agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2009, 14:42   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Domates Yetiştirme

Domates yetiştirme

1- SAKSI SECİMİ

Saksı olarak yoğurt kablarını veya bahçe ürünleri reyonundan tohum çimlendirme kapları alarak başlayabilirsiniz.
Yoğurt kabı veya buna benzer bir kap kullanılacaksa dezenfekte edilerek işleme başlanmalıdır.

2- TOPRAK SECİMİ

PH 5.5- 7.0 arasında solucansız bakteri içermeyen bir toprak işinizi görecektir.

3-TOHUM

Ekmeyi planladınız tohum(lar)

4- ETİKET

Etiket bu işin olmazsa olmazlarından. 2-3 çeşit domates ektiğimizde hangi saksı hangi cins domates derdine düşmektense, çıkmayan kalem veya etiketle bu işi çözebilirsiniz.

5- Plastik Torba veya Örtü

Toprak sıcaklığını korumak ve tohumların ihtiyacı olan nemi sağlamak amaçlanmaktadır.

6- Su

7- Işık Kaynağı

Eğer gün ışığı alma imkanı yoksa florasan veya yüksek yoğunluklu bitki ışığı

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 16:20   #2
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

1- Tohumdan domates yetiştirmek istiyorsanız 3 inç genişliğinde ( 7 cm çapında ) saksılara ihtiyacını var. Uygun koşulları oluşturduğunuzda her bir sakısya 2-3 domates tohumu koyunuz . çok fazla sulamayınız . toprağın üst kısmı hafif nemli ise tohumların ihtiyacı kadar su mevcuttur demek. Toprak sıcaklığı 22.2-26.6 derece arasında olmalı.

Daha geniş saksıya daha sık aralıkla tohum ekebilirsiniz ( ben bu şekilde yapiyorum ) göz ve el alışkanlığı olduğu için bir alana ne kadar tohum olmalı rahatlıkla karar verilebilmeli. Yeni başlayanlar belirttiğim saksı ebatlarında belirtilen tohum kadar başlarlarsa ne demek istediğimi anlayabilirler. Tohumlar cok sık ekilmişse seyreltme işlemi yapılmalı. Seyreltme işlemi fidelerin daha sağlıklı büyümesini sağlar. göve ne kadar kalınlaşırsa fide meyvesi o kadar sağlıklı olur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ashtead : 06-04-2009 saat 17:19
Eski 06-04-2009, 16:25   #3
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

2- Domates tohumlarını kuvvetli direk güneş ışığına veya 14-18 saat florasan / bitki ışık kaynağına bir kaç inç ( 7-10 cm mesafe uzaklığında ) yerleştiriniz.

Eski 06-04-2009, 16:28   #4
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

3- Domates fidelerinin daha güçlü bir gövdeye sahip olması için hafif rüzgarda günde iki sefer 5-10 dakika bırakınız **** fan ile bulunduğu ortamda esinti yaratınız.

Eski 06-04-2009, 16:30   #5
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

4- Domates sıcağı sever. Domates fideleriniz toprakla buluşmadan önce ekim yapilacak alanı siyah veya kırmızı naylon örtü ile 1-2 hafta öncesinden kapatınız. Topraktaki bu ekstra sıcaklık farkı daha erken ürün almanıza yardımcı olacaktır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ashtead : 06-04-2009 saat 17:20
Eski 06-04-2009, 16:35   #6
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

5- Domates fidelerini toprağa dikme işlemine sıra geldi.

Gövdenin üst kısmında bir kaç yaprak kalacak şekilde toprağa dikiniz. Yani ne kadar derine dikilirse o kadar iyi. Domates fidesi gövde kısmındanda kök salar. Derin bir çukur açıp y çukurun altına yanmış hayvan gübresi koyup fidenizi yerşetirin ve gövde boyunca fidenin etrafını toprakla doldurun. Gövdeyi kırmamaya dikkat edin.

Eski 06-04-2009, 16:41   #7
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

6- Domates etrafına saman koyup , fidenizin ihtiyacı olan toprak nemini korumanıza , topraktaki hastalıkların bitkinize sıçramasını engellemiş olacaktır. Samanları Çok erken koyarsanız Toprak gölgede kalacaktır ve soğuyacaktır buda fideniz için dezavantaj.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ashtead : 06-04-2009 saat 17:22
Eski 06-04-2009, 16:44   #8
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

7- Bitkiniz 3 inç ( 7- 8 cm ) boyunda olduğunda gövdenin alt kısmındaki yaprakları kopartınız. Bu yapraklar en az güneş gören ve toprakla temas etmiş ilk yapraklardır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ashtead : 06-04-2009 saat 17:23
Eski 06-04-2009, 16:48   #9
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

