agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Doğasever, İnsansever, Hayvansever Web Siteleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2005, 03:57   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
turcek.org.tr

TÜRÇEK - Türkiye Çevre koruma ve Yeşillendirme Kurumu ve çalışmaları hakkında burada yazabiliriz...

www.turcek.org.tr

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2005, 12:14   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Acarlar Projesi içine sonradan eklenmiş bir proje var.

Çevre eğitim merkezi...

Göl çevresinde 7-8 köy var. Herbirinin okulu ayrı iken, bunlar merkezi bir köyde yeni yapılan okul kullanılacağı için iptal ediliyor.

Önemli nokta burası: Durumu gören Türkeç, boş kalan okul binalarından birinin, gerekli görüşmeler yapılıp, Eğitim Merkezi haline dönüştürülebileceğini akıl ediyor. Gerekli tadilat işleri sponsor desteğiyle yapılıyor.

Örnek olarak kullanılacak bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Yaygınlaştırılabilir...

Eski 30-12-2005, 19:51   #3
Yeni Üye

selazur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2005
Galeri: 1
tadilatı yapılan okulun,eski ve yeni halini görmek isterdim

selazur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2005, 21:37   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Size göstermek siteden baktım. Şaşırdığım için bendeki fotoğrafa baktım.

İkisini birleştirip gönderiyorum. Yorum sizlerin...

Eklenen Resimler

Eski 31-12-2005, 00:08   #5
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Ellerine sağlık. Binayı güzel yapmışlar ama öndeki ağaçları madem kesmek zorunda kaldılar bari yerine yenilerini dikselerdi.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 00:17   #6
Yeni Üye

selazur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2005
Galeri: 1
Çok güzel olmuş gerçekten,vesile olanlara kucak dolusu teşekkürler.Yılmaz lafımı kapmış bende ağaçları neden kestiler diyecektim,ama sanırım tam duvarın dibinde,çatıya zarar veriyordu herhalde,bizimkiler yanlış bir iş yapmazlar,keşke yenilerini dikselerdi.ama sanırım şu anda dikmişlerdir

selazur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 00:40   #7
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Benzeri bir tadilat çalışması burda bir köy okulunda yapılacaktı.(Finansmanın nerden olduğunu bilmiyorum )Tadilat öncesi fotoğraf ve çevre görüntülerini almak için ben gittim.Tadilat ve çevre düzenlemesi bittikten sonraki hali de görüntülenip kaynak sağlayan gönüllü kuruluşa gönderilecek.Acaba yukarıdaki kadar güzel olur mu?

Emeği geçenlere teşekkürler.

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 15:37   #8
Ağaçsever

AYDIN_ATICI's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2005
Galeri: 11
Ellerine sağlık. Binayı güzel yapmışlar ama öndeki ağaçları madem kesmek zorunda kaldılar bari yerine yenilerini dikselerdi.
Yanıt:Okulun tam girişinin önünde kendiliğinden çıkmış bir akasya, bir de eski bir kavak ağacının kökünden çıkmış sürgünü vadı. Ancak ağaçlar birsüre sonra büyüdüklerinde alttan çatıyı ve temeli götürecekti. kapının önündeki akasya kepçeyle alındı ve okulun arkasına dikildi ve hiç zarar görmedi. Ayrıca okulun bahçesini minik bir arboretuma dönüştüreceğiz.şimdiden ıhlamur,kestane, ceviz,çam türleri vb. dikildi.

AYDIN_ATICI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2005, 15:41   #9
Ağaçsever

AYDIN_ATICI's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adige
Benzeri bir tadilat çalışması burda bir köy okulunda yapılacaktı.(Finansmanın nerden olduğunu bilmiyorum )Tadilat öncesi fotoğraf ve çevre görüntülerini almak için ben gittim.Tadilat ve çevre düzenlemesi bittikten sonraki hali de görüntülenip kaynak sağlayan gönüllü kuruluşa gönderilecek.Acaba yukarıdaki kadar güzel olur mu?

