agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2011, 17:56   #211
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Bugün'kü gazetelerin ve haber sitelerinin hemen hepsinde bu haber var memet bey.

1-2 link ekleyelim.

http://www.posta.com.tr/turkiye/Habe...rticleID=84916

http://yurthaber.mynet.com/detay/can...mzalandi/40281

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2011, 18:04   #212
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bakın ben bir haber gördüğümde önce bunu doğruluğu ne kaar diye bir bakarım.

"10 milyon adet zeytin, kiraz, şeftali, elma ağaçları ile birlikte tüm bitkisel üretim ve tarımla geçimini sağlayan 750 bin kişi olumsuz etkilenecektir.’’
Gazete haberi bu cümleyi yazarken hangi bilimsel araştırmayı veri sunmuş? Böyle bir şey yok. Bize bir "şey" sunuluyor. Sorgulamadan doğru kabul ediyoruz.

Bana dese haber doğal yaşam alanları tahrip edilecek tamam doğru diyeyim. Ama maden ararken siyanür falan kullanılmaz uydurma bu. Bu durumda yazının geri kalanını da ciddiye alamıyorum.
750 bin kişinin olumsuz etkileneceği nasıl hesaplanmış?

İki ayrı haber linkinde aynı metin bu durumda bu metin nereden servis edilmiş?

Bu arada yükselen yeni küresel kriz nedeniyle altının ne anlama geldiğini belki sorgulamak isteyenler vardır. Altın fiyatları neden bu kadar yükseliyor diye merak ederler. Bu durumun bu konuyla bir bağlantısı mı var diye sorgularlar.

mrduran beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 13:04   #213
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
İki ayrı haber linkinde aynı metin bu durumda bu metin nereden servis edilmiş?

Maalesef, bu harfi harfine, kelime kelime aynı olan ve tek bir yerden servis edilen bu açıklamalara, özellikle son 6-7 yıldır bir çok hayali dava'da görüyoruz. Bu davaların ne olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Hani, yandaş medyada tek tip haberlerin çıktığı

Artık, medya bu şekilde yayın yapıyor. Tek bir yerden, tek bir metin.
Haliyle, her gazetede, tv.de ve sitede böyle oluyor. Bunun adına; F tipi yayıncılık diyoruz.

Bu sorgulanır, art niyet aranır diyorsunuz.
Elbette, bu tek tip habercilik ve medyada'ki iki yüzlülük mide bulandırıcı.

Ben, siyanürlü madencilik (bu akademisyenlerin kullandığı bir terim) ve bu konuda medyanın ne kadar ikiyüzlü davrandığını gösteren bir örnek vereyim;

Bundan yıllar önce, Bergama ovacıkta'ki altın madeni ilk önce Eurogold sonra'da Normandy şirketlerinde iken, F tipi medya'dan Zaman isimli gazetede sık sık, siyanürlü altın madenciliğinin çevre için ne kadar tehlikeli olduğuna dair haberler çıkıyordu.

Ne zaman'ki, altın madeni Koza şirketine verildi, aynı gazetede'ki bu siyanürlü madencilik eleştirileri bıçak gibi kesildi ve tam 180 derece dönüş yapılıp, çevreye hiç zararı olmadığı yönünde yazılar çıkmaya başladı.

Biz bu ikiyüzlülüğü, facebook'ta kurduğumuz gruplarda ve bir çok sitede paylaşmıştık

O nedenle, medyanın bu ikiyüzlülüğünü ve medyaya yapılan tek tip haber servisini elbette'ki sorgulayacağız, devamlı sorguluyoruz'da.

Eski 23-08-2011, 13:23   #214
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bana dese haber doğal yaşam alanları tahrip edilecek tamam doğru diyeyim. Ama maden ararken siyanür falan kullanılmaz uydurma bu. Bu durumda yazının geri kalanını da ciddiye alamıyorum.

İlahi memet bey.

Bir bölgede maden şirketi olacak'ta, orada doğaya zarar vermeyecek. Dünya'da, bunun aksi bir örneği varmı'dır acaba?

Sadece altın madenlerinden bahsetmiyorum. Tüm maden arayan şirketlerden bahsediyorum.

