agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Doğa İçin Çal
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2009, 16:24   #31
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Değerli arkadaşımız myndos, ben hala pişşşttt hakkında çözüm üretirken siz ÇEVRE ayrımı sayfaları hakkında konuşmaya başlamışsınız bile,
Sizlere kolay gelsin,
Bir alınganlık mı seziyorum?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 16:31   #32
Yeni Üye

deepx's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
"doğa için çal " klibini bugün izledim ve tanıdığım herkesle paylaştım.Bu ülkede doğa için birçok kampanya düzenlendi.eylemler uyarılar yapıldı.hepsinin ayrı bir yeri vardı.ancak doğayı korumak adına yapılmış en dikkat çekici etkinlikk olarak gördüm bu çalışmayı.bende müzik hocasıyımémüzik ve doğaéyanyana geldiğinde ne kadar güzel oluyor bir kez daha gördüm.eminim bu klip insanların içindeki doğa sevgisini birkez daha ortaya çıkartıcaktır.Buradan başlayan etkileşimle Türkiyede hatta dünyada doğa kirliliği ,bozulmaları tespit edilip yapıcı etkinlikle düzenlenebilir.hatta bu doğa ve müzik çalışmalarına devam etmek adına birde doğayı konu alan sözler yazılarak yeni bir beste oluşturulup böyle çalışmalara devam edilebilir.

deepx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 18:59   #33
Yeni Üye

Ozannecdet's Avatar

Arkadaşlar bu proje inanın çok hoş bende profesyonel turizmciyim ve aynı zamanda öğrenciyim bu projeyi devam ettirirsek lojistik destek ağlarını arayabiliriz ve maddi destek alma imkanımızda mümkündür.Detaylar için konuşabiliriz.
Ozan Necdet Bilecen

Ozannecdet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 19:10   #34
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
insanların sadece dinleyerek, şarkıyı çalan ve söyleyen 45 kişinin adını okuduğu, verilmek istenen mesajı almadan bön bön baktıkları www.ağaçlar.net projesi ..
www.itusozluk.com'da okuyup güldüm

Neyse, konumuza gelelim...

Şarkı Sözü Yarışması

Şubat 2008'de böyle bir konu açmıştım. Zamanı değilmiş ya da o sırada forumda bulunanların ilgi alanı değilmiş diye ilgilenen olmamıştı.

Orada da yazdığım gibi "yarışma" lafı, lafın gelişi

Şarkı sözü yazacak ve yazılanları bestelecek arkadaşlara ihtiyacımız var.

Güler'e dinlettiğim ilk örnek hazır ama son kez elden geçecek. Yakında ekleyeceğim.

Söz ve beste Cemre Kabaş, Düzenleme Fırat Çavaş'a ait bir çocuk şarkısı: Ormanına Sahip Çık.

Çok güzel şeyler çıkacağına eminim

Eski 06-10-2009, 19:36   #35
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Doğa için Çal projesi, "Pişşşttt" diye seslenme amacıyla yapıldı.
Alıntı:
Sloganlarımız netleşmedi, bir el atar mısınız?
Slogan ve girişte amacımızı açıklayan bir metin olarak kullanılabilir belki, diye düşünerek...

"Pişşşttt" Bu Ses’e Kulak Ver...
İklim Krizi ile başa çıkmak amacıyla başlatılan ‘Doğa İçin’ hareketinin bir parçası ol.
Doğa İçin Çal, Doğa İçin Dinle, Doğa İçin Düşün, Doğa İçin Söyle
Doğa İçin Kirliliğe Karşı Mücadele Et.

Çağımızın felaketi, Küresel Isınma’nın bir şaka değil, ciddi bir tehdit olduğunun bilincine var. İlgisizliğin, bilgisizliğin veya umursamazlığın yüzünden algılayamadığın tehlikeyi bütün yönleriyle anla - anlamayana anlat.

Isınma belirtilerinin bazıları iklimin doğal ritmiyle açıklanabilir, ancak gezegen genelinde ateşi yükselten bir diğer etken olan, çağımızın açgözlü tüketim ve üretim döngüsüne şartlanmış, İnsan eli’ni görmezden gelme. Çevre Kirlililiğine katkını gör, azaltmak için kişisel sorumluluklarını kabul et. Aptallık edip, hem suçlu hem mağdur olma.

Küresel problemin çözümüne katılmak için; yaşam anlayışını ve tarzını değiştirip, çevre dostu tüketime yönel. Yaşamını, eskiden olduğu gibi avuntu ve boşvermişlik uyuklamasında sürdürme. Konforlu yaşantıdan duyduğun memnuniyet veya geçim derdine düşüp konuya olan ilgisizliğin sebebi ile değişime gerek olmadığını söyleyerek gerçeği inkar etme. Aksi takdirde, birkaç sene içinde nefes alacak hava, içecek su, beslenecek toprak, sevecek ailen kalmayabilir bunu bil.

