agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ YAPILSINMI ?
EVET 30 37.04%
HAYIR 51 62.96%
Oy Verenler: 81. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni66Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2009, 05:20   #31
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Bodrum Torba'da Hakkarisever yüzer/yazar'ın zırvaları bana cevap oldu mu olmadı mı?

Benim yazımı dikkatli okursanız kara oğlan karaca oğlanı 3. köprünün tek sorumlusu değil baş sorumlusu ilan ettim. Yazımdaki ana tema; iş bilmez ve beceriksiz solcuların, üç kağıtçı rantiyeci sağcılardan daha çok sorumlu olduğu yönündedir. Solcular sürekli sorun çıkarırlar çözüm sunmazlar, eleştirirler sadece laf üretirler. Sağcılar da sürekli yalan yanlış da olsa çözüm üretirler ve ceplerini doldururlar. İşin özeti budur.

Ben şahsen Zap suyuna köprü yapılmasına, İstanbul'a köprü yerine Hakkari'ye okul yapılmasına karşıyım. [Ben Akseki'liyim benim memleketimdeki okulların çoğu iş bilmez ve beceriksiz solcular tarafından kapatıldı; benim memleketime de devlet hiç bir yatırım yapmadı; yol bile yapmadı (Özal* ve MHP istisna).] Güneydoğu köyleri neyse, Orta Anadolu köyleri de odur. Bazı bebeler sürekli ağlıyor diye tüm memelerin onlara ait olduğu propagandası da doğru değildir. [Solculardan en iyi reklamcı olur derler; boş laf da değildir; yani solculardan en iyi kapitalizmin sözcüsü olur. Zaten bunu görenler de keskin dönüşlerle küplerini doldurdular (zaten özleri ile iş bilmez ve beceriksiz solculuk çatışıyor olmalıydı).]

Yatırım stratejik bir karardır; yapılan fizibilite çalışmasıyla geri dönüşümü ve kazancı hesap edilir. İş bilmez ve beceriksiz bir solcu, İstanbul'a yeni bir köprü veya tüp geçit istemez. İş bilmez ve beceriksiz bir solcu bunun yerine Hakkari'ye okul ister veya geri dönüşü olmayan köprü ister (PKK patlatsın veya kullansın diye herhalde). İş bilmez ve beceriksiz bir solcu; köprüyü ve camiyi okulun alternatifi görür; kışlayı ve meyhaneyi alternatifi görmez. İş bilmez ve beceriksiz solcu; doğruları çarpıtmada çok iş bilir ve becerikli hale gelir. İş bilmez ama Bodrum'da yüzmesini çok iyi bilir

İstanbul'da trafikte kaybedilen zaman ve petrol düşünüldüğü zaman; bırakın 3.sünü; 4.sünü ve 5.sini yapmak şarttır. Boğaza köprü geri dönüşümü en yüksek yatırımlardan bir tanesidir (Aynı komik metrobüs çözümü gibi). Çünkü en kötü çözüm bile çözümsüzlükten iyidir.

Kadıköy'de Şükrü Saracoğlu stadı tribün tribün inşa edilirken; Galatasaraylılar tarafından gecekondu olarak nitelendiriliyordu. Tribünleri teker teker inşa etmek kötü bir çözümdü, şampiyonlar liginde 0 puan alınmasına sebep olmuş, uzunca bir süre gelir kaybına sebep olmuş bir yatırımdı. Ancak bu yatırım geri dönüşü hızlı bir çözümdü: gecekondu denilen yerde UEFA finali yapıldı; ve rakibinin en büyük hedefi Fenerbahçe'ye yenilmeyeceği (çünkü Fenerbahçe ile oynamayacağı) bu Kadıköy UEFA finali maçını oynamak oldu. Çünkü iş bilmez ve beceriksiz yöneticileri sadece laf üretiyordu: Devlet 3.köprü yapacağına bize stat yapsın diye Bodrum'da yüzerken; devlet hala bu onurlu görevi (!) yerine getirememişti.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 09:45   #32
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 Mesajı Göster
İstanbul'da trafikte kaybedilen zaman ve petrol düşünüldüğü zaman; bırakın 3.sünü; 4.sünü ve 5.sini yapmak şarttır. Boğaza köprü geri dönüşümü en yüksek yatırımlardan bir tanesidir (Aynı komik metrobüs çözümü gibi). Çünkü en kötü çözüm bile çözümsüzlükten iyidir.
Dünya'nın azalan petrol kaynakları ve büyük şirketlerin işe yetişmezse kıyamet kopacağını ve bütün işlerin duracağını sanan beyaz yakalıları için 10. köprüye EVET.

2007 yılında köprünün bağlantı yolunun Silivri'nin Kuzeyinden yani orman köylerinden geçeçeği ihtimalini yazmıştım...
Bir kaç gündür gazeteler '3.Köprü Bağlantı Yolu Silivri'nin Kuzeyine Yapılacak'' diye haberler yapıyor..
Günaydın....
2009'un Mart ayında,yerel seçime az kala çıkarılan 'İstanbul Anayasası' denilen bana göre 'İstanbul rant yasası' olan 1/100 Binlik planda bulunmayan 3.Boğaz Köprüsü için Kadir Topbaş ''Bağlantı yollarını belediyelerle tespit edeceğiz.'' diyor ancak bağlantı yolu geçmesi ihtimal olan orman köylerinin idaresi zaten İBB'ye ait.
Yani amir-memur,izin veren-izin alan,hepsi İBB.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 15:18   #33
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU’NDAN

BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI

Son günlerde basında ve kamuoyunda AKP tarafından İstanbul Boğazına yapılması planlanan 3. köprü ile ilgili artan tartışmalara yönelik “görüşlerimiz” ve “eylül ayı faaliyet programımızı” basına ve kamuoyuna duyurmak üzere;

09.09.2009

Çarşamba günü saat 11.00’de

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde
Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası
Barbaros Bulvarı Beşiktaş

Basın toplantısı yapılacaktır.

Sizleri de aramızda görmek dileği ile…

3. KÖPRÜ HALKA, KENTE, ÇEVREYE VE DOĞAYA KARŞI SUÇTUR!

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 01:26   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2009
İstanbul'un nüfusunu azaltma ihtimali var mı?Diktatörlük zamanında bile İstanbul büyüdü,bunu engelleyebilecek bir güç göremiyorum.Başka şehirlerde devlet tam teşvik veriyor giden var mı?Kaçak binaları yıkmaya çalışsanız iç savaş çıkar.Beğenilmeyen iktidar İstanbul'a vize fikrini ortaya attığında destekleyen var mıydı?
Peki 3.köprü yapılmazsa karşıya nasıl geçeceğiz salla mı?Bunun da alternatifi yok.
Ancak İstanbul'un nüfusunu kontrol altına almak için uzun vadeli çözümler bulunmalı.

cumartesi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 14:00   #35
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Trakya'da ve İstanbul'da yaşan sel felaketi 3.Boğaz Köprüsü'nün İstanbul'un Kuzeyine yapılması planlanan bağlantı yollarının İstanbul'un Güney kesimi için ne büyük bir tehlike olduğunu bir ders gibi gösterdi.
Uzmanlar,1990'lı yıllarda inşaa edilen Mahmutbey'den başlayıp Edirne'ye kadar uzanan otaban'ın(D100) dere yataklarının üzerlerine inşaa edilerek bozduğunu ve bu yıllardan sonra yaşanan sel felaketlerinin vahametine dikkat çekiyor.(Bu açıklamaları medya biraz ksık sesle veriyor)
Tarlardan geçen otabandan farklı olarak palanlanan bağlantı yolu ise ormanların içinden geçmesi planlanıyor....
3.Boğaz köprüsü ihaneti projesi sel felaketinden sonra tekrar ele alınmalı..

Yine Silivri'ye yapılması planlanan havalimanın yerinin Selimpaşa'yı sular altında bırakan Ortaköy ve Gazitepe vadisine yapılması planlanıyor....
Bu selde denizde araba gördük,havalimanı yapılırsa denizde uçak görme ihtimalimiz var..

Eski 10-09-2009, 21:59   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Alıntı:
İstanbul'un nüfusunu azaltma ihtimali var mı?Diktatörlük zamanında bile İstanbul büyüdü,bunu engelleyebilecek bir güç göremiyorum.Başka şehirlerde devlet tam teşvik veriyor giden var mı?Kaçak binaları yıkmaya çalışsanız iç savaş çıkar.Beğenilmeyen iktidar İstanbul'a vize fikrini ortaya attığında destekleyen var mıydı?
Peki 3.köprü yapılmazsa karşıya nasıl geçeceğiz salla mı?Bunun da alternatifi yok.
Ancak İstanbul'un nüfusunu kontrol altına almak için uzun vadeli çözümler bulunmalı.
Ben size o büyük gücü söyleyeyim...

