agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2016, 08:27   #61
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Hisseli yerlerleri almışsınız sanırım? Eğer hıssedarlardan birisi mahkemede çıkıp ben almak istiyorum derse rahatlıkla tüm yerleri alabilir. Satılması için herkesin anlaşması sart.

Eğer noterden belge alırsanız destekleme alırsınız, diğer hissedara ise davada hıcar ücreti odersınız.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 16:04   #62
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acıpayamlı Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar benim sorum şu olacak. 14.5 dönüm tarla aldım aldığım tarlada 6 hissedar var.6 hissedardan 5 i tarlayı bana sattı biride yaşlı unutkan rahatsız biri.Hissesini bir türlü satmıyor. Hissedarın çocukları sattı baba satmıyor inat ediyor. Hissesi de 14.5 dönüm arazide 300 metre kadar bir yer yeni kanunda acaba tarım arazisini birleştirmek için dava açsam mahkeme satılması noktasında karar verir mi?

Satın alamazsam su ruhsatı için problem, tarlanın çevrilmesi düzenlenmesi problem, devlet desteğinden yararlanmak problem. Acaba bu noktada avukat arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi?
İşi mahkemeye taşırsanız, öncelik olarak hissedara alım hakkı tanınır. Belediyede göstermiş olduğunu rayiç bedel üzerinden sizin satın aldığınız tarlaları üzerine geçirebilir. Aslında bunu yapması için dava açmaya da gerek yok. 1 aylık bir süre içinde tapu müdürlüğüne başvuru yapıp sizin vergi ödediğiniz bedeli tapuya yatırıp kendi üzerine tescil eder.
Böyle hisseli bir araziyi tapudan üzerinize geçirmeyi nasıl başardınız?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 12:52   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2011
herkese slamlar belki bilgisi olan vardır bi sorunum var paylaşmak stedim.... ben 2010 yılında 15 dönüm olan babama ait tarlaya ceviz ektim. 2013 yılında tarlayı kendi adıma aldım ve cins değişikliği yaparak bahçe yaptım, bu aşamada öğrendimki komşu tarlaya ait olan iki dönümü yılardır biz kullanıyoruz.buyuklere bu konuyu sordum : bahse konu komşunun tarlası 20 sene önce bize aitti ve ancak devlet. hazine orayı bir akrabamıza verir, 10 yıl kadar o kişi kullanıp bir başka kişiye satar fakat bu alım satımlarda bu tarla sınır mevzusu ortaya çıkmaz (ölçüm yaptıran olmamış anlaşılan).. şuan komşumun bu durumdan haberi yok. elbet birgün öğrenecek, ben bu tarlayı sınır ihlali oldugunu bilmeden almak istedim satmadılar, bu durumu farkedince istedim çok abartı fiyat istediler..bu bahse konu 2 donüm yerdede benim sulama havuzum ve 6 yaşında 20 adet cevizim var.... bu sorun nasıl hallolur bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

ramazanaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 15:59   #64
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ramazanaydın Mesajı Göster
herkese slamlar belki bilgisi olan vardır bi sorunum var paylaşmak stedim.... ben 2010 yılında 15 dönüm olan babama ait tarlaya ceviz ektim. 2013 yılında tarlayı kendi adıma aldım ve cins değişikliği yaparak bahçe yaptım, bu aşamada öğrendimki komşu tarlaya ait olan iki dönümü yılardır biz kullanıyoruz.buyuklere bu konuyu sordum : bahse konu komşunun tarlası 20 sene önce bize aitti ve ancak devlet. hazine orayı bir akrabamıza verir, 10 yıl kadar o kişi kullanıp bir başka kişiye satar fakat bu alım satımlarda bu tarla sınır mevzusu ortaya çıkmaz (ölçüm yaptıran olmamış anlaşılan).. şuan komşumun bu durumdan haberi yok. elbet birgün öğrenecek, ben bu tarlayı sınır ihlali oldugunu bilmeden almak istedim satmadılar, bu durumu farkedince istedim çok abartı fiyat istediler..bu bahse konu 2 donüm yerdede benim sulama havuzum ve 6 yaşında 20 adet cevizim var.... bu sorun nasıl hallolur bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa sevinirim
Bu tarz anlatımdan ben bir şey anlayamadım. Anlayışım kıt herhalde. Arazi 20 sene önce size aitti ve devlet orayı istimlak mı etti? Sizin olan araziyi devlet başkasına nasıl veriyor? Bahsettiğiniz komşularınızın o bölgede başka arazisi var mı? Sadece sizin dikmiş olduğunuz cevizlerin bulunduğu arazi mi onların? Cevizleri dikerken herhangi bir destekleme aldınız mı? fidanlar sertifikalı mı? Bu araziyi yıllardır sizin kullandığınızı ispat etme durumunuz var mı?
Son olarak; 2013 yılında aldığınız arazide 6 yaşında ceviz nasıl oluyor? Aldığınız da dikili değilse tabii ki...

Eski 30-12-2016, 13:01   #65
Ağaçsever

Bahse konu tarla 2013 e kadar babamın adına tarlaydi, ben 2013 de kendi adıma tapu aldım ve bahçe olarak cins değişikliği yaptırdım, cevizler 2010 yılında dikildi, sertifikalı değil,yerli ceviz,, 20 yıl önce bu bahsettiğim komşunun tarlası bizimdi ve devlet trlamizin 8 dönümü nu , bir akrabamiza verdi, o akrabamizda bir başkasına sattı, yaklaşık 10 veya 15 yıldır anki sahibinde, bu komsunun yine benim tarlama sinir 7 dönüm bir başka parseli var bitişik iki parsel yani, umarım anlatabilmisimdir.. 15 dönüm tapulu yerimizin , 2 dönüm komşuya geçilmiş, 17 dönüm kullanmisiz 20 yildir, bu sinir bu şekildeydi, 2010 dan beri uydu fotolari mevcut

Eski 30-12-2016, 13:20   #66
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Kısaca bilmeden komşu bahçenin 2 dönümlük alanını kullandınız? Sanırım tapularınız ayrı, ayrı olmasa bile mirasta bile karşı taraf isterse kullandığınız zaman kadar icar alabiliyor.

Araziyi yıllarca bilmeden kullanıp nasıl bir hak talep edilebilir ki biraz garip geldi bana.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2016, 14:28   #67
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın ramazanaydın, taşınmaz kendinize ait olmasa bile uzun süre kullandığınızdan dolayı zilliyet hakkı diye bir durum var, anlattığınız duruma göre lehinize sonuçlanması zor gibi, bir inceleyin istersiniz. Umarım komşunuz kullandığınız yer için icar talebinde bulunmaz.
En güzeli anlaşma yoluna gitmek, yaptığınız masrafı hesaplayıp, ödeme talep edersiniz aksi takdirde işgal ettiğiniz araziyi yasal olarak boşaltmak zorundasınız.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2016, 14:51   #68
Ağaçsever

Ben eğer boş tarla olsa zaten hemen iade ederim, ama orada 20 adet ceviz ağacı var, komşuya bıraksam o ağaçlar kurur, çünkü onun sulama imkanı yok, tek çare satmaya ikna etmek ama adam çok aksi , bahçenin yolu yok onun tarladan geçmekten başka çare yok ama izin vermiyor gecmemize, buna izin vermeyen birisi , bu durumu ogrenirse neler yapmaz düşünemiyorum... Kanuni bir çözüm olsa lehime çok iyi olurdu

Eski 30-12-2016, 16:08   #69
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Ben eğer boş tarla olsa zaten hemen iade ederim, ama orada 20 adet ceviz ağacı var, komşuya bıraksam o ağaçlar kurur, çünkü onun sulama imkanı yok, tek çare satmaya ikna etmek ama adam çok aksi , bahçenin yolu yok onun tarladan geçmekten başka çare yok ama izin vermiyor gecmemize, buna izin vermeyen birisi , bu durumu ogrenirse neler yapmaz düşünemiyorum... Kanuni bir çözüm olsa lehime çok iyi olurdu
Bahçenize o kişiniz tarlasından başka geçiş imkanınız yoksa, kanunen bahçenize geçmek için yol isteme hakkınız var.
Ben hala şu devlet bizden aldı başkasına verdi olayını anlayabilmiş değilim. Devlet sizin arazinizi bir şekilde istimlak ettiyse, istimlak etme nedeni vardır. Canım istedi istimlak ettim diye bir şey olmaz. Mesela benim aldığım bahçenin bir kısmı zamanında su kanalı geçeceği için istimlak edilmiş. Buraya su kanalı yapılmayıp da başka birine verilse, bu kanunen arazinizi geri almanız için hak doğurur. Sizin araziniz yeşil alan olması için istimlak edilip, sonra imara açılamaz. Bu konuyu araştırmanızı öneririm.

