agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Doğasever, İnsansever, Hayvansever Web Siteleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2009, 14:09   #1
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
emanetciler.org

http://www.emanetciler.org/projebalkon.htm

Balkon Bahçeleri Projesi

Balkon Bahçeleri projesinin üç ana amaçla yola çıktı: Bir, şehirli vatandaşlarımıza eski tohumlarımızın değerleri ve meyveleriyle buluşturmak; iki, bir bir topraklarımızdan silinen atadan kalma tohumlarımızın yetiştiricilerini çoğaltmak ve üç, bahçıvanlık ve bitki sevgisi olan şehirli vatandaşlarımızın kendi yaşadığı mekanda bu faaliyette bulunmasını desteklemek, eski tohumlarımızı paylaşarak çabalarını zenginleştirmek. Ve biraz da bu mesajı yaymak için: atalarımızın bize bıraktığı tohumlarımızın devamı ve hayatta kalması tohum emanetçilerinin bunlara taşıdığı sevgiye bağlı...

Projeye Kimler Katılabilir?

Ekilecek tohumun tekrar tohum verene kadar olan süreçte bitkinin bakımı ve tohum almada titizlik göstermeye hazır olan; projenin prensiplerini benimseyen tüm insanlar.

Katılmak için...

Geleneksel tohumlarımızı seven, bunları yaşatmak için özenle ekip yetiştirmeye hazır olan şehirli emanetçilerimizin dikkatlerini bazı temel hususlara çekmek isteriz.

Sitemizde, bitki yetiştiriciliği, ayrı cinslerin bakım açısından bazı ayrıntılar, daha sonra da tohumun nasıl alındığı konularında temel bilgiler verilmekte ve umudumuz, bunların katkılarınızla sürekli zenginleşmesi. Kendi veya anne-baba, eş-dost çevresinde bahçıvanlık tecrübelerini ve katkılarını bize yazarak aktarmalarınızı tüm yetiştiricilerinin yararlanacağı (çorbada hepimizin tuzu olsun)… Ricamız, verilen bilgilere göre sağlıklı bitkileri yetiştirilmede titizlik gösterilmesi ve tohumları sağlıklı bir şekilde elde edilmesi. Sonra, atalarımızın tohumlarını yaşatmak isteyenlerden aşağıdaki tedbirleri almalarını rica ediyoruz:

1.

Web sitemizdeki bilgilerden yaralanarak bitkilerinizin tohumları alınıp kurutulduktan sonra, yukarıdaki “Projeye Kimler Katılabilir” prensiplerini kabul eden ve aşağıdaki formu doldurup derneğimize ulaştırmayı kabul eden bir-iki komşu, arkadaş veya ilgi duyan başka birisine bir miktar tohumun verilmesi.
2.

Elinizde kendi ihtiyacınızdan fazla bir tohum miktarı kalırsa bu durumu derneğimize bildirilmesi.
3.

Bitkinin nasıl geliştiği, ne büyüklüğe vardığı, genel görünümü, rastlanan hastalık/böcek vakaları, kullanılan toprak ve toprak işlenmesi, ürün verme süreci ve miktarı, tadı, kokusu, büyüklüğü v.s. özellikleriyle ister özetle ister sayfalarla derneğimize yazarak iletilmesi. Bunları sitemizde “başkaların saksıları acaba ne oldu” diye merak eden tohum emanetçileriyle paylaşılacak. Mümkünse ürünü olduğu zaman (belki de yetiştiricisiyle yanındayken!) 1-2 fotoğraf çekilmesi ve bize iletilmesi.

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 08:10   #2
Ağaçsever

aykutince's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Sn Ayferakşit
Bahsettiğiniz emanetçiler sitesine üye oldum bakalım birlikte göreceğiz. Tavsiye için teşekkürler güzel bir proje.
Sevgili Turco,
Tohumları aldım da teşekkür etmedim sanma henüz elime ulaşmadılar. Yerlerini hazırladım bekliyorum

aykutince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024