agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2020, 22:56   #2431
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
Merhaba Sayın Meyvelitepe,
Peki Aralık-Ocak dönemine kadar verim alabileceğimiz soğuk iklim domates çeşitleri de mi yok ?
Kuzey bölgeler için ıslah edilmiş bazı domates çeşitleri olduğunu biliyorum.

Bunun dışında, bizim açıkta yetiştirdiklerimiz içinde Blue Beauty çeşidinden neredeyse Ocak ayına kadar domates yemiştik.

nazlı06, TCM ve azorka beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 11:13   #2432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
Merhaba. Bu iste cok yeniyim hobi amacli domates biber salatalik gibi şeyler ektim viyollere ve artik gercek yapraklari yeni yeni cikmaya basladi. Fideleri korktugumdan direkt gunes isigina cikartmamistim. Evde isik alan ama direkt gunes isiginin vurmadigi bir odada yere koymustum. Simdi yanlis yaptigimi dusundugumden direkt gunes isiginin vurdugu camin onundeki masanin uzerine koydum. Acaba yaptiklarimdan hangisi dogru? Camin arkasindan direkt gunes isigi almasinin bir zarari var mi?

Gobsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 11:57   #2433
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gobsen Mesajı Göster
Merhaba. Bu iste cok yeniyim hobi amacli domates biber salatalik gibi şeyler ektim viyollere ve artik gercek yapraklari yeni yeni cikmaya basladi. Fideleri korktugumdan direkt gunes isigina cikartmamistim. Evde isik alan ama direkt gunes isiginin vurmadigi bir odada yere koymustum. Simdi yanlis yaptigimi dusundugumden direkt gunes isiginin vurdugu camin onundeki masanin uzerine koydum. Acaba yaptiklarimdan hangisi dogru? Camin arkasindan direkt gunes isigi almasinin bir zarari var mi?
Öncelikle filizler çok taze olduğu için arada perde olmadan direkt camın önündelerse yapraklar kavrulur çünki cam güneşin yakıcılığını arttıracaktır. Mümkünse perde arkasından güneşi alsın. Gerçek yapraklar biraz daha büyümeye başladığındaysa yavaş yavaş dışarıya alıştırmaya başlayın ve bir müddet sonra tamamen dışarıda bırakın.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 16:45   #2434
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Merhaba . Biz de her sene buraya ait yerli domateslerden ekip yetiştiriyoruz.Kurutma ve salçaya çok iyi oluyor .Gereken konularda yardımcı olabilirim.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 19:23   #2435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Öncelikle filizler çok taze olduğu için arada perde olmadan direkt camın önündelerse yapraklar kavrulur çünki cam güneşin yakıcılığını arttıracaktır. Mümkünse perde arkasından güneşi alsın. Gerçek yapraklar biraz daha büyümeye başladığındaysa yavaş yavaş dışarıya alıştırmaya başlayın ve bir müddet sonra tamamen dışarıda bırakın.
Tamamdir tesekkur ederim.

Gobsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 05:53   #2436
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
Merhaba . Biz de her sene buraya ait yerli domateslerden ekip yetiştiriyoruz.Kurutma ve salçaya çok iyi oluyor .Gereken konularda yardımcı olabilirim.
Tohum paylaşım etkinliğinde paylaşırsanız, çok yardımcı olursunuz. Sevinenler olacaktır.

cemilsisik beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 00:09   #2437
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Merhabalar,İzmir'de yaşıyorum. Domates için gölgelendirme tülüne gerek var mıdır? Yüzde kaç ışık geçirse yararlı olur üstadlarım?

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 18:51   #2438
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Wink saksıda domates yetiştirme.

