agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2015, 00:00   #2071
YEK
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2013
Merhabalar,
Domates ekmeye kara verdiğimden beri gereken bilgi birikimi için konuyu 1 haftada baştan sona kadar okudum, bayağı uzun sürdü ha bitti ha bitecek derken Şimdi sıra tohumları ekmeye geldi. Herkese hayırlı hasatlar...

TCM beğendi.
YEK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 09:51   #2072
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YEK Mesajı Göster
Merhabalar,
Domates ekmeye kara verdiğimden beri gereken bilgi birikimi için konuyu 1 haftada baştan sona kadar okudum, bayağı uzun sürdü ha bitti ha bitecek derken Şimdi sıra tohumları ekmeye geldi. Herkese hayırlı hasatlar...
Ekeceğiniz tohumlar muhtemel mart sonu meyvelerini verecek, korunaklı alan yoksa az daha beklesek miydi?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 01:04   #2073
YEK
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2013
Merhaba TCM,

Mart sonu Nisan başı dışarıya çıkartmayı planlayarak ektim, çok mu erken oldu acaba ? Bu süre zarfında ev içinde petek yakınında ve boy camın önünde olacaklar güneş ihtiyaçlarına binaen. Tohumlar balkonda bakabileceğim saksılık türler. Totem, Tiny Tim ve Garden Pearl...

YEK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 13:03   #2074
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Burdaki bir tohum katalogunu incelerken bakin ne gordum (bu, daha once Ingiltere'de yapilmis birseydi, buraya da gelmis; resimler internetten alintidir). Patatese asilanmis domates (fide olarak satiliyor). Hem patates hasat ediyorsunuz hem de domates (genetik modifikasyon soz konusu degil). Sn MeyveliTepe, denemeye deger

bu gerçekten çok güzelmiş, bu sezon deneyecek olan olursa çok güzel olur. amatör bir yetiştiricinin üstünden kalkabileceği bir proje mi en azından bir fikir oluşursa ben de deneyebilirim, resimde de saksı içerisinde yetiştirilmiş, yeri olmayanlar için mükemmel hayran kaldım..

acaba bu patates yapraklı domateslerden filan mı aşılanması gerekir?
bir de bitki hem yumru hem meyve üretmeye yetişebilir mi ki, herhalde daha küçük çeri cinsi domates daha iyi olur? ya da oturak? red robin'lerim çimlendi bi cücükleyen patatese aşılayasım var hemen ama hiç tecrübem yok aşılama konusunda..

alef blue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 18:46   #2075
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YEK Mesajı Göster
Merhaba TCM,

Mart sonu Nisan başı dışarıya çıkartmayı planlayarak ektim, çok mu erken oldu acaba ? Bu süre zarfında ev içinde petek yakınında ve boy camın önünde olacaklar güneş ihtiyaçlarına binaen. Tohumlar balkonda bakabileceğim saksılık türler. Totem, Tiny Tim ve Garden Pearl...
Biraz korursanız sorun olmaz herhalde.

Eski 18-02-2015, 20:19   #2076
Yeni Üye

celalay's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Merhabalar. Ben marketten aldığım domates ve biberlerin tohumlarını çıkarıp ektim 50 kadar biberim 20 kadar da domates fidem var ortalama 3 er cm boyunda. Ama öğrendim ki o domatesler f1 oldukları için tohumları çok az ürün veriyormuş. baharda bahçeye dikmeyi düşünüyordum ama kafam karıştı. Ne yapmalıyım

celalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 21:33   #2077
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zcelalz Mesajı Göster
Merhabalar. Ben marketten aldığım domates ve biberlerin tohumlarını çıkarıp ektim 50 kadar biberim 20 kadar da domates fidem var ortalama 3 er cm boyunda. Ama öğrendim ki o domatesler f1 oldukları için tohumları çok az ürün veriyormuş. baharda bahçeye dikmeyi düşünüyordum ama kafam karıştı. Ne yapmalıyım
Merhaba,
Mevsim olarak hala geç kalmış değilsiniz, tohumdan yetiştirmek isterseniz doğal tohum veya hibrit tohum(tek sefer kullanabilirsiniz) alıp yeniden çimlendirebilirsiniz.
Seneye tohum takas etkinliğini kaçırmazsanız ücretsiz olarak iyi tohumlar alma şansınız olur.

Tohumdan yetiştiremezseniz sonradan fide olarak da alıp yetiştirebilirsiniz, bazı semt pazarlarında çitil olarak da satılır.

