agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: GDO'lu besinler tüketmek ister misiniz?
GDO'suz olduğunu bilmek istiyorum 243 98.38%
Binde dokuza kadar GDO'lu içerik benim için sakıncasızdır 2 0.81%
Benim için olmuş, olmamış farketmez 2 0.81%
Oy Verenler: 247. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2010, 14:23   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Temiz Besin Hareketi "GDO'lu ise Bilmek Hakkımızdır"

Temiz Besin hareketine katılmaya var mısınız?

Name:  gdolu.gif
Views: 18894
Size:  5.5 KB

Dünyada ve ülkemizde her ne kadar devlet kurumları tarafından kontrol altında tutulmaya çalışılsa da tarım zararlılarına karşı çok çeşitli zehirli kimyasallar, verimi arttırıp ürün maliyetini düşürmeye yönelik kimyasal gübre ve büyüme hormonlarının kulanıldığının farkındayız. Bütün bunlara ilave olarak kamuoyunda "GDO" adıyla bilinen genetiği değiştirilmiş organizmalar da besin zincirimize onayımız ve isteğimiz olmaksızın katılmaktadır.

Besinlerimiz yalnızca tarımsal faaliyetler içeren aşamalardan geçmekle kalmayıp, besin endüstrisini oluşturan çeşitli firmalar tarafından işlenmekte ve bu esnada ürünün raf ömrünü uzatacak koruyucular, tüketicinin ilgisini çekecek lezzet arttırıcılar veya ek vitamin ve minerallerden oluşan zenginleştiricilerle daha da yüklenmiş ve değişmiş olarak soframıza ulaşmaktadır.

Kimyasal veya genetik işlemlere tabi tutulmuş besinlerin bizlerin ve gelecek nesillerin sağlığı, çevremiz ve geleceğimiz için risk oluşturduğunu düşünen bizler, her türlü tarımsal veya endüstriyel besin maddesinin yetiştirildiği veya üretildiği yeri, yetiştiriliş veya üretiliş biçimini, hatta gerekirse kimler tarafından yetiştirildiğini, hepsinden önemlisi neler içerdiğini sorma ve bu sorularımıza yanıt alma hakkımızı kullanmak istiyoruz; çocuklarımıza tasalanmadan sunabileceğimiz, zararlı hiç bir kimyasal veya değiştirilmiş genetik içerik taşımayan, resmi kurumların bizler için belirlediği "kabul edilebilir kalıntı üst sınırlar"ı ya da "binde dokuza kadar GDO'lu içerik" oranlarına bağlı kalmadan, gerçekten temiz besinleri bulmak, belirlemek ve sadece bu tür besinleri tüketmek istiyoruz.

Name:  tb-katilin.gif
Views: 1274
Size:  6.6 KB

Amacımız, elbirliğiyle bağımsız tüketicilerin buluşma, araştırma, soruşturma yapabilecekleri ve olumlu ya da olumsuz her türlü yanıtı da görebilecekleri, kısacası sorularımızın ve yanıtlarının biraraya getirildiği bir ortam oluşturmaktır.

Bizler, bireysel tüketiciler olarak yaptığımız her bir alışverişle geleceği şekillendirecek olan seçimleri de yapıyor olacağız. Görevimiz kendi seçimlerimizi ciddiye almak ve bu seçimlerin ciddiye alınması için gereken azami çabayı göstermektir.

Siz de bağımsız bir tüketici olarak kendinize ve seçimlerinizin ciddiyetine inanıyorsanız, hep birlikte sorularımızı soralım ve ilgili firma veya mercilerden ciddi, dürüst yanıtlar isteyelim.

Var mısınız?

pria, bozon, Erdem ve 3 kişi beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 14:38   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tabii ki varım.

Jakin beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 14:49   #3
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Geçen hafta Antalyada bir seminere katılan hocam GDO konusundan yapılmış bir araştırmadan bahsetmişti. Bursa Gıda araştırma enstitüsünden bir mühendis Türkiyede ki mısır ve soyalarda yaptığı araştırmalarda çok ciddi GDO miktarına rastladığını belirtmiş. Üniversitedeki hocamız altını çizerek bu iki üründen uzak durmamızı söylemişti...

Bu güzel etkinlikte tabi ki bende varım...

Sevgiler

Jakin beğendi.
Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:00   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Hangilerinin GDO'suz olduğunu yazan bir liste elinizde olsa, alışverişinizi buna uygun yapmak için zaman harcar mısınız?

Jakin beğendi.
Eski 09-04-2010, 15:04   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Hangilerinin GDO'suz olduğunu yazan bir liste elinizde olsa, alışverişinizi buna uygun yapmak için zaman harcar mısınız?
Elbette. Bu tür listeleri elimde zaman zaman dolaştırırım zaten; protesto ettiğim ürünler olmuştur, sağlığımızla alakalı bir konuda hiç üşenmem.

Jakin beğendi.
köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:08   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Tüketici olarak bunu yapmak çok önemli.

