agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Doğa İçin Çal (http://www.agaclar.net/forum/doga-icin-cal/)
-   -   Müzik, toplumsal farkındalıkların algılanmasında ne kadar etkilidir? (http://www.agaclar.net/forum/doga-icin-cal/17535.htm)

antizarbo 01-05-2010 17:19

bu sorunun cevabı garp klan ile verebiliriz bence
 
bilmiyorum bu linkteki parçayı dinledinizmi ama bunu yapanlar toplumsal farklılıklara çok güzel değinmişler.
helal olsunn..

http://www.youtube.com/watch?v=L6CncMDtErY

siyah_inci 02-05-2010 15:44

emeğinize sağlık süper klip süper müzik

yeşilim- 03-05-2010 16:44

gerçekten evrenseldir müzik, böyle olduğu için de toplumsal farkındalık yaratabilmekte bence kesinlikle iddialı bir alandır. Bu arada; müzisyenler çalgılarını akord etmeyi becerirler, ancak hayatlarını asla!:eek:

Dimar 27-07-2010 22:33

Gayet yararlı bence facebook gibi paylaşım ağlarındada çok tuttu :)

Dünya Ağacı 17-02-2012 15:49

Cello Song from The Soloist Trailer: Suite for Solo Cello No. 1 in G Major: I. Prelude - YouTube Müzik sadece müzikle anlatılabilir ,en doğru ve dolaysız olarak. Kendi kaynağı ruh yapısından ve hayatla buluşturabilme yeterliliği yani yetenekten gelir. İyi işitebilen ( ruhu ve aklıyla bütün bir farkındalık kullanan...) kulaklara dinlemek ve hazmatmek düşer. Dinleyiniz..

Dünya Ağacı 17-02-2012 16:19

Vivaldi - The Four Seasons - Spring , Julia Fischer (HD) - YouTube Zor geçen kış aylarının ardından tabiatta her türlü yeniliğe umuda ve güzelliğe uyanan ilk bahar nasıl anlatılmış müzikle...

Ben fakir 13-12-2012 18:20

Farkına varmadığım, kenarda kalmış bölümlerden birini, her kimse ön sıralara alıvermiş. İyi de etmiş.

Kabaca bir göz attım, öğreneceklerim de var, ama... diyeceklerim de!...

Tuğrul İnançeri'nin bir sözü vardır; "Ses, ahenge tabi olduğunda müzik; ahengsizken gürültü olur" der.

Yahya Kemal'in "halis şiir" dediği bir kavram vardır. Üstada göre halis bir şiir, müziğini içinde taşır. İşte bu şiirin içindeki müziğin ritmini yakalayan müzik adamı, oturur o ritme uygun bir beste yapar. O beste icra edilmekteyken duyan müziksever, eğer müzik kulağı aynı frekansta ise, o besteyi sever ve benimser.

Itrî'nin meşhur "tekbir" i için, bir müzikdever, "beş notadan oluşan bir dev der".

Elimi alıştırmak için bu kadar yeter sanırım.

Sonrası için Allah kerim.

kelebek çalısı 29-12-2012 15:24

Doğa için çal projeleri içinde yer alan ve belki de bir çoklarının gözden kaçırdığı canlıların çıkardıkları seslerin bir nevi efekte dönüşerek bu çalışmalarda yer bulmaları çok hoşuma gidiyor.

Vokallerini farkettiğim :D canlı dostlarımızdan kedi, köpek, kuş haricinde bundan sonraki çalışmaların da içindeki gizli :p katılımlarını beklediğim yeni candostlarımızı da heyecanla beklediğimi itiraf edeyim ;).

Doğada, yaşamda, tüm canlılar, birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için...


Teşekkürler Doğa İçin Çal! , teşekkürler agaclar.net

Doğayla Barış 03-01-2013 17:01

Bu sitede keşfedilecek o kadar çok yer var ki...Bu güne kadar fark edemediğim için üzgünüm, nazik uyarılarıyla gözümü açan dostlara teşekkürler. İyi ki varsınız :-)
Biz şarkılarımızla kesinlikle burada olmalıyız.