Hibrit'in tohumunu bir yetiştireyim bakayım diye düşünmeyin derim, kişisel tecrübem olarak o kadar emek verdiğiniz ürünün tatsız veya kötü kaliteli çıktığını görünce üzülürsünüz.
Kolay gelsin,

siskebap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 21:47   #2078
Yeni Üye

celalay's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Ben halen marketlerde satılan sebzelerin ana tür olduğunu sanıyordum. Meğer hemen hemen hepsi hibridmiş. O kadar fideye yazık olacak baştan başlayacağız artık. Cevap için teşekkürler

celalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 10:01   #2079
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2014
Wink balkonda domates yetistirme hazırlıgı

Arkadaslar büyükce bir saksı yaptım domates yetistirnek istiyorum. Ama önce hangi cins daha verimli daha kolay yetisebilir tavsiye istiyorum.Herzaman kkullandıgım marketlerde satılan torflu toprak.besin gübre olarak napmalıyım cok heves ettim yardımlarınızı bekliyorum

karben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 18:47   #2080
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karben Mesajı Göster
Arkadaslar büyükce bir saksı yaptım domates yetistirnek istiyorum. Ama önce hangi cins daha verimli daha kolay yetisebilir tavsiye istiyorum.Herzaman kkullandıgım marketlerde satılan torflu toprak.besin gübre olarak napmalıyım cok heves ettim yardımlarınızı bekliyorum
Çeri tipindekiler saksı için daha uygundur. Daha ufak saksılarda Red Robin ve Tinny Tim çeşitlerini de yetiştirebilirsiniz. Bunlar hem fazla boylanmaz, hem de çok verimlidirler.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 04:24   #2081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalay Mesajı Göster
Ben halen marketlerde satılan sebzelerin ana tür olduğunu sanıyordum. Meğer hemen hemen hepsi hibridmiş. O kadar fideye yazık olacak baştan başlayacağız artık. Cevap için teşekkürler

Hobi amaçlı 3-4 senedir Adanada farklı çeşitlerde(Black krim, cherry, marmande pembe, oxheart, sweetolive, yerli marmande vb.) domates yetiştiriyorum. İlk defa geçen sene semt pazarında çok beğendiğim bir domates çeşidini risk alarak yetiştirdim ve inanın aynı domatesi elde ettim. Aşağıda fotoğraflarını bulabilirsiniz. Bu sene aynı domatesten tekrar ekiyorum. Yalnız yurtdışından heirloom diye tabir edilen bazı tohumların(rareseed firması) f2 verisyonlarında verim alamadığım ve tamamen farklı bir domatesle karşılaştığım oldu. Bu nedenle tek bir çeşit yerine bahçede 10'arlı grup yetiştirme taraftarıyım en azından çıkmazsa dahi tecrübe etmiş olursunuz.

Eklenen Resimler

ligustrum, efeege ve Milla beğendi.
mugun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 08:34   #2082
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mugun Mesajı Göster
...Bu nedenle tek bir çeşit yerine bahçede 10'arlı grup yetiştirme taraftarıyım en azından çıkmazsa dahi tecrübe etmiş olursunuz.
Söylediğinizi geçen sene yapmıştım. 10 dan fazla çeşit yetiştirdim. Bu sene ise geçen sene beğendiğimiz çeşitleri ekmeyi düşünüyoruz ki sanırım yine beş çeşit olacak.

Eski 13-03-2015, 00:47   #2083
Yeni Üye

2015'in ilk fideleri.. Dünyaya hoşgeldiniz

İlk olarak Siyah Kırım(Amerika menşeili), Marmande Pembe ve Oxheart(Portekiz Menşeili) tohumları toprakla buluşturdum.
Ayrıca Salkım cherry, Meksika süs biberi ve Karaisalı yerli salçalık biberi tohumlarımı da ektim. 10'ar adet Sarı süs biberi ve tatlı sivri biber fidelerimi de satın aldım.
Özellikle bu sene şaşırtma yapmayacağım, etkisini tecrübe edip sizlerle paylaşırım.
Tohumları her hazneye 2-3 adet gelecek şekilde 1cm toprak altına ektim. 2'li çıkan fideleri ilerleyen zamanlarda teke düşüreceğim. Torf olarak ince torf kullanmanızı tavsiye ederim, kaba torflarda filizin toprak üstüne çıkması zorlaşıyor. Sanırım 15 gün içinde de ilk fideleri toprakla buluşturacağım.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve TCM beğendi.
Eski 25-03-2015, 11:44   #2084
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Arkadaşlar kısmetse cumartesi günü domates tohumu ekeceğim yani (mart sonu) sizce çok mu geçiktim?