Değişimin hayata geçirilmesi adına aktif rol üstlen.
Küresel ısınmayı geri döndürmek veya durdurmak mümkün değil ama hepimizi aşırı tüketime zorlayan ve kirliliğe mahkum kılan yaşam anlayışımızı değiştirmeyi, alışkanlıklarımızdan vazgeçmeyi becerebilirsek hızını kesmenin mümkün olduğunu hatırla, hatırlat.

Alışkanlıklarından kolayca vazgeçebileceğine inan, kendine güven.
Eski yanlışları bırakıp, yeni doğru davranışları kazanmak her birimizin becerebileceği bir şeydir. Yeter ki değişmeyi isteyip, sabır ve iradeyle gayret göster.

Dünyaya yayılan Küresel Isınma denen çevre felaketinden kaygılan ama ümitsizliğe düşme. Akıllıca üretilmiş çözümlerle, zor da olsa problemlerin çözülebileceğini bil.

İklim krizinin gidişatında herkesin rolü olacaktır.
Ya tehlikenin farkında olup; dünyamızı ve insanlığı korumak için katkıda bulunmaya gayret göster, ya da Küresel Isınmayı umursamayarak; iklim krizinin dünya çapında felakete dönüşmesine sebep olanlardan biri de sen ol. Herkesin hesabı kendine.

Doğa İçin Çal, Doğa İçin Dinle, Doğa İçin Düşün, Doğa İçin Söyle...
Verilmek istenen mesajı almadan bön bön bakma, Çağımızın Felaketi, İklim Krizine Karşı Mücadele Et!

myndos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 21:14   #36
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu projeden biraz önce haberdar oldum ve nutkum tutuldu. Aklımda birşey var ama uygulayabilir miyim bilmiyorum.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 21:19   #37
agaclar.net

malina's Avatar

Nariel, bizimle paylaşmayacak mısın?

Eski 06-10-2009, 21:20   #38
agaclar.net

malina's Avatar

Sen doğayı umursamazsan, doğa seni hiç umursamaz !

Eski 06-10-2009, 21:38   #39
Yeni Üye

alleniverson19's Avatar

benimde yeni haberim oldu olay müthiş vala nediyim ellerinize sağlık

alleniverson19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 22:25   #40
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Alıntı:
Nariel, bizimle paylaşmayacak mısın?
Tabii ki Kişisel iletişim alanına yazınca buraya yazmayı unuttum.

Üyesi olduğum İTÜ Klasik Müzik Kulübü Oda Orkestrası'nı Doğa İçin Çal'maya ikna etmeye çalışıyorum

Eğer konser vermemiz için yer ayarlanabilirse, şefimizi ve orkestrayı daha kolay ikna edebileceğimi umuyorum.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 15:29   #41
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Wink

Gerçekten de insanı "ne yapabilir(im)iz diye dürten bir girişim olmuş..
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.
Başlangıç adımının atılması kadar, gelişiminin sağlanması da bir okadar mühim tabi.
Hassas bir denge.

Öyle şeyler yapılmalı ki, grip virüsü gibi yayılsın.. Ama ne.. ne?.
* Sanatcılar kadar yaratıcı olmak şart..
Olmadı, reklamcılar kadar yaratıcı olmak lazım..

Son günlerde acayip acayip sırtı-önü yazılı t_shirtler türedi.
Dizilerde sıkca rastlıyorum. Adamın sırtında "arızalı" yazıyordu Neden giyerler böyle şeyleri anlamasam da gözüme takıldı. Çünkü aykırıydı!.
Aykırılık her zaman dikkat çeker.
Aykırı birşeyler yapmak lazım belki.

(Örneğin bir tekstil firması ile anlaşılsa ve yastık kılıfların da " bu gün doğadan ne (ç)aldın" gibi bir slogan yazılı nevresimler üretse.. Tabi alan olursa..(Pazarlama okuyan arkadaşlar iyi bilir.)
Uyurken uykusu kaçsa, pişman olsa ertesi günü yarar sağlayacak bir faliyeti olmasa bile, zarar da vermez bari.
Ya da kağıttan cay kahve bardaklarına yazdırılıp, okullarda, hastahanelerde kullanılsa vs vs. )
Bunlar için hem bir sponsor hem de iyi bir slogan lazım değil mi?..

Aykırı-düşündüren-dürten bir şeyler yapmalı ama ne?..
Düşünmeye devam..

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 23:46   #42
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Biraz muhalefet gibi olacak ama,

Klipte doğadan daha çok sokaklar, duvarlar ve taş merdivenler ön plandaydı. Sadece sevimli bir kedi ve şarkıya katkısı olarak miyavlaması çok şirindi. Az biraz da ağaçlar var.

Çatlamış topraklar, bozkır esintileri, karadenizin eşsiz çay bahçeleri ve dere kenarları, Antalya'nın portakal ağaçları, Egenin altın sarısı üzüm asmaları, Aydının incir ağaçları, asırlık ağaçların görüntüleri, toros dağlarının tepelerindeki muhteşem sedir ağaçları vs. bir çok doğa görüntüsü içerisindeki sanatçılar daha güzel olur muydu acaba.