Emeği geçenlere teşekkürler.
Biz de size teşekkür ediyoruz. Tabii ki güzel olur, daha da güzel olur. Biz bu binayı onarmak için yola çıktğımızda beş kuruşumuz yoktu (hala yok) ama amacımızı anlattık ve destekleyen kişiler ve kuruluşlar bulduk.
http://www.turcek.org.tr/pages.php?page=destekcilerimiz
bu sayfada destek verenlerin isimleri bulunuyor. Size de önerimiz yapacağınız çalışmanın güzelliğine inanmanız, mutlaka başaracaksınız.

Eski 29-01-2006, 10:03   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Dün ilk kez bir STK genel kuruluna katıldım. Türçek yeni yönetimi belirlendi. Sitelerine seçilen listeyi koymadıkları için (ya da ana sayfada olması gerek diye başka yerlere bakmadığım için ben göremedim) sonucu bilmiyorum.

Aydın'a söyledim şaşkınlığımı... Herkes birbirini tanıyor, tanıtmaya gerek yok demişti. Bugün yahoo gruba bakınca benim gibi hissedenler olduğunu gördüm. Keşke daha önce baksaydım.

Oradaki yazıyı, kısaltarak alıyorum:

Alıntı:
Bugün (26/01/2006) adayların kim olduğunu, bilgilerini, düşündükleri kadroyu, misyon ve vizyonlarını öğreniriz umuduyla derneğe uğradık. Ancak umutlarımız boşa çıktı ve adaylar hakkında halen bilgi olmadığını öğrendik. Daha kaç hafta önce bu konuda mail atılmıştı. Genel kurul günü adaylar belli olur denmişti.

Bize göre bu bir saçmalık. İki gün sonra seçim var ve adaylar halen belli değil. Aday olacakların hiç mi bir planı, projesi yok. Son dakika ben başkan olacağım mı dicekler? O zaman ben de başkanlığa son dakikada kafama esti pusulalara benim ismimi yazın mı dicem? İlkokulda sınıf başkanlığı seçimi mi bu? Biz nasıl oy verelim tanımadığımız kişi ya da kişilere?

Bu doğru bişey mi? Ben de bir fikir vesaire yok ki! Kime sorcam soruşturacam? Kaç senelik bir kurum burası! 3-5 senelik bir camia değil. Belki biz yeni üyeler olabiliriz ancak beni telefonla arayıp genel kurul haber veriyorsa (zaten haberim önceden vardı) bunları istemek hakkımız değil mi?

