agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2009, 19:59   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2008
peki tohum temin edebilirmisiniz

phallica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 23:53   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Sayın Todor ve ibayrak'ın üretimle ilgili anlatımları taban tabana zıt. Biri suyu sevmez diyor, diğeri tulumba kenarında yetişiyor diyor. Biri salkımda az meyva bırakmaktan bahsediyor, öbürü salkımda 10-20 taneden bahsediyor. Kafam karıştı.
Bu arada tohumları ne oldu? Varsa ben de yetiştireceğim

umas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 22:11   #33
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umas Mesajı Göster
Sayın Todor ve ibayrak'ın üretimle ilgili anlatımları taban tabana zıt. Biri suyu sevmez diyor, diğeri tulumba kenarında yetişiyor diyor. Biri salkımda az meyva bırakmaktan bahsediyor, öbürü salkımda 10-20 taneden bahsediyor. Kafam karıştı.
Bu arada tohumları ne oldu? Varsa ben de yetiştireceğim
Sayın todor'un bahsettiği salkım budamasını sanırım yanlış anladınız. Bahsedilen salkımdan çiçek budaması değil. Bu cins domates bazı çiçek salkımlarında uçtan sürgün vererek gövde yapmaya devam ediyor işte Todor'un bahsettiği bu sürgünün budanması.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 18:12   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
merhaba TOLGAHANN
ben Bandırmalı amatör hobici, elimde bahsedilen pembe domatesin iki cins tohumu bulunmaktadır.Birncisi resimdeki gibi diğeri buruşuk iri olgunlaşınca çatlıyor.:Yaklaşık800-1200 gr.arası ürün veriyor.Sizinde elinizde değişik sebze tohumu varsa değişmek isterim. Umarım yanıt verirsiniz. selamlar.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 10:06   #35
Ağaç Dostu

arkadaşlar mesajlarınızın sonuna lütfen tarih atalım.Benim gibi yeni üyeler mesajların gündemde olup olmadığını anlayabilsinler.herkese selamlar

Eski 29-10-2009, 10:54   #36
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Mesajlarin sol ust kosesinde mesaj tarihi otomatik olarak cikmaktadir

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 11:55   #37
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Ben forumda yeniyim. Elimde değişik tohum türleri var Ör: süs patlıcanı(reçelde yapılabiliyor,bolverimli. yumurta büyüklüğünde önceleri yumurta gibi beyaz sonraları balmumu sarısı oluyor),Kudret narı (mide ülseriv.s.yaraların kapanmasına iyi geliyor.Kokteyl sarı armut domates.Zebra domates.Pembe domates çeşitleri.Sarı çeri dom.Ahududu fidanları, Bol verimli 30-40 Cm uzunlğunda ürün veren Bakla ve Börülce İsteyene ücretsiz gönderebilirim Sizin elinizdeki değişik tohumlardan bende edinmek isterim.Selamlar.

Düzenleyen amatör hobici : 01-11-2009 saat 14:33 Neden: börülce kelimesini ekledim
Eski 29-12-2009, 10:48   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2007
merhabalar amatör hobici bende bu bahar ömerlideki arsaya sebze bahçesi yapmayı planlıyorum elinizde bulana değişik tohumlardan ( süs patlıcanı, kokteyl sarı armut domates , zebra domates, pembe domates( özellikle ) , sarı çeri ) göndere bilirseniz sevinirim

sibelbozo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 20:43   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2010
muhteşem

arkadaşlar, ben de forumda yeniyim, kayınpederim eskişehir seyitgazide oturuyor. yaklaşık 4 dönüm bahçesi var. eğer o pembe domateslerin tohumlarından bana da ulaştırabilirseniz baharda ekmek isterim. şimdiden teşekkür ediyorum.

zapatista70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 21:07   #40
Ağaçsever

begonya26's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2010
İnternetten bir kaç çeşit domates siparişi veriyorum. Sebzelerde melezlenme olduğunu ilk kez bu sitede öğrendim ve şaşırdım. Kayınvalideme söyledim tarlalarda ömrü geçmesine rağmen ilk defa duyduğunu söyledi

Şimdi benim anlayamadığım, bu aldığım birkaç domatesi yan yana veya biraz aralıkla diksem bile sağlıklı tohum elde edemem mi? Ne yapmalıyım?