DOĞA..

Sadece ve sadece dün ufak bir provasını gördük..

O DOĞA bir kükremeye başlarsa önünde insanoğlu acziyeti öyle bir hal alır ki İstanbul bir anda dağılır..

Gönül isterdi ki bu işi doğaya bırakmayalım, ama belli ki bu 15 milyonluk nüfusu azaltan doğa olucak.. Maalesef..

taskıslalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 13:08   #37
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
3. köprü yeri belli oldu. Garipçe-Poyrazköy arası.

Anadolu tarafını bildiğimden dolayı çok üzgünüm.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 12:03   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2010
3. Köprü için doğa katliamına izin vermeyelim.. www.dogabilimcisi.com sitemizden ve facebook grubumuzdan eylem ve gösterilerin tarihlerini öğrenebilirsiniz.

dogabilimcisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 17:09   #39
Yeni Üye

serkangercek's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2010
üçüncü köprü

Herkese selam ederim. Poyraz ve Garipçe arasına yapılması planlanan köprünün belkide istanbulda son kalan yeşilliğide alıp gideceği aşikar bunu bile bile halen daha birileri para kazanacak diye ormanı katledecekler. İstanbula bakıyorumda yeşil kalmadı denebilecek kadar azaldı dahada azaltmaya çalışıyorlar bu yapılması düşünülen beton yığınını hangi aklı evvel planladı bunun pilanını yapan projelendiren insanlar neyin peşinde ? cevap ****** para bendeki de akıl cevabını biliyorum daha neden sorguluyorumki para tek cevap.

Ormana en az hasarı vermeye çalışacaklarmış hiç zarar vermeyin orman size ne yaptı bırakın marmaranın ciğerlerini bakın herkez vebal altında kalır bu köprü işinden hepimiz sorumlu oluruz hatta sorumluyuz. Bundan yıllar evvel Rumelifeneri sınırlarında koç üniversitesi yapılması için kararçıktı sonra mahkemelik oldu daha sonra dönemin Cumhur başkanı Süleyman Demirel efendi geldi izin verdi yapılmasına sözde hiç bir tane ağaca zarar gelmeyecekti ormandan bir tane ağaç çıkmayacaktı öylede oldu hiç ağaç çıkmadı çünki toprağın altına gömdüler gidip araştırılabilir.

Şimdi diyorum ki bu ağaç kıyımına son vermek için bireysel olarak kimin elinden ne geliyorsa onu yapsın ben elimden geleni yapacam ama bir garip serkanın çığlığını kimse duymaz. Ne olur her ne sebeple olursa olsun bir tane fidanın kesilmesine izin vermeyi ben öyle yapıyorum bu yazıyı okuyup paylaşacak herkese saygılar ve sevgilerimle.

SerkaN GERÇEK

serkangercek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 21:45   #40
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Paradan daha çok insanların bencilliğiyle alaklı birşey bu. Yani İstanbul halkına kontrolsüz bir şekilde ormanı bıraksak, ne olacağını Allah bilir. Sadece piknik bile yapsak, çöplüğe döndürüveriyoruz. Bırakın doğayı düşünmeyi, bizden sonra gelecek nesilleri bile düşünmüyoruz. Bu sebeple ben hakettiğimizi düşünüyorum ormansız bir İstanbul'u. Bence İstinye Korusu, Fethipaşa Korusu boş(!) kalmamalı. Büyük büyük oteller dikilmeli ki insanlarımız mutlu ve mesud bir şekilde konaklama imkanı bulsun. Özellikle Beşiktaş'taki gökkafes örnek alınmalı. Bakınız adamlar zamanında allem edip kallem edip nasıl diktiler aslanlar gibi kuleyi tarihin ve yeşilin orta yerine. Helal olsun. İsteyince oluyor.

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 14:39   #41
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
TMMOB Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden gelen bir maili buraya aktarıyorum.

İSTANBUL’U VE ORMANLARI HEP BİRLİKTE SAVUNACAĞIZ
3. RANT KÖPRÜSÜNÜ DURDURACAĞIZ!

Değerli İstanbullular,

Uzunca bir süredir ülkemizin tüm kentlerine ve İstanbul’a rantın gözüyle bakan, büyük sermaye gruplarının diliyle konuşan AKP hükümeti, son olarak İstanbul’a zorla bir “kazık” daha atmak-çakmak üzere geçtiğimiz günlerde 3. köprünün yapılacağı güzergahı açıklamış ve rant köprüsünü yapmakta ne kadar kararlı olduğunu göstermiştir. 3.köprü ile ulaşım sorununa çözüm üretileceği yalanının arkasına saklanan AKP hükümeti ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, gerçekte ulaşım sorununu çözmeyi değil İstanbul’un kuzeyini ranta açmayı, ormanlarımızı, halkımızı, su havzalarını rantın konusu haline getirmeyi istemekte, bilimin ve halkın sesine kulağını kapatarak inatla kentimizi talan etmek isteyenlerin kurduğu saz ekibinin vokalistliğini yapmaktadır.

İstanbul’un, toplum ve doğanın çıkarlarını hiçe sayan bu anlayışın sahipleri, bir seri katil gibi kentimizi bir kere değil defalarca kez katledecek cinayetler sürecini inşa etmektedirler. İstanbul’un güneyde doğu-batı eksenli gelişimini kuzey eksenine çekecek olan 3. köprü, ulaşım sorununu çözmeyecek aksine birkaç sene içinde kendi trafiğini yaratarak kenti çözümsüzlüğe mahkûm edecektir. 3. köprü rantsal dönüşüm projelerini artıracak, emeğiyle geçinmeye çalışan yoksul halkı evsiz bırakacaktır. 3. köprü orman alanlarını yok edecek, su havzalarını kurutacak ve İstanbul halkını susuz bırakacaktır.

3. Köprü İstanbul için bir ihtiyaç değildir, kapitalizmin kar hırsının en azgın saldırılarından birisi olarak şimdi karşımızda durmaktadır. 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, bilim insanlarımızın hiçbir şekilde onay vermediği bu cinayet projesini durdurmak için elinden gelen her şeyi İstanbul halkıyla birlikte yapacaktır. Sermayenin doğayı ve çevreyi katleden azgın saldırılarına karşı, insanca ve doğayla barışık bir kentte yaşamak hepimizin hakkıdır. Sağlıklı bir çevrede yaşamak, orman, temiz hava, temiz su hepimizin hakkıdır. Sermayenin değil halkın ve doğanın çıkarlarının gözetildiği, insanca yaşam alanlarının planlandığı bir İstanbul’da yaşamak hepimizin en doğal hakkıdır. Bu doğal yaşamın en önemli parçası olan ormanlarımızı savunmak, geleceğimizi ve İstanbul’u savunmaktır. Şimdi bu kararlılıkla, rant değil yaşam için diyerek, 3. Köprü denen rant projesini durdurmak için 15 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’da Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya geliyoruz…

15 Mayıs Cumartesi Saat 13.00
Tünel Meydanı / Taksim-BEYOĞLU

3.KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 18:22   #42
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

3. KÖPRÜNÜN RANTINI YİYEN BÜROKRAT KİM

İstanbul Boğazı’nda inşa edilmesi planlanan 3. köprü projesine ilişkin imar planı bugün yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülüp, karara bağlanacak.

Muhalefet uzun süre bu köprünün sır gibi saklanan güzergahını tartıştı, birilerine “rant” sağlandığını iddia etti. İktidar ise ısrarla güzergahın belirlenmediğini savundu. Nihai kararı Başbakan Erdoğan’ın vereceğinin açıklanmasında da bir sakınca görülmedi.

CHP İstanbul eski İl Başkanı Gürsel Tekin 1 yıl önce, Ankara’da Başbakan Erdoğan’ın bilgisiyle hazırlandığını öne sürdüğü bir güzergahı açıkladı. 3. köprünün Tarabya ile Beykoz arasında yapılacağını iddia eden Tekin, plandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın haberi olmadığını da söyledi. Projeye göre, 3. köprü yolunun en batıda Silivri Kınalı’dan başladığını, Bahçeşehir üzerinden Sazlıdere Havzası, Kemerburgaz, Alibeyköy havzaları ile Fatih ve Belgrad ormanlarını içine aldığını belirten Tekin, “Büyükçekmece, Çatalca ve Hadımköy bölgelerinde birçok arazi kısa süre önce el değiştirdi. Bu araziler kimlerin? Nasıl kısa sürede el değiştirdi. Eğer 30 yıldır o bölgede arazileri olan varsa onlara saygı duyarız. Ama bir yıl içerisinde bu araziler el değiştirmişse çok önemli bir kuşkudur” dedi. Tekin, Sabiha Gökçen Havalimanı çevresindeki arazilerin de benzer şekilde el değiştirdiğini kaydetti.