Belki klip arka plan olarak şehir insanının kent yaşamındaki sıkışmışlığına mı dem vuruyor, bunu çözemedim.

Yine de sanatsal yönü ve şarkının yorumlanması güzeldi.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 01:28   #43
Yeni Üye

Robin-Hood's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deepx Mesajı Göster
"doğa için çal " klibini bugün izledim ve tanıdığım herkesle paylaştım...
İş paylaşmaya kalsa keşke. Gereken şey en azından paylaşırken birşeyler yapmayı düşünmek, düşündürmek, bunun hakkında konuşmak. Belki de o konuyu konuşmak üzere karşınıza aldığınız insan sizden ileridedir. Belki de dünden razıdır, meğil mevcuttur. Elimiz klavye de şiirler, şarkılar, türküler yazmak yerine biraz da küreği çapayı alsak elimize..? Sıkıldım.

Robin-Hood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 02:16   #44
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Bitmeyen, sıkmayan proje...

Yukarıdaki fotoğraf Jack Bradley tarafından, doğuştan sağır (dilsiz) Harold Whittles'ın ilk kez işitme cihazı kullandığı an çekilmiş. Harold'ın ses ile tanışma anı.

Dünyaya ilk tepkimiz 'ses vermek'tir. Bizi doğuran insana ve çevreye ilk önce sesimizi (ağlayarak da olsa) duyururuz.

Sonrasında ise kuş diliyle devam eder, en güzel sesli melekten ninniler dinler, bıcır bıcır konuşmayı öğrenir ve varlığımızı duyurmanın yolu olarak sesimizi, sesleri kullanır dururuz.

Büyüdükçe kullandığımız ve dinlediğmiz seslerde, melodi, ritim ve uyum arayışı katılır oyuna. Ve çok sesli müziğe kadar ulaşabilirsek eğer (her zaman, herkes için mümkün olmaz bu, zordur, ama güzeldir de!) iletişimin ve gelişimin ileri basamaklarındayız demektir.

Ben, "Divane aşık gibi"nin çok sesli müziği ile başlayan "Doğa için çal!" projesini, başkalarının projesi olarak görmüyor, bu çok güzel çalışmayı alkışlamak ile yetinmek istemiyorum.

Böylesine güzel seslerle başlayan bu proje, hepimizin projesi olmalı.

Müziğe gönül vermiş bu güzel aşıkların aşkını 'tek taraflı aşk' olarak görmemeli, "Maçka" yollarına düşmeliyiz, tıpış tıpış.

Süreç başladı, kimseden başkaca 'kırmızı dipli mum ile çağırılmayı beklemeden, 'Doğa için çal!'malıyız. Doğduğumuz, yaşadığımız çevremizin farkında olarak çal'abiliriz pekala, illa müzisyen olmamıza, olamadığımıza hayıflanmamıza gerek yok.

Gerek tek başımıza terennüm edercesine, gerek de Fırat Çavaş ve diğer arkadaşlarımızın yaptığı gibi sinerji ile, el ele, gönül gönüle vererek doğaya, çevreye, besinlerimize özen gösterip, doğru tarafta saf tutarak, biz de çalıp söyleyebiliriz.

"Doğa için çal!"ın bir agaçlar.net projesi olduğunu unutmayıp, site ve forumumuzu daha bir can kulağı ile dinleyip 'ne yapabilirim, ne yapabiliriz?' sorusuna yanıt arayarak ve bunu sürekli daha iyiye gidecek şekilde yaparak projeyi bitirmeyebiliriz.

Bireysel olarak çevremizdeki diğer canlılara daha bir duyarlı olup, sahip olduğumuz imkanlar çerçevesinde ve sesimizi duyup, dinleyebilecek insanlar ile birlikte, somut bir şeyler yapalım. Bu 'bir şeyler' öyle, çok büyük paralar, çabalar, emekler harcanarak mümkün olacak şeyler olmayabilir.

Önemli olan süreklilik ve birlikte yapabiliyor olmak.

Belediyenin vaktiyle diktiği, kuytu bir yerdeki, kuraktan etkilenen bir veya bir grup fidana birkaç kez birkaç bidon su dökebilir, yakınımızdaki hemen her yıl, yazın kuruyan otların yanması nedeniyle zarar gören ağaçlar konusunda elimizden gelenleri yapabilir. Boş alanların yeşillendirilmesi, balkonumuzda yetiştirdimiz bitkilerin tohumlarının uygun yerlere serpilmesi dahi olabilir.

Arıya alerjiniz var diyelim, forumda ilgili bölüme yazarak, hep korktuğunuz arılar ile ilgili bir proje başlatıp, kendi adınıza veya proje adı ve hesabına birkaç kovan arı temin edip, ilgilenecek kişi/ler ile de forumda tanışıp, iletişim kurup, aslında hiç yapamayacağınızı düşündüğünüz bu konuda bile yüzbinlerce arıyı kullanarak hem tozlaşma hem de diğer tüm yönlerden doğaya borcunuzun bir kısmını ödeyebilirsiniz.

