verdim ve domatesler hariç hastalıklı bitkileri ilaçladım. En hızlı tepkiyi bamyalar verdi. Yeniden büyümeye başladılar ve yeni çıkan yapraklarda buruşma yok gibi. Biber, kavun, karpuz da benzer şekilde büyümeye başladı. (Domateslerde meyve olduğu için ilaç atmamıştım. Onların da hastalıklı sürgünlerini kırarak temizledim.)

Alıntı:
Domatesteki virüs hastalığı sanırım . Ama diğerleri sanki kalsiyum noksanlığı gibi.
Yukarıda verdiğim bilgiler teşhisi netleştirmek açısından işe yarar mı?
Teşhise binaen ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
KUMULUS işe yaramış görünüyor, sağlıklı bitkilere de atmak gerekir mi?

Eski 27-06-2009, 00:05   #7

izzeterisen's Avatar

Ben bir şey diyemiyeceğim. İlerleyen zamanda yeni yapraklar sorunsuz çıkıyorsa fizyolojik bir şeyden şüphe etmek gerekir diye düşünüyorum. Bir etki. Ama ne?.
Kükürt noksanlığının böyle bir belirti oluşturduğunu ve bir kere yapraklara bunu püskürtmenin bitkiyi düzelteceğini sanmam.

Eski 01-07-2009, 14:56   #8
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sn.N.Hel
Sn.İzzeterişen
Ben de uzun süre bu sayfayı takip ettim.Çünkü domatesin sadece birtanesinde, en baştakinde böyle bir sorun vardı,ve meyveleri muhteşemdi.
Böyle durumlarda genellikle bir **** iki bitkiyi kökünden söküp yok ediyorum.Bu kez kıyamadım ama domateste de meyveler ve ıkı dal bırakıp hepsini budadım,bir yaprağını da buradaki ziraatçiye gönderdim büyütecle incelediği için minik böcekler tesbit etmiş.
sonrada iki kez neemazal uygulaması yaptım,sonuç bitkim kurtuldu başarılı bir biçimde gelişiyor.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024