Eski 29-01-2006, 10:46   #11
Ağaçsever

AYDIN_ATICI's Avatar

Burada şaşılacak olan hiç bir şey yok ki. Aslında olması gereken bu. Neden mi?
TÜRÇEK bir dernek. Bu derneğin binlerce üyesi var. Derneğin bir ana tüzüğü var ve bu tüzük de dernekler kanununa göre hazırlanmış.
Dernek Ana tüzüğünü değiştirme ve düzenleme hakkı da TÜRÇEK üyelerinden oluşan Genel Kurula ait. Bu tüzükte de genel kurulun nasıl yapılacağı, dernek organlarının nasıl seçileceği açık açık anlatılmış. Peki TÜRÇEK ana tüzüğüne nasıl ulaşılır? Eskiden derneğe üye olan herkese verilirdi. Hala da isteyen olursa veriliyor ancak http://www.turcek.org.tr/pages.php?p...114&item=0,114 adresinden de tüzüğe ulaşılır.
Bunu niye söylüyorum? çünkü tüzük gereği genel kurulun nasıl yapılması gerekiyorsa o şekilde bir genel kurul yapıldı. Genel Kurul internet üzerinden duyurulduğu gibi tek tek her üye telefonla arandı ve onlara da (-ki maili yazan arkadaşımız e-mail geldiği halde telefonla da arandığını belirtmiş zaten) telefonla ulaşıldı. Yani herkese denildi ki; gel arkadaş üyesi bulunduğun kurumunun genel kurulu var, burada iki yıl boyunca yapılan çalışmalar değerlendirilecek, beğenirsen evet dersin, beğenmezsen onaylamazsın, dahası çıkar beğenmedim ben daha iyisini yaparım dersin..
Bu demokratik bir kuruluşta olması gereken durum.
Şu da olabilir, mevcut durumdan memnun değilseniz bunu son dakika da anladıysanız ne ala ama üyesi olduğunuz kurumun çalışmalarını izliyor, katılıyor, yeni öneriler çalışmalar yapmak istiyorsunuz ama sizi engelleyenler oluyorsa o zaman da sizin gibi düşünenleri bulur, onlarla önceden konuşur, gelin arkadaşlar bu kötü gidişi değiştirelim dersiniz..Plan, proje, bütçe,program vb. hazırlıklarınızı yapıp gelirsiniz. Çoğunluk sağlarsanız, ya da diğer bir grup varsa onlarla uzlaşı kültürü içinde ortak hareket edersiniz.
Yani sevgili Malina, gerçek anlamdaki sivil toplum kuruluşlarında işler böyle yürüyor, yürümeli.
Ama bir de, "dernekçilik" , "vakıfçılık" gibi benim hiç sevmediğim tanımlamalar var. Bu tanıma giren kişiler bu işi bir meslek gibi görüp hayatlarını kazanma yolu olarak görenlerdir. Hele ki devlet desteğini alıp büyük paralar elde eden vakıf ve dernekler var ki buralarda dönen paranın haddi hesabı yok.
Herhangi bir kurumu zan altında bırakmak niyetinde değilim. Ama bildiğiniz gibi, Kızılay, Türkiye Jokey Kurumu, Türk Hava Kurumu, Deniz Feneri Derneği gibi büyük olanakları elde eden dernekler, ÇEKÜL, TEMA gibi vakıflar var bir de.. Hiç duydunuz mu buralarda gelin, üye olun, bizi idare edecekleri seçin, ya da isterseniz siz idare edin tarzı çağrıları?
Ben hiç duymadım.
TÜRÇEK ise bunu aylar önceden duyurdu. Hatta üye değilseniz gelin üye olun tarzında çağrı yapıldı.
Ama çok fazla ses getirmedi.
Çünkü TÜRÇEK'te yönetici olmak kimseye rant getirmez. Aksine elinizi taşın altına koymanız gerekir.
Dolayısıyla çok az insan elini taşın altına koymaya yanaştı. Bunlardan birisi Malina, birisi de bendim.
Bilmiyorum. Kavgaların olduğu, herkesin en iyi ben bilirim, ben ben ben diye öne çıktığı "aslan sosyal demokratların" genel kurulları, pardon kurultayları mı yoksa TÜRÇEK gibi büyük çalışmalar yapıp tevazu gösteren insanların oluşturduğu (demokratik bir gelenek oluşturmaya çalıştığı) gönüllü kuruluşların genel kurullarını mı yeğlersiniz?

son söz: TÜRÇEK iki yıl boyunca 2023 yılına uzanan stratejik planını geniş katılımlı çalışmalarla hazırladı. Bu plana göre 2023 yılında (50. yılında) en az 100.000 üyesi, 100 profesyonel çalışanı olan, doğası, çevresi korunan bir ülkenin çok güçlü bir sivil toplum kuruluşu olmayı hedefliyor.
Bu hedefe ulaşabilmesi size, bana, herkese bağlı. Lütfen sanal ortamlardan sıyrılıp (sakın yanlış anlaşılmasın ama kesinlike internet ortamına,iletişim gruplarına karşı değilim aksine en tutkulu destekçilerindenim ben) gerçek ortama, dağlara, denizlere, ormanlara, kentlere, köylere gidip birebir ilişkiler kurarak (biraz zahmetli, yorucu ama çok keyifli) çalışmalar yapmak gerektiğine inanıyorum. Sanal ortamı ise bütün bu çalışmaların duyurulduğu, iletişim kurulduğu, biraraya gelindiği çok yararlı bir kıraathane gözüyle bakıyorum.