Arıcı arkadaşlarımızın, giderleri karşılanarak angarya olmaktan çıkarılmış, bir/birkaç kovan arıyı kendi arılarına komşu etmekten rahatsız olacaklarını hiç sanmıyorum.

Ya da çevrenizdeki tek bir çocuğun dahi (kendi çocuğunuz olması da şart değil yani) ilk fidanını dikmesinde, ilk tohumunu ekmesinde, sulayıp, aşı yapmayı öğrenmesinde, katkınız olabilir. Mutlaka büyük hatıra ormanı projesi yapılmasını beklemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Olursa da çok iyi olur o başka tabii, ama assolist gibi oturup beklemektense, Fırat' ın ekibi gibi az az da olsa, çalıp söylemek de güzel.

Yeni bir şeyler yapabilecek, zaman, para, fikir vs. bulamıyor olsak bile en azından israftan kaçınarak, tüketimlerimizi disipline ederek de doğa için çalabiliriz, gereksiz yanan ampulü söndürerek de.

Sonra da artık hemen hepimizde var olan fotoğraf makinaları ile küçük de olsa yaptıklarımızı çeker, projemizin müziği ile seslendirir ve sinerji yaratacak şekilde paylaşabiliriz. Unutmayın bu projede birlikte çalıp söylemek çok önemli.

Ne dersiniz, bu projeyi bitirmesek, hep güncellesek, taze tutsak, olmaz mı?

gece
hepimiz güzel şeyler çalıp, söyleyebiliriz diyen forum kişisi!

Evaca beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 07:53   #45
/

Giriş Tarihi: 09-10-2009
emeğinizden dolayı size çok teşekkür ediyorum. ben de fidan dikilmesi taraftarıyım ve daha fazla insana ulaşmak için konserler verilmeli. DOĞA İÇİN ÇALALIM!!!!

03seher86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 12:53   #46
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
İlk kez canlı yayına çıkmış olmanın acemiliği vardı üzerlerinde. Hoş, profesyonel tv programcısı kızımız bile heyecandan yeterince ifade edemedi kendini. Proje amacı ve agaclar.net yeterince açıklanamadı.
"Pişşşt" denilebildi ama...
Mesaj buraya yazılı ama bu başlık daha uygun olduğu için buradan yazacağım

Aynı zamanda bu mesaja da cevap vermek istiyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Biraz muhalefet gibi olacak ama,

Klipte doğadan daha çok sokaklar, duvarlar ve taş merdivenler ön plandaydı. Sadece sevimli bir kedi ve şarkıya katkısı olarak miyavlaması çok şirindi. Az biraz da ağaçlar var.

Çatlamış topraklar, bozkır esintileri, karadenizin eşsiz çay bahçeleri ve dere kenarları, Antalya'nın portakal ağaçları, Egenin altın sarısı üzüm asmaları, Aydının incir ağaçları, asırlık ağaçların görüntüleri, toros dağlarının tepelerindeki muhteşem sedir ağaçları vs. bir çok doğa görüntüsü içerisindeki sanatçılar daha güzel olur muydu acaba.

Belki klip arka plan olarak şehir insanının kent yaşamındaki sıkışmışlığına mı dem vuruyor, bunu çözemedim.

Yine de sanatsal yönü ve şarkının yorumlanması güzeldi.

Mutlu Kutlu, konuyu açtığı için teşekkür ederim. Ne zaman birileri bunları soracak da yazacağım diye bekliyordum

Fırat Çavaş Playing for Change ile bağlantı kurup, çalışmaya başladığında kimsenin aklında, bunun bir Doğa için Çal projesi olacağı fikri yoktu.

Kayıtları yaptıkça birlikte izliyorduk. Bugün de 10 kişi oldu, bugün 15 diye devam ederken, gruba Can Narin de katıldı.
Onun sesinden dinlediğim "Sen yağmur ol, ben bulut" cümlesinin tetiklemesi üzerine başladı her şey... Bu arada çalışmanın yarısından fazlası tamamlanmıştı.

Müzik her zaman ilgi geçer, bunun daha da fazla ilgi çekeceği belliydi. Doğa sorunlarına ilginin az olduğunu ilk elden biliyorum. Bakınız; forumun Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları bölümü

Bu çalışma, neden "piiiişşşt" deme görevini üstlenip, çektiği ilgiyi doğa sorunlarına da yönetmesin?

Görüntülerin yeterince doğa görüntüsü içermemesinin nedeni bu. Diyeceksiniz ki senin avatarınla başlıyor. Projenin amacını belirledikten sonra, Tayfun'un yer aldığı görüntüler, benim meşhur ağacın altında tekrar çekildi ve onlar montajlandı.