3. köprü ile ilgili tartışmalar geçtiğimiz Nisan ayına kadar devam etti. Nihayet 25 Nisan’da Belediye Başkanı Kadir Topbaş’dan, “3. köprü güzergahı belirlendi” açıklaması geldi. Topbaş, güzergahın birlikte düzenleyecekleri basın toplantısında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklanacağını söyledi.

İki gün sonra da Bakan Yıldırım beklenen açıklamayı yaptı. 3. köprünün Garipçe-Poyrazköy mevkiine inşa edileceğini bildiren Yıldırım, 6 milyar dolara mal olacak projenin 4–5 yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini duyurdu. Bakan Yıldırım Mayıs ayı ortasında da köprü ile ilgili plan çalışmalarının başladığını, bu işlemlerin 2,5 ayda tamamlanacağını düşündüklerini belirterek, “Ondan sonra ihaleye çıkılacak. Bunun ilanları yapılacak. İhale değerlendirmeleri yapılacak. İhaleyi kazanan firmayla sözleşme yapılıp, iş başlayacak. Süreç başlamıştır. Ne kadar hızlı gideceği bu işlerin tamamlanmasına bağlı. Kamulaştırmalar var. Amacımız bu yıl içinde ihaleyi gerçekleştirmek” bilgisini verdi.

Şimdi iki soru sorup; haberimizin can damarına geçelim:

Arazi rantları yaşandı mı?
Buna bağlı olarak bir değil birden fazla güzergah değişikliği yapıldı mı?

BU BİR BANT KAYDIDIR

Yukarıdaki tartışma ve özellikle de tarihlere şunun için dikkat çektim.

Çünkü daha köprü güzergahı belirlenmemiş, en azından açıklanmamışken, bu yılın Ocak ayı başında Ankara’da çok önemli bir kurumun başında olan bir bürokrat övünerek, şunları anlatıyordu:

“İstanbul’a 3. köprü yapılmaya yapılacak mutlaka… Hani 3. köprünün rantını kim yedi diye araştırılıyor ya kimse bilemiyor daha şeyini… Dedim ki şu 3. köprünün muhtemel geçtiği yerlerden alalım arazileri dedim. 1 milyon 200 bin metrekare oralardan arazi aldık…”

Öncelikle bu konuşmanın, kesinlikle bir “ortam veya telefon dinlemesi” olmadığını, söz konusu bürokratın, başında bulunduğu kurumun icraatları hakkında bilgi verdiği bir toplantıda geçtiğini vurgulayalım.

Peki, bu 1 milyon 200 bin metrekare arazi nasıl alınmış, bürokrat kendisine mi almış? Tabii ki hayır, başında bulunduğu kurum için almış. Almış da “Niye, nasıl almış, ne yapacakmış?” derseniz, işte orada işler karışıyor. Yine o bürokratın kendi anlatımından özetleyerek, izah edelim:

Efendim, o bürokratın başında bulunduğu kurumun İstanbul’da Kasımpaşa’dan, E-5’e kadarki bölümde arazileri varmış. Zamanında bu arazilere devlet binalar yaptırmış. Birileri de işgal etmiş. Öyle az-buz değil, tamı tamına 36 bin nizalı dosya… Hiçbir hükümetin bulamadığı çareyi ise kendisi bulmuş… Ve “Madem devlet bizim yerimizi işgal ettirdi, öyleyse bunun faturasını devlet ödeyecek. Bizim yerimiz ne kadarsa, aynı değerde bize boş olan yerlerden yer verecek. O işgal edilmiş yerleri de devlet alıp, vatandaşa satacak” demiş.

Ancak bu işgal edilmiş arazilerin çok önemli, tarihi bir özelliği var; “Kurumun bunları satması, en azından uzuca satması yasak”!..

Bu nasıl iş? Malın sahibi devlet kurumu satamaz, ama devlet satar… İyi de nasıl olacak? Yine bürokratımın ağzından aktaralım:

“Adam üzerine bina yapmış, öldü fiyatına almak istiyor. Bir de ifrazını yapacaksan falan bu işi çözmek mümkün değil. Ama devlet vatandaşa bedava bile arsa verir, doğru mu? Devlettir verir, satar!.. Emlak vergi beyan değeri bizimkinin değeri 100 liraysa, onların bize vereceği 50 liraysa, bize iki katı arazi verecek… Peygamber pazarlığı…”

Bürokratımız, “Peygamber pazarlığı”nın neticesi ve bu arazilere ilişkin projesini de şöyle anlatıyor:

“Dedim ki, şu İstanbul’a 3. köprü yapılmaya yapılacak mutlaka. Hani 3. köprünün rantını kim yedi diye araştırılıyor ya, kimse bilemiyor daha şeyini. Ondan sonra dedim ki, şu 3. köprünün muhtemel geçtiği yerlerden alalım arazileri. 1 milyon 200 bin metrekare oralardan arazi aldık. O arazilere şimdi yakında Selçuklu mahalleleri kuracağım, Osmanlı mahalleleri kuracağım. Yani Bir Safranbolu’yu orada göreceksiniz, bir Beypazarını orada göreceksiniz, bir Selçuklu mahallesini orada göreceksiniz… Ama evlerin içerisi çok lüks olacak. Deprem bölgesi ya o taraf, deprem de uzak zaten. Çok yüksek kira gelirleri elde edeceğim inşallah. Bu konuda yatırımcılara şimdiden duyurmuş oluyorum. Önümüzdeki senelerde Allah nasip ederse bu şeyleri devam ettireceğiz ve bu şekliyle de 1 milyon 200 metrekare o bölgelerden yer aldık. 36 bin tane nizalı dosyayı ortadan kaldırmak suretiyle değerlendirildi.”

ERDOĞAN’IN EKİBİNDEN

Bu büyük “yatırımcı” bürokratın “Peygamber pazarlığı” ile aldığı 1 milyon 200 bin metrekare arazi gerçekten 3. köprü güzergahında mıdır?.. Öyleyse bu güzergahtan nasıl haberi olmuştur?

Başka önemli sorular daha var…

“36 bin nizalı dosyayı ortadan kaldırma” gerekçesiyle, kurumun tarihi arazilerinin satışının önünün açılması kimlere yaramıştır?

Bu kararın, Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerce görüşeceği, azınlıklara mülk devri ve yeni mülkler satın alma imkanı getiren Vakıflar Kanunu ile bir ilgisi var mı?

Kurulması planlanan o mahalleler üzerinden birilerine yeni “rant” kapıları açılıyor mu?

Muhalefet partilerinin bu “Peygamber pazarlığı”nın peşine düşeceği inancıyla, o bürokrat hakkında bir-iki ipucu verelim:

Kendileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “belediye” ekibinden, Ankara’ya transfer oldu. Belediye dönemindeki bazı ihalelerde beraber yargılanmışlıkları da var…

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisinden aynen RTÜK Başkanı Zahit Akman gibi hiç hazzetmiyor, ama görevden alınmasına da gücü yetmiyor!..

Eğer o bürokrat ortaya çıkmaz ise Odatv ismini açıklayacaktır.

Müyesser Yıldız
Odatv.com

http://www.odatv.com/n.php?n=3.-kopr...kim-1706101200

Eski 18-06-2010, 18:28   #43
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

İSTANBUL PARSEL PARSEL SATILIYOR
İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprüye ilişkin planlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Plan jet hızıyla meclis gündemine geldi. Konu üzerine Toplumcu şehircilik hareketi İMECE konu üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ayrıca 3. köprü üzerine bir de rapor hazırlayan İMECE, raporu da kamuoyu ile paylaştı.

İşte o açıklama ve rapor:

Üçüncü Köprü güzergâhı geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla kamuoyuna duyurulmuştu.

Şimdi öğreniyoruz ki, köprü güzergahına ait planlar jet hızıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmiş ve aynı hızla komisyondan geçerek onaylanmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alınmış.

Bu ne acele ağalar? Nedir sizi böyle acele ettiren? Neyi, kimden kaçırıyorsunuz? Hala tartışmaları devam eden ve İstanbul’un her metrekaresini etkileyecek böyle bir projenin onayı için yapılmaya çalışılan bu “oldu-bitti” anlayışının arkasında ne var? Yoksa sizlerin kafasında da mı soru işaretleri var? Yoksa siz de mi korkuyorsunuz konuşmaktan? Yoksa sizin de mi yüreğiniz acıyor?

Tekrar söylüyoruz; bu köprü bir rant köprüsüdür! Üçüncü köprünün ne işe yarayacağına dair hiçbir bilimsel açıklama yapılamamaktadır. Bahsedilen gerekçelerin hiçbir dayanağı yoktur. Transit geçiş için gerekli olduğu söylense de, böyle bir yatırımı gerektirecek transit geçiş yoğunluğu bulunmadığı gibi açıklanan güzergâhın trafik sorununa çözüm olmayacağı, tam tersine sorunu büyüteceği aşikardır.