"Siyanürlü altın arama ya'da siyanürle altın çıkarma" cümlelerini Prof ya'da Doç. olan akademisyenlerden'de sık sık duyuyoruz. Bu hatayı sadece medya ya'da vatandaş yapmıyor. Konunun uzmanı olan kişilerde, bu kestirme cümleyi kullanıyorlar. Bir çoğumuz bunu yapıyoruz.

Yalnış ama -hangi konudan bahsediliği- bilindiği için, akademisyenlerden vatandaşa kadar herkes böyle kullanıyor.

Eski 23-08-2011, 14:01   #215
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Bu haberi paylaşmamda'ki öncelik, maden şirketlerine izin verilmiş olmasıdır. Ana konu budur. Siyanür hiç kullanılmasa bile (tesiste ayrıştırma esnasında), önemli olan ağaçların yok edilmesi, doğanın alt üst edilmesidir. Siyanüre takılıp kalmayın.

Biliyorsunuz, biz geçen yıl Kozakta'ki maden arama sahasından fotoğraflar çekip, paylaşmıştık. Aradan 1 yıl geçti ve şu anda'ki durum, kesilen ağaçlık alanın en az 4 misline ulaştığını bizzat, madende çalışan çok yakın 3 arkadaşım söylüyor. Gidip görme şansımız olmadığı için, doğru varsayıyorum.

Hadi diyelim'ki, biraz abartmış olsunlar ve 4 misli değil'de, 2 misli olsun. Ne farkeder'ki?

Zaten o bölgenin tüm ağaçları, eninde sonunda yok edilecek. Aynı olay, bundan sonra Kaz dağlarında olacak ve daha siyanür kullanılmaya başlamadan önce, Kaz dağlarının'da ağaçları yok edilecek. Önemli olan budur.

Her ne kadar konu başlığımız, altın-gümüş ve siyanür olsa'da, temel konu madencilik ve çevreye tehlikeleri olduğu için, siyanüre takılı kalmayalım.

Çevre için esas tehdit, siyanürden önce gelecek çünkü.

Eski 23-08-2011, 16:06   #216

memet's Avatar

Biz bu ikiyüzlülüğü, facebook'ta kurduğumuz gruplarda ve bir çok sitede paylaşmıştık"

Ben de tam olarak bunu diyorum. Bir maden üzerinden kıyamet kopuyor. Çevreye zarar verdiğine dair elimizde veri yok. Bir başka maden var açıkça havuzu çökmüş, köylülerin içme suyunda arsenik var( Madenle ilgili mi değil mi bilmiyoruz, açıklanmadığı için) bu madene ilgi gösteri yapan itiraz eden tepki veren miting yapan pijamayla dolaşan yarı çıplak yollara koyulanlar yok.
İtirazlar ise sadece altın madenciliği üzerine.

Gazeteler medya falan bunlar beni ilgilendirmiyor hepsi bir çıkar grubunun yayın organı sonuçta.

"çevrecilerden" doğa tahrip olduğu için madenciliğe karşıyız diye bir tepki mi var. Bu durumda bütün madenlerin çıkarımına mı karşılar. Bu ilginç, varolan yaşamı nasıl devam yapılabileceğıne dair bir savları mı var?

Ben siyanüre takılı değilim. Konuyu sadece bu açıyla kısıtlayanlara inanmadığımı söylüyorum.
Açıkçası bu kanıyı da da katıldığım bir çevreci grubun toplantısında konuşulanları gördükten sonra edindim.

mrduran beğendi.
Eski 12-12-2012, 17:34   #217
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Evrensel Gazetesi - ?Gazetecileri tehdit ettim?