Merhaba,
35 cm derinlikte 44 cm çapında 28 litrelik bir saksıya en fazla kaç tane domates fidesi dikilebilir?

tgyblk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 19:52   #2439
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tgyblk Mesajı Göster
Merhaba,
35 cm derinlikte 44 cm çapında 28 litrelik bir saksıya en fazla kaç tane domates fidesi dikilebilir?
Bir

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 08:21   #2440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
teşekkür ederim yanıtınız için.

tgyblk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 20:15   #2441
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2020
Merhaba saksıya diktigim domatesler çiçeklenme döneminde. Yapraklari bilezige benzer İçeriye doğru kıvrildi. Sulamasina dikkat ediyorum. Google da biraz araştırma yaptim fosfat fazlalığı nedeniyle olabilir diyordu ama pek mantıklı gelmedi bana. Zira en son solucan gubresini bir ay önce uygulamiştım. Arada da bir sefer bitki besini verdim. Bunu tüm bitkilerine uyguladım. Bazı saksılar normal ama 2 saksıda bu sorun var. Bu konuda bilginiz var mı?

Biberdomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2020, 08:42   #2442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2020
domateslerin büyüklükleri hakkında

Merhaba,
balkonumda domates yetiştiriyorum hobi olarak bitkiyi dikeli 2 ay oldu ama domatesin büyüklüğü konusunda aklıma takılan durum var. Bu domatesler yaklaşık 5 gündür neredeyse aynı boyuttalar. Bunun için ne yapılabilir ve öneriniz nedir? yardımcı olabilir misiniz?

Sulama: 2-3 günde 1 kere
Ortalama sıcaklık: 30 derece
Nem: %70 civarları
Toprak: asidik bazlık durumunu bilmiyorum
Böcek: 4-5 tane var tozlaşmayı sağladıktan sonra meyve verimini başlattılar.
Yaprakların durumu: yeşil tonları mevcut ama sarı veya kahverengi hastalanma durumu yok
Kök durumu: Kök temizliği ve gübreleme 20. günde yaptım.

Resimleri de ekledim.

Eklenen Resimler

cold__fire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2020, 22:31   #2443
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Domatesler bolca çiçeklendiler bir kaç tanesinde meyveler de görünüyor. Bu sene komşu bakıyor ben seyrek gidebiliyorum. Diğer sebzelerde keyfli...
Daha çok kıvırcık yerli domat tohumundan ürettim fideleri. Kıvırcık yanında bir kaç tane de gene yerli iyi cins olacak umudundayım.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, Dutlubahçe ve 2 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2020, 00:06   #2444
Ağaç Dostu

İlk olgunlaşan domatesimiz kıvırcık oldu. Haftaya çok daha fazlasını toplarız herhalde.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2020, 22:17   #2445
Ağaç Dostu

Bu hafta bolca kıvırcık toplandı. Tohumlukları ayırdım.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, Dutlubahçe ve 2 kişi beğendi.
Eski 09-08-2020, 22:38   #2446
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bu hafta bolca kıvırcık toplandı. Tohumlukları ayırdım.
Kıvırcıklar güzel amma ben incirlere bayıldım.

TCM ve elifaydin beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2020, 23:03   #2447
Ağaç Dostu

Bardacık çok bu sene ancak çatlıyor incirler nedense ama lezzetlerine zarar vermiyor çatlamaları.

Bir tane de sarı lop aşılamıştık bu yıl onda da meyve epey var haftaya olgunlaşacaklarını sanıyorum.

Bu incir evveliyatta yabani kara incirdi sağolsun komşu bir kaç sene evvel aşıladı iyi bir ağaçtan aldığı çeliklerle. Bu yıl tam randımana geldi aşılı dallar. Toplayabilseydim en az bu kadar daha olgun olurdu ama çok yüksekteler. Yaş sebebiyle düşmemem gerekiyor bir şansım var diyorum yüksek yerde çalışırken hırs yok aman diye diye kendime hep telkindeyim. Biraz önce balkonda iki ayak merdivene yandan nasıl destek yapabilirim diye düşünmekteydim sebebi incirleri güvenli toplayabilmek...

Eski 17-08-2020, 07:09   #2448
Ağaç Dostu

Son iki hafta sonunda topladığım domatesler kışlık ihtiyacımızı karşılamaya yetti. Buzluğa yeteri kadar domates püresi koyabildik.
Ağırlıkla kıvırcık az miktarda da pembe domates oldu.

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2020, 07:01   #2449
Ağaç Dostu

Bu hafta sonu toplananlardan fotoğraf için ayırdığım kıvırcıklar.