İktidar bu güzergâhla, bir taşla üç kuş vurmayı hedeflemektedir. Güzergâh açıklanmadan çok daha önce başlayan ve büyük bölümü bitirilen yol çalışmaları ne tesadüftür ki 3. Köprünün açıklanan güzergâhıyla birleşmektedir. Yine anlaşılmaktadır ki açıklanan güzergahla sadece 3. köprü değil, 4. ve 5. köprü de planlanmış ve onaylanmıştır. 3. Köprünün bağlantı yolları bu amacı açığa çıkarmaktadır.

Üretimi ve üreteni tasfiye eden iktidar, borçlanma ve satış üzerinden, tüketime dayalı bir ekonomiye ülkeyi mahkum etmektedir. Satışa ve tüketime konu olan en büyük ve kârlı mal ise son dönem uygulamalardan anlaşılacağı üzere parsel parsel satılan İstanbul'dur. İstanbul’un okulları, hastaneleri, tekel arazileri, vb. birçok kamusal alanı talan edilmektedir. Her cebe uygun bir İstanbul tasarlayan iktidar, merkezi arap şeyhlerine ve yandaşlarına pazarlarken, 3.köprüyle birlikte Karadeniz kıyılarını da havuzlu villaların yeni gözdesi yapmıştır. Rantı yüksek bölgelerde kalan emekçi ve yoksul kesimlerin mahallelerini, kentsel dönüşüm projeleriyle tasfiye etmek için türlü alicengiz oyunlarına başvuran yöneticiler, böylece üretecekleri yeni parsellerle yeni satışlar yapabilecektir. Yoksul halka reva görülen ise, ulaşımın ve kentsel hizmetlerin minimum olduğu dağbaşlarında, hayatlarının kalan kısımlarını, taksitlerini ödeyerek geçirecekleri TOKİ konutlarıdır.

Üçüncü Köprü, satılacak yeni parseller, yeni rant alanları, yeni rant projeleri anlamına gelmektedir. Daha yapılmadan, güzergâh tartışmalarıyla el değiştiren tarım alanları ve 2B alanlarında yaşanan değer artışıyla büyük kârlar elde edilmiştir. Güzergâh üzerinde hangi sermaye gruplarının geçmişte arsa topladığı konusunda ise iktidar sessizliğini korumaktadır.

Yaşanabilir bir İstanbul için raylı sistem ve deniz ulaşımı öncelikli toplu ulaşımın geliştirilmesi gerekir. 3. köprüye ayrılan 6 milyar dolarlık bütçe ile, İstanbul’a bugün varolan 43 km’lik hafif metronun 5 katı olan 240 km daha hafif metro, varolan 30 km'lik metronun 5 katı olan 150 km daha metro yapılabilmektedir. Toplu ulaşımın güçlenmesi, daha az yakıt tüketimi, daha az israf ve daha az çevre kirliliği demektir. Yapılaşmış alanlarda bir ihtiyaç haline gelen metro projeleriyle ağaçlar kesilmekten, orman alanları ve su havzaları kentleşme baskısından kurtulacak, Karadeniz kıyıları korunacaktır.

İktidar, tüm bunların farkında ve bilincindedir ancak gözü paradan ve ranttan başka bir şey görmemektedir. 3. Köprünün tüm bunlardan bağımsız olarak kendisi bir rant projesi ve lobi faaliyetidir. Geçmişte iktidar içerisinde 3. Köprüye karşı olan başta başbakan olmak üzere bazı bakanlar ve yerel yöneticiler, bugün bu rant projesini savunmakta ya da sessiz kalmakta, boyun eğmektedir.

Ve şimdi, bu rant projesini alelacele onaylamak isteyen iktidar, hızla harekete geçmiştir. Binlerce insanı sokaklara döken, bilim adamlarının karşı çıktığı bir proje için sessiz sedasız planları onaylamak istemektedir. Zaman, “Dur!” deme zamanıdır. Zaman, İstanbul için, geleceğimiz için, ormanlarımız için, yaşam alanlarımız için bu projenin önüne geçme zamanıdır.

İMECE - Toplumun Şehircilik Hareketi olarak, bilimsellikten uzak bu kararın gerçek nedenlerini, gerçekleşmesi halinde getireceği yıkımı ortaya koyduğumuz 3. Köprü raporunu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Ve İktidarı UYARIYORUZ!;
Kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıkları!
Hangi bakanların, milletvekillerinin, meclis üyelerinin, şirketlerin
bu alanlarda arsa aldığını hemen
AÇIKLAYIN!
RAPORU GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN
http://www.odatv.com/n.php?n=istanbu...yor-1706101200

Eski 20-06-2010, 22:18   #44
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

3.köprü yapılmasın, Ağaçlar kesilmesin, doğal çevre bozulmasın.

Peki bedelini ödemek için ne yapmaya hazırsınız?

Toplu taşıma araçlarını(vapu,tren,otobüs) şimdiye kadar kullandıklarınıza tercih etmeye razı mısınız?

Bu sıraladıklarımdan birkaçını yerine getirmeye razıysanız, 3. köprünün yapılması gerekmeyebilir. Bu sorulara yapmamız gereken birsürü fedakarlık daha eklenebilir. Bir başka bölümde doğayı korumanın sadece laf ile mümkün olmadığını yazmıştım. Doğayı korumak için, hayatımızı kolaylaştıran ve alışkanlık haline getirdiğimiz bir sürü kolaylıktan vazgeçmemiz lazım gelecektir.

Büyükşehirde yaşarken birçok şeyi yaparız bunların çoğu da doğaya zarar veren alışkanlıklarımızdandır. Aklımda kalan bir tanesi sadece kullandığımız klavyeleri yapmak için yüzlerce litre kimyasal ve bir o kadar da atık su kullanılmak zorunda olduğu. Sadece bu bilgi belki biraz fikir verebilir.

Kimseyi suçlamıyorum.

Aşırı tüketen, belli kolaylıklara alıştırılmış ve olmazsa olmazlarımız arasına doğaya zararlı birçok madde eklenmiş bir toplum haline geldik. Veya getirildik. Öyle yanlış işler yapıyoruz ki, doğaya zararı olup olmadığı hiç umurumuzda olmadan sadece hoşumuza gidiyor diye kullanıyoruz. Lafta çok sevdiğimiz Ağaçları kesip, yerine yılda sadece bir hafta veya 15 gün kullandığımız şaşaalı yazlıklar yapmıyor muyuz?

Sabah yüzümüze sürmeyi alışkanlık haline getirdiğimiz kozmetiklerden tutun, şehir içinde lazım olmayan kocaman arazi araçlarına kadar, bir kez giyip dolabın bir köşesine attığımız pahalı giyeceklerden, marketimizden bilinçsizce satın aldığımız GDO 'lu ürünlere kadar her kullandığımız veya yediğimiz doğaya ve en başta bize zarar vermiyor mu?.

Bazen farkına varıp gerçekleri görsek de alışkanlıklarımızdan vazgeçebiliyor muyuz?

Koca koca jiplerimizi veya diğer araçlarınızı trafikten çekmeye razı mısınız?
Özel araçlarımızı kullanmadan işe gitmeye razı mısınız?
Toplum bilincini geliştirmek için çalışmalar yapmaya hazır mısınız?
Hafta içi evimizin ihtiyaçlarını bisikletimiz ile görmeye razı mısınız?

Toplum olarak alıştığımız şehir yanlışlıklarından vazgeçemediğimiz sürece, değil üçüncü köprü, boğazın üstüne asfalt döksek de bir gün gelip yine yetmeyecektir.

Bu saydıklarından kaçından feragat edebildin? diye soracak olursanız, bazılarından belki, çoğundan hayır. Ben de alışmışım vazgeçemiyorum.

Saygılar

pembegül ve egeli74 beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 23:23   #45
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

AKP hükümetine göre; 3.Köprü'den ağır tonaylı araçlar geçeçekmiş miş idi..
Ancak yukarıdaki haberden aldığım şu alınıtıyı okursak:
Alıntı:
1 milyon 200 bin metrekare oralardan arazi aldık. O arazilere şimdi yakında Selçuklu mahalleleri kuracağım, Osmanlı mahalleleri kuracağım. Yani Bir Safranbolu’yu orada göreceksiniz, bir Beypazarını orada göreceksiniz, bir Selçuklu mahallesini orada göreceksiniz… Ama evlerin içerisi çok lüks olacak. Deprem bölgesi ya o taraf, deprem de uzak zaten. Çok yüksek kira gelirleri elde edeceğim inşallah. Bu konuda yatırımcılara şimdiden duyurmuş oluyorum. Önümüzdeki senelerde Allah nasip ederse bu şeyleri devam ettireceğiz .........
3.Köprüyü KOCA KOCA ciplerin sahipleri kullanacak...
Anlayacağınız karısının ,çocuğunun,sevgilisin, kendisinin koca cipi olanlar feragati bırakın
bekliyor.Hem de göbeğini kaşıyarak

Eski 21-06-2010, 23:57   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Hala, ilk köprünün açıldığı yılda ki zihniyet devam ediyor. yazık bu ülkeye de, ülkenin geleceğine de. Çok yazık.