Dostlar çok güzel açıklamalar yapmışlar, evrenin sesi la notasıyla tınılar, müzik evrenseldir, farklı dilleri konuşan, birbirini anlamayan insanlar aynı müzikle hüzünlenip ağlar veya dans edip coşar, müzik ruhun gıdasıdır, farklı makamların insan vücudunda çeşitli hastalıklara karşı şifa özelliği vardır gibi bir kaç cümle ekleyip sizi şarkımızla baş başa bırakayım efendim. Saygılarımla.
Toplumsal farkındalıklar, doğaya ve nesli tehdit altında ki türlere dikkat çekmek amacıyla hazırlanan bir albüm ve klip. İyi seyirler. Sevgiler.

Grup Doğayla Barış "Caretta" Söz-Müzik: Hakkı Çopuroğlu Yorum: Nurşen-Hakkı Çopuroğlu - YouTube

Doğayla Barış 03-01-2013 17:27

Çocukluğumda Amasya’da, ilhanlılar döneminde yapılan Bimarhane avlusunda çok güvercin beslemiştim.
Duvarlar arasından geçirilen kanallarda akıtılan su sesi ile akıl hastalarını tedavi ederlermiş.
2000 yılında Bimarhane festival kapsamında THM konservatuarı olarak hizmete açıldı. Amasyalı bir sanatçı olarak Sayın Valinin davetiyle onurlandırıldım. Bimarhane’nin şifa dağıtan duvarlarında akrilik doğa tablolarından oluşan Memleketim adlı resim sergisini açtım. Davul zurna eşliğinde konservatuar açılışı sergimin açılışıyla birlikte yapıldı. Daha sonra eşimle kısa bir müzik dinletisi yaptık. Unutamayacağım özel anılarımdan birisidir.

Şifalı Türk müziği makamları

*Nihavent pertatonik: Genel bir barış ve rahatlık duygusu verir. Kan dolaşımını ve tansiyonu düzenler. Kasları rahatlatır. Öğleyin daha etkilidir.

* Rast makamı: Başa, gözlere ve felce iyidir. Neşe verir. Seher vakti ve gece yarısı daha etkilidir.

* Rehavi makamı: Genel rahatlık hissi verir. Başa ve gözlere iyidir. Seher vakti daha etkilidir.

* Hüseyni makamı: İç organlara, kalp, mide ve karaciğere iyidir. Sükunet ve rahatlık verir.

* Hicaz makamı: Böbreklere faydalıdır.

* Acemaşiran makamı: Yaratıcılık ve sonsuzluk hissi verir. Doğumda rahatlık sağlar.

* Uşşak makamı: Ayaklara yararlıdır. Gülme hissi ve uyku verir. Gün batarken etkilidir.

* Segah makamı: Kalbe kuvvet verir. Beyne faydalıdır. Rahatlık ve cesaret verir.

* Saba makamı: Şecaat, cesaret, kuvvet ve rahatlık verir.

* Buse makamı: Karın bölgesine ve kaslara faydalıdır. Kan dolaşımını ve tansiyonu düzenler.

* Isfahan makamı: Kadın hastalıklarına iyidir.

* Neva makamı: Kalça ve bel ağrılarına iyi gelir.

* Baksı dansı: Eski Türklerde baksı adı verilen Kılkopuz ile yapılan müzik uygulaması.

* Arşetipikal hareketleri: Kol, omuz ve baş hareketleri ile hazırlık ve terapi sağlar.

* Irak makamı: Esmer tenlilerde tesirlidir. Anlamayı ve öğrenmeyi kolaylaştırır. Konsantrasyonu sağlar.

Alıntıdır.