BİR FEDAİNİN İTİRAFLARI - 1

‘Gazetecileri tehdit ettim’

Bergama yakınlarındaki Ovacık Altın Madeni 1986 yılından beri hem yörede hem ülke kamuoyunda tartışılan bir maden. Uluslararası sermayenin ortaklığı ile Eurogold adıyla Çamköy, Ovacık, Narlıca köyleri ortasında yapılmak istenen siyanürle altın işletmeciliği, yöre halkının büyük direnişi sonrası uzun yıllar faaliyete geçemedi. Amerikan altın tekeli Newmont- Normandy 2004 yılında esas işi davetiyecilik olan İpek Grubuna madenin yüzde 39'unu sattı. Koza Altın bu satışı sanki madenin tamamını almış gibi “yüzde 100 yüz Türk altın şirketi” reklamı ile halka duyurdu. Dünyanın en büyük altın tekellerinden Newmont'un bu hamlesi iktidara yakınlığı ile bilinen Koza grubunun siyasi gücünün ve yerli bir şirket görüntüsünün halkın tepkisini gidereceği hesabı olarak yorumlandı.

BERGAMA ‘SİYANÜR ÜSSÜNE’ ÇEVRİLDİ

Aradan geçen zaman içerisinde, Koza Altın şirketi Ovacık'taki madenin tamamına sahip olurken ülkenin birçok yerinde altın madenleri işletmeye başladı. Bergama'daki tesisi de cevher bitmiş olmasına rağmen, yakın yerlerdeki cevherin taşınarak siyanürle altının ayrıştırılma işleminin yapıldığı bir “siyanür üssü”ne çevirdi. Bu nedenle ikinci bir atık havuzu yapıldı. Havran’dan, Kozak Yaylası’ndan cevherler kamyonlarla Bergama’ya taşındı. Madenin şu an Genel Müdür Yardımcısı koltuğunda oturan Hayrettin Öğüt, Eurogold zamanından günümüze madenin hep üst düzey yöneticilerinden birisi oldu. Yaptıkları, sözleri, eylemleri hep tartışılan, dava konusu olan Öğüt, şu anda Koza Altın Şirketi Genel Müdür Yardımcısı koltuğunda oturuyor. 2008 yılından bu yana, 4 yıl 3 ay Hayri Öğüt'ün korumalığını ve kendi deyimiyle fedailiğini yapan Bergamalı Ersan Var, işinden ayrıldıktan sonra Öğüt ve madenle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Ersan Var, Öğüt'ün talimatı ile kimlere baskı ve şiddet uyguladığının yanı sıra, çalıştığı süre boyunca madende tanık olduğu usulsüzlükleri gazetemize anlattı.

İLK İŞ: PANEL BASKINI DAVASI.

Bergama'nın köklü bir ailesinden geldiğini söyleyen Ersan Var, eski Belediye Başkanlarından Raşit Ürper zamanında otoparkçılık yaparken o zamanlar madenin halkla ilişkiler müdürü Hayrettin Öğüt'ten iş teklifi almış. Otoparkçılık yaparken 2 bin lira aylık geliri olduğunu belirten Var, altın madeninde güvenlik ve şoför olarak işe başlamış. Var işe girdiği ilk gün 2006 yılında Dikili Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Siyanürlü Altın ve Çevre paneli”ne maden çalışanları tarafından yapılan baskın ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili açılan davaya gitmiş. “İşe girmek için 15 kişi ile mülakatta iken Hayri Öğüt beni çağırdı, ‘Ersan kalk’ diye. Daha sınava bile girmemişken ilk gün 50-60 kişi Osman Özgüven'in mahkemesine gittik. Panelde saldırı ile ilgili bir davaydı. O panel olayı nedeniyle bazı polis memurlarını bile başka yerlere dağıttırdılar. Taraf tuttular diye".

--------------------------------------------------------------------------------

‘GAZETECİNIN ÖNÜNÜ KESTİM’

YEREL gazetelerle her gün pazarlıklar yapılıyor. ‘Benim haberimi, adımı çıkarırsan üç bin tane gazete alırım’ gibi. Gazetelerin dağıtımı da bize ait. Ben dağıttım elimle birçok kez. Bergamalı gazeteci Ahmet Üneroğlu’nun önünü kestim. Konuşmalarından ve köşe yazılarından dolayı rahatsız oldu Hayri bey. Bununla ilgili bana talimat verdi. Gece 12 civarında vardiyam bitti. Denk geldi tesadüf. Şoföre sen yürü belli olmasın dedim. Ahmet abi altına işedi. Sabah Hayri beyi aradı telefonla. Hayri beyin ‘ben o eşek herife sorarım. Gerekli şeyleri yaparım’ dediğinde ben yanındaydım. Bununla ilgili üzüntülerim anlatmakla bitmez. Ben bu işleri yaptım.