Eski 30-12-2016, 16:35   #70
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bahçenize o kişiniz tarlasından başka geçiş imkanınız yoksa, kanunen bahçenize geçmek için yol isteme hakkınız var.
Ben hala şu devlet bizden aldı başkasına verdi olayını anlayabilmiş değilim. Devlet sizin arazinizi bir şekilde istimlak ettiyse, istimlak etme nedeni vardır. Canım istedi istimlak ettim diye bir şey olmaz. Mesela benim aldığım bahçenin bir kısmı zamanında su kanalı geçeceği için istimlak edilmiş. Buraya su kanalı yapılmayıp da başka birine verilse, bu kanunen arazinizi geri almanız için hak doğurur. Sizin araziniz yeşil alan olması için istimlak edilip, sonra imara açılamaz. Bu konuyu araştırmanızı öneririm.
Ben çocuktum hatırlıyorum o tarlayı biz ekiyorduk , 23 dönüm olarak , hatta tarlayı dedem başkasından almıştı sonraları her ne sebeple bilmiyorum, 8 dönümü akrabamiza verdi, istimlak falan değil, sınırda o zamandan bu yana bahsettiğim şekilde,. İki tarla var geçebilecek bir sene biri boş oluyor diğer sene diğeri, bu adam geçmeyen diye herşeyi yapıyor, ama esas mevzu bu değil, sinir ihlali ortaya çıkınca ne olacak,...

Eski 30-12-2016, 20:29   #71
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Ben çocuktum hatırlıyorum o tarlayı biz ekiyorduk , 23 dönüm olarak , hatta tarlayı dedem başkasından almıştı sonraları her ne sebeple bilmiyorum, 8 dönümü akrabamiza verdi, istimlak falan değil, sınırda o zamandan bu yana bahsettiğim şekilde,. İki tarla var geçebilecek bir sene biri boş oluyor diğer sene diğeri, bu adam geçmeyen diye herşeyi yapıyor, ama esas mevzu bu değil, sinir ihlali ortaya çıkınca ne olacak,...
Adam farkında değil madem, hiç bulandırma denizi. Bu şekilde devam et.

Eski 06-01-2017, 08:16   #72
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın tarku; bu sekilde devam etsin ama yıllar sonra farkına tarla sahibi vardığında veya bir başkasına satıldığında ağaçlar tamamen büyümüş olacak ve ayrılması daha zor olacak.
Bence ağaçlarınını söküp kendi bahçesine nakletsin.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2017, 19:26   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2017
Değerli üstadlar hepinize selamlar...

Öncelikle fikir beyan edenlere teşekkürlerimi iletiyorum.

Size sormak istediğim olayı kısaca size anlatmak istiyorum.

Dedem vefat edeli yaklaşık 25 yıl oldu..

Dedemin vefatından sonra atalarımızın emek vererek zorlukla satın aldığı arazileri ne eken ne biçen oldu. Öylece başı boş kaldı..Bende bu boşluğu doldurmak adına kendi arazilerimizi kendi çağımda ekmek ve biçmek için traktör satın aldım.. atıl duran tarım arazilerini değerlendirmeye başladım..tabi kimin hakkı varsada bunu kendilerine elde edilen üründen vererek hakkını ödedim..

Varislerden sadece ben tarımla uğraşıyorum diğerleri bu işlerden anlamaz ve uğraş içinde de değiller..

Ancak tarafıma kiralama olarak uvafakat verin dediğimde vermemektedirler..

ÇKS kaydı için muvafakat vermemektedirler.

Açıkcası bu tarım arazilerini değerlendirmek istediğimde diğer varislerden yardım alamamaktayım.

Bu kanunun tarafıma bir faydası bir çözüm yolu var mıdır? Sizlerin tarafıma önerileri acaba varmıdır?

AHMETANKARA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024