Madem 3. köprüyü istemiyorsun vatandaş, ilk yapacağın şey, eğer İstanbul da yaşıyorsan biran evvel o şehri terkedip memleketine, ya da başka bir tenha yöreye göç.

Madem doğaya daha fazla zarar verilmesini istemiyorsun, biran evvel modern saydığın hayattan vazgeçip kişisel zarar vermekten vazgeç.

Madem çevreye verilen zararlara bu kadar duyarlısın, evinde kullandığın deterjan, banyo da tükettiğin su, aldığın nefes, yediğin katık, dolaylı olarak harcadığın ambalaj malzemeleri, sigara, pil, poşet, seyrettiğin televizyon, kullandığın telefondan vazgeç.

Madem bu kadar duyarlısın, bırak köprünün zararını da bir yıl da doğa ya ne kadar zarar verdiğini ufak ufak hesap et.

Zor mu geliyor bu hesap.... Zor. İş lafa geldimi en önde söz söylemek biz de, eleştirmek oldumu en önde haykırmak bizde.

Ha bu yazdıklarımdan dolayı bana söyleyecek alehte sözün varsa, hiç umurumda değil arkadaş.

Çünkü sen kendini kandırmakta olansın. Yakala bakalım kuyruğunu, dön dur, savunduğun ülkü ile, yaşantın arasında gerçekten paralellik var mı?

prüye gelene kadar senin ödeyecek, torunlarına cevap verecek çok hatan var.

Boş lakırdı oldumu, ön cephe de yer alan, kendini sorgulamak gerekince, iiiyyyk, mııııyk, hık mık abuk sabuk sesi vererek en geri de yer alanlar, boş verin bunları, ya maç seyredin yorumcu olun, ya da dizi seyredin.

Neye ne için neden karşı çıktığınızı sorgularken bir dönün bakın ben günlük hayatta ne çok hata yapıyorum acaba?

Çoğunuzun hoşuna gitmeyecek eminim. Ama hiç de umurum da değil. Bu dünyanın da, ülkenin de boş ve luzumsuz tartışmalara ne vakti, ne de nakti var.

Soru, nefes aldığın her gün bu dünya ya ne kadar zarar veriyorsun ey insan oğlu?

egeli74 ve OSMAN45 beğendi.

Düzenleyen balbay : 22-06-2010 saat 00:47
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 21:24   #47
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

İnsanın dünyada yaşamış olan en iğrenç varlık olduğunda hem fikiriz de,
İnsanın iğrençliğini,kötülüğünü bastırıp da biraz olsun dünyadaki diğer canlılar için uğraşan az biraz iğrenç insanların faailiyetlerini icra etmeye çalışırken neden yüzüne vurursunuz...
İnsanın kötülüğünü yüzüne vuracak o kadar çok faailiyeti varken...
Anlamıyorum!

Eski 23-06-2010, 21:52   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
"İğrenç varlık" betimlemesine katılmıyorum.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 07:34   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Hem iğrenç varlık benzetmesine hem de yüze vurma deyiminize katılmıyorum.

Bu ve buna benzer duyarlık gösterimi, protesto, tepki gösterme adı altında yürütülen kampanlayar da mangalda kül bırakmayan kişi ve kuruluşların ''bence'' neyi tam olarak göremediklerini, neyi atladıklarını sizin deyiminizle '' yüze vurma'' ya çalışıyorum.

Bırakın bir tek ağacın kesilmesini, bir dalın kırılması, bir böceğin bile kimyasal kullanılarak öldürülmesine tahmmülüm yok.

Kaldı ki binlercesinin yok edilmesine seyirci kalayım.

3. köprünün yapılmasına mı karşısınız? Yeşilin betonlaştırılmasına mı karşısınız? Çevrenin kirletilmesine, doğal kaynakların zehirlenmesine, fabrikaların usülsüz, fütursuz, kuralsız çalıştırılmasına, zehirli atıkların, çöplerin, kanalizasyon sularının temiz su kaynaklarına, denizlere, derelere karışmasına mı karşısınız?

O zaman modern yaşam adı altın da hem kendinizi hem de tüm insanlığı kandıran ve yok etmeye uğraş veren o zihniyetten çıkmalısınız.

Hem otomobiliniz olacak ve toplu taşıma yerine luzumsuz kullanacaksınız, hem en iyi evler de oturmayı isteyecek, en iyiyi giymek, yemek isteyeceksiniz, hem büyük metropoller de tüm sosyal nimetleri isteyecek hem de bütün bunların size sunulurken yarattığı olumsuzluları görmeyeceksiniz.

Bu şekilde yaşayan hiç kimse '' biraz olsun diğer canlılar için uğraşan '' lar içerisin de yer alamaz arkadaşlar.

Ben buna itiraz ediyorum. İğneyi değil, çuvaldızı kendime çok önce batırdım. Şimdi de tüm sevdiklerimin gözlerinde unuttukları pembe, sahte yeşil gösteren gözlüklerini çıkarmaları için çalışıyorum.

Bunda kırılacak gücenecek bir şey yok.

Düzenleyen balbay : 24-06-2010 saat 13:11
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 13:40   #50
Yeni Üye

gumbegum's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Binali Yıldırım 3. köprü açıklamasını yaptığının ertesi günü gazetelerde 3. köprüye 10 dakika mesafede yapılması planlanan yeni evlerin reklamları vardı. Sadece bu kadarı bile köprü zihniyetinin altında yatan mantığı gösteriyor bence.

Kaldı ki, kafanıza göre köprüler kuramazsınız bir şehre, "çözümsüzlük en berbat çözüme yeğdir" madem. Çözüm diye insanların gözüne çok fazla zararı olabilecek şeyleri getirip sonra da çözümsüzlükten iyidir dedirtmeye mecbur bırakıyorsan bu kötü niyettir. Garipçe balıkçılıkla geçinen bir köy, bir köyün geçim kaynağı aynı zamanda o köyün sosyal yapısının üstünde oturduğu temel direktir. Geçim kaynağını dolaylı ya da doğrudan bir şekilde baltalamak ordaki kültürel yaşamı mahvetmek demek. Doğaya vereceği zararın yanında bir de bu boyutu var.

Toplu taşımayı alternatif bir görüş olarak dayatmak yerine (örneğin Ankara'da hava kirliliği tavana vurduğu dönemlerde tek-çift plaka uygulaması yapılıyordu, isteseniz de kendi arabanızla çıkamıyordunuz yani) köprü yapmayı önermek, ancak geçici bir çözüm olabilir. En fazla 10 yıl içinde o köprü etrafında ki yapılaşmayla birlikte kendi trafiğini yaratacak bir sonraki 10 yılda da ancak kendi trafiğine çözüm olacak İstanbul yine trafiğiyle başbaşa kalacak, üstelik çarpık- şehrin yukarısına doğru bir yapılaşmayla ve geçtiği yerlerde ki yaşantıyı yok ederek.

Bunun dışında sol'un hiçbir alternatif çözüm öneresi getirmediğine de katılmıyorum. Sonuçta sol zaten düşünce yapısı itibariyle asla kimsenin önüne "lüks villalar, 3. köprü, lüks yaşantıyı vaad eden" herhangi bir çözüm öneresiyle çıkmayacaktır. Solun yaptığı çözümsüzlük değil, çözümü makul seviyeye getirmektir. Sağa göre, kalkınma-iktisat-ekonomi (ne isim verirseniz verin) çevre politikalarının aksine işler. Çevrenin lehine olan şey ekonominin alehinedir. Örneğin, çok değerli bir mermer türü çıkıyor Antalya civarlarında ancak bu mermeri çıkarmak şu anda yürürlükte olan çevre koruma yasasıyla mümkün değil. Mermerin çıktığı bölgede yetişmesi çok ama çok uzun yıllar alan bir ağaç türü yetişiyor. Yani o ağaçları kesmek yasak.

Değerli mermer = Ağaç bu denklemde kaybeden taraf ağaç oldu. Ekonomik büyüme için "kötü de olsa çözüm üreten" sağın politikası bu.