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2020, 10:08   #2450
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Son iki hafta sonunda topladığım domatesler kışlık ihtiyacımızı karşılamaya yetti. Buzluğa yeteri kadar domates püresi koyabildik.
Ağırlıkla kıvırcık az miktarda da pembe domates oldu.
Merhaba, iyi bir hasat geçirilmiş gibi. Emeklerinize sağlık. Lezzetii, sululuk oranı nasıl bu kıvırcık domatesin acaba?

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2020, 13:09   #2451
Ağaç Dostu

Benim için daha iyisi olmayan domatestir kıvırcık.

Kabuk yok denecek kadar ince, hafif ekşimsi tadı ile salatalar ve yemek için ideal, sululuk oranı çok iyi bunun yanında dayanıklı bir çeşittir( Egenin meşhur kaşık salatasına en iyi uyan yerli domates demek lazım. Çeşme pazarında geçen yıl bir şemsiye ayağında yerde eski bir sepet içinde birkaç kilo kadar gördüm. Satıcı köylü kıza ne kadar bu domatesler dedim amca onlar biraz pahalı dedi olsun söyle sen dedim, sıra domatesler 4 liraysa 5 lira gibi bir rakam söyledi hepsini aldım. Amca kaşık salatası mı yapcan yoksa dedi gülerek, evet tanırım kendilerini bende de var ama sizin gibi erken yetiştiremiyorum dedim...).

Muda, bilenyum, TCM ve 4 kişi beğendi.
Eski 10-12-2020, 09:07   #2452
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Merhabalar,

Aldığım atalık domates tohumlarından bir kaçını dayanamayıp kapalı balkında saksılara ektim. Çimlendiler, gerçek yaprakları çıktı fakat bir aydır neredeyse sabit boydalar. Kurumayacak kadar hafif suluyorum. Sizce bunları bahara kadar yaşatıp bahçeye aktarabilir miyim? Ziyan olmalarını istemiyorum.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2020, 20:55   #2453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2020
Doğalı ilaç kullanılmayını en güzelidir, Bana da atalık tohum lazım nereden bulabilirim?

alkan6363 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2020, 23:02   #2454
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dryad Mesajı Göster
Merhabalar,

Aldığım atalık domates tohumlarından bir kaçını dayanamayıp kapalı balkında saksılara ektim. Çimlendiler, gerçek yaprakları çıktı fakat bir aydır neredeyse sabit boydalar. Kurumayacak kadar hafif suluyorum. Sizce bunları bahara kadar yaşatıp bahçeye aktarabilir miyim? Ziyan olmalarını istemiyorum.
Neden bu mevsimde ektiniz ki? Neden Şubat sonu, mart başında ekmediniz ki?
Sera ya da benzeri imkanınız var mı? Eğer yoksa güneş gören güney cephede şansınızı deneyiniz. Bol güneş ışığı gerek. Olursa şansınıza.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2020, 08:17   #2455
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Neden bu mevsimde ektiniz ki? Neden Şubat sonu, mart başında ekmediniz ki?
Sera ya da benzeri imkanınız var mı? Eğer yoksa güneş gören güney cephede şansınızı deneyiniz. Bol güneş ışığı gerek. Olursa şansınıza.

Seranız yok ise arkadaşımızın yazdıklarına katılıyorum. Güneş gören yere geçirdiğinizde suyunu bolca vermeyi ihmal etmeyin. Toprağı kuruduğu, yaprakları biraz soluklaştığı zaman yeniden su verirsiniz. Her şey az olursa nasıl gelişip ürün verebilir. Bekletme durumunda hastalıklar ve zararlılar baş gösteriyor. Komşum erken yaptığımız fideleri bile yeni sezon yapmayacağını, toprak iyice ısınmadan büyümeden beklediklerini ve çok çabuk hastalandıklarını söyledi. Sonradan kendi topraktan çıkan tohumlar zamanını kendi ayarladıkları için geç de çıksa hızlı bir şekilde büyüyüp verimli oluyorlar. Hastalanmaları da geç oluyor.