8- Gövdede dallar arasından çıkmış yaprakları kopratın Meyve üretmeyecekleri gibi bitkinin enerjisini ve besininide alacaktır. Ama diğer yaprak ve dalara dokunmayın . Fotosentez yapan ve domatese lezzet veren kısımlar yapraklardır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ashtead : 06-04-2009 saat 17:24
Eski 06-04-2009, 17:37   #10
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

9- Düzenli ve kök kısmına yeterli su gidecek kadar sulama yapmalısınız. Düzensiz sulama ( bir hafta sulamama gibi..) çiçeklenme döneminde çiçeğin çürümesine yol açar. Meyve olgunlaşmaya başladığında su vermeyi azaltırsanız meyve daha lezzetli olur. fazla su meyvelerin veya çiçeklerin çürümesine yol açtığı gibi bitkiyi stresede sokar. yeterli miktarda sulama sağlılı meyveler için çok önemlidir. E iyi sulama güneş doğmadan ve ya battıktan sonra yapılan sulamadır. su ile bitkinin govdesinden meyvelere kalsiyum taşınır. sulama düzenli yapılmazsa oluşan meyveye yeterli kalsiyum gitmeyecektir. küflenmiş- çürümüş domates meyvesini dalında tutmanın bir anlamı yoktur. biran önce meyveyi kopartmak lazım.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2009, 17:39   #11
Ağaç Dostu

9 adımda domates yetiştirme püf noktalarını size anlatmaya çalıştım. konu ile ilgili düşünceleri olan arkadaşlar buraya yazabilirler.

Eski 06-04-2009, 21:27   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2009
İyi günler, bende geçen yıl domates yetiştirmeye çalıştım. Çok verim alamadım. Adana'da oturuyorum, balkonumda 20-25 cm lik saksılarda deneme yaptım. Her bitkiden 3-4 domates aldım. Belki tohumarım iyi değildi. Bana organik tohum markalarını ve hangi cins domateslerin saksıda daha iyi yetişebileceğini söylerseniz sevinirim. Birde salkım domates saksıda daha iyi olur dediler ne kadar doğrudur. Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.

kandaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 09:29   #13
Ağaç Dostu

Kandaz

Büyük bir ihtimalle Domates cinsin iyi değildir.
Diğer olasılıklar
1- Saksı derinliği
2- Toprak kalitesi
3- Ekim yöntemi

Uygun saksı ile istediğin domatesi yetiştirebilirsin.
Organik Domates tohumu istiyorsan 10 adedi 3 TL. Tohum ekme mevsimindeyiz şuan biraz acele edersen yetişebilirsin.

Eski 07-04-2009, 10:20   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Ashtead , resimdeki bir çürümüş domates değil . Virüslü bir domates. hastalık bulaşmış , yetiştirme sorunu değil yani . Yağlı lekeler ilk farkedildiğinde hemen o domates kopartılıp kalan bitki ilaçlama yapılmalı...

dalya35 beğendi.
gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 10:39   #15
Ağaçsever

memet58's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Galeri: 3
Merhaba Ashtead , değerli bilgileriniz için teşekkürler. Ben de bir kaç yıldır bahçemizde amatörce domates vs yetiştirmeye çalışıyorum. Kiraz domatesi denilen sırık minik domateslerden iyi verim almama rağmen , oturak cinsi veya normal sırık domateslerden yeterli randıman alamadım. Genellikle domateslerin alt kısımlarında siyahlaşma ve çürüme oluşuyor. Kendi yetiştirdiğim fidelerin dikiminde tabana yanmış sığır gübresi veriyorum. Haftada bir damlama sulama yapıyorum. Bir öneriniz var mı ? Aşağıda kiraz domateslerin geçen yazki görüntülerini görebilirsiniz.Tekrar teşekkürler.

Bilge Kerem beğendi.
memet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 11:32   #16
Ağaç Dostu

gummi

Paylaşımın için teşekkür ederim. Aslına bakarsan çürümüş- küflenmiş gibi gözüken bir meyveye tek bir tanı koymak yanlış olur diye düşünüyorum. Aslına bakılırsa en iyisi domatesimizi alıp tahlile göndermek konulan teşhise göre hastalık veya vitamin yetersizliğine karşı savaşmak.

Ama dikkat edersen ben başlık altınta yetersiz ve düzensiz sulamanın domatese nasıl olumsuz etkisi olduğunu vurgulamak istedim.

Yanlışım varsa düzeltiniz.

Eski 07-04-2009, 11:48   #17
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

DOMATES OLGUNLAŞTIKÇA NEDEN ÇATLAR ?