Geleyim esas söylemek istediğime. Bu kurumsal bir bir ciddiyet ve kurumsal olaraklar içinde hazırlanmış bir çalışma değil.
Sorun belli, ona işaret etmek için elime geçen olanağı kullandım.

Çekim yapılan videonun bile sınırlı bir süre için, ödünç alındığını söyleyeyim de gerisini siz düşünün

Tüm yapılması gerekenleri belli kişilerden beklemeyin. Bizim elimizden şu an için, sizleri ve destekleyen STK'ları dinlemek için başını çevirmiş, konuya duyarlı bir kalabalığı toplamak geldi. Hazır dinliyorlarken, söylenmesi gerekenleri söyler misiniz?

Sevgiler

Eski 09-10-2009, 16:29   #47
Ağaç Dostu

ertugrula's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2008
Merhaba,
Konu başlığını ilk gördüğümde bu da ne yahu, ne çalacağız diye düşündüm, fakat saliseler içinde aklımdan geçen "yok yahu, bir yanlış anlaşılma var, en azından agaçlar.net'te böyle bir şeyden söz edilemez" diye düşündüm. Sayfa açılınca da yanıldığım ortaya çıktı.

Ardından bir sürü mesaj okudum, sonra gittim türküyü dinledim. Herşey çok güzeldi.

Bundan sonra yapılacaklar kısmında elimden geldiğince katkıda bulunmak isterim. İlk yapabileceğim, projeden yeğenime söz etmek oldu. Kendisi iyi bir vokal (iki yıldır şan dersi alıyor). Ayrıca şarkı sözü yazma ve beste çalışmaları da var.

Sanırım bir iki gün içinde o da "projede yer almak isteyenler" bölümüne yazacak.

Benim yukarıda yazılan mesajların bazılarına yanıt olarak yazmak istediğim birşeyler var fakat bunu daha bol zamanım olduğunda yapmayı düşünüyorum.

Şimdilik kolay gelsin.

Ertugrula

ertugrula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 17:16   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Merhaba,
'Doğa için çal' projesi kesinlikle çok güzel bir proje. Beni çok etkiledi. Çevremdekileri de durumdan haberdar ediyorum. Dinleyen herkes çok beğeniyor. Küçükten de olsa doğayı koruma adına yaptırımları var. Umarım bu yaptırımlar daha da gelişir. Bunun adına da daha değişik ve böyle güzel projeler devam eder. Ancak tam da bu nokta da merak ettiğim bir şey var. Bu proje devam edecek mi ya da değişik projeler olacak mı?
Bu konuyla ilgili naçizane de bir fikrim var. 'Doğa için çal' projesinde yer alan türkünün önceleri böyle bir amaç olmaksızın seçildiğini ve söylendiğini belirtmişlerdi. Yine de türkü çok güzel ve doğa ile ilişkili. Ancak böyle bir projeye yönelik bir şarkı bestelense ya da bir beste yarışması yapılsa, hatta adı da 'Doğa için bestele' olabilir. Tabii bu sadece bir fikir. Uygulanabilirliği tartışılır. Fakat olursa eminim çok güzel şeyler ortaya çıkar diye düşünüyorum.

nejlakayali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 15:44   #49
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkoksal Mesajı Göster
Nette hürriyeti okurken rastladım.
http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi...arid=47&gid=61
Yazının tamamını yapıştırayım önce...

Alıntı:
Divane gibi müzik yapanlar

“Playing For Change” (Değişim İçin Çal) adlı bir oluşum...

Bir süre önce, tüm müzisyenlerin yaratıcılığı kışkırtıp, dünyaya barış getirmeleri gerektiği hayalini kurarak kendini tanımlamış bir hareket. Müziğin sınırları kaldıracağına, insanlar arasındaki mesafeyi kısaltacağına inanıyorlar.
Mobil bir stüdyoları var ve dünyayı dolaşıyorlar. Coğrafi, politik, dini, ideolojik hiçbir önyargı taşımadan, dünyanın tüm müzisyenlerine ulaşmaya, inandıkları değerleri müzik yoluyla anlatmaya çalışıyorlar. Yaptıkları konserler vesilesiyle elde ettikleri gelirleri aktardıkları fon da yine aynı amaçlar uğruna kullanılıyor.

Oturduğunuz yerden “çok klişe” bulmanız da mümkün tabii. Ama bu hareket, kısa sürede büyük yol kat etti. Internet ortamında yaptıkları projeler, çektikleri videolar binlerce kere tıklanıyor. Sosyal ağlarda bir o kadar paylaşılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Popstar Alaturka yayını sırasında yapımcı ve sunucu Osmantan Erkır’ın; “Elime bir klip geçti sizlerle paylaşmak istiyorum. Kırk beş genç bir araya gelmiş ve harika bir iş çıkartmış” diyerek ve gözleri dolarak sunduğu bir başka proje daha var. Onun adı da “Doğa İçin Çal”.

Acaba ortada bir taklit mi var diye düşünmeyin hemen. Aslında organik bir bağı olmasa da bu proje “Değişim İçin Çal”ın ruhen devamı.