Eski 29-01-2006, 11:43   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
herkese denildi ki; gel arkadaş üyesi bulunduğun kurumunun genel kurulu var, burada iki yıl boyunca yapılan çalışmalar değerlendirilecek, beğenirsen evet dersin, beğenmezsen onaylamazsın, dahası çıkar beğenmedim ben daha iyisini yaparım dersin..
Bu demokratik bir kuruluşta olması gereken durum.

Şu da olabilir, mevcut durumdan memnun değilseniz bunu son dakika da anladıysanız ne ala ama üyesi olduğunuz kurumun çalışmalarını izliyor, katılıyor, yeni öneriler çalışmalar yapmak istiyorsunuz ama sizi engelleyenler oluyorsa o zaman da sizin gibi düşünenleri bulur, onlarla önceden konuşur, gelin arkadaşlar bu kötü gidişi değiştirelim dersiniz..Plan, proje, bütçe,program vb. hazırlıklarınızı yapıp gelirsiniz. Çoğunluk sağlarsanız, ya da diğer bir grup varsa onlarla uzlaşı kültürü içinde ortak hareket edersiniz.
Ben izlediğim kadarıyla yapılanlardan hoşnut biriyim. Geçmiş yönetimi içim rahat onayladım. Turçek hakkındaki izlenimlerim tabii ki olumlu... Herkese eşit konuşma hakkı veren bir yer olduğu için, ilk katılımım da burada oldu. Yani yukarıdakileri yazmana neden olacak bir şey söylemedim :) Ama bilmeyenlerin tekrar okumasında fayda var...

Alıntı:
TÜRÇEK ise bunu aylar önceden duyurdu. Hatta üye değilseniz gelin üye olun tarzında çağrı yapıldı.
Ama çok fazla ses getirmedi.
Çünkü TÜRÇEK'te yönetici olmak kimseye rant getirmez. Aksine elinizi taşın altına koymanız gerekir.
Dolayısıyla çok az insan elini taşın altına koymaya yanaştı. Bunlardan birisi Malina, birisi de bendim.
Becerebildiğim konularda yardım etmeye çalıştım, bu önemli değil... Sadece Türçek'e değil, yaptığının iyi/doğru olduğunu düşündüğüm herkese bu desteği veriyorum.

Esas konu başkaydı.

Alıntıdaki esas cümle de bu: Biz nasıl oy verelim tanımadığımız kişi ya da kişilere?

Yeni yönetimi seçerken kimin kim olduğunu bilmemek, sürekli derneğe gelmeyen kişiler için bir sorundu. Katılım daha fazla olsaydı, gelenler de bu sorunu yaşayacak kişiler olmayacak mıydı? Kendi payıma, durumu farkettiğimde ayağa kalkıp itiraz etmemem bir hata... Keşke daha önce okusaydım dememin nedeni bu. Her zaman, hemen tepkimi gösteremeyen biriyim, jeton geç düşüyor :) O zaman hazırlıklı olurdum. Ve bunu talep ederdim.

Belki de şu psikoloji geçerlidir. İnsan bir şeyi biliyorsa, başkalarının bilmeme ihtimalini düşünmez. Ama önemli bir derneğin genel kurul toplantısı söz konusuysa bu mazaret ne kadar geçerlidir bilmem...

Sonuçta elimde kağıt, adını (çalışmalarını) bildiğim üç kişiyi yazdıktan sonra tıkandım. Ya adını beğendiklerimle devam edecektim, ya yanımdakinden kopya çekecektim. Ben adı kısa olanları seçip, bir an önce doldurup bitirmeyi seçtim.

