agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen alef blue

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2008, 11:04   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Yapay ışıkta domatesler

Merhaba , domateslerimi kışın da devam ettirmek istiyorum . Odamda müsait bir yerde 3 adet büyük saksıda domates var . Güneş almayan bir yerdeler .
Isı sorunu yok .

Sorum şu , 300 watlık bir projeksiyonum var veya 100 watlık bildiğiniz ampülden var . Bunlardan hangisini yapay ışık olarak kullanmalıyım

Akşamları yakıp sabah gelince kapatmayı yani yaklaşık 12-14 saat açık bırakmayı düşünüyorum . Uygunmudur .

Başlangıçta bitkiden 50 cm uzakta olacak , ancak bitki büyüyünce ışığın yerini değiştirmem mümkün olmayacak . Dolayısıyla bir vakitten sonra ışık bitkinin yarısında kalacak . Uygunmudur ?

Teşekkürler

Erdem

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 18:37   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada domates tek yıllık bir bitkidir. Dolayısıyla diğer odunsu bitkiler gibi aynı kökeni sürekli yaşatıp ondan verim almanız olanaklı değil. Ancak bir süre daha devam ettirmek mümkün.

Domates gün uzunluğuna nötr bir bitkidir. Düşük gece sıcaklığı meyve oluşumu için şarttır. Projektörünüz ısı da verecektir. Eksik gün ışığı yerine aydınlatma yapacaksınız. Aydınlatmayı gece değil gündüz yapın. 300 watlık lambayı 50 cm yukarıya asın. bu yüksekliği de devam ettirmeniz şart. Yani lambayı kaldıracaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 19:35   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Cevabınız için teşekkür ederim Mine hanım . Ben bu hafta tohum çimlendirmeye başladım , bu fidelerle kışın üretmek istiyorum . Lamba konusunda gündüz malesef yakamam , ancak mesai bitiminde yakabilirim , gece hiç mi yakmayayım ? Gündüz odamdaki normal floresanlar var onlar yetmez di mi? Peki çok ısı vermeyen , bildiğimiz ampüllerden 2-3 tane koysam daha mı iyi olur ? Gece ısıtmaz pek ortamı . Bir diğer konu gece kaloriferler merkezi olduğundan yanacaktır . Bunun ne zararını görürüm ?

Şimdiden teşekkürler

Erdem

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 23:33   #4
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Galeri: 2
Wink

Bu tiny tim domates floresan ampul altinda yetisiyor, yaklasik bir aylik oldu ve cicek acmaya basladigini farkettim. Sanirim ampulu gece gunduz yandigi icin ve cok yakin oldugu icin boyle cicege durdu hemen, biraz daha buyumesi icin ne yapabilirim?

Cicekleri koparsam mi gelismesine devam eder mi? Yoksa koparmadan da devam eder mi? Ilk basarili domates fidem bu kadarcik meyve verip ölmesini istemiyorum ama yapabilecegim birsey var midir??

Eklenen Resimler

toruga ve Milla beğendi.
alef blue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 10:23   #5
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Kendi haline bırakın. Bitkiye hiç dokunmayın. Çok sağlıklı ve güzel bir bitki olmuş.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 11:12   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2015
konuyu hortlatacam ama normal led lambalar kırmızı ve mavi olanlardan kullanalarak bu işlem yapılamaz mı..

mehmet_yldrm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024