Bizim projeyi yaratan beyin takımının oralardan esinlendiği kesin, evet. Ancak o projenin amaçlarına uygun olarak Türkiyeli bir ruh yaratmış olmaları da ayrı bir güç katıyor “Doğa İçin Çal”a.

İşin başında o projeye entegre olmaya çalıştıklarını ancak hak ettikleri ilgiyi görmediklerini de biliyorum. Mecburen hayal ettikleri iş için başka bir çıkış noktası buldular; doğa.

Tıpkı “Değişim İçin Çal”da olduğu gibi bir dolu genç müzisyen bir arada bir şarkı söylüyor. Hem de bir türkü, bir Karadeniz türküsü; “Divane Aşık Gibi”.
Rock’çısı, popçusu, operacısı, türkücüsü, gitarcısı, davulcusu bir arada. Kırkbeş iyi müzisyen tek bir şarkıyı hakça bölüşerek ve tüm dünyaya hakça bölüştürmek maksadıyla söylüyor.

Sizin ismini bilmediğiniz birçok iyi müzisyen olduğu gibi, başta projenin yaratıcısı Fırat Çavaş olmak üzere; Can Şengün, Ozan Tügen, Serdar Öztop, Bilge Kösebalaban, Aslı gibi rock piyasasından tanıdığınız bir sürü de isim var işin içinde.

O kadar güzel bir sonuç çıkmış ki ortaya, bir kere izlemek, dinlemek de yetmiyor ve gerçekten gözlerinizi öyle bir dolduruyor ki...

Internet üzerinden ya da denk gelirseniz bir TV programında yakalayıp mutlaka izleyin derim. Ve müzisyeni, sponsoru, müzikseveri; elinizden geldiği ölçüde destek olun bu projeye, çünkü gerisi gelecek.

Bu arada, önceleri burun kıvıran “Değişim İçin Çal” ekibi de bizimkilerin ortaya çıkardığı işi görünce methiyeler düzmeye başlamış, laf aramızda.
Alıntı:
"İşin başında o projeye entegre olmaya çalıştıklarını ancak hak ettikleri ilgiyi görmediklerini de biliyorum. "
Gerçekten bu cümle çok iddialı Tahmin ediyorum, içime öyle doğuyor falan değil, biliyorum diyor resmen

Alıntı:
Bu arada, önceleri burun kıvıran “Değişim İçin Çal” ekibi de bizimkilerin ortaya çıkardığı işi görünce methiyeler düzmeye başlamış, laf aramızda.
Daha bir hafta önce ortaya çıkmış bir oluşumu beğenip, methiye düzüyorlarsa, anında kaçırılan beraberlik sağlanamaz mı?

Bu kadarına neden akıl erdiremeden yazdığını anlayamadım
Beğenmesine sevindik tabii...

Eski 10-10-2009, 16:06   #50
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi myndos Mesajı Göster
Haberi okudum nkoksal. Biraz canımı sıktı. Farkında mısınız agaclar.net'ten hiç behsetmemiş. Minicik bir 'doğa' sözcüğü var. O da şöyle bir cümle ile ifade edilmiş; 'Mecburen hayal ettikleri iş için başka bir çıkış noktası buldular; doğa.'

Sanki grup imkansızlıklardan ötürü doğayı umursar görünmüş gibi tanıtıyor. Üzüldüm. Hoş şunu da biliyorum tabi, ses getiren projeleri baltalamaya pek meraklıdır bazıları, üstünde pek durmamak lazım. Ama eksik yanlarımızı da tamamlamalıyız. agaclar.net (malina) grupla birlikte söyleşilere katılıp, projenin amacını, küresel ısınmanın tehlikesini, çevre koruma'nın önemini, v.s. kamu oyuna açıklarsa kopukluk giderilebilir diye düşünüyorum. (22 nolu mesajımda da 'gönül isterdi ki' diye bu konuya değinmiştim. Bunun yapılmasının gerekli olduğunu konusunda dostça ısrar ediyorum sevgili malina.

Konuyu tam özümsemeden haber yaptıkları için agaclar.net adı yok.

Röportajlara katılıp sözünü ettiğin konularda bilgi vermek değil amacım. Bu çok kısıtlı bir şey olurdu.

Yapmak istediğim; doğa ve çevre konularında yaşananların yeterince farkında olmayan kitlenin dikkatini müzik aracılığıyla çekip, bu konuda yıllardan beri çalışma yapan derneklere, güncel çalışmalarını, dikkatleri çekilmiş bu kitleye aktarmasının, anlatmasının ortamını yaratmak.

Şu üstteki cümleyi daha çabuk anlaşılır biçimde yazabilsem ne iyi olacak

Kelalaka bir örnek versem daha iyi...

Bir göl düşünün, içinde çok sayıda boğulanlar var ve kurtarılmaları gerekiyor (bunlar çözüm bulmamız gerekenlerin tümü).
Yardım edenlerin sayısı yeterli değil. (bunlar da doğayla ilgili dernekler)

Göl kenarında yüzlerce dolaşan var ama o yöne bakmadıkları için boğulanları göremiyor.