Aldığım para 950 lira. Bana verilen vaatleri anlatsam dillere destan. Ayrıca AİHM'e dava açan üç köylünün davalarını geri aldırttım.

--------------------------------------------------------------------------------

‘ESKİ MÜDÜRÜ YUMURTA YAĞMURUNA TUTTUM’

VAR, bir mahkeme çıkışında Hayri Öğüt'ün talimatı ile madenin eski kamu ilişkileri müdürü Hasan Gökvardar'ın arabasını ve evini yumurta yağmuruna tutmuş. “Bir gün mahkemeye çıktık. Bana talimat verildi Hayri Öğüt tarafından ‘Bu adam canımı çok sıkıyor’ diye. Ben bu adamın arabasını yazlığının önünde yumurta yağmuruna tuttum. Belki 50 tane, evine, yazlığına falan yumurta attım”. Hasan Gökvardar, 10 yıl madende kamu işleri müdürlüğü yaptıktan sonra işten çıkarılmış, bunun üzerine madende dönen dolapları ve yapılan usulsüzlükleri basına anlatarak, maden karşıtlarının safına geçmişti.

‘MEMURLARA HEDİYELER GÖTÜRDÜM’

Madeni denetlemeye gelen devlet memurları (Özel İdare, DSİ, Üniversite, Çevre İl Müdürlüğü, emniyet vb)'nın hepsini ben şirketin özel arabasıyla İzmir’den odalarından alıyordum. Sabah, öğle, akşam yemekleri yediriliyor. Denetleme yapılıyormuş gibi numuneler hazırlanıp ellerine veriliyor. İşyerlerine, evlerine kadar dağıtılıyorlar. Ben bundan utanç duyuyorum. Ramazanda, yılbaşlarında bunların odalarına ben kendim çikolata dağıtıyorum. Bunların bir ramazan paketi alınca gözlerinin parladığını hissediyorum ben. Ben bunları görev olarak yapıyordum.

Eski 12-12-2012, 23:13   #218
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Bakırı konsantre olarak borularla Hopa ' ya pompalayıp, gemilerle yabancı ülkelere ihraç edelim. İçinde altın ve gümüş bulunan ham çamuru, işlemeden hemde.

Yabancılar işlesin ve bize altını 1 'e 10 geri satsın, böylesi daha iyi.

Münakaşa etmemiş oluruz, tartışmayı bitiririz.

İçinde ''HES'' de barındıran bir işletme çevreye zarar verirken biz ne yaptık;

,,, atlara kükürt faydalı vs.....,
...Fabrika halka senede bir milyon lira tazminat vermekten kurtulacak.... demişiz.

Verimlilik oranı dünya ortalamasının oldukça altında olan bir maden yatağını, gene dünya standartlarının 3 misli çalışanı ile işletip maaş/para ödeyerek....
...Murgul çayını zehirlesek....,

...Çoruh nehri mi?, o da nerden çıktı bu çayın önüne, geri çekilsin desek...

VE;

Hiç bir şey yapmasak ne olur, yapmışmıydık yoksa ki..?.

Neden yapmadık;

Orada yaşayan kişilere daha iyi bir imkan sağlama adına(güya), iş bulduk. Bu arada altın, bakır, gümüş ithalat bedelleri, nakliye ücretler ile çeşitli ödemeler yapılırsa ortada daha çok işlem olur, para büyür, nakliye dahil bahsi geçen bu işlemlerin herbirinden ayrı ayrı komisyonu da kâr harici cebe atarız, işe alma üzerine de hamili kartlar yazar onlardan da bende oluştururuz..vs.

dedik.

Altını biz üretirsek yukarıda yazılanlar kül olacak.

Altın çıkarmamaya devam etmeyelim, altını sağlıklı(insan-çevresel) çıkarmaya devam edelim.

