agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: GDO'lu besinler tüketmek ister misiniz?
GDO'suz olduğunu bilmek istiyorum 243 98.38%
Binde dokuza kadar GDO'lu içerik benim için sakıncasızdır 2 0.81%
Benim için olmuş, olmamış farketmez 2 0.81%
Oy Verenler: 247. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni200Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2010, 05:20   #31
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007

Bende, bende....

GDO ile ilgili bi sayı çıkarsak nasıl olur acaba???

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 09:25   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Varım.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 11:18   #33
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Site çok güzel olmuş Malina.

Ben de varım.

Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 13:58   #34
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Gerçekten güzel bir site olmuş.Ama internette böylesi birçok oluşum var.Bizim farkımız ne olacak?

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 15:36   #35
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
temizbesin.org ciddi ve yararlı içeriğinin yanısıra anasayfasının görüntüsüyle de çok güzel olmuş.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 10:55   #36
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
Farkımız, sanırım neyin içinde gdo var neyin içinde yok kolay yoldan öğrenebileceğiz. Aslında iş üreticilere düşüyor ama düşününce aslında onların yararına (gdo olmadığını belge ile ispatlayabilen veya en azından gdo yoktur beyanında bulunan daha çok tüketilecektir) çalışıyoruz.

İnternet'de yabancı bir site var bu konuda ama bildiğim kadarı ile Türkçe site yok? gdo karşıtı siteler var ama neyin içinde gdo var neyin içinde yok ancak firmalara tek tek sorarak öğrenebilirsiniz, tabi ciddiye alıp cevap verirlerse, biz bu ciddiye alma oranını bir araya gelerek arttırmak istiyoruz, bir de tek tek soranlara cevap vermek yerine sadece bir kez cevap vermiş olacaklar.

malina çalışma gruplarını oluşturup başlamalı mıyız? son mesaj 15'inde yazılmış katılmak isteyen başka yoktur herhalde yoksa başlamadan önce biraz daha bekleyip maillere genel bir duyuru mu yapalım?

Eski 18-04-2010, 11:27   #37
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Firmalara göndermek üzere hazırladığımız metinler:

Alıntı:
Sayın İlgili,

Biz, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içermeyen ürünlerle beslenmek istiyoruz ve ülkemizde, içinde dolaylı veya dolaysız genetiği değiştirilmiş organizma ya da bunlara ait ürün bulunmayan gıda maddelerini tanımlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle, üretmekte olduğunuz ürünlerin hangilerinin GDO içermediğinin belirlenmesinde ya da GDO içermeyen ürün alternatiflerinizi önermeniz konusunda yardımınızı rica ediyoruz.

Ekte yer alan "GDO hakkında genel bilgiler" sayfasındaki gerekçelerle, yediklerimizin içinde ne olduğunu bilme hakkımızı kullanabilmemiz, tercihlerimizi buna göre oluşturabilmemiz için hali hazırda üreterek piyasaya sürdüğünüz ürünlerle ilgili ekteki bilgi formlarını, genel olarak firmanız ürünlerinin tamamı için ve her bir ürün grubunuz için ayrı ayrı tanzim etmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla

Verilen yanıtların değerlendirmesi:

• Vermiş olduğunuz yanıtlar veya yanıt verme durumunuz internette ve sair medyada halka açık olarak listelenecektir.
• Bu form tarafınıza gönderildikten sonra yanıtlanması için 30 takvim günü beklenecek, bu bekleme süresinde, firmanıza form gönderildiği, gönderilme tarihi ve bekleme süresi de belirtilerek yayınlanacaktır.
• 30 takvim günü içinde yanıt verilmediği taktirde, o güne kadar yanıt bekler durumda görünen ürünleriniz “Soruldu, firma yanıtlamak istemiyor" statüsüne geçeceklerdir.
• Ürününüz ya da ürün grubunuzun GDO içermeyen ürün olarak değerlendirilebilmesi için, 2. ve 3. soru gruplarında verilen yanıtların hiç birinin GDO'lu girdi içerebilir sonucunu doğurmaması gerekmektedir.
• Tedarikçilerden alınan girdilerin GDO'lu olmadığının beyan edilmesi durumunda tedarikçi belgesinin mevcut olması ya da hiçbir belirsizliğe yer bırakmadan kabul edilebilir bir açıklaması olmalıdır. Aksi taktirde, girdinin GDO içerebileceği şeklinde değerlendirilecektir.
• Tedarikçi belgesinin mevcut olduğu durumlarda, belgenin elektonik bir kopyasının da gönderilmesi gerekmektedir.

Formdaki sorular yanıtlanırken dikkat edilecekler:
Form, üç ayrı soru grubundan oluşmaktadır.

1. Firma deklerasyonu
Bu grupta firmanız ürünlerinin halihazırda genel olarak herhangi bir GDO'lu girdi içerip içermedigi, içeriyorsa geleceğe ait planlarınız sorgulanmaktadır.
Bu sayfa her üretici/distribütör tarafından sadece bir kez doldurulmalıdır.

2. Bitkisel Girdiler
Bu grup, tedarikçilerinizden temin ettiğiniz, ürünlerinizde ya da ürün grubunuzda, doğrudan ya da dolaylı kullanılan bitkisel kaynaklı girdilerinize ait kontrol prosedürlerinizi sorgulamaktadır. Her bir ürün grubunuz için ayrıca yanıtlanması gerekmektedir.
Bu sayfa her ürün grubu için ayrıca doldurulmalıdır. (Gerektiği kadar fotokopi ile çoğaltmalısınız)

3. Hayvansal (et, süt, yumurta) Girdiler
Bu grup, tedarikçilerinizden temin ettiğiniz hayvansal ürün kaynaklı girdilerinize ait kontrol prosedürlerinizi sorgulamaktadır. Her bir ürün grubunuz için ayrıca yanıtlanması gerekmektedir.
Bu sayfa her ürün grubu için ayrıca doldurulmalıdır. (Gerektiği kadar fotokopi ile çoğaltmalısınız)

Temiz Besin
www.temizbesin.org

Bunlara ek olarak, cevaplanması istenen sorular gönderilecek...

Aslında projenin fikir babası meyvelitepe, konu hakkında yazsın diye bekliyorum ama o bahçeler arası işbirliğine takıldı galiba

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 15:05   #38
agaclar.net

malina's Avatar

Firmalara gönderilecek epostalar ve bunların takibi gerekiyor.

İyi niyetli olarak bende varım diyen arkadaşlardan kimler bu iş için düzenli zaman ayıracak? Bir faks numarasına da ihtiyacımız var ama elimizde yok Bu konuda yardım edebilecek olan var mı?

Eski 20-04-2010, 15:17   #39
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar, ilk etapta yapacağımız şey, beş gönüllü arkadaşımız firmaları paylaşarak mektupları göndermeye başlayacak. Kimin hangi firmaya mektup gönderdiği bir altıncı arkadaşa bildirilecek. Buna göre sistem kayıtları yapılacak. Gelen yanıtlar yine aynı altıncı arkadaşa (veya belirlenecek birden fazla kişiye) gönderilecek. Yine bunlara göre kayıt yapılacak.

Fax ile gelecek yanıtlar için kullanılabilir bir fax cihazı ve tel numarası olan varsa çok makbule geçer.

İlk etapta hangi beş kişi firmaları paylaşıp soru göndermeye gönüllü. Netleştirebilirsek iyi olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 15:26   #40
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
İlk etapta hangi beş kişi firmaları paylaşıp soru göndermeye gönüllü
Malina ısrarla altını çiziyor: Elini veren kolunu kaptırır
Düzenli ilgilenebilecek durumda olmanız şart. 15 gün (aslında 1 ay önceden olsa daha iyi olur) haber vererek, yerinizi başkasına bırakabilirsiniz. Ya da baştan, ben şu kadar ay çalışabilirim diye belirtmelisiniz.

Eski 20-04-2010, 17:18   #41
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Düzenli ilgilenebilecek durumda olmanız şart.
Bu cümle benim şartlarımı şimdilik zorluyor ama okullar kapandıktan sonra evde geçireceğim zaman daha fazla olacak, bu dönem geç olmazsa seve seve katılırım. Şimdilik düzenli çalışamazsam da yedeğe yazılabilirim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 17:56   #42
agaclar.net

malina's Avatar

Kiraz, daha net olması için senin koşullarını yazar mısın?