Haaa, seçilmiş herkesin yapılması gerekenleri en iyi yapacağını düşünüyorum. Yani son tahlilde o değil de başkası olsaydı daha iyi olurdu diye bir düşüncem yok. Ama bu düşünce, itirazımı geçersiz kılmıyor.

Sence gerçekten böyle mi olmalıydı?

Eski 01-02-2006, 15:34   #13
AYDIN_ATICI
Guest

Sevgili Malina, TÜRÇEK genel kurulu, başka türlü olsaydı, örneğin: önceden bir liste hazırlansaydı, o listedeki insanların tanıtımları, öz geçmişleri vb. yazılsaydı, listedekilerin birlikte neleri amaçladıkları, ne gibi çalışmalar yapacakları yazılmış olsaydı ve buna göre seçim yapılsaydı daha mı iyi olurdu?

Daha iyi olurdu dersen o zaman hani fırsat eşitliği? hani alternatif insanlar?

Birilerinin hazırladığı listeye onay verin olsun bitsin bu iş olmaz mıydı?
Bence tek bir hata var: orada bulunan arkadaşlardan birisinin ayağa kalkıp "aday olan arkadaşlar kendilerini tanıtsınlar" dememesiydi

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2006, 15:55   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Bence tek bir hata var: orada bulunan arkadaşlardan birisinin ayağa kalkıp "aday olan arkadaşlar kendilerini tanıtsınlar" dememesiydi
Eee, ben ne diyorum

Eski 05-04-2006, 11:54   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Acarlar Doğa Eğitim Merkezi ihtiyaçları

Acarlar Doğa Eğitim Merkezi ihtiyaçları konusunda siz ya da tanıklarınız sponsor olabilir....

Kitap ve diğer malzemelerin yerleştirileceği dolap, kütüphane gibi eğitim araçları ile eğitim kalitemizi yükseltecek bilgisayar ve projeksiyon cihazına ihtiyaç duymaktayız.

Acarlar Doğa Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimler sırasında gerekecek ihtiyaçlarımız ve maliyetleri aşağıdaki tabloda sunulmuştur

Mikroskop 2 adet - birim fiyat: 1.000 YTL
Bilgisayar 2 adet - birim fiyat: 1.400 YTL
Dürbün 10 adet - birim fiyat: 50 YTL
Teleskop 2 adet - birim fiyat: 1.000 YTL
Kano 5 adet - birim fiyat: 330 YTL
Projeksiyon 1 adet - birim fiyat: 1.600 YTL
Projeksiyon Perdesi 1 adet - birim fiyat: 300 YTL
Sandalye(Öğrenci için) 30 adet - birim fiyat: 55 YTL
Kitaplık 3 adet - birim fiyat: 150 YTL
Çalışma Grubu 1 adet - birim fiyat: 700 YTL
Oturma Grubu 1 adet - birim fiyat: 300 YTL
Fotokopi Makinesi 1 adet - birim fiyat: 1.350 YTL
Dijital Fotoğraf Makinası. 1 adet - birim fiyat: 300 YTL
Dijital Kamera 1 adet - birim fiyat: 500 YTL
GPS 2 adet - birim fiyat: 700 YTL
El Telsizi 4 adet - birim fiyat: 200 YTL

Yukarıdakilere ek olarak; Eğitim merkezimizin içine ve uygulama bahçemize yaptırılacak eğitim ve bilgilendirme levhalarının, bahçedeki oturma guruplarının teminini sağlayabilirsiniz.

Basılacak eğitim malzemeleri için matbaa desteği verebilirsiniz

Eski 09-06-2007, 17:24   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Vay be olunca oluyormuş.Okul'un yapımında emeği geçenlere teşekkür ederim.
Herkesin emeğine sağlık.

binali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 18:15   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Eğitim Merkezine çağın gereklerini yakalamak için gerçekten bayağı yatırım yapılmış.Tebrik ediyorum.

pancfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024