Bunun içinde bilimsel araştırmalar nezdinde yapalım.

Kahve köşelerinde değil.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 23:34   #219
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Altın bizim ülkede çıkıyor ama buna rağmen yine de 1-10 ödeyip dışarıdan alıyoruz.

Yani anlayacağınız, değişen bir şey yok.

Ülkemizde çıkan altının % 2.si bize kalıyor sn. mduran. Gerisi, küresel kapitallere gidiyor. Bu rakamı bizzat söyleyen altın madeni şirketinin kendisi.

% 2.si ülkemize kalıyor, ülkemiz iyi para kazanıyor, diyorlar.

Dalga geçer gibi.

Çevre felaketi, ormanların yok edilmesi yanımıza KÂR kalıyor.

pria beğendi.
Eski 13-12-2012, 12:34   #220
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Eğer, bu altın madenlerini yabancı devlet firmaları değil de, kendi devletimiz çalıştırsa bu çevre katliamı pretostoları olmazdı-yapılmazdı (kül olacak) diyorsanız, yine de olurdu.

Belki altın madeni için değil ama başka madenler-HES'ler gibi çalışmalar, protesto ediliyor.

Bu nedenle, altın madenlerini yalnızca bizim kendi devletimiz bile çalıştırsa, yine olur bu protestolar.

Yani öyle kül olmaz sn.mduran.

Eski 13-12-2012, 17:02   #221
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Bakırı konsantre olarak borularla Hopa ' ya pompalayıp, gemilerle yabancı ülkelere ihraç edelim. İçinde altın ve gümüş bulunan ham çamuru, işlemeden hemde.

Yabancılar işlesin ve bize altını 1 'e 10 geri satsın, böylesi daha iyi.

Münakaşa etmemiş oluruz, tartışmayı bitiririz.

İçinde ''HES'' de barındıran bir işletme çevreye zarar verirken biz ne yaptık;

,,, atlara kükürt faydalı vs.....,
...Fabrika halka senede bir milyon lira tazminat vermekten kurtulacak.... demişiz.

Verimlilik oranı dünya ortalamasının oldukça altında olan bir maden yatağını, gene dünya standartlarının 3 misli çalışanı ile işletip maaş/para ödeyerek....
...Murgul çayını zehirlesek....,

...Çoruh nehri mi?, o da nerden çıktı bu çayın önüne, geri çekilsin desek...

VE;

Hiç bir şey yapmasak ne olur, yapmışmıydık yoksa ki..?.

Neden yapmadık;

Orada yaşayan kişilere daha iyi bir imkan sağlama adına(güya), iş bulduk. Bu arada altın, bakır, gümüş ithalat bedelleri, nakliye ücretler ile çeşitli ödemeler yapılırsa ortada daha çok işlem olur, para büyür, nakliye dahil bahsi geçen bu işlemlerin herbirinden ayrı ayrı komisyonu da kâr harici cebe atarız, işe alma üzerine de hamili kartlar yazar onlardan da bende oluştururuz..vs.

dedik.

Altını biz üretirsek yukarıda yazılanlar kül olacak.

Altın çıkarmamaya devam etmeyelim, altını sağlıklı(insan-çevresel) çıkarmaya devam edelim.

Bunun içinde bilimsel araştırmalar nezdinde yapalım.

Kahve köşelerinde değil.

Saygılarımla lütfen.
Şu anda civa artıkları Murgul çayından Çoruha doğru yol almakta mıdır...?.

İçinde canlılar ne âlemdedir...?.

Bana,
...''binlerce deresi olan bir yerde bu düşük randımanlı işletmeyi devam ettirmek için akıl zaâfı olmak gerek, burada seracılık, bahçecilik, alabalık çiftlikleri çok randımanlı olurdu''....

derken ne demek istemişti bir Japon dostum?.

Derelere sadece tual üstü desen gibi bakmamızı mı tercih etmişti?.

HES ' leri, altın/gümüş/siyanür.., içindeki canlıları ile çevreyi, ekonomiyi, geleceği düşünmüş müydü?, bizden daha mı çok seviyordu yurdumuzu-en azından doğamızı? düşünmüş müydü, ve niçin HES hakkında bir şey dememişti bana..?.