Belki ifade ediş farkı yüzünden beklentilerimiz farklı gibi görünse de, aslında aynıdır

Eski 20-04-2010, 19:37   #43
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Çok net olmasa bile hafta içi zamanımın çoğu iş yerinde geçiyor. Bu çalışmayı evden yapmayı tercih ediyorum, işe gidişim çok erken, eve geliş saatim de genelde çok geç olduğu için her gün düzenli vakit ayıramam, durum uygunsa haftanın bir-iki günü kısa zaman için ilgilenebilirim. Okullar tatil olunca çok daha rahat vakit ayırabilirim.

Düzenleyen Kiraz : 25-04-2010 saat 21:28 Neden: harf
Eski 21-04-2010, 10:35   #44
Ağaç Dostu

ertugrula's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2008
Merhaba,
Neler yapabilirim bilmiyorum fakat ben de bu çalışmanın bir parçası olmak isterim.

Bu arada küçük bir de not eklemek istiyorum. Bilindiği gibi son zamanlarda üretilen şekerlerin çok büyük bir bölümü mısırdan üretiliyor. Yine bilindiği gibi mısır, genetiği değiştirilmiş olarak üretilen ürünlerin başlarında yer alıyor.

Bu arada yurdumuzda hala pancar şekeri üreten fabrikalar var. Bunlar ambalajlarının üzerine "pancardan üretilmiştir" ve "GDO içermez" yazmaktadırlar.

Bunların, hemen iletişime geçilip, GDO'suz ürün olarak listelenebileceklerini düşünüyorum.

ertugrula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 09:43   #45
Temiz Besin

Nergis's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2009
Galeri: 15
Merhaba,

Konuyu yeni farkettim.Tabii ki ben de varım. Öncelikle bir önerim var; ağaçlar.net üyelerinin hepsine mail ile haber vermeliyiz diye düşünüyorum.Hergün girmeme rağmen geniş form içeriğinde gözden kaçabiliyor.

Bu konuda elimden ne gelirse yapmak isterim.Bir tüketici olarak ne yiyeceğimizi şaşırmış durumdayız. Neye elimizi atsak katkılı, paketli, GDO'lu. Bazen yemek yememek daha sağlıklı diye düşünüyorum.

Mektuplar e- posta ile mi, faks ile mi gönderilecek? Mektupların gönderileceği firmalar belirli mi?

Nergis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 10:00   #46
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bu yazı doğrudan GDO ile ilgili olmasa bile "Temiz besin" ile çok ilgili.

GDO nedir? Temiz ve Güvenli Gıda İstiyoruz.

Eski 22-04-2010, 16:23   #47
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
selamlar

Çalışmaların içinde olmak, verilecek bir sorumlulugu seve seve almak isterim

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 17:26   #48
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Mektup gönderilecek firmalar aşağı yukarı belli. Çocukların ve bebeklerin tükettiği ürünlerin firmaları öncelikli olacak. Toplumda en çok tüketilenler de tabii olarak öncelikli olacak. Amaç, GDO'lu ürünleri teşhir etmek değil, GDO'suz alış veriş listesi hazırlamakta tüketiciye yardımcı olmak.

Haydi arkadaşlar, bir gayret kalkarız bu işin altından. İnsanların markete giderken ellerinde temizbesin listesiyle dolaşmalarının topluma olan etkisini düşünebiliyor musunuz? Bugüne kadar yapılmış ve söylenmiş her şeyden defalarca kere fazla etkisi olabilecek bir şey. Tüketici insiyatifinin, işi kurumlara, derneklere bırakmadan "biz ne yiyeceğimizi, başkası bize söylemeden buluruz"un ifadesi. Bir kez başlayıp yol aldıktan sonra kimsenin durduramayacağı bir hareket olur. Bunu başlatan ve ayaklandıran bizler de topluma karşı çok temel bir ödevimizi yerine getirmiş oluruz.