Düzensiz sulama domates meyvesinin çatlamasında en önemli rolü oynar. Kurak bir dönemde sık bir sulama yapılıyorsa domates meyvesinin iç kısmı hızlı bir şekilde dolgunlaşacaktır dış kısmı ise gerilecektir. Sonuç olur dış kısım çatlar veya yarık olarak açılır.
Çatlayan bu domatesler yenilebilir ama daha uzun süre saklanamaz.

Domateslerin çatlamasını önlemek için bitkiyi srin tutmak toprağın nemini korumasını sağlamak önemlidir. Saman, gazete kağıdı ağaç dalları ile domates bitkisinin köklerini ve toprağını serin tutabilirsiniz.

EK bilgi:

Kurak bir dönemde toprak nemi minimumdur.
aşırı sulama **** yağmur yağdığı zaman Köklerden bitkiye ve meyveye giden topraktaki BESLEYİCİ MADDELER hızla çözünür ve besinler suyla beraber toprağın alt seviyelerine iner. Köklerde geçirgenlik faktörü düşer ve su daha kolay ve hızlı bir şekilde bitkiye ulaşır. Meyvenin epidermisi ( üst derisi) gerilir ve meyveye ulaşan bu fazla suyu absorbe edemeyecek duruma gelir ve sonuc olarak çatlar. Kurak geçen bir mevsimde aşırı sulama veya kuraklıktan sonra yağan yağmurun bu etkisinden korumak için potasyum Klorid verilmesi önerilir( yamurla beraber). ( hektar başına 5 kg veya sulama/yağmur seviyesine göre daha az). Yağmur yağarken bunu yapmak olanaksızsa yağmurdan hemen sonra bu işlem yapılmalıdır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ashtead : 08-04-2009 saat 12:27 Neden: Dip ot ekleme
Eski 07-04-2009, 11:57   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Sayın Ashtead

Verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim. Kandaz arakdaşımıza saksının derinliğinden dolayı kaynaklanabilir demişsiniz. Bir domatesin yetişmesi için saksı derinliği ve genişliği ne olmalıdır? Şöyle Saksı ebatları konusunda detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Misal Her domates cinsine (sırık **** oturak) göre farklı toprak istekleri olabilir diye düşünüyorum.

Birde hayvan gümresini saksıdaki toprağa belirli bir oranda karıştırmakmı daha iyi olur yoksa
sizin dediğiniz gibi "Derin bir çukur açıp çukurun altına yanmış hayvan gübresi koyup fidenizi yerşetirin ve gövde boyunca fidenin etrafını toprakla doldurun." yapmakmı lazım?

Birde toprağa karıştılacak gümre miktarı ne olmalıdır?

Herşey için teşekürler

kadiray27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 12:04   #19
Ağaç Dostu

DOMATES YETİŞTİRMEK

DOMATESİN BİR KISMI NEDEN YEŞİL OLARAK KALIR VE OLGUNLAŞMAZ?

Domatesin üstünde yeşil veya sarı renkte bir bölge mevcutsa ve meyve olgunlaştıkça bu yeşil bölge dahada belirginleşir.
Sebepleri arasında cok uzun süren sıcak havalar veya meyvenin gereğindencok fazla direk güneş ışığına maruz kalmasıdır. Meyvedeki klorofil normalde meyve olgunlaşırken parçalanır, çok sıcağa maruz kalan meyvelerde bu parçalanma olmaz veya çok yavaş olur.

Bu problem daha çok heirloom diye tabir edilen atalarımızdan kalma tohumlarda yaygındır. çünkü çoğu hibrid domates tohumlarında bu gen ile oynanmıştır.

Eğer domates meyvenizde bu tür problemler varsa domateslerinizi ağaç yaprakları ile direk güneş etkisinden koruyunuz. Problem hala devam ediyorsa hala yeşil iken domatesleri kopartıp serin ve direk güneş almayan bir yerde olgunlaşmaya terk ediniz.

Bu tür domateslerde yenilebilir. Sağlık açısından sakıncası yoktur.

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2009, 12:15   #20
Ağaç Dostu

kadiray27

Evde annemizin yetiştirdiği çiçekleri bilirsiniz. yılın belirli dönemlerinde saksıları değiştirirler.

Saksıyı ters cevirdiklerinde saksının içi tamamen kök dolmuştur...

domates 1 yıllık bir bitkidir ve cinsine göre ne kadar kök atacağı ne kadar boy atacağını bilirsiniz.