Doğayla Barış 03-01-2013 17:29

Kulağa seda ruha şifa

9 Mayıs 2011 / ÜLKÜ ÖZEL AKAGÜNDÜZ
Şizofreni hastalarına Tamburi Cemil Bey’in ‘Çeçen Kızı’ adlı eserini dinleten ve elde ettiği bulguları uluslararası kongrelerde sunan Prof. Dr. Sadık Kara, Türk müziği makamlarının hastalıklara şifa verdiğini söyleyen Farabi’ye günümüzden bir selam gönderiyor.
Su sesinin ruha şifa verdiği kadim bir bilgidir. Kuş cıvıltısı, yaprak hışırtısı ve hatta rüzgâr sesinin… Osmanlı döneminde mesela karasevdaya tutulanların ‘poyrazı yesin de kendine gelsin’ diye Sarayburnu sahiline götürüldüğü sevimli bir hikâyecik olarak durur zihnimizin bir köşesinde. O günlerde hastalıkların tedavisinde tabiatın müziğinden başka, Türk musikisinden faydalanıldığını da duymuşuzdur muhakkak, hatta belki bu satırları okuyanlar arasında Kayseri yahut Edirne’deki şifahanelerde akıl hastalarının müzikle iyileştirildiği odacıkları görenler, hangi hastalığın tedavisinde hangi makamın kullanıldığına dair bilgi edinenler olmuştur. Sonra? Sonrası hayat telaşesi işte ne olsun, maişet kaygısı, günlük koşuşturmalar, korna sesleri, ambulans sirenleri, yaz şarkıları, güzelim mevsim iki nakaratla geçsin gitsin… Bizim makamlar Kaf dağının ardında ya! Rehavi, Hüseyni, Nihavend, Hicaz, Buselik, Alâeddin’in sihirli lambasında saklanmakta ya!
Neyse ki bir bilim adamı çıkıp Türk musikisinin insanı rahatlattığını bilimsel yöntemler kullanarak ispat ettiğini açıkladı ve geleneksel bilgiye ‘kocakarı ilacı’ muamelesi yapanlara esaslı bir cevap vermiş oldu. Farabi (870-950) deyince kulaklara ani bir sağırlık iniyordu zira ve onun Rast makamının insana sefa, Saba makamının cesaret verdiğini asırlar önce tespit ettiği bilgisi göz ardı ediliyordu. Tıpta musikiden faydalanmayı Farabi’den öğrenen ve hastanın akli ve ruhi gücünü artırmak için ona en iyi musikiyi dinletmek gerektiğine inanan İbn-i Sina da bilim adamı değildi sanki! Her neyse biz, günümüze dönelim ve uluslararası kongrelerde Türk musikisinin rahatlattığına dair tebliğler sunan Prof. Dr. Sadık Kara’yı tanıtalım. Biyomedikal gibi yeni ve ilginç bir alanda uzman olan Prof. Kara, müzikle bilimi kol kola yürütmeyi başarmış akademisyenlerden. Bir gün ud konseri veriyorsa ertesi gün biyomedikal üzerine bir kongreye katılıyor; ama daha da güzeli, iki yıl önce kendi kendisine sorduğu bir soru, ona hem yurt dışındaki hem de yurt içindeki saygın üniversitelerde müzikle bilimi meczeden konuşmalar yapma imkânı sunuyor. Soru şu: ‘Türk musikisi hakkında tarihî bilgi var; ama bilimsel araştırma neden bu kadar az?” Hemen kolları sıvıyor ve musikinin insan fizyonomisine ve sosyal hayatına etkilerinin araştırılması gerektiğine dair bir makale kaleme alıyor. Makale yayımlanıyor, aradan epey zaman da geçiyor; fakat bu mevzuu merak edip de araştırmaya başlayan birine rastlanmıyor. İş başa düşüyor hâliyle, Prof. Sadık Kara önce Fatih Üniversitesi ile Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi arasında bir protokol imzalanmasına ön ayak oluyor, sonra Tamburi Cemil Bey’in Hüseyni makamındaki ‘Çeçen kızı’ eserinin şizofreni hastaları üzerindeki etkisini inceliyor. Netice şaşırtıcı değil, hastaların müziği dinlemeden, dinlerken ve dinledikten sonraki beyin sinyalleri, kalp ritimleri ve soluma derinlikleri kadim bir bilgiyi teyit eder nitelikte: Türk musikisi insanı rahatlatır!
Bakırköy’de iki yıldan bu yana devam eden araştırmalarda şimdilik sadece Hüseyni makamının etkisini inceleyen Prof. Kara; “Bizde 500 makam var. Rehavi’nin veya Hicaz’ın hangi hastalığa iyi geldiğine dair tarihî bilgi var; ama biz bilimsel olarak da ispat etmek istiyoruz. Sonraki çalışmalarda incelediğimiz hastalıklar da makamlar da değişecek.” diyor.