Biz, bağırıp çağırıp (gerçekte müzik aracılığıyla) dikkatlerini çekiyoruz ki, göle atlayıp, boğulanlara yardım etsinler.

Zaten yardım edenlere katılmaktansa, sayısı bizden binlerce fazla olanları yardıma çağırmak daha mantıklı...

Doğa İçin Çal, projesi bunu hedefliyor.

Sizlere de görev düşüyor. DİÇ Projesinde Yer Alanlar bölümüne katkınızı göremiyorum

Doğrusunu isterseniz o bilgileri, bu projeye katılmayı kabul eden derneklerin yazması daha doğru olurdu...

Alıntı:
Doğa İçin Çal projesi, doğa için çalışan STK'lar ne yapıyor, bakın, izleyin inceleyin, katılın amacını taşıyor.
Artık, onlara mı daha hızlı anlatırım, size mi bilmiyorum

Eski 10-10-2009, 19:38   #51
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Nette her yerde linki görmeye başladım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 09:20   #52
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
Konuyu tam özümsemeden haber yaptıkları için agaclar.net adı yok.

Röportajlara katılıp sözünü ettiğin konularda bilgi vermek değil amacım. Bu çok kısıtlı bir şey olurdu.
Röportajlara katılmanızı; agaclar.net'in bu projede başı çektiğini ve amacını açıklamanız için önermiştim. Konunun detaylarını açıklamak tabi ki STK'ların işi olmalı. Destekleyen STK'lardan da temsilcilerin olması gerektiğini 'Basında, TV'de ve internette "Doğa İçin Çal" ayrımındaki 22 nolu mesajıma eklemiştim.

Alıntı:
Yapmak istediğim; doğa ve çevre konularında yaşananların yeterince farkında olmayan kitlenin dikkatini müzik aracılığıyla çekip, bu konuda yıllardan beri çalışma yapan derneklere, güncel çalışmalarını, dikkatleri çekilmiş bu kitleye aktarmasının, anlatmasının ortamını yaratmak.

Şu üstteki cümleyi daha çabuk anlaşılır biçimde yazabilsem ne iyi olacak
Cümle üzerine hep beraber düşünüp daha kolay anlaşılır hale getirebiliriz.
Ben olsam, 'Ey STK olarak yollara düşmüş olanlar; kendi bünyenizde kişisel didişmeleri bırakın da, amacınıza odaklanın. Çevre felaketinin gözümüze girdiği bu günlerde enerjinizi kısır çekişmelerle tüketmeyin, çanlar sizin için çalıyor' derdim.
(Bu sözüm hepsine, her üyeye değil tabi. İçlerinde canla başla gayret gösterenler, ufak da olsa başarı kazanılmış etkinlikler de var, ama ne yazık ki devlet yönetimi bazında sonuç almada yeterli olamıyor.)
Bunu defalarca, her fırsatta dediğim ve yapılan toplantı ve etkinliklerin fazla ses getirmediğinin, heyecanın bir parlayıp bir söndüğünün, bağımsız çevreci olarak yola devam etmenin daha yapıcı olabildiğini gördüğüm için de DİÇ Projesinde Yer Alanlar bölümünde katkılı olamıyorum. Ama birikimimi kişisel olarak bu projeye de aktarma gayretindeyim. Çalışmaya devam, 1-2 gün içinde web sayfaları üzerine konuşabiliriz sanıyorum.

Eski 11-10-2009, 10:25   #53
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Çözüme odaklanmak..

Proje ortada, amaç belli; farkındalık. Bundan sonra doğa için yapılacaklar (bunu bizim açımızdan 'çalmak ve söylemek') olarak algılar isek yapılacaklar belli, projeyi duyurup, birlikte en yakınımızdan başlayarak doğa için projeler üretip, birlikte yürütüp, sonuçlandırmak.

Sonrasında yapılanları fotoğraflayıp, videolayıp, sitemizden, forumumuzdan paylaşmak olmalı. Divane aşık gibi'yi dinleyip, beğenmek ile kalmamalıyız. Doğa için, çevremiz için düşünmeli, çözüm üretmeli ve bunu birlikte yapıp, sonuçları da paylaşmalıyız ki olumlu örnekler görüp, benzeri, daha iyileri başka başka yerlerde uygulanabilsin.

Sembolize edecek olursak, kıvılcım çakılıp, ateş yakıldı, şimdi bunu yaymalı ve başka yüreklerde de tutuşturmalıyız ki sönmesin.

gece
ateş hep ormanlarımızı yakıp kül etmez, hızlı değişimleri, gelişimleri de ifade eder diyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 12:30   #54
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
Proje ortada, amaç belli; farkındalık. Bundan sonra doğa için yapılacaklar (bunu bizim açımızdan 'çalmak ve söylemek') olarak algılar isek yapılacaklar belli, projeyi duyurup, birlikte en yakınımızdan başlayarak doğa için projeler üretip, birlikte yürütüp, sonuçlandırmak. ...Sembolize edecek olursak, kıvılcım çakılıp, ateş yakıldı, şimdi bunu yaymalı ve başka yüreklerde de tutuşturmalıyız ki sönmesin.
Söyediklerine aynen katılıyorum sevgili gece, bir cümlene ufak bir ekle:
Çalmak, söylemek ve topluca somut bir etkinlik yapmak.