Sonuç olarak bu, ideolojilerin hizmet ettiği şeyle alakalıdır. Solu çözümsüzlükle suçlamanın, sol yönetiminde herkese karneyle ekmek dağıtıldığını söylemek ancak "bu dönemin" savaş dönemi olduğu "ayrıntısını" es geçen zihniyetin ürünü olduğunu düşünüyorum.

pria beğendi.
gumbegum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 19:22   #51
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
4. Köprüye hazırlık

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin hazırladığı 3.Köprü Projesi Değerlendirme Raporu'nun sonuç bölümü:

SONUÇ:

İstanbul Boğazı’nın köprülerle geçilen yarım asırlık tarihi, çevresel sürdürülebilirliğin, toplumun sosyal ve adil yaşam düzenindeki dengenin, kentin fiziksel gelişimini belirleyen sağlıklı planları uygulamanın ve en çok da yakalar arasındaki erişim ve ulaşım sorunlarının karayolu köprüleri yaparak çözülemeyeceğini savunan akademik çevrelerin, yerel insiyatiflerin, sivil toplum örgütlerinin ve meslek odalarının iktidar-sermaye-rant ortaklığına karşı yaptığı köprü mücadeleleriyle geçmiştir. Bu mücadelenin haklılığı, geçmiş köprü tartışmalarında olduğu gibi bugün de geçerli ve bilimsel yollarla apaçık savunulabilir durumdadır.

Sorun, ekonomik getirisi nedeniyle kamu yararı geri plana itilen petrole dayalı ve karayolu öncelikli ulaşım politikaları ile çevresel ve kentsel gelişimin birbirini dengelediği sürdürülebilir bir ulaşım sistemi arasındaki tercih meselesidir. İstanbul’un geleceği dikkate alındığında tek seçenek sürdürülebilir ve dengeli bir ulaşım sistemi ve bu sistemin gerektirdiği boğaz geçiş çözümleri iken, yaşanan süreç bilime aykırı bir tercihi savunmaktadır. Bu tercihin, sadece ekonomik bir arka plan üzerinden açıklanabilir olduğunu ve asıl senaryonun köprülerle ulaşım sorunlarına çözüm geliştirmek olmadığını raporun ilgili tüm bölümleri kendi içinde ortaya koymaktadır.

Bu bölümde üzerinde durulacak asıl nokta, İstanbul’un geleceğini derinden etkileyecek asıl senaryonun birden çok yeni köprü yapımını içeriyor olması durumudur. Başta ulaşım konusundaki bilim insanları olmak üzere, kentsel politikalarda köklü birikimleri olan ilgili meslek odaları, STK’lar ve konuya duyarlı diğer kesimler, 3. köprü ile ilgili ilk açıklanan ve daha sonra vazgeçilen Tarabya-Beykoz güzergahı ile yapımına karar verilen Garipçe-Poyrazköy güzergahlarının birbirini tamamlayacak ardıl köprü projeleri olduklarını savunmaktadırlar. Garipçe-Poyrazköy güzergahının açıklanmasıyla birlikte, Tarabya-Beykoz arasındaki 4. köprünün ilk adımı da böylece atılmış olmaktadır. Geçmiş köprü tecrübelerine ve bilimsel değerlendirmelere dayalı bu öngörüye göre asıl tartışılan ve hükümetin tercih ettiği proje (Garipçe-Poyrazköy güzergahı) 3. Köprü Projesi olmaktan çok, mevcut köprülerin kuzeyinde (Tarabya-Beykoz güzergahında) 3. köprüye altyapı hazırlayan ve kısa bir süre sonra bu projeyi bir ihtiyaç olarak gündeme taşıyacak olan “4. Köprü Projesi”dir (Harita 23).

Hem geçmiş köprü projelerinde yaşanan ve tekerrürden ibaret ders alınmayan yanlışlıklar, hem de bu raporda 3. Köprü Projesi (artık 4. Köprü Projesi de denilebilir) ile ilgili yapılan kapsamlı değerlendirmeler, 1993’ten bu yana yapılan tüm karşıt mücadelelerin haklılığını yeniden ortaya koymakta ve ihtiyaç duyulan çözümün bütüncül bir ulaşım sistemi-kentsel planlama uyumu ile yeni köprüler gerektirmeden çözülebileceğini açıkça ortaya koymaktadır.

Günümüzde, basit bir dere taşkını ile onlarca yerleşim alanının sular altında kaldığı, kurak bir yaz mevsimi ile tüm yaşayanların susuz kalma riski taşıdığı, olası bir deprem senaryosunda onbinlerce insanın yaşam savaşı vereceği, tarihi ve doğal dokusunun yerini günden güne yeni ve daha büyük tüketim mekanlarının, yapılarının aldığı, varlıklılar ve yoksunlar şeklinde kutuplaşan bir sosyal dokunun giderek benimsendiği, dışlanan kesimlerin kent çeperlerine mahkum edildiği, sağlıklı plan kararlarının uygulanmadığı, kentsel dönüşümle kazanılması gereken kent kimliğinin yerine soylulaşan prestij alanları yaratmanın tercih edildiği ve bütün bu olumsuzlukları daimi kılan karayolu öncelikli ulaşım politikaları ve yeni köprü projeleriyle şekillenmeye devam eden bir İstanbul ile karşı karşıyayız. Kentin bir çırpıda sayılabilecek ve geleceğini etkileyebilecek bunca temel sorun alanı varken, 6 milyar dolarlık maliyetiyle yapımı düşünülen 3. Boğaz Köprüsü İstanbul’un geleceği için hangi temel sorun alanına çözüm üretebilir veya yarar sağlayabilir?

TMMOB ŞPO İstanbul Şubesi olarak bu sorunun yanıtını, bu raporu ilk kez ve özümseyerek okuyacak herkes gibi “hiçbir temel soruna çözüm olmayacak” şeklinde verebiliyoruz. Yukarıda sıralanan temel sorun alanlarını kapsayıcı kentsel politikaların ulaşım çözümlerini de kendi içinde barındırmasının, toplu ulaşım odaklı ve kentin ekolojik/doğal bütünlüğü ile yerleşim alanları arasında sürdürülebilir bir dengeyi gözetecek şekilde çözümler geliştirilmesini daha doğru buluyoruz. Bu çerçeveden bakıldığında İstanbul’un iki yakası arasındaki ulaşım sorununun (bir önceki bölümde de yinelendiği gibi) raylı sistemler üzerinden, yeni bir köprü yapılmadan sağlanmasını; kentsel planlama anlamında yakalar arasındaki istihdam-nüfus dengesini düzeltecek politikaların ulaşım ayağıyla birlikte uygulanmasını gerekli görüyor ve öneriyoruz.

Umuyoruz ki bu rapor ve sonrasında sürdüreceğimiz karşı mücadele ile sadece hükümet, yerel yönetim, bazı ekonomik örgütlenmeler ve büyük sermaye gruplarınca örtülü veya açık bir şekilde savunulan bu projenin, başta güzergah boyunca etkilenecek yerleşik halk olmak üzere, tüm İstanbul halkı, basın ve kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayarak, kitlesel bir farkındalık ve çözüme yönelik daha sağlıklı bir bilinç oluşması sürecine katkıda bulunabiliriz.

Rapor:http://www.spoist.org/dokuman/Raporl...koprurapor.pdf

Düzenleyen üzüm : 04-10-2010 saat 20:09
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 23:45   #52
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

))
''Fakirler defolacak''...

Eklenen Resimler

betito, pria ve silopya beğendi.
Eski 06-10-2010, 13:42   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
mesel üçüncü beşinci köprü meselesi değil....

MESELA İSTANBULA OLAN GÖÇÜN ARTARAK DEVAM ETMESİ. İSTANBULUN NÜFUSUNU TAŞIYAMAMASI.... BU NÜFUSA BEŞ KÖPRÜ OLSA YETMEZ....

BU ŞEHRİN NÜFUSU SADECE 30-40 YIL EVVEL OLDUĞU GİBİ 2-3 MİLYON OLSAYDI İKİ KÖPRÜ BİLE YETERDİ...

AMA BURAYA HERGÜN GÖÇ EDİLİRSE, HER GÜN MEMLEKETİN DÖRT BİR YANINDAN KALABALIK İNSANLAR TOPLULUĞU EKMEK ARAMAK İÇİN İSTANBULA GÖÇ EDERSE, ÜÇ DE YETMEZ BEŞ D EYETMEZ ONUNCU KÖPRÜ BİLE YETMEZ...

İNSALARA EKMEĞİN İSTANBULDA OLMADIĞI ANLATILSA NE KÖPRÜ MESELESİ KALIR NE DE TRAFİK MESELESİ...

PRÜYLE UĞRAŞMAYIN EY MİMARLAR, EY MÜHENDİSLER, EY ŞEHİR PLANLAMACILAR, EY YEŞİLSEVERLER, EY YAŞAM SEVERLER...

