agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen gökselkuru

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2009, 09:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Domates yaprak buruşukluğu

Arkadaşlar , ofis ortamında yapay ışıkla domates yetiştirme denemeleri yapıyorum , detay bilgi için domateserdem.blogspot.com

Ancak çok dikkat etmeme rağmen domateslerin yaprakları küçük ve buruşuk , suyu az diye düşünüp bol su verdim , ışık az deyip 24 saat ışık yaktık bu buruşukluk gitmedi . Bunun sebebi nedir ? Ekteki resimlerde de göreblirsiniz . bu arada bu bitkileri dikeli tam 1 ay oldu . Acaba bir hastalık mı var ? Yoksa eksik bir mineral vs. mi var ? genel bir sağlık durumu hakkında yorum yapabilirmisiniz ? 20 ye yakın fidanım var , emeklerimin boşa gitmesini istemiyorum .

Teşekkürler

Erdem

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 13:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Acil,domateslerimden biri kuruyor mu??

Dün akşam farkettim.3 Tane sırık domatesimden biri kurumaya yüz tuttu.Tam da meyva verirken.N eolduğunu anlayamadım.
Yanyana duran 3 fide,aynı yerden almıştım.Toprak karışımları aynı,aynı şekilde sulama yapıyorum.Aldıkları güneşe varıncaya kadar aynı.Biraz önce fotoğraf çekmek için eve gittiğimde,toprağı eşeledim,acaba içinde danaburnu dedikleri kökleri kesen bir böcek gibi bişey varmı diye.Gözüme herhangi bir zararlı görünmedi.
Bu neye alamettir,ne yapayım,suyunu azaltayımmı? ekstradan fazla sumu vereyim?Yoksa gölgeyemi alayım,tam güneşe mi koyayım??

Eklenen Resimler

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 23:13   #3
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
bence susuz kalmış biraz su verirseniz dirilir..

drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 00:11   #4
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Fusarıum Solgunluğuna benziyor. Ama Yaprak kıvırcıklığ da olabilir. Her iki durumda da diğer domateslerinizden uzak tutun.

Fusarıum bitkilerin alt yaprakları sarartarak yavaş yavaş soldurur. Sarartma ve solgunluk üst yapraklara doğru ilerleyerek sonunda bütün bitkinin ölümüne sebep olur. Bitkinin kök ile gövdenin birleştiği yerde hemen kabuğun altında kahverengimsi bir halkanın meydana geldiği görülür.
Bitkide öz suyunu taşıyan kanalların tıkanıp öz suyun taşınmasına mani olur.

Fusarıum zararları Çevre şartları toprak yapısı toprakdaki organik maddenin sıcaklığı ve nemi ile orantılı olarak artar veya azalır. Fusarıum hafif kumlu asidik ve fazla nemli topraklarda ve nematotlu bölgelerde daha fazla zarar yapar. Toprağa karışan bitki atıkları üzerinde uzun yıllar canlı kalır. Normal olarak yüksek sıcaklıkta ortaya çıkar.

Kültürel önlemleri Hastalıa dayanıklı çeşitler seçilmeli Tohumla bulaşma olacağından tohumlar ilaçlanmalı.
Karık üzerine dikim yapılmalı dengeli bir beslenme uygulanmalı Mevsim sonunda dikim alanında bitki artığı bırakılmamalı ve solarizasyon uygulanmalıdır.
Etkili bir ilaç pek bulunmamaktadır.

Yaprak Kıvırcıklığı Yaşlı yapraklarda yaprakların içe doğrı kıvrılarak zamanla bu kıvrılmalar artarak yaprak uca doğru kıvrılarak bir birine değer ve bir biri üzerine geçer.
Bu gibi yapraklar sertcedir, bükülmez kıvrılabilir.
Belirtiler genelde bitkinin mahsulle dolu olduğunda görülür. Yaprak kıvırcıklığı sulama dengesizliği ile daha çok susuzlukla ilgilidir. Yüksek sıcaklık ve kuraklığın uzun olduğu dönemlerde çevre şartları belirtilerin gelişmesini teşfik eder.
Aşırı budama yapıldığında toprak çok yaş olduğunda ekseriya Yaprak kıvırcıklığı görülür.