Diğer tüketicilerin yararlanması için bu bilgileri toplamak daha da önemli. Tabii kimden geldiği belli olmayan, içeriğinin doğruluğu kuşkulu epostalardan söz etmiyorum. Firmalardan, ilk elden edinilecek bilgiden söz ediyorum.

Böyle bir organizasyonda ciddi olarak çalışmaya kimler gönüllü olabilir?

Eski 09-04-2010, 15:11   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Ben de varım.
Kendi çapımda araştırma yapıyorum ürün alırken.
Böyle bir site veya liste olsa süper olur.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:12   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Hukuki konularda yardımcı olurum.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 15:14   #9
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Tabi ki.. Her türlü ürüne şüphe ile bakmak çok kötü.

Düzenleyen Sevgi Durul : 09-04-2010 saat 15:16 Neden: İfade hatası
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 16:01   #10
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Elimden geldiği kadar ben de katılmak isterim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 16:23   #11
Ağaç Dostu

Gıda teknolojisi bölümünde okuyan bir öğrenci olarak bu konuda Gıda mühendisi hocalarımla konuşabilirim, katıldıkları seminerlerde bu konuda yapılmış sunumlara ulaşmaya çalışabilirim. Hem benim içinde araştırma konusu olur...

Sevgiler

Eski 09-04-2010, 16:40   #12
agaclar.net

malina's Avatar

İnternette bu konuya önem veren site adlarını da bulup buraya kopyalar mısınız?
Onlarla iletişime geçerken elimizde kaynak olur.

Eski 09-04-2010, 16:45   #13
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
http://www.gdoyahayir.org/

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 18:35   #14
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Temiz toplum, temiz besin...

Temizlik ve temizlenmek güzeldir, bakmayın siz deterjan reklamlarına... 8-)

Varım.

gece
sağlıklı beslenen toplum, sağlıklı toplum, diyen forum kişisi.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 19:08   #15
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Tüketici Hakları Derneği yıllardır bu işle uğraşır va hatta ciddi çalışmalar yapar. Başkanı tanıyorum, birlikte yapabileceğimiz birşey olursa görüşürüm.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 00:05   #16
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Tabii ki ben de varım.Gerçi zamansızlıktan siteye bile şöyle bir bakıp kaçıyorum ama...Elimden geleni yapmaya çalışırım.
Üyesi olduğum Fikir sahibi damakların da bu konuda çok güzel çalışmaları var...
http://groups.google.com/group/fikir...amaklar/topics

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 14:05   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Hmmmm, bakalım konu adı değişikliği işe yarayacak mı?

Eski 10-04-2010, 14:17   #18
Ağaç Dostu

http://www.gdo.gen.tr/

Gdo üzerine kurulmuş bir site...

Eski 10-04-2010, 20:37   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Tüketici ve amatör bir yetiştirici olarak GDO'suz ürünler yetiştirmeye ve almamaya dikkat ediyorum.Bu konuda ürün ve firma listesini açık olarak sitemizde yayınlayalım. İçeriğini bilmediğimiz ürünleri boykot edelim.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 21:02   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar,
GDO konusunda çok yazıldı çizildi. Kimi olayı saptırdı, kimi doğru şeyleri söyledi.

Bir yönetmelik çıktı, hem o taraftan, hem bu taraftan eleştirildi. Sonra bazı bölümleri iptal edildi. Bir yasadan söz ediliyor, çıktı mı çıkmadı mı bilmiyorum. Gerçek olan, ne yediğimiz belli değil.

Yukarıda bazı linkler verilmiş. GDO karşıtı organizasyonlar, siteler açtılar, pek çok bilgiler verdiler. Bunların çoğu doğru. Bazı tüketici dernekleri, odalar demeçler verdiler, miting ve gösteri bile yapıldı.
Sonuçta gerçek olan, hâla ne yediğimiz belli değil.

Hazır yiyecek firmaları onlarca televizyon kanalında dakika başı reklam yapıyorlar. Çocuklar, güzel bayanlar, kelli felli adamlar, muhtelif mizansenler ile habire bir şeyler tıkıştırıyorlar ağızlarına, dillerini şaplata şaplata. Filan yiyecek ne lezzetli, çocukları ne iyi büyütür, bundan yiyin ne iyi olur vs.

En kabadayısı, ürünüm katkısızdır diyor. O lafın da elli değişik yorumu yapılır.

Markete gidiyorsunuz, raflar dizi dizi yiyecek dolu. Sistem onlardan satın almanız için çalışıyor. Çok bilinçli olanlarımız, yanlarında büyüteç bulundurup içinde ne varmış diye okumaya çalışıyor ve en az kimyasal olanı seçmeye çalışıyor.

Bunları yediniz, yedirdiniz. Yıllar sonra kanser olursanız, sebebi bilinmedik allerjilere sahip olursanız kimin umurunda? Hatta iyi bile olur. Hastane ve ilaç sektörü de kazanmalı değil mi? Yeter ki o şeyi yedikten sonra 48 saat içinde bir şey olmasın.

GDO konusuna dönersek. Bu güne kadar en keskin GDO karşıtlarımız bile, şunun içinde GDO var mı? Neyin içinde GDO yok? Türünden bir çalışmaya hiç girmediler.

Oysa gerek yasalar, gerek rekabet koşulları, gerek yiyecek üretimi ile ilgili mevzuat, tüketicinin talep etmesi durumunda yiyecek maddelerinin içeriğinde ne olduğunu tam olarak sorma, yanıt bekleme, bu maddelerin menşeini, çeşitini sorma hakkı verir.

En temel insan ve tüketici haklarından biridir bu.

Her bir firmaya, teker teker, sen bu ürünü satıyorsun, yememiz, sana para vermemiz için uğraşıyorsun. Ama bunun içinde ne var? Bunu nereden aldın? Bunun içinde GDO var mı diye sorma hakkımız var.

Bu başlıkta sözü edilen işte böyle bir şey. İster kendiniz ve çocuğunuz için, ister topluma karşı bir ödeviniz olduğu için, bunu soracak insanlara ihtiyacımız var.

mrduran beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 21:17   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Merhaba arkadaslar, size yasadigim Ukrayna dan ornek vermek istiyorum. Buradaki kanunlara gore urunlerin icinde GDO oldugunu belirtme zorunlulugu yok. Fakat bir cok paketli urunler ureten firmalar urulerinin marka logosunun yanina GDO icermez ibaresini ve lisans numarasini koyuyorlar. Bu kanuni bir zorunluluk degil. Fakat alisverilerde bu konuya onem veren kisiler icin yonlendirici oluyor. Yine belirtmek isterim ki GDO icermeyen bu urunler benzer fakat bu ibare olmayan urunlerden pahaliya satilmiyor, hemen hemen ayni fiyatlarda. Turkiye de durumu bilemiyorum fakat bu sekilde maddi olarak da fark yaratmayacak bir ibare tuketiciyi kendine cekeceginden arz talep dengesi icerinde diger icerigi belli olmayan urunler halkinda bilinclenmesiyle elenebilir diye dusunuyorum.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 11:53   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Bende varım . Galiba projenin biraz daha somutlaştırılması gerekiyor.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 13:14   #23
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Alıntı:
Kimyasal veya genetik işlemlere tabi tutulmuş besinlerin bizlerin ve gelecek nesillerin sağlığı, çevremiz ve geleceğimiz için risk oluşturduğunu düşünen bizler, her türlü tarımsal veya endüstriyel besin maddesinin yetiştirildiği veya üretildiği yeri, yetiştiriliş veya üretiliş biçimini, hatta gerekirse kimler tarafından yetiştirildiğini, hepsinden önemlisi neler içerdiğini sorma ve bu sorularımıza yanıt alma hakkımızı kullanmak istiyoruz; çocuklarımıza tasalanmadan sunabileceğimiz, zararlı hiç bir kimyasal veya değiştirilmiş genetik içerik taşımayan, resmi kurumların bizler için belirlediği "kabul edilebilir kalıntı üst sınırlar"ı ya da "binde dokuza kadar GDO'lu içerik" oranlarına bağlı kalmadan, gerçekten temiz besinleri bulmak, belirlemek ve sadece bu tür besinleri tüketmek istiyoruz.
Sn. malina'nın, ülkemiz için faydali ve anlamlı çağırısına katılmamak elde değil,
Sn. MeyveliTepe de çok güzel yazmış. destekliyor ve katılıyorum. Derhal, projelerini somutlaştırıp, gerekli başvuruları yapalım.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 13:21   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Siteyi herkesin görmesine açmadan önce, sizin görüşlerinizi alalım

www.temizbesin.org/demo.php

Eski 11-04-2010, 14:54   #25
Ağaçsever

ismail2776's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2010
böyle bir etkinliğin faydasını çok iyi olur. Gerçekten içinde bulunmayı çok isterim. bende varım

ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 17:41   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Ben de kendi ürettiğim çeşitlerin mümkün mertebe geleneksel tohumlardan gelmesini sağlıyorum.Benim kendi mücadele tarzım da bu. Bu yaz kendi kavun karpuzum olana kadar satın aldığımız karpuzlardaki kabak kokusundan da bahsetmeden geçemeyeceğim.Hastalıklara daha dayanıklı oluyor gerekçesiyle aşılanmış karpuzlardı ve hiç ağız tadıyla yenecek karpuzlar değildi.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 23:03   #27
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
İnternet üzerinden yapabileceğim bir iş varsa katkıda bulunabilirim.

Site güzel olmuş. İçerik oluşmaya başladığında farklı görünebilir ama bu haliyle başlıklar arasında dolaşırken hangi başlıkta olduğumu kaybedebilirim gibi geldi. (Başlıklarda bulunan ok rengi, çizgi rengi, vb. ile vurgulanabilir.)

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 16:53   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çokgüzel bir site. Net ve kolay anlaşılır. Çalışma içinde elbette varım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 12:11   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Böyle bir çalışmada kim olmak istemez Ben de varım.

which Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 12:20   #30
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Elimden geldiğince bende katılmak isterim...GDO lu besinlere kesinlikle hayır...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024