Nasıl bir etkinlik? dersen, ilk aklıma gelen; dediğin gibi en yakınımızdan başlayarak..: Önce kendi aramızda, şu ana kadar projeye destek vereceğini söyleyen üyelerle bir çekirdek grup oluşturulur. Strateji, program, kullanılacak metinler, sorumluluk, görev dağılımı, maliyet, bütçe, sponsor v.s belirlenir. Kararlaştırılmış bir disiplin içinde, forumdaki tüm alt başlıklara mesaj yazılarak, henüz projeden haberdar olmayan üyelere de katılım için çağrı yapılır, destek istenir.

Sayımız belli bir doygunluğa ulaşınca, üyeler kendi bulunduğu şehirde veya bölgede, aynı gün ve aynı saatte, agaclar.net adına, 'Doğa İçin' etkinlik(ler) düzenler. Site üyesi olmayan eşini, dostunu, ulaşabildiği STK'ları ve belli kurumlardaki ilgili kişileri etkinliğe davet eder. Basın mutlaka olmalıdır.

Üzerimizde agaclar.net t-shirtleri, mekanda oluşturulmuş bir panoda 'Çevre üzerine' metinler, fotoğraflar ve fondaki 'Divane Aşık Gibi'nin eşliğinde sohbetler, piknik, doğa yürüyüşü, v.s yapılır. (Müzisyenlerin katılımı belki İstanbul'da sağlanabilir ama diğer yerlerde klip gösterilebilir.

Bazı bölgeler üye sayısı açısından zayıf kalırsa yakın bölgelerden takviye yapılır.) Etkinlik Türkiye'nin bir çok şehrinde, aynı gün yapılır ve basına aksettirilebilirse çok ses getirir, başka uygulamalara da örnek olabilir diye düşünüyorum.

Eski 11-10-2009, 15:03   #55
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Yaz ayları, malum düğün ayları idi. Bolca düğün törenlerine tanık olduk, ve buradan aklıma geldi:

-Düğün tarzı (salon sünnetleri de dahil -gülmeyin lütfen) etkinliklerde iyi derecede kalabalık toplanır.
Evlenen gençlerin geçmişleri video-slayt gösterileri yapılır.
Biz üyelerin sözlerini geçirebilecekleri yakınlarının törenlerinde, video içine serpiştirilmiş görüntüler oluşturulabilir.
Ya da tören başlayana kadar boş geçen zamanda bizim klipler döndürülebilir.
Hazır kalabalık yakalanmışken..

-Zarflar bastırılır, üzerinde logo ve sloganlarımızın olduğu.
Biz üyeler ve dahi çevremiz davetiyelerimizi bu zarflarda göndeririz. (Düşünsenize, zaman içinde binlerce kişinin eline geçiyor)

-Daha küçük boyutta zarflar da bastırılır. Bunlar da altın takmak yerine, takılacak altın ederi miktarındaki para buna koyularak iğnelenir-verilir. Zarfta da altın madenleri yüzünden doğanın katledilmesine karşı olduğumuzun bir sloganı olur.

_ "Benim zarfımın boyu-kalitesi farklı ama" diyenler için baskı filmleri gönderilir, herkes kendi matbaacısına kullandırtmış olur.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 19:27   #56
/

Giriş Tarihi: 09-10-2009
böyle bir uygulamaya katılabildiğim için çok şanslıyım herkese bol şans !....

CİDA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 20:02   #57
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CİDA Mesajı Göster
böyle bir uygulamaya katılabildiğim için çok şanslıyım herkese bol şans !....
45 kişiden biriyim anlamı çıkıyor, doğru mu anladım?

Eski 11-10-2009, 20:43   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
bende öyle anladım :S ordaki sizyenlerden biri sandım (:

Semih CebraiL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 14:47   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Bu tarzı biraz daha geliştirip, sadece türkü değilde, potpori şeklinde, herkesin ilgisini çekecek karma bir müzikle, yeni bir klip çeksek. Türkü, popiler müzik, sanat müziği, tasavvuf müziği, semah vs. gibi. Ve bu konuda, kendi alanında uzman birer tanınmış sanatçıyıda bu projeye destek, için davet etsek. Daha geniş kitlerere ulaşamaz mıyız? Ben bu konuda bana düşen neyse yapmaya hazırım.
çok güzel fikir.
müzikal olarak katılırım, desteklerim, seve seve.

matiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 14:54   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Bir alınganlık mı seziyorum?
Asla hayır.
Saygı ve sevgilerimle,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024