Düzenleyen Muda : 11-12-2020 saat 10:44
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 07:15   #2456
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
https://www.craiglehoullier.com/resources-videos-etc

Domates fide yetiştirme ile ilgili çok faydalı buldum buradaki videoları. Türkçe altyazılar da ayarlanabilir.

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2021, 13:18   #2457
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Maille elime geçen bir bilgiyi paylaşayım dedim.

SAĞLIKLI DOMATES YETİŞTİRMENİN SIRLARI

1- Derin kökler: Domates, derin köklü bir bitkidir ve kökler ne kadar iyi gelişirse, o kadar iyi ürün verir. Kökler yüzeye yakın gelişirse daha sık sulama gereksinimi doğacaktır. Dikim 40x40 ocaklara (10-15 cm derinlikte) yapılmalı, bitki geliştikçe kök kısmındaki toprak yükseltilmelidir.

2- Sulama: Domates hastalıklarının en büyük nedeni nemdir. Kök toprağının nemli kalmaması için sulama bitkinin 15-20 cm dışından yapılmalı, gövdeye su değdirilmemelidir. Sulama, bitkinin gereksinimi kadar yapılmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.
En iyi yöntem yapraklar içe kıvrılmaya başlayıncaya kadar beklemektir.

3- Aşırı sıcağın yapacağı stres çiçek dökümüne neden olabilir, bu durumda gölgelendirme yöntemleri kullanılabilir.

4- Domateslerin aralarına feslikan, kadife, kalendula, rüstempaşa gibi çiçekler dikirek zararlı böcekleri uzak tutabiliriz. Ayrıca domates ve bamyalar karışık dikilerek özellikle “tuta absoluta” zararlarından kurtulabiliriz.

5- Besleme:
Kül: 5 kg Odun külü 50 litre suyla karıştırıp kül çöktükten sonra üstten suyunu alarak her kök için haftada 1 fincan uygulayın. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyumkaynağıdır.
Isırgan: 5 kg Isırgan bitkisini (kök, çiçek, tohum birlikte) 25 kg suya koyup kapalı bir kapta 10 gün bekletin. Kötü kokulu ama şifalı bir sıvı elde ettiniz. Her köke haftada 1 bardak uygulayın. Azot yönünden zengin bir besindir. Yaprak bitleri ve akarlar için 1/10 oranında seyrelterek püskürtme yoluyla da kullanabilirsiniz.

6- Domateslerin arasını geniş tutun ve yerde yayılmasına izin verin. Toprağa değdiği her noktada köklenerek tutunacak, daha sağlıklı ve daha bol ürün verecektir.

Burada anlattığım sağlıklı domatesler, bu yöntemlerle, ancak ata tohumdan yetişmiş bitkilerde sonuç verir. Hibrit tohumlarla denemeyin.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 18:12   #2458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2021
Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Balkonumda domates, biber ve maydanoz yetiştirmeye başladım. Mayıs başında tohumları ektim. Domateslerim çok güzel büyüdüler ve ilk çiçek emareleri belirdi bugün. Çok sıcak bir bölgedeyiz akşam toprağa parmağımı batırarak suyunu kontrol ediyorum ve kuru olduğundan hergün sulamak zorunda kalıyorum. Tecrübeli arkadaşlara sorum olacak. Çiçeklenme olunca sulama azaltılır deniyor. Susuz kalır çiçekler dökülürse diye korkuyorum, normal sulamaya devam etmelimiyim acaba. Domates fidelerim baya uzadı, toprağı hiç çamur yapmadım, normal domates ektim, sırık gibi uzuyorlar. Suyu fazla veriyor olabilirsin dedi bi arkadaş, hava sıcaklığı 36 derece, gecede sıcak oluyor, sabahtan saat 15:00 e kadar güneş alıyorlar. Sulama sıklığını değiştirmeme gerek varmı acaba.

Mert38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 18:47   #2459
Ağaç Dostu

Her gün değil, gün aşırı sulamak daha iyi gelecektir büyük ihtimal.

Eski 24-06-2021, 18:55   #2460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2021
Bunlar domateslerimin ilk ve son halleri

Eklenen Resimler

Alp.er beğendi.
Mert38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024