Eski 24-04-2010, 09:23   #49
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Bende varım...
üzerime düşen görevi sonuna kadar yerine getirmeye çalışacağım...
Herkese selam ve saygılar...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 23:59   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Buranın da pek takip edildiği söylenemez sevgili Malina...
Bir haftadır bekliyorum belki vakti daha uygun olanlar ( örneğin emekliler ) bende varım demektense şunu, şunu yaparım diye daha somut bireyşer söylesinler diye ama kimseden ses seda yok. Bu durumda iş başa düştü ben koşullarımı söyleyeyim uygun görürseniz başlayalım. Firmalara epostaları atabilir ve gelen cevapları takip edebilirim ama bu işi sadece akşamları yapabilirim. Gündüzleri SGK nın çalışmayan programı ile boğuştuğumuz, ayın 16 sında da daha beter bir ITS programı ile boğuşacağımız için epostalarla uğraşmam mümkün değil. Telefonum ve faksım var. Faksım biraz ilkel, telefona bağlı ama gayet güzel alıyor. Oda gündüz saatlerinde aktif durumda olabilir ancak. Çok ısındığı için gece kapatıyorum ama hiç bir kuruluşun saat 8 den sonra faks göndereceğini zannetmiyorum o yüzden pekala işe yarar diye düşünüyorum.

Düzenleyen nkoksal : 04-05-2010 saat 00:00 Neden: harf hatası
nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 07:39   #51
Ağaç Dostu

spooky_spook's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2005
Galeri: 17
Ben yardımcı olmayı çok isterim ama vakit ayırmak denilince emin olamıyorum. Haziran'dan sonraki işlerde varım!

spooky_spook Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 20:19   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkoksal Mesajı Göster
Buranın da pek takip edildiği söylenemez sevgili Malina...
Bir haftadır bekliyorum belki vakti daha uygun olanlar ( örneğin emekliler ) bende varım demektense şunu, şunu yaparım diye daha somut bireyşer söylesinler diye ama kimseden ses seda yok. Bu durumda iş başa düştü ben koşullarımı söyleyeyim uygun görürseniz başlayalım. Firmalara epostaları atabilir ve gelen cevapları takip edebilirim ama bu işi sadece akşamları yapabilirim. Gündüzleri SGK nın çalışmayan programı ile boğuştuğumuz, ayın 16 sında da daha beter bir ITS programı ile boğuşacağımız için epostalarla uğraşmam mümkün değil. Telefonum ve faksım var. Faksım biraz ilkel, telefona bağlı ama gayet güzel alıyor. Oda gündüz saatlerinde aktif durumda olabilir ancak. Çok ısındığı için gece kapatıyorum ama hiç bir kuruluşun saat 8 den sonra faks göndereceğini zannetmiyorum o yüzden pekala işe yarar diye düşünüyorum.
Sizin fax cihazını değiştirsek, fax ile gelen yanıtlar için kullanılabilir mi?

Eski 05-05-2010, 23:00   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Fax cihazımı değiştirmeye gerek yok sayın meyvelitepe sorunsuz bir biçimde çalışıyor. Gayet tabi fax ile gelen yanıtlar için kullanılabilir, ben eczane akşam kapalı olduğu zaman cihaz da kapalı onu belirtmek istemiştim. Bizim kapalı olduğumuz saatlerde firmalardan da faks gelmez nasıl olsa.

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 10:37   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Acaba bu sertifika GDO denetimi de yapıyormu.

HACCP SERTİFİKASI

HACCP “Tehlike analizi ve kritik kontrol noktası” bildirisine dayandırılarak doğmuştur. HACCP ilk olarak gıda güvenlik risklerini; ham üründen, son tüketici dağılımına kadar tüm gıda işlemini inceleyen sistematik bir denetimi gerçekleştirmek üzere geliştirilmiştir. Aynı zamanda; sistematik bir yaklaşımla mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel bozulma gibi tehlikeleri minimize etmek amacıyla kurulan önleyici bir sistemdir. Bu sertifikasyon, tüm dünyada gıda ihracat ürünlerini bağlayan tüm şirketler tarafından ana denetim mekanizması olarak desteklenmektedir.

