agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Doğasever, İnsansever, Hayvansever Web Siteleri
(https)
Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2011, 12:35   #1
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,161
Galeri: 88
yarinhavanasilolacak.org

http://www.yarinhavanasilolacak.org/

Yarın hava nasıl olacak?

Aygaz’ın iklim değişikliğine karşı kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlayan, “Yarın Hava Nasıl Olacak?” projesinin bu yılki onuncu durağı İstanbul olacak...

2011 yılında 9 kenti dolaşan Gökyüzü Tırı, İstanbul Kadıköy’deki eğitimlerle 2011 yılına ait etabı tamamlamış olacak. 30 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkında kurulacak olan “Gökyüzü Çadırı” ziyaretçilerine iklim değişikliğinin nedenleri ve mücadele yöntemleri hakkında “Sihirli Küre” ve “Planetaryum” simülasyonlarıyla bilgi aktaracak.

İstanbul, 30 Mayıs 2011. – İklim değişikliği ile ilgili toplumsal duyarlılık yaratarak, daha sorumlu ve sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarının yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefleyen Aygaz’ın, “Yarın hava nasıl olacak?” sorusuyla yola çıktığı sosyal sorumluluk projesinin 2011 etabının son durağı İstanbul olacak.

30 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkında kurulacak olan, “Gökyüzü Çadırı” ziyaretçilerine iklim değişikliğinin nedenleri ve mücadele yöntemleri hakkında “Sihirli Küre” ve “Planetaryum” simülasyonlarıyla bilgi aktaracak. 2011 yılında 9 kenti dolaşan Gökyüzü Tırı, İstanbul Kadıköy’deki eğitimlerle 2011 yılına ait etabı tamamlamış olacak.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın destek ve himayesinde gerçekleşen proje kapsamında geçen yıl, içinde “planetaryum” ile “sihirli küre”nin bulunduğu “Gökyüzü Tırı”yla 11 kenti ziyaret ederek, binlerce kişiye ulaşan Aygaz, küresel iklim değişikliğini, “görerek ve dokunarak” anlama fırsatı sunan proje kapsamında bu yıl 10 kente daha giderek, vatandaşların iklim değişikliğine karşı harekete geçmesini sağlamaya çalıştı.

Yağız Eyüboğlu: ‘Dünya Çevre Haftası’nda İstanbul’dayız’

“’Yarın hava nasıl olacak?’ projesinin bir farkındalık kampanyası olduğunu vurgulayan Aygaz Genel Müdür’ü Yağız Eyüboğlu, “Yarın hava nasıl olacak? sorusuyla da iklim değişikliği üzerine düşünmeye ve karşı karşıya olduğumuz sorunu daha iyi anlamaya çalışıyoruz” dedi.
Amacının, iklim değişikliğine karşı çözüm yollarını kamuoyuyla beraberce aramak olduğunu vurgulayan Eyüboğlu, Türkiye’de iklim değişikliği hakkındaki farkındalık düzeyinin, hem dünya, hem de Avrupa ortalamalarının altında olduğuna dikkat çekti.

Yeterince farkında olunmayan bir sorunun çözümü için, topyekûn seferberlik yaratmanın güç olduğuna inandıklarını belirten Eyüboğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Yarın hava nasıl olacak?” sorusuyla, ülkemizin dört bir köşesine giderek iklim değişikliğiyle ilgili duyarlılığı arttırmaya çalışıyoruz. 2010 yılında Sivas’ta başladığımız saha çalışmalarında 21. durağımız olan İstanbul’da Dünya Çevre Haftası ve Çevre Günü etkinliklerine paralel olarak, bir hafta süreyle Gökyüzü Tırı ve Çadırıyla eğitimler düzenleyeceğiz.”