Toprağın dranajına önem verilmelidir. Dengeli sulama yapılmalıdır. Aşırı şekilde yaprak budanmamalıdır. Toprak uzun süre ıslak bırakılmamalıdır.

hmb1973 beğendi.

Düzenleyen Harun Parlak : 18-05-2009 saat 19:14
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 08:45   #5
Ağaç Dostu

Dün yani pazar günüde aynı buruşukluk devam ediyordu.
Önce üstteki toprak tabakasını alabildiğim kadar elimle alıp boşalttım.Dikkatlice bitkiyi mümkün olan en az hasarla saksıdan çıkartıp su dolu kova içine yerleştirdim.Saksı toprağını yanmış inek gübresi ile zengin bir toprakla değiştirdim.Çünkü izlenimlerim,inek-sığır gübresinin adeta bir sünger gibi suyu çok güzel içinde barındırdığı yönündeydi.Bitkiyi diğerlerinden uzaklaştırmak aklıma gelmedi doğrusu.Biraz sonra öğle yemeğinde ayırayım.Eğer bir kastalık varsa diğerleirne bulaşmasın.
Aşırı sulama yaptığımı düşünmüyorum,8lt lik saksılara 2 günde bir 400ml su veriyorum.Eğer hava kapalı ise 3 güne çıkarıyorum.Genel olarak sulama olayım gün ile değilde,topraktaki kuruluk miktarına göre oluyor.
Birkaç gün daha bekleyelim bakalım,belki toprak değişiminden sonra bir fayda görürüz.Değilse zaten saksıdan kökleyeceğim.Boyları 20-25cm olan 5 tane daha fide arkadan yetişiyor nasılsa.2 tane de gelişmiş meyveye dönmüş fide var.

Eski 18-05-2009, 08:47   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drneuro Mesajı Göster
bence susuz kalmış biraz su verirseniz dirilir..
toprak değişimi için saksıyı boşalttığımda dibi kuru değildi.su oranı gayet normaldi.

Eski 18-05-2009, 19:51   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
HEr yıl bu durum bahçedeki bir iki kök domateste oluyor. Söküp atıyorum. Bir kere bu duruma gelince düzelmediğini gözlemledim. Tekin Bey, Fusarıum Solgunluğu dediğiniz sanırım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 11:37   #8
Ağaç Dostu

Sayın Limon,bende dün aşkam söküp attım.Baktıkça moralimi bozuyordu zaten.

Tekin bey açıklayıcı bilgileri için teşekkür ederim.
Diğer köklerde herhangibir sorun yok.

Söktüğüm fideyi inceledim,boğaz kısmında kararma gördüm.Zaten bitki sabitlemek için kullandığım kargıyı sökünce boğaz kısmından kıvrıldı gitti.O bölümde sanki çürüme gibi birşey gözlemledim.
Hatta cumartesi gecesi sulama yapmıştım.Pazar ve pazartesi günleri burada ortalama sıcaklık 39derece gibiydi.Akşam(yani pazartesi) eve gittiğimde bitkilerin hepsi yerlerde sürünüyordu.Sulama yaptım,1 saat sonra hepsi birden yaprakları dikeltti.Kendine geldiler.
Sıcakların artmasıyla en çok gelişme patlıcan fidelerinde oldu,birkaç günde yapraklar büyüdü.

Eski 28-05-2009, 19:22   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2009
mehabalar bende aranızayeni katıldım bahçeme ektiğim domateslerimin üzerinde birsürü siyah böcek mi desm bitmi desem var bayağı boylanmış çicek açmışken bu böceklerein zarar vermesinden korkuyorum bir sorum daha olucak domateslerim çok yapraklandı bende koltukalmadenilenişlemi uyguladım acaba doğrumu yapıyorum

derenel1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 19:00   #10
Yeni Üye

oktayali's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
DomatesTeki Hastalık Ne Acaba.?

Merhaba Çiftçilik İle Bu Sene Uğraşmaya Başladım Yani Acemiyim Sorunlarımı Buraya Yazıyorum Sağ Olsun Arkadaşlar Yardımcı Oluyorlar. Sorunum Domateslerim Çok İyi Bir Şekilde Büyürlerken Birden Buruşup Sararmaya Başladı Yapraklardan Resimlerini Ekliyorum Yardımcı Olursanız Allah Razı Olsun Şimdiden Teşekkür Ederim..

oktayali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 20:29   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Domates Hastalık ve Zararlıları

Hoşgeldiniz,

Lütfen yukarıda linkini verdiğim bölümde sorununuza cevap arar mısınız ? Forumu incelerseniz bir çok cevabı bulabilirsinix.

Kolay Gelsin

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 20:51   #12
Yeni Üye

oktayali's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
saolun ama oradaki linklerin çoğu çalışmıyor ben bilen arkadaşların yardımını bekliyorum teşekkürler

oktayali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 21:03   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Konu başlığı kapatılıp mesajınız ilgili bölüme taşınmış gördüğünüz gibi.

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 02:35   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2013

Merhaba arkadaslar bende araniza yeni katilanlardanim
Bahcemde 60-70 stil domatesim vardi yaklasik on tanesi yukardaki gibi bir hal aldi
Yapraklar burusup kivrilmaya basladi sebebi ne olabilir cozum icin ne yaomam gerekir yardimci olabilirseniz cok sevinirim
Saygilar

ferdrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 07:58   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
SN. ferdrm domateslerde sudan kaynaklana kıvrılmalar stresten dolayı en üst gülüne kadar çıkabiliyor lakin sizin domateslerinizde virüs var bence. bu yüzden buşekildeki domateslerinizin hepsini sökün ve bahçenizden uzaklaştırın. virüsler böceklerle yayılır o yüzden bitkilerinize damla yoluyla sistemik beyaz sinek ilacı kullanın. bayerin confidor ilacı olabilir. aynı zamanda bitkileriniz için iz elementler ve temel elemetleri vermeyi ihmal etmeyin. bitkiniz güçlü olursa daha sağlıklı olacaktır.

Barış Kara beğendi.
gökselkuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 10:33   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökselkuru Mesajı Göster
SN. ferdrm domateslerde sudan kaynaklana kıvrılmalar stresten dolayı en üst gülüne kadar çıkabiliyor lakin sizin domateslerinizde virüs var bence. bu yüzden buşekildeki domateslerinizin hepsini sökün ve bahçenizden uzaklaştırın. virüsler böceklerle yayılır o yüzden bitkilerinize damla yoluyla sistemik beyaz sinek ilacı kullanın. bayerin confidor ilacı olabilir. aynı zamanda bitkileriniz için iz elementler ve temel elemetleri vermeyi ihmal etmeyin. bitkiniz güçlü olursa daha sağlıklı olacaktır.
Merhaba bende de benzer bir sorun vardı beklik mantar da vardı ayrıca captan ilacını önerdiler suyu azaltmamı önerdiler sıkıntım düzelmiş gibi görünüyor.

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 23:25   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Merhaba arkadaşlar,
Balkonda domates yetiştirerek öğrenmek istediğim için bir fide aldım ve diktim. Şimdiye kadar bir problem yaşamadım ancak son bir haftadır yapraklarda büzüşme oluşmaya başladı ve domateslerin büyümesi durdu. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

cgtykc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2020, 07:58   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2020
Merhaba aynı durumu balkonumda yetiştirdiğim 3 domatesten birinde yaşadım şimdi yerini ayırdım ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim emeklerimin boşa gitmesini istemiyorum teşekkürler

Safasakalak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates hastalık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024