Tecrübeli bir arkadaş cevaplarsa sevinirim. Forumda eminim yazıyordur ama, inanın 4 saattir forumdaki konuları okumaktan gözlerim ağrıdı. O kadar güzel ki. Verilen linkler sayesinde bir bakmışım başka konuyu okuyorum.

Artık pes ettim ve buraya yazmaya karar verdim detaylı anlatan bir link varsa yönlendirirseniz ihya olurum teşekkürler.

Düzenleyen Sevilay : 03-03-2010 saat 21:57 Neden: Yazım kuralları
begonya26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 22:02   #41
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Hibrit olmayan tüm domates tohumlarından sağlıklı tohumlar elde edebilirsiniz. Yan yana dikmenizde bir sakınca yok bir birinin güneşini kesmesin yeterli.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 09:45   #42
Ağaçsever

begonya26's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2010
yanıt için teşekkurler.

begonya26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 10:54   #43
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın zapatista70,

Aradığınız pembe domates, Eskişehir Sivrihisar'da ve Merkeze bağlı Seyitgazi yolundaki bazı köylerde yetişiyor. Seyitgazi de araştırılırsa orada da bulunabileceğine eminim. Eylül gibi Sivrihisar Çarşamba pazarında pembe domatesi bulabilirsiniz.

PDA üyelerine göndermiş olduğu e posta ile yaptığı açıklamada önümüzdeki yıl tohum paylaşımı yapmayacağını açıkladı. Bu yıl son tohum paylaşımı yapıldı.

Sayın begonya76,

Pembe domates farklı bir tür. Normalde domateslerde melezlenme mümkün değilken, pembe domatesin çiçek organlarının büyüklüğü nedeniyle farklı türlerle birlikte ekilmesi halinde tozlaşma yoluyla tür bozulması oluşabiliyor. Ama bu birkaç yıl elde edilen tohumun farklı türlerle ekilmesini gerektirebilir. Yani ektiğiniz bir tohumdan çıkan domatesten elde ettiğiniz tohumu yine farklı türlerle ekip, bu şekilde bir döngü oluşturursanız Pembe domates tür olarak bozulabilir. Zamanla ilk elde ettiğiniz şekilde pembe domates elde edemeyebilirsiniz.

attar beğendi.
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 18:03   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-01-2010
sayın skaraca çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgi için. araştırmaya başalıyorum.

zapatista70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 13:04   #45
Yeni Üye

abrahamoz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2009
tohum alabilirmiyiz.

abrahamoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 17:38   #46
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Tabiiki de alabilirsiniz.Ama yukarıda da söylendiği gibi türün bozulma ihtimali var.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 12:12   #47
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
domates

Eklenen Resimler

Bilge Kerem ve Milla beğendi.
vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 12:15   #48
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

bu domates lerin tohumu alınabiliyor.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2011, 12:16   #49
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

tohumu alınabilen domates

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2012, 10:29   #50
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
eskişehire has bir domates ince kabuklu yürek şeklinde tanesi 600-700 gr şu anda komşum bir dönüm ekiyor ve en güzel tarafı kendisi aldığında 150 sene önceden beri sadece doğal gübreyle yetiştirilerek bu güne gelmiş ve hala doğal yollarla yetiştiriyor domateslerin tadını gelince biz şu anki domatesleri domatesleri domates diye yiyiyorsak onun ektikleri ne acaba bilmiyorum tadı ve kokusu bir başka kabuğu hiç yok gibi bu sene bende ekeceğim

orhtrn26 beğendi.
esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 13:41   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Arkadaşlar hybridden kastınız nedir? bilmiyorum. Evet hybrid bir melezlemedir. Ancak her melezleme hybrid değildir. Örnek verecek olursak, sözüm meclisten dışarı. eşek ile beygirin çiftleşmesinden doğacak yavruya katır denir ki bu nesli bir daha çoğaltamazsınız. Ancak legorin tavuğu ve süseks horozunu eşleştirirseniz bunların yumurtasından çıkacak yavruları çoğaltma imkanınız olur. Ancak her iki durumda da nesiller özelliğini kaybetmiş olur ve melezleşir.

Dolayısı ile bitkiler içinde aynı durumlar geçerlidir. Yanyana ekilmiş iki farklı cins domates ırkı birbirini böcekler ve arılar vasıtası ile döller ve olusacak meyvelerinden alınacak tohumlar melez olur ve asıl nesil bozulmuş olur. O sebeble biber, domates, patlıcan, hıyar vs, ırklarından farklı özelliğe sahip cinsleri, eğer tohum almak istiyorsak yanyana ekmemeliyiz.

Örnek verecek olursak, kemer patlıcan ile topan patlıcan, çarliston biber ile sivri biber, hıyar çeşitlerinin herhangi 2 cinsi, domates ırkının herhangi 2 cinsi yanyana ekilmemelidir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

attar beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 23:01   #52
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Dev domates çok güzel gözüküyor. Çok hoşuma gitti.

Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 17:33   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Kimler hangi sebzeler yetiştiriyor. Nasıl yetiştiriyor.Bilgilenelim.
ülkemizde bu domateslerden bulunuyor özellikleri aynı

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 15:02   #54
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Biz küçükken (yak.30 sene evvel) Eskişehir pazarlarında Sakar domatesi diye oturak domates satılırdı. Ben kahvaltıda veya sade yemesini de severdim. Bir tanesini tek başına yerdim.3-4 tanesini 1 kg gelirdi. Bu domates fazla dayanmazdı.Daha sonra ticari kazanç için israil domates tohumları getirildi. Bunlar 7-10 gün bozulmadan duruyor.Sakarya vadisinde yetişen domatesler Ankara ve İstanbula gidiyor. Eskişehire Sakar vadisinden domates yine geliyor. Çaltı domatesi (Söğüte bağlı bir köy) pazarda tutuluyor.Eskisi kadar olmasa da yine de fena değil.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 17:06   #55
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bahsettiginiz Sakar ve Calti domateslerinin tohumuna ulasma imkaniniz var mi? Bir de Sakarya'dan bahsettiginiz icin bir sorum daha var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Biz küçükken (yak.30 sene evvel) Eskişehir pazarlarında Sakar domatesi diye oturak domates satılırdı. Ben kahvaltıda veya sade yemesini de severdim. Bir tanesini tek başına yerdim.3-4 tanesini 1 kg gelirdi. Bu domates fazla dayanmazdı.Daha sonra ticari kazanç için israil domates tohumları getirildi. Bunlar 7-10 gün bozulmadan duruyor.Sakarya vadisinde yetişen domatesler Ankara ve İstanbula gidiyor. Eskişehire Sakar vadisinden domates yine geliyor. Çaltı domatesi (Söğüte bağlı bir köy) pazarda tutuluyor.Eskisi kadar olmasa da yine de fena değil.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 14:44   #56
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Ben şu an Afyondayım.Eskişehirde de şehir merkezinde büyüdüm.Sarıcakaya köylerinden sitede arkadaşlar var.(Örn.Üzüm)Onlarda olabilir.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 10:06   #57
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Benim köy domateslerim çok verimli çıktı ama ben çocuklar yüzünden iyi ilgilenemedim,toplayabildiklerim 500 gr ın üstündeydi,tekrar tohum aldım,bu sene sadece yiyebileceğim ve ilgilenebileceğim kadarını çimlendireceğim,domatese bakması çok zormuş.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024