Düzenleyen Bahçevan121 : 25-03-2015 saat 11:46 Neden: imla
Bahçevan121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 14:05   #2085
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahçevan121 Mesajı Göster
Arkadaşlar kısmetse cumartesi günü domates tohumu ekeceğim yani (mart sonu) sizce çok mu geçiktim?
Hangi domates çeşidini ekeceksiniz, yer olaran sanırım Adana değil mi?
Bir de Nisan ayındaki soğuklara dikkat, fideler potasyum eksikliğinde kendini korumaya alıyor büyüme gecikiyor.

Eski 29-03-2015, 19:15   #2086
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mugun Mesajı Göster
Hangi domates çeşidini ekeceksiniz, yer olaran sanırım Adana değil mi?
Bir de Nisan ayındaki soğuklara dikkat, fideler potasyum eksikliğinde kendini korumaya alıyor büyüme gecikiyor.
Kısmet olmadı hala kargoyu bekliyorum.1 haftada gelir sandım Cumartesiye yetişir diye düşündüm.Ürün de aşağıdaki linkte.Satıcı güvenilir mi değil mi bilmiyorum.ürünler ne derece doğru onu da bilmiyorum.

domates, domates tohumu, domates fidesi | Zengarden Ev ve Bahçe

Eski 29-03-2015, 20:01   #2087
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Forumda o site hakkında çok olumsuz eleştiriler okudum.Tamam görünüşte çok çeşit ve istediğimiz ürünler var ama uygulamaya gelince pek baştan sağmalar anladığım kadarıyla.

Firma alışveriş şikayetleri buradan bakabilirsiniz.

Düzenleyen dal : 29-03-2015 saat 20:03 Neden: link ekleme.
dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 20:30   #2088
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Forumda o site hakkında çok olumsuz eleştiriler okudum.Tamam görünüşte çok çeşit ve istediğimiz ürünler var ama uygulamaya gelince pek baştan sağmalar anladığım kadarıyla.

Firma alışveriş şikayetleri buradan bakabilirsiniz.
Hocam malum giriştik bir işe umarım sorunsuz bitiririm.
Önerebileceğiniz bir site var mı acaba?

Eski 29-03-2015, 22:05   #2089
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Tohumlarımı forumdan aldım kendim fide hazırlıyorum.Tohumdan yetiştirmek daha bereketli oluyor ama sitelerden almak yerine direk yerel kaynaklardan görerek almak daha iyi sanırım.Tabi piyasada bulunmayan birşeyse tamamiyle sansa kalmış.Tohum konusunda yabancı sitelerden alışveriş yapmak daha sağlam gibi görünüyor o bir gerçek.

Eski 29-03-2015, 22:22   #2090
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Tohumlarımı forumdan aldım kendim fide hazırlıyorum.Tohumdan yetiştirmek daha bereketli oluyor ama sitelerden almak yerine direk yerel kaynaklardan görerek almak daha iyi sanırım.Tabi piyasada bulunmayan birşeyse tamamiyle sansa kalmış.Tohum konusunda yabancı sitelerden alışveriş yapmak daha sağlam gibi görünüyor o bir gerçek.
Forumda kişisel satışlar mı var yoksa kurumsal satış mı?
göremedim de.

Eski 29-03-2015, 22:29   #2091
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/#alisveris

Eski 30-03-2015, 01:34   #2092
Yeni Üye

Alıntı:
Kısmet olmadı hala kargoyu bekliyorum.1 haftada gelir sandım Cumartesiye yetişir diye düşündüm.Ürün de aşağıdaki linkte.Satıcı güvenilir mi değil mi bilmiyorum.ürünler ne derece doğru onu da bilmiyorum.

domates, domates tohumu, domates fidesi | Zengarden Ev ve Bahçe
Ben bahsettiğiniz siteden alışveriş yapıyorum, ayrıca hediye olarak havuç tohumu göndermişlerdi Ekeceğiniz tohumlara baktığımda cherry tarzı saksılık domates yetiştireceksiniz, mayıs ayının başına kadar ekebilirsiniz tohumlarınızı çünkü 1 ay sonra meyvelerini yemeye başlarsınız. Saksınızı da olabildiğince büyük tutun, her saksıda sadece 1 kök olsun.