Modern şifahaneler kurulabilir mi?
Prof. Sadık Kara, iki yıl önce bir makaleyle çıktığı yola doktora ve proje asistanları Saime Akdemir Akar ve Halil İbrahim Çakar ile devam ediyor; ama henüz yolun başında oldukları muhakkak. Prof. Kara’ya göre çalışmalardan tam bir netice hâsıl olması için üç yıl beklemek gerek. Ondan sonra, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ya da diğer hastanelerde müzisyenlerin ve doktorların birlikte çalıştığı müzikle tedavi birimleri faaliyete geçebilir belki. Kayseri’deki Gevher Nesibe Şifahanesi’nde bundan sekiz asır önce 11 kişilik bir müzisyen kadrosunun akıl hastalarını tedavi etmek üzere görevlendirildiğini hatırlamak bile ümitvar olmak için yeterli aslında. O zaman yapılan şimdi neden yapılamasın? Uzun yıllardır Türk müziği makamlarıyla terapi çalışmaları yapan TÜMATA (Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma) grubunun kurucusu Yard. Doç. Dr. Oruç Güvenç de; ‘Bugün, eğer istenirse şifahanelerdekine benzer bir müzikle tedavi merkezi kurulabilir.” diyor. 1990’ların başında, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bugün Prof. Sadık Kara’nın yaptığı çalışmanın bir benzerini başlatarak hastalara on beş günde bir Hüseyni, Rast ve Uşşak makamları dinleten Yard. Doç. Güvenç, o yıllarda başhekim olan Arif Verimli’den işin bilimsel bir zemine oturtulmasını da rica etmiş; ancak Verimli’nin görevden ayrılması hem terapi seanslarının sonunu getirmiş hem de bilimsel çalışmaları başlamadan bitirmiş. Oruç Güvenç, “O gün yapamadığımız ölçümleri üç yıl önce Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki kronik ağrılı hastalar üzerinde yaptık. Hastalardan terapi öncesinde ve sonrasında alınan kanlarda stres hormonunun yüzde kırk oranında azaldığını gördük.” diyor. Bu çalışmanın ancak yedi sekiz ay sürebildiğini öğrenince soruyoruz; “Türk musiki makamlarının etkisi bu kadar açık görülebilmişken neden tedavinin bir parçası olarak sürekli kullanılamıyor?” “Biz bu müziğin şifa verdiğini gösterdik yalnızca” diyen Güvenç’e göre, yetkili ve demir bilekli bir adam, mesela bir bakan, müsteşar ya da klinik şefi çıkıp ‘Ne gerekiyorsa yapalım’ demedikçe Türk müziğinin şifa gücü kayıp bir hazine olmaya devam edecek.
‘Tıp mühendisliği’ şeklinde tanımlayabileceğimiz biyomedikal alanının sınırlarından henüz haberdar değiliz aslında. Prof. Sadık Kara, psikiyatrik hastalıkların teşhisinde biyolojik sinyal değerlerinin psikolojik testlere nazaran daha objektif sonuçlar verebileceği görüşünde. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yürüttüğü çalışma da müziğin bazı psikiyatrik rahatsızlıklar üzerindeki etkisinin, şimdiye kadar hiç yapılmamış biçimde altı parametre ile araştırılması esasına dayanıyor. Nedir bu parametreler; frontalis kaslardan (alın kasları) alınan elektromiyografi (EMG) kaydı ve beyinden alınan elektroensefalografi (EEG) kaydı. Müzik dinletimi sırasında hem beynin elektriksel dalgalarındaki hem de belirlenen kastaki kas aktivitelerindeki değişimlerin belirlenebildiği bu ölçümü kan hacmi, derinin elektriksel özelliği, vücut ısısı, solunum oranı ve bazı immunolojik ölçümler takip ediyor. Müziğin bir uyaran olarak neredeyse bütün vücut fonksiyonlarını etkilediğinin bilimsel olarak ispatı, sadece psikiyatrik hastalıkların değil fizyolojik rahatsızlıkların tedavisinde de yeni bir ufuk açabilir. Bekleyip göreceğiz.