Ürün cinsi cok verimli olan bir bitkiyi kucucuk bir saksıya dikerseniz bir kac tane fazla irileşememiş meyvesi olur bir yaz boyunda sularsınız... yerini 10 kere degistirirsiniz. ve en sonunda vazgecersiniz bir kenarda bitki kurur gider.

saksı olarak secim konusunda ise

bonzai tipi bir bitki yetiştirmiyorsanız eğer , mümkünse dirak toprağa , aksi takdirde 50 cm çapında min 50 cm derinlikte saksılara ihtiyacınız var. her bir saksıda bir domates fidesi olacak sekilde ekim yaparsanız ürün hasadınızda verimli olacaktır.

unutmayın bitki enerjisinin buyuk bir kısmını topraktan alır.

sevgiler

Eski 07-04-2009, 15:27   #21
Ağaç Dostu

Sayın Ashtead

Başınızı ağrıttığım için kusura bakmayın ama gübre hakkında fikirlerinizi belirtmemişsiniz

Eski 07-04-2009, 19:54   #22
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Hangi domates çeşidi için 5 lt sıvıyağ tenekesini (saksı olarak) kullanabiliriz ?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 00:44   #23
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Kurak bir dönemde sık bir sulama yapılıyorsa domates meyvesinin iç kısmı hızlı bir şekilde dolgunlaşacaktır dış kısmı ise gerilecektir.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 01:29   #24
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Ben domates saksılarımın toprağına biraz kum ve biraz da beyaz eşya paketlerken kullanılan köpük kattım. Nedeni, kumun toprağı serin tutması, köpüğün ise toprağın çökmesini engelleyerek hava alması ve köklerin daha hızlı gelişmesini sağlamak. Bu arada 10 lt.lik pet su şişelerine bir tek fide ekeceğim.

Diğer taraftan toprağımda yaklaşık olarak 1/5 ranında çiftlik gübresi kattım. Bahçe toprağı ve torf da ekledim. Benim balkonum ışık alıyor, güneşi ise günün hemen hemen üçte birinde alıyor. Tek dezavantajım güneşin azlığı olabilir.. Son olarak, saksılardaki domates fideleri büyümeye başlayınca, saksı diplerine içtiğim çayın demini dökeceğim. Duyduğuma göre bu, toprağın nemli olmasını sağlayacak aynı zamanda da bitki bitinin domatese ulaşmasını engelleyecek..

sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 08:34   #25
Ağaç Dostu

Savaş kardeş maşallahın var herşeyden koymuşsun. Peki bu domates uzuyan cinse sağlam bir govre **** dayanma gereksinimi istemezmi?

Eski 08-04-2009, 10:19   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sn envor

bilgilerim dogrultusunda konuyu biraz daha acmamda fayda var sanırım... ikinci kez okudugumda yanlış anlamalara **** anlayamamaya açık bir cümle kurmuş olduğumu farkettim. Başlık altına dip not düserek konuya aciklik getirmeye calisacagim.

Tsk. ederim

Eski 08-04-2009, 12:35   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiray27 Mesajı Göster
Sayın Ashtead

Başınızı ağrıttığım için kusura bakmayın ama gübre hakkında fikirlerinizi belirtmemişsiniz
Yanmış hayvan gübresi kullanacaksanız toprakla 1-1 oranda karıştırmanızı tavsiye ederim. Tavuk gübresi kullanılacaksa yanmış olmasına ve hayvan gübresine oranla daha az kullanmanızı tavsiye ediyorum. ( tavuk-kuş gibi hayvanların gübreleri daha yakıcıdır.) Sulandırılarak kullanırsanırsanız bitkinize zarar verme riskini ortadan kaldirirsiniz. Konu ile ilgili deneyiminiz varsa zaten el-göz kararı bu işi çözersiniz.

***** Hazır satılan gübre kullanacaksanız ( kullanmadiğim için konuyla ilgili bilgi veremiyeceğim ) ürünün üstündeki talimatlara uyunuz.

Ayazkızı ve lewak beğendi.
Eski 08-04-2009, 12:39   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
@ashtead

verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.gayet açıklayıcı olmuş.

dün bu sayfaya baktığımda tüm resimleri görebiliyordum,ama şimdi sadece eklenti olarak görünüyor,sadece tıklayınca görünüyor.acaba forum ayarlarımda bir sorun mu var yoksa mesajlarda düzenlememi yapıldı??

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 12:43   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
tamam hallettim,profil ayarlarımda sorun varmış.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 13:21   #30
Ağaç Dostu

Sayın Ashtead

Verdiğiniz bilgiler için çok sağolun. Başınızı ağrıttığım içinde beni affedin. Bende 1/3 yanmış hayvan gübresi(kuş cinsi değil) 2/3 toprak düşünüyordum. Ama yakarmıydım diyede korkuyordum içimi rahatlattınız teşekür ederim.

Peki hocam 1/2 toprak 1/2 gübre karışımında toprak sertmi olur(hava alma bakımından). Yoksa arkadaşlar petlit **** torf karıştırın diyorlar öylemi yapmamızı önerirsiniz.

Düzenleyen kadiray27 : 08-04-2009 saat 15:04 Neden: hata

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024