agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen Oğuz Karsan
  • 1 Gönderen ksswat
  • 1 Gönderen nkutsay
  • 1 Gönderen Oğuz Karsan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2013, 17:36   #1
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Gıdalardaki okunamayan etiketler ve Firma hileleri

Merhaba,

Satın aldığımız ürünlerin etiketlerini okuyamadığımız olmuştur. Dün karşılaştığım bir olay, farkına vardıklarımı sizler ile paylaşmam gerektiğini hatırlattı.

B.m marketten satın aldığım B.nv.zir markalı beyaz peynirin etiketini okuyamayınca büyüteç ile inceledim. Esasında etiketinin büyüklüğü normal olmasına ve yer olmasına rağmen, bkasten küçük yazıldığını farkettim.

Bu sonuca varmamdaki sebep etikette yazılı olan bilgilerdi. Esasında peynir kaliteliydi. Ezine ile Bayramiç arasında kendi sektörünün en iyilerinden ve büyüklerinden ..hsildaroğlu firmasında B.m marketleri için üretilmişti. Fiyatı da çok uygundu. Ancak B.nv.zir markası ile satışa sunulmuştu.

Aynı firmanın kaşar peyniri de aynı durumdaydı ancak bu sefer üreticisi marka aynı olmasına rağmen Balıkesir Gönende bir üretici idi. B.nv.zir firmasının ise adres bilgileri etikette yazılmamıştı.

Acaba bu planlanarak mı yapılmıştı..

Ürünü satan : B.m Magazaları
Ürünün ismi : B.nv.ezir
Ürünü üreten : T..sildaroğlu

Markanın adresi etikette yazılı değil,
Üreticiler kendilerinin ürettiği belli olmasın diye etiketi 3 punto ile yazmış

acaba bu olayın sebebi ve hukuki değeri nedir?

Ünlü markalar islami bilinen mağazalara fason ürettikleri bilinmesini istemiyorlar mı?
Not: Peynirin kalitesi ve fiyatı uygundu.
Yorumlarınızı bekliyorum

Saygılar

mrduran ve YeniBON beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 22:27   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Bim A101 Şok vb. indirim marketleri hacimli mal aldıkları için büyük firmalara çok rahatlıkla kendi namlarına ürün ürettirebiliyorlar, tabi ki sektörün en eski ve bilinen firmalarının ürünlerini firmaların "marka" isimleri ile diğer marketlerden daha ucuza satsalar diğer marketlerin duruma itirazları olacaktır. Belki de diğer marketler mal satamayacak, bu firmalardan ürün almayacaklardır. Bu yüzden "marka" ismi ile bilinen firmalar 2.bir marka ile büyük ihtimalle ana marka ile aynı kalitede mal üreterek indirim marketlerine vermekteler.
Bildiğim bir kaç örnek;
Buono Çikolata : Üretici Şölen Çikolata
Osmanoğlu sütlü tatlılar :Üretici Yaşar dondurma (Mado)

mrduran beğendi.
ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 23:45   #3
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Sok marketi Ulker aldi. Ulker Icim markali yogurtlarin yani sira Mis markali yogurtlar raflari doldurdu. Ikisi de ayni urun, fiyatlari cok farkli.

Su anki durumu bilmiyorum ama gecen yillarda Bim'in Dost sutunu Ulker uretiyordu. Dost sut 1.50 TL iken Icim Sut diger marketlerde 2.25'ten satiliyordu.

Etikette yazilanlarin okunabilirligi konusunda bir standart olmali. Bu standard olusturulurken benim gibi 40'ini devirenlerin hipermetrop problemleri de gozetilmeli. Ilk firsatta bir buyutec alacagim ben de...

mrduran beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 15:40   #4
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba,

Su firmalarından bazıları da, içindeki suyun PH değerinin okunmasını istemiyor olacaklar ki, yazıları ve değerleri 3 punto ile yazıyorlar.

PH değerinin yüksek olmasına rağmen N..tle de bu firmalardan koca damacananın üzerine küçücük etiket yapıştırmış,

Saygılar

yağmur beğendi.
Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024