GDO suz ürün sattığını iddaa eden ve bir bayisinin camına GDO yoktur raporu koyan bir firmanın internet sitesinde sadece HACCP' dan bahsedilmiş, kafam karıştı. Bu çalışma başlamadan da ben bireysel olarak çalışma yapıyordum . Mail attım o raporu da internet sitelerine koymaları ya da bilgi vermeleri için ama geri dönüş olmadı.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 10:45   #55
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Benim bildiğim HACCP belgesi GDO ile ilgili değil.

Eski 11-05-2010, 18:57   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
GDO besinlerinin yanı sıra sodyum benzoat (e330) içeren besinlerin de insan sağlığına etkileri konusunda yapılan çalışmaların duyurulmasını bekliyorum.

onerfirat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 15:44   #57
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Merhabalar, bu güzel oluşumdan ve onun değişik projelerinden ötürü kuranlara yönetenlere ve yaşatanlara çok çok teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Temiz Besin Hareketi Projesinin son durumu hakkında bilgi alabilirmiyim (sadece merak ettim) ?

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 18:53   #58
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı Mesajı Göster
Acaba bu sertifika GDO denetimi de yapıyormu.

HACCP SERTİFİKASI

HACCP “Tehlike analizi ve kritik kontrol noktası” bildirisine dayandırılarak doğmuştur. HACCP ilk olarak gıda güvenlik risklerini; ham üründen, son tüketici dağılımına kadar tüm gıda işlemini inceleyen sistematik bir denetimi gerçekleştirmek üzere geliştirilmiştir. Aynı zamanda; sistematik bir yaklaşımla mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel bozulma gibi tehlikeleri minimize etmek amacıyla kurulan önleyici bir sistemdir. Bu sertifikasyon, tüm dünyada gıda ihracat ürünlerini bağlayan tüm şirketler tarafından ana denetim mekanizması olarak desteklenmektedir.

GDO suz ürün sattığını iddaa eden ve bir bayisinin camına GDO yoktur raporu koyan bir firmanın internet sitesinde sadece HACCP' dan bahsedilmiş, kafam karıştı. Bu çalışma başlamadan da ben bireysel olarak çalışma yapıyordum . Mail attım o raporu da internet sitelerine koymaları ya da bilgi vermeleri için ama geri dönüş olmadı.
HACCP belgesi olan bir işletme ya da firma ürünü GDO'lu değildir diyemez. HACCP belgesinin amacı hammaddeden başlayıp tüketiciye ulaşanan kadar üründeki hijyenik şartları kontrol etmek, bozulmaya sebebiyet verecek faktörleri yok etmektir. Hijyenik kontrolleri ele alan bir belgedir.

GDO'nun HACCP ile hiç bir ilgi veya alakası yoktur...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 09:06   #59
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Hangilerinin GDO'suz olduğunu yazan bir liste elinizde olsa, alışverişinizi buna uygun yapmak için zaman harcar mısınız?
evet yapariz ve yapiyoruz ( esim ve ben ) pazarda tomatesi kesip ibarelerine bakmadan almiyoruz salataligi bildigimiz yerden aliyoruz hatta hamile olan esimin ak deniz anemisi tasiyicisi olmasindan dolayi kirmizi et yemesi gerekiyor bunun icinde ayni kafadan iki uc arkadas birlikte kontrolu yapilmis hayvan alip kestiriyoruz ....

neden yasiyoruz ki dogacak olan cocuklarimizi biraz daha gorebilmek onlara verebileegimiz kadar saglikli bir yasam vermek ...

degilmi ?

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 12:19   #60
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. Süreyya Hanım;

Bu konuda sanırım yapabileceğiniz tek şey çocuklarınızı evde kendiniz hazırladığınız şerbet, ayran vb. doğal içeçeklere alıştırmak. Serinleten içecekler, Şerbetler adlı bir başlığımızda mevcut buradan da yararlanabilirsiniz...

Çocukları kola vb. içeçeklerden uzak tutmak gerçekten çok zor ama şu an alabileceğimiz tek önlem sanırım bu...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024