İlkokulu bitirince udu kucağımda buldum, bir daha da bırakmadım
Prof. Sadık Kara, üç yıl önce Erciyes Üniversitesi’nden Fatih Üniversitesi’ne ‘transfer’ edilmesine mizahi bir yorum getiriyor: “Bu ülkede yalnızca futbolcular değil akademisyenler de transfer edilmeye başladıysa geleceğe dair ümitli konuşabiliriz.” Kara’nın transferinde, biyomedikal gibi Türkiye’de yalnızca Fatih ve Boğaziçi üniversitelerinde bulunan bir enstitüyü ilk defa bir Anadolu üniversitesinde kurmuş olmasının (2007-Erciyes Üniversitesi) etkili olduğu muhakkak; ama musikişinaslığı da yabana atılmamalı. Müziğin iyileştirici ve birleştirici özelliğinden, kişiye aşkın duygular ilham eden gücünden yararlanan bir akademisyen örneği var karşımızda. Ondaki müzik sevdasının kökeninde tahmin edileceği üzere musikişinas bir baba bulunuyor. İnsanı yormayan, tüketmeyen, akrabaların, komşuların hemen her akşam bir araya gelmesine imkân tanıyan Anadolu sükûneti içinde büyüyüp yetişmek de bir başka talih. 1970’lerin Kayseri’si… Akşamları evde yarenlik sohbetleri yapılıyor, baba eski Kayseri türkülerini ud ile icra ediyor, nine türkülerin hikâyelerini anlatıyor ve öyle bir ortamda müziğin ve sohbetin rengine boyanarak yetişen Sadık Kara ilkokulu bitirir bitirmez kucağında bir ud buluyor. Bulduğu udu o gün bugündür elinden bırakmıyor. Ud da, müzik de bir araç onun için, Allah’ın sunduğu bir güzel nimet… Müziğe düşman olmak o nimete düşman olmak, hatta Allah’tan gafil olmak demek. Müzik kâinatın kendisinde var çünkü… Anadolu’da ve yurt dışında konserler veren Sadık Hoca, “Ud resitali vermeden önce musikinin ne olduğu üzerine kısa bir konuşma yaparım. Müziğin sadece bir eğlence aracı olmadığını, insanı elinden tutup başka ufuklara götürebildiğini izah ederim.” diyor. Bu açıklama önemli zira hocayı elinde ud ile görenler müziğe yükledikleri farklı anlamlardan olmalı, bir bakış ya da sözle incitici olabiliyorlarmış. “Bazen elimde bir suç aleti taşıyormuş gibi hissediyorum.” diyen Prof. Kara, bir bilim adamına ve musikişinasa yakışır biçimde kendisine yöneltiyor okları; “İnsanlar müziğin hakiki anlamından bihaberse bu bizim kusurumuzdur. Daha iyi anlatmamız gerekir demek ki.”

Hard rock müzik dinleyen kaşlarını çatar

Prof. Sadık Kara, Erciyes Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde okuyan 35 öğrenciye birer gün aralıkla hard rock ve ney sesi dinletmiş ve aynı anda deneklerin alın kaslarından elektromiyogram (EMG) sinyalleri kaydetmiş. EMG sinyalleri, hard rock dinlemenin kişilerde kaş çatmaya, ney sesinin ise sessizliğe benzer bir etki oluşturduğunu ve alın kaslarını rahatlattığını ortaya koymuş. Deneklere bir müzik türü dinletilmeden önce yapılan ölçümlerle ney sesi dinletildikten sonra yapılan ölçümler incelendiğinde de ney sesinin sükûnet hissi verdiği görülebilir. Prof. Kara’nın Türk musikisinin rahatlatıcı etkisini bilimsel olarak ispatladığı ve Güney Kore’deki bir kongrede sunarak dünya bilim literatürüne kazandırdığı ilk çalışma işte bu olmuş. Sonrasında ise Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde şizofrenler üzerine yaptığı araştırmayı uluslararası camiaya taşımış.

Alıntıdır.

kuzen38 04-12-2013 23:59

Benim inancıma göre müziğin sağı solu olmaz, olmamalıdır da. Yani Müzik siyaset üstü bir kavramdır ki bunu icara edenide aynı şekilde düşünüyorum.

Bir müzisyenin ister çalsın ister söylesin kesinlikle siyasetten uzak, toplumsal projelere yakın, insanlara en fazla vereceği müzik harici yorum ise hepimizin eşit insanlar olduğu mesajı olmalıdır.

Müzik toplumsal farklılıklara öyle tokat gibi bir cevaptır ki zengin ve fakir, siyahla beyaz hangi sosyoekonomik şarttan gelirlerse gelsinler insanlari aynı sanatçıda, aynı konser salanonda buluşturabilen ender hadiselerdendir.

Spor bile müzikle kıyaslanamayacak kadar geride, dibine kadar da siyasete batmış bir müessesedir.

sevgiler.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024