GÖÇLE UĞRAŞIN GÖÇLE...

ayazkentli, pria ve korucak beğendi.
WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 19:34   #54
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Alıntı:
prüde DPT ile Karayolları uzlaşamıyor
Metin Münir
06 Ekim 2010

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan geçenlerde verdiği bir beyanatta İstanbul’a üçüncü köprü ihalesi için ilan verme aşamasına yaklaştıklarını belirtti.
“Altı milyar dolarlık yarış için ilgi büyük görünüyor” dedi.
İhale ile İtalya, Fransa, Çin, Japonya, Koreliler ilgileniyormuş. Türkiye’den Doğuş, Tekfen, Yüksel, Nurol, Limak, Cengiz proje üzerinde çalışıyormuş.
“İlanlar çıktığında şirketlerin ilgisi ihtirasa dönüşür” dedi Turhan.
Bunun böyle olacağına şüphem yok. Karayolları, yap-işlet-devret denklemine göre yapılacak köprü ve bağlantı yolları için geçiş garantisi verecek. Belli miktarda aracın geçiş parasını, araçlar geçsin geçmesin ödeyecek. Yani, kâr garantisi verecek.
Bu dolaylı olarak Hazine garantisi demektir. Bu da proje için banka finansmanı bulmanın su içmek kadar kolay olacağı anlamına geliyor.

Müteahhitler akın edecek
Kârın ve kredinin garanti olduğu bir projeye kim gitmek istemez? İhtiras kelimesi az geliyor. İlanlar çıktığında ellerinde dosyalar Karayolları’nın kapısından akın edecek müteahhitleri sıraya sokmak için çevik kuvvet çağırmak gerekebilir.
Geçiş garantisinin bir anlamı daha var: Köprü ve güzergâh seçiminin yanlış yapılmış olduğu.
Eğer üçüncü köprü doğru yere, yani diğer iki köprünün arasına, planlanmış olsaydı trafik hazır olacak, geçiş garantisine ihtiyaç duyulmayacaktı. Ama köprü şehrin kuzeyine, nüfus yoğunluğunun düşük olduğu bir yere kondurulmak isteniyor. Buradaki köprü banka finansmanı bulamaz, talibi de olmaz.
Güzergâhın ve üzerinde dayandırıldığı hesapların yanlış olduğunun ikinci bir kanıtı daha var: Devlet Planlama Teşkilatı’nın güzergâhı yanlış bulması.
DPT’ye göre Karayolları’nın yaptığı geçiş hesapları doğru değildir. Ve proje İstanbul’un trafik sorununa katkıda bulunmayacak.

ÇED düğümü
Karayolları çevre etki değerlendirmesine ihtiyaç görmemektedir. DPT kesinlikle bu değerlendirmenin yapılmasını istemektedir.
DPT bu konudaki görüşlerini yazılı olarak Karayolları’na bildirdi.
Üçüncü köprü ve bağlantı yollarının gerçekleştirilmesi için Yüksek Planlama Kurulu kararı alınmasına gerek var. Karayolları buna yönelik başvurusunu Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) 14 ay önce yolladı. Ama olumlu cevap almadı.
DPT ile Karayolları’nın görüşleri o kadar taban tabana zıttır ki uyuşturulması mümkün değildir. İstanbul’un trafiğini rahatlatmak Karayolları’nın projesinin birinci amacı değildir. Birinci amaç köprüyü boş bir alana kondurarak gayrimenkul rantı yaratmaktır. DPT’nin böyle bir derdi yoktur.
Turhan DPT’nin isteklerini yerine getiremez. Çünkü o zaman köprünün yerini değiştirmek zorunda kalacak. Ama bu yeri Başbakan tayin etti ve sadece o değiştirebilir.
Düğümü Başbakan çözecek.
Nasıl?
Herhalde, her zaman nasıl ise öyle.
http://www.milliyet.com.tr/koprude-d...40/default.htm
Aynı Padişahlık dönemi gibi değil mi?

Eski 24-12-2010, 12:55   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
3. Köprü Yerine Yaşam Platformu - 26 Aralık 2010 Kadıköy Buluşması

3. Köprü Cinayetine
İstanbul’un ve Marmara’nın Talanına Karşı
İNSANI, SUYU, ORMANI, DOĞAYI VE YAŞAMI SAVUNMAK İÇİN
26 ARALIK’TA KADIKÖY’DE BULUŞUYORUZ

İnsana, kente, doğaya ve yaşama dönük saldırıların büyük bir hızla yaygınlaştığı bir dönemde yaşıyoruz.

Uzun bir süredir İstanbul’un kuzey ormanlarına iştahla bakan rant çevreleri, siyasi bir dayatmayla, İstanbul halkının ve bilim insanlarının yıllardır “hayır” dediği 3. Rant Köprüsü Projesi’ni hayata geçirme kararı aldılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB,) 3. Rant Köprüsünü, 2009 tarihli İstanbul Çevre Düzeni Planı’na aykırı biçimde Poyrazköy-Garipçe hattında yapma kararını açıkladı. Bizler 3. Köprü cinayetine hayır diyoruz.

3. Rant Köprüsü kapsamında su havzaları ve yaban hayatıyla birlikte İstanbul’un Kuzey ormanlarının ve Marmara bölgesindeki tarım alanlarının yok edilmesi planları, ülkemizin tümünde suya, ormana, doğaya ve insana yöneltilen genel saldırıların bir parçasıdır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından başta 3. Rant Köprüsü projesi ve HES’ler olmak üzere birçok yıkım projesini gerçekleştirmek üzere gündeme getirilen “Tabiat Varlıklarını ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısı” , Anadolu’nun her köşesindeki doğal ve tarihi varlıkları, dereleri, gölleri, yer altı sularını, ormanları, meraları ve madenleri sınırsızca yağmaya açmayı hedeflemektedir. Bu saldırı, küçük köylüsüyle kentli emekçisiyle halkımızın suyu ve toprağı kullanma hakkını; ülkemizin biyo-çeşitliliğini; kültürel ve tarihsel mirasımızı ve gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Bizler, ülkemizin doğal ve kültürel mirasını ve insanlığın-ülkemizin ortak bir değeri olan İstanbul’u top yekûn yağmaya açan yeni SİT yasalarına hayır diyoruz.

İstanbul’u savunmaya, daha yaşanabilir kılmaya ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir ülke bırakmaya kararlı yurttaşlar olarak, yıllardır söylediklerimizi bir kez daha vurguluyoruz: 3. Rant Köprüsü, AKP iktidarı ve İBB tarafından İstanbul ve Marmara’dan başlayarak tüm Türkiye’ye yayılan büyük bir talan projesinin parçası olarak gündeme getirilmektedir. 3. Köprü dayatması, İstanbul ve Marmara halkının değil, rant çevrelerinin ihtiyacıdır. İstanbul’a, Marmara’ya, suya, ormana, doğaya, yaşama ve bu ülke halkına karşı işlenmesi planlanan büyük bir cinayettir.

3. Rant Köprüsü, İstanbul’un trafik sorununa hiçbir çözüm getirmeyecek, tersine yarattığı yeni trafikle bu sorunu daha da ağırlaştıracaktır. İstanbul gibi dar gelirli nüfusun ezici çoğunluğunu oluşturduğu bir deniz kentine toplu taşım araçları, deniz ulaşımı ve raylı sistemler yerine, 3. Rant Köprüsü gibi kara yolu taşımacılığını teşvik eden projelerin dayatılmasının tek gerekçesi, ulaşımı daha fazla yağmaya açmaktır. İstanbulluların ulaşım hakkının ve kamu kaynaklarının ranta feda edilmesidir. İstanbulluların fahiş fiyatlar ödeyerek tıklım tıklım bindikleri toplu taşım araçlarında saatlerce trafik çilesi çekmesi demektir. 6 milyar dolarlık maliyetiyle 3. Rant Köprüsü, halktan toplanan vergilerin ve kamusal kaynakların talanı demektir. 3. Rant köprüsü, toplu taşımacılıkta 1987 yılından bu yana yaşanan gerilemeyle, fahiş ulaşım zamlarıyla, boğaz köprülerinin, İDO’nun, İETT’nin, otoyolların satışa sunulması planlarıyla önü açılmaya çalışılan yeni yağma planlarının koçbaşıdır. Bizler bedelini tüm İstanbulluların ödeyeceği bu yeni yağma planlarına hayır diyoruz.
3. Rant Köprüsü, İstanbul’un kuzeyine 7 milyonluk ek bir nüfus getirerek çarpık kentleşmeyi hızlandıracak ve Karadeniz’e kadar uzatacaktır. Kentin otoyol kenarlarında yaygınlaşan yoksul mahallelerle, kalan son orman alanlarını basınç altına alan lüks konut siteleri arasındaki bölünmüş yapısı daha da derinleşecektir. Kentsel Dönüşüm Yasası ile birlikte olağanüstü yetkilerle donatılan TOKİ gibi kurumların yoksul, emekçi mahallelerine dönük yıkım baskısı daha da ağırlaşacak; 3. Rant Köprüsü kentsel yıkım projelerinin de koçbaşı olacaktır. Bizler emekçi mahallelerini yok edip on binlerce insanı evsiz bırakacak, yerine plazalar, villa kentler yapıp bir avuç rantiyeciyi zengin edecek olan bu yeni yıkım planlarına hayır diyoruz.