Resulgur beğendi.
Eski 30-03-2015, 02:40   #2093
Yeni Üye

vurgun0155's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2015
arkadaşlar ıstanbul florya dayım çeri domates , kıl biber ve salataligi 28 mart günü tohumdan fideledim acaba gecmi kaldım. birde viyolu balkona mi koyum evde karanlık ve sicakta mi kalsin.
teşekkür ederim.

vurgun0155 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 06:08   #2094
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vurgun0155 Mesajı Göster
arkadaşlar ıstanbul florya dayım çeri domates , kıl biber ve salataligi 28 mart günü tohumdan fideledim acaba gecmi kaldım. birde viyolu balkona mi koyum evde karanlık ve sicakta mi kalsin.
teşekkür ederim.
Türkiye Bitki Soğuğa Dayanıklılık Haritası (Plant Hardiness Zone Map)

İklim haritasına göre florya 9a bölgesinde görünüyor, yani en erken Nisan ayındaki don riskinden 10 gün önce ekebilirsiniz. Bu da en erken Nisan ayı ilk iki haftası diyebiliriz. Ancak tohumlar çimlenene kadar oda sıcaklığında kalsın, 2 yaprak oluştuğunda eğer hava sıcaklıkları mevsim normallerindeyse dış alana alınabilir.

Eski 30-03-2015, 09:04   #2095
Yeni Üye

Hocam siparişler elime ulaştı görünürde bir sorun yok şimdi mutluyum

Eski 30-03-2015, 10:39   #2096
Yeni Üye

mugun bey elimde biber domates patlican tohumları var.
hemşeriyiz.
viyole ekim yapmayı planlıyorum sıcaklık ve adana sıcaklığı vs. hesaplanırsa sizce ne zaman ekim yapmalıyım.

kesin bilgi istemiyorum siz olsanız ne zaman ekerdiniz onu öğrenmek istiyorum

Eski 30-03-2015, 10:47   #2097
Yeni Üye

hemşeriyiz.
viyole ekim yapmayı planlıyorum sıcaklık ve adana sıcaklığı vs. hesaplanırsa sizce ne zaman ekim yapmalıyım.

Eski 30-03-2015, 23:41   #2098
Yeni Üye

Alıntı:
hemşeriyiz.

Ben olsam biberleri şimdiden 2-3 gün ıslatılmış bez içinde bekletirim, sonrasında hacim olarak %50 torf, %25 kum, %25 toprak karışımına viyollere 1cm derinliğe her viyole 2-3 adet tohum gelecek şekilde ekerim.
Patlıcanı direk ekebilirsin. 20 günlük periyot 10b bölgesi için uygun zaman

Eski 31-03-2015, 22:44   #2099
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
2 adet salkım domates fidem vardı bugün de 6 yerli domates fidesi aldım adam her torbada 2 fideli olanlarından vverdi fakat boyunları çok yamuk aklımda şüphe oluştu acaba büyümezler mi diye .acaba ipe alınma zamanı mı geldi ondan mı bilemedim sık diktim sonra zayıf kalanı eleyeceğim
bir foto da bahçemden bi görüntü
son foto ise salkım domates fidesi gayet iyi durumdalar ayrıca yanmış hayvan gübresi veriyorum

Eklenen Resimler

efeege ve Milla beğendi.
sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 00:09   #2100
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadrainman Mesajı Göster
2 adet salkım domates fidem vardı bugün de 6 yerli domates fidesi aldım adam her torbada 2 fideli olanlarından vverdi fakat boyunları çok yamuk aklımda şüphe oluştu acaba büyümezler mi diye .acaba ipe alınma zamanı mı geldi ondan mı bilemedim sık diktim sonra zayıf kalanı eleyeceğim
bir foto da bahçemden bi görüntü
son foto ise salkım domates fidesi gayet iyi durumdalar ayrıca yanmış hayvan gübresi veriyorum
Yerli fideleriniz torbada gereğinden uzun kaldıklarından boyunları bükülmüş. İpe alabilirsiniz. Gövdeler pişkinleşmiş, biraz daha derin dikerseniz yeni kökler geliştirip daha sağlıklı büyürler. Ayrıca saksı derinliğiniz 40 cm' den azsa her saksıda tek bitki daha ideal olur.

sadrainman beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024