Ve hatta; sahil yolunun yapılmasını eleştirmişti. Deniz olan bir yerde sahile otoban-büyük yol neye ki, gemi nakliyatçılığı ne güne duruyor...

...diyerek,
baş parmağı ile işaret parmağını uyuşturup, bunu yapanlar ''çok akıllı'' demişti.

Yani bana âdeta ''siz aptalları soyuyorlar'' demek istedi ve üzüldüğümü hissedince bunu bizde de yapıyorlar, merak etme.. dedi. Nezâketen.

Bunlar cevap olsun diye yazılanlar değil, kimseye karşı da değil. Kafamda bir şeyler oluşturdum zaman içinde, kendi denklemimi kurdum. Okuduklarım, yaşadıklarım ile harmanlanmış bir dağarcık işte.

Başkasının fikrine saygı duyarım, ama asla başkasının ''deh'' demesi ile ilgilenmem.

Dağarcık bana yapılması gerekenleri gösteriyor, nezâket kuralları ve sitenin takdir ettiğim prensipleri içinde. Bende hatalarımı azaltmayı becerebildim bu site sayesin. Çünkü her şeyden ders çıkaran bir yapım var. Asla ''ÇOK AKILLI'' olmadım. Baba nasihatim var üzerimde.

Saygılarımla lütfen.

- Siz Türkler çok zengin bir milletsiniz..

- Nasıl yani...?

-Asırlardır bu kadar söyulup, bu kadar bir şeyler yapacak gücü olması, o millet için değerli bir şey...

Aramızdaki konuşmalardan bir ''süzme hüzme'' daha efendim.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 17:13   #222

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Eğer, bu altın madenlerini yabancı devlet firmaları değil de, kendi devletimiz çalıştırsa bu çevre katliamı pretostoları olmazdı-yapılmazdı (kül olacak) diyorsanız, yine de olurdu.

Belki altın madeni için değil ama başka madenler-HES'ler gibi çalışmalar, protesto ediliyor.

Bu nedenle, altın madenlerini yalnızca bizim kendi devletimiz bile çalıştırsa, yine olur bu protestolar.

Yani öyle kül olmaz sn.mduran.
Aslında tam da bu dediğiniz oldu. Devlete ait bir madenin atık su havuzu çöktü. Köylüler zehirlendi, hiç bir ciddi tepki gelmedi kimseden, konu unutuldu, çevreciler uykularına geri döndü. Yani burada asıl eksen çevre koruma ve zararları değil gibi.

Olayın nerede olduğunu sorsam, bilemeyen çok kişi çıkacaktır.
Zaten bir madenin kimin işlettiğinin çok anlamı yok. Yasalara uygun işletilmesi önemli. Altını ihraç edilmesi de çok garip bir durum değil. Bedavaya gitmiyordur sanırım dışarı.

Yatağan'da çevre katliamı termik santral devlete ait, ama onu da kimse umursamıyor.

ayazkentli ve mrduran beğendi.
Eski 14-12-2012, 14:32   #223
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Evet. Doğru.

Olay yaşandıktan sonra pek ses-seda çıkaran olmadı. Bu örgütsüzlükten mi kaynaklanıyor yoksa çevre örgütleri de sözde hayvansever dernekleri gibi mi? esas bunu da tartışmak gerekiyor.

Geçenlerde Greenpeace'in sosyal medyada'ki sayfalarına sizi neden Kaz dağlarında, Kozak'ta altın'a karşı göremiyoruz, diye yazdım.

Hangi birine yetişelim, diye cevap verdiler ama nedense bu örgütü bazı belli türde ki aktivitelerde görüyoruz. Bunların dışında ki diğer çevre katliamlarında hiç yok'lar. Oysa bu örgütü sık sık buralarda görmemiz gerekiyor. Sadece balina katliamlarında ve Shell ya da Bp şirketlerine karşı değil. Bakıyoruz bu örgüte, dostlar alış-verişte görsün modunda, bir iki göstermelik eylem yapıyorlar o kadar.

Dünyanın 2. en yüksek oksijