agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen bahtiyarergun
  • 2 Gönderen TRAKLI

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2011, 21:07   #1
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Çamları kesip yerine palmiye dikmişler

Çanakkale'de orta refüjde bulunan güzelim çam ağaçlarını kesip yerine palmiye dikmişler.Okul dönemimin büyük bölümünü Çanakkale'de geçirmiş biri olarak, çok üzüldüm. Bunun nasıl bir gerekçesi olabilir anlamadım. Çok üzüldüm...http://www.canakkaleolay.com/yazi.asp?id=2866

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 21:44   #2
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Sayın artemisia10, bir yaraya parmak basmışsınız. Yazık ki ülkemizde bir çok konuda yapılanlar nedense alanında uzman kişilere danışılmadan, sorulmadan, ölçüp biçilmeden yapılıyor.

Bu zihniyetle yola çıklıdığından kaş yapalım derken göz çıkarılıyor maalesef.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 21:55   #3
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Benim de anlamadığım kime soruyorlar kimden izin alıyorlar ya da karar verenler kim? Devlet tarafından yol yapımı, çevre düzenlemesi vb. adına kesilen ağaçların hesabını soramıyoruz buna üzülüyorum.

Eski 03-11-2011, 12:40   #4
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Sn. artemisia10, Duyarlılığınıza katılıyorum. Birçok belediye aynı yanlışı yapıyor. Hatta yazlık beldelerde oraya ait olan Zeytin, Çınar, Akçaağaç, ve buna benzer o yöreye ait olan Ağaçlar kesilip yerine orada yaşaması mümkün olmayan ve iklimine uygun olmayan sadece göze hitap ettiği için farklı bitkiler ve Ağaçlar dikiliyor
Bu yanlışı belediyeler de yapıyor, O yöreye yerleşen aydın insanlar da yapıyor.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 20:54   #5
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Sn. Oğuz Karsan aslında göze hitap etsin, düzenli görünsün diye yapılmış gerçekten fakat gidip gördüğümde gerçekten sahilde ağladım, o kadar donuk ruhsuz bir görüntü ki ve Çannakkale de değilmişim gibi hissettim, yani düzenleme adına şehrin dokusunu özelliğni yitirmesi de çok üzücü...Saygılar...

Eski 04-11-2011, 00:13   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
palmiye, elbet güzel bir ağaçtır, ama çanakkale gibi bir yere özgü veya yetişebilir bir ağaç değildir. palmiye, akdeniz'de güzel olan, tatil yörelerinde hoş duran bir ağaçtır. elbette çam veya çınar gibi ağaçlar, tarihi olan Çanakkale gibi bir kente çok daha fazla yakışır. hele bu çamlar, hastalık veya ölüm gibi bir nedenden kesilmediyse, çok daha büyük bir acıdır.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 13:30   #7
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba,

Sn. artemisia10,

Aynı yanlışlığı bir çok insan ve bir çok belediye de yapıyor. Yörenin iklimi ve yapısına uymayan Ağaçları dikmek adeta moda oldu.

İnsanlar, hem de cahil değil, medeni bildiğimiz kişiler de aynı hatayı yapıyorlar. Çanakkale,Ezine kıyıları, Odunluk iskelesi, Geyikli, Dalyan, Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay, Edremit, Burhaniye, Ören, Pelitköy, Ayvalık ve ötesi, hep aynı.

Sahiller bitince, büyük şehirlerden gelip yerleşenler, ilk önce sahile yakın köy ve beldelere saldırıp, Köylerin yapısını değiştirdiler. Güzelim köy evlerini yıkıp yrine terkettikleri şehirlerdeki anlamsız yapıları ve beraberinde bahçelerine yöre ile hiç ilgisi bulunmayan, hatta su ihtiyaçlarının çokluğu nedeni ile yörenin yer altı sularını tehdit eder boyuta gelen bir problemi de beraberlerinde getirecek bitkiler diktiler.

Bunun adını da şehirden köye göç olarak gördüler. Halbuki yaşantı tarzlarına ve yaptıklarına baktığımızda, Köyden gelip şehire yerleştiği halde, yaşamı hazmedememiş ve aynı yaşantısını şehire taşıyan köylüler kadar anlaşılmazlar.

Aynı problemler ve aynı detler her tatil yöresinde yaşanıyor. Sadece denize uzak olan köyleri beğenmediklerinden oralar eski güzelliklerini ve doğallığını koruyabilmiş.

Ne diyelim. İnşallah oraları keşfetmeleri uzun sürer.

Saygılar

Eski 28-11-2014, 00:56   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2014
Çanakkale de yaşıyorum sözünü ettiğiniz bu saçmalığa yakınen tanıklık etmiş biriyim, çam ağaçlarını kesip bölge iklimine uygun bir ağaç olmayan palmiye ağaçlarını dikmek şehircilik ve çevrecilik açısından tam bir cahilliktir, yerel yönetim eleştirilere kulak asmaz ben yaptım oldu tavrını sürdürmekte ısrar eder durumdadır. Biz de sabırla doğruları söylemeye ve savunmaya devam etmekteyiz. Anlayana!

TRAKLI beğendi.
bahtiyarergun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 01:04   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
3,5 kişiye rant sağlayacağım diye bu gibi cahilce işleri yapanları kınıyorum.
Belediye başkanı adaylarını doğal hayat bilgisi sınavına sokmak gerekli.

YeniGine ve Seabert74 beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 13:12   #10
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Merhaba,

Sn. TRAKLI,

Belediye Başkanlarının seçildikten sonra ilk yaptıkları iş, kadrolarını kurmaktır.

İşe uygun adamı seçmek yerine Adama göre iş bulmak daha geçerli olduğundan, işi bilmeyen kişilerin tercihleri, doğruyu yapmak değil, göze hitap etmek olduğundan bu tür yanlışlıklar bolca yapılıyor.

Artık, İşin işi bilene yaptırılması lazım ki düzelebilelim.

Saygılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024