3. Rant Köprüsü, kentin su havzaları, ormanlar ve tarım alanları gibi kalan son yaşam kaynaklarını yok edecektir. 3. Köprü projesi ile birlikte gündeme gelen ve yüzde 12’si yapılaşmaya açılmış (2-B arazileri) orman alanlarından oluşan Kuzey Marmara otoyolu projesiyle birlikte, bu arazilerin uzun süredir gündemde olan satışı başlayacaktır. İstanbul’un kuzeyi ve Marmara bölgesinin tarım alanları üzerinde geri dönüşü olmayan yıkıcı sonuçlar yaratılacak; bağlantı yolları çevresinde planlanan Organize Sanayi Bölgeleriyle birinci sınıf tarım arazileri ve küçük köylü ekonomileri tahrip edilecek; İstanbul ormanlarının üçte biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu durumun anlamı, sellerin yaygınlaşması; içme suyu havzalarının kirlenmesi; İstanbul’un su sorununun ağırlaşması; orman köylülerinin ve küçük köylülerin yoksullaşması; hava kirliliğinin artması; gıda fiyatlarının artması; yaban hayatının tahrip olması ve kentin doğal dinlence-sağlıklı yaşam alanlarının daralmasıdır. Bizler suya, ormana, yaban hayatına ve İstanbulluların sağlıklı yaşam alanlarına yönelik bu yeni saldırı planlarına hayır diyoruz.

3. Köprü Cinayetine; “Tabiat Varlıklarını ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Yasa Tasarısına”; İstanbul’un Katledilmesine; Kentsel Dönüşüm Planlarına; Marmara’nın Yağmalanmasına; Anadolu’nun Her Köşesinin Yağmaya Açılmasına; Suyun Ticarileştirilmesine; Doğanın Tahribine Karşı İstanbul’u, Marmara’yı, İnsanı, Suyu, Ormanı, Yaban Hayatını, Doğayı ve Yaşamı Savunan Herkesi İnsan Hayatına Bir Bütün Olarak Sahip Çıkmak İçin…
26 Aralık 2010 saat 13.00’te Kadıköy Meydanı’nda hep birlikte hayır demeye çağırıyoruz!

DOĞAL VE TARİHİ SİT ALANLARININ YAĞMASINA HAYIR!
KENTSEL YIKIM YASALARINA HAYIR!
İSTANBUL’UN VE MARMARA’NIN TALANINA HAYIR!
SUYUN TİCARİLEŞTİRİLMESİNE HAYIR!
3. KÖPRÜ CİNAYETİNE HAYIR!

Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu, (Beylerbeyliler Derneği,Beykoz Çiğdem Mah. Der., Beykoz Dernekler Birliği, Beykoz İnisiyatifi, Beykoz Tokatköy Ayazma Der., Boğaziçi Arnavutköylüler Der., BOÇEV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Der., Çekmeköy Gönüllüleri Derneği, Çifte Havuzlar Güzelleştirme, Geliştirme ve Koruma Der., ÇEKÜL Vakfı, ÇHD, Dayanışmacı Atölye, Derbent Mah. Der., DİSK Emekli-Sen, DİSK Genel-İş 1 No.lu Şube, Gençlik Muhalefeti, Gazete Sarıyer, Gebze Bilkar (Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Yayıncılık ve Üretim Kooperatifi), Gülsuyu - Gülensu Güzelleştirme Der., Halkevleri İstanbul Şb., Haydarpaşa Dayanışması Platformu, Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği, İç Dış Kumsalı Koruma ve Yaşatma Sivil Toplum Destekleme Der., İMECE-Toplumun Şehircilik Hareketi, İstanbul Barosu, İstanbul Çevre Konseyi, İstanbul Tabip Odası, İstanbul SOS Girişimi, İstanbul Yaşam Der., KESK İstanbul Şubeler Plat., Kilyos Çevre Koruma Der., Kocataş Mah. Der., Konut Hakkı Koordinasyonu, Kuzguncuklular Der., Küçükçekmece STK Platformu, Maden Mah. Der., Maden Mah. Dereiçi Der., Öğrenci Kolektifleri, Politeknik, Sarıyer Doğa ve Hayvan Dostları Plat., Sarıyer Mahalle Dernekleri Plat., SOS Çevre Gönüllüleri Platformu, Sosyal Haklar Derneği, TEMA, TMMOB İstanbul İKK, Tonyalılar Kültür Yardımlaşma Der., TOZDER, TÜKODER, TÜRÇEK, Türkiye Ormancılar Der. İst. Şb., Validebağ Gönüllüleri Der., “Vapurlarımızı Vermiyoruz!”Plat.), Ege Su Platformu, GDO’ya Hayır Platformu, Marmara Çevre Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Sulukule Platformu, Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu, Toprakların Kardeşliği Platformu, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu, DİSK İstanbul Merkez Temsilciliği, Ataköy Sakinleri Derneği, Dersim Dernekler Federasyonu, Ekoloji Kolektifi, HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu, Kadıköyü Bilim ve Sanat Dostları Derneği, KETEV Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, BDP, CHP, EDP, EHP, EMEP, ESP, ÖDP, TKP İstanbul İl Örgütleri, Yeşiller Partisi

pria beğendi.
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 04:09   #56
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

prü muhabbeti bitti.Yukarıda sayılan bir çok çevreyi etkileyecek etkenleri unutturtacak siyasi bir isim koydular bir de çevrenin ve demokrasinin ruhuna baş imama dua okuttular oldu da bitti maşşalah...
Heee temeli atan bu devlet erkanın köprünün açılışını yapamayacağı belli oldu ama öyle böyle İstanbul un gerdanlığa bir yular daha geçirdiler ya!

Eski 01-06-2013, 05:18   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumartesi70 Mesajı Göster
Bir İstanbul'lu için 3. köprüden karşıya geçme, boğazı yüzerek geçmekten daha kolay olmasa gerek.

eskimo beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 18:45   #59
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
"Yanlış yapılan bir iş yok. Düzmece bir haber. Şu var. prü güzergahında bazı yerlerde mecburi sapmalar oldu. Mesela kuş yollarına rastladı Riva deresinde. Orada hafif yolu değiştirdik. Kaynak sularına rastlayan bölgeler oldu, değiştirdik. Böyle mecburi ufak tefek değişikliklerin planlara işlenmesi lazım. Yapılan işlem budur.

Yoksa köprüyü gelişi güzel yapıyoruz sonra 'kusura bakmayın, yanlış oldu', bu ciddiyetsiz bir şey. Maalesef farklı bir işlemi tamamen çarpıtarak, yanlış bir şekilde verilmiştir. Kafa karıştırmaya yönelik bir haberdir."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım
Sanki güzergah belirlendikten sonra kuşlar gelmiş, su kaynakları da sürpriz yapıp çıkmış...

Hiç olmazsa önlerine çıkınca gerekeni yapmışlar diye sevinmeliyiz

limonağacı beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 20:05   #60
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Bir İstanbul'lu için 3. köprüden karşıya geçme, boğazı yüzerek geçmekten daha kolay olmasa gerek.
Bu mesajınızı yeni gördüm sevgili s.serdar.

Emirgân'lıyım, doğma büyüme Emirgân'lı olup da boğazı yüzerek karşıya geçmemiş kişi pek azdır.
Ben de sayısız kereler yüzerek geçtim.
Sabancı'nın atlı köşkünün hizasından atlarsınız, birkaç arkadaş sohbet ede ede açılırsınız, bir de bakmışsınız ki yarılamışsınız " hadi karşıya geçelim" dersiniz.
Bundan sonra devamlı Beykoz istikametine doğru kulaç atarsınız çünkü akıntı vardır. Tankerler geçer, vapurlar geçer, siz ayaklarınızı suya vurarak işaret verirsiniz. Onlar sizi görürler düdükleri ile işaret verirler. Dedim ya istikamet hep Beykoz'a doğru olur ve ancak Kanlıca'ya veya koya çıkarsınız.
Çıktığınız yalı sizi hoş karşılar, size ikramlarda bulunur ve sorar " yüzerek mi döneceksiniz, sandal veya motorla bırakalım mı sizi?

Tercih sizindir. Dönerken de kulaç istikametiniz ya Yeniköy'dür ya İstinye.

Ama inanın bütün bu zaman zarfında gülerek keyifle vakit geçirirsiniz.
Halbuki ben araba ile boğaz köprüsünden geçerken trafik karşısında çileden çıkıyorum.

pria beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
garipçe, köprü, oksijen, orman, rumelifeneri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024