İklim değişikliğiyle mücadelenin uzun bir yolculuk olduğunu vurgulayan Eyüboğlu, “Yarın hava nasıl olacak?” projesiyle attığımız küçük adımın, halkımızın da katılımıyla daha da büyüyeceğine, büyüdükçe güçleneceğine ve çözüm yolunda önemli mesafe kat edeceğimize inanıyoruz” dedi.

Fulya Somunkıranoğlu: ‘İklim değişikliğine karşı, kamu, özel sektör ve herkesin yapabileceği şeyler var’

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü İklim Dairesi Başkanı Fulya Somunkıranoğlu, “Yarın Hava Nasıl Olacak?” projesinin gelecekte eğitim müfredatında yer alması amacıyla değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

“Çevre ve Orman Bakanlığı olarak, iklim değişikliği ile ilgili birçok çalışma yapıyor, projeler üretiyoruz. Gerek kamunun, gerekse özel sektör kuruluşlarının bu alandaki çabalarına destek oluyoruz. Bu noktada iklim değişikliği hakkındaki farkındalığın arttırılmasına ayrı bir değer veriyor ve “Yarın Hava Nasıl Olacak?” projesi kapsamında öğrencilere ve halka verilen iklim değişikliği eğitimlerinin çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu eğitim içeriğinin, gelecekte eğitim müfredatının bir parçası haline getirilmesi konusunu değerlendiriyoruz.”

Çevre Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın gerek iklim değişikliği, gerekse diğer çevresel konuların eğitim yoluyla gençlerimizin bilgi dağarcığına kazandırılması için son derece değerli çalışmalar yaptığını vurgulayan Somunkıranoğlu, “İklim değişikliğine karşı, kamu, özel sektör ve herkesin yapabileceği şeyler var. Günlük hayatımızda, tüketim alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişiklikler, iklim değişikliği ile mücadelede büyük farklar yaratabilir. Enerji, su ve diğer doğal kaynakların tasarruflu ve verimli kullanımı… Karbon ayak izimizi, hayatımızın her alanında attığımız adımlarla küçülterek, iklim değişikliğine karşı önemli kazanımlar sağlayacağımıza inanıyoruz” ifadesini kullandı.

‘Gökyüzü Çadırı’nda hava olaylarının simülasyonu yapılıyor

Her ilde en az 4 gün süreyle kalan Gökyüzü Tırı’yla, başta lise öğrencileri olmak üzere halka iklim değişikliği hakkında, kısa adı REC olan “Bölgesel Çevre Merkezi” uzmanları tarafından hazırlanan eğitimler veriyor. “Gezici planetaryum” ile “sihirli küre” olarak adlandırılan küresel simülasyon cihazını birleştiren eğitimler 90 dakika sürüyor. Öğrencilerin katılımcılığını esas alan eğitimlerin ilk bölümünde, dünyadan uzaya bakılarak yeryüzü ve insanlığın, daha büyük bir bütünün parçası olduğu anlatılıyor. Bu bölümde, “hayat”ın gezegenimize özel büyük bir zenginlik olduğu vurgulanıyor ve dünyadaki atmosferin, diğer gezegen atmosferlerine göre farkının “hayatı mümkün kıldığı” karşılaştırmalı örneklerle paylaşılıyor.

Eğitimin ikinci bölümünde ise “sihirli küre” ile katılımcıların uzaydan dünyaya bakarmış gibi yerküreyi gözlemlemeleri sağlanıyor. 61 cm. çapındaki küresel görüntüleme sistemiyle, Dünya üzerindeki yalnızca hava olaylarının değil, aynı zamanda yanardağ patlamalarının, tsunamilerin ve daha birçok doğa olayının simülasyonu gerçekleştiriliyor.

Projeyle, herkesin kendisine, “Yarın hava nasıl olacak?” sorusunu sorarak, küresel iklim değişikliğine karşı daha duyarlı olunması amaçlanıyor. Üç yıl sürmesi planlanan projeyle, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakılmasına katkıda bulunulması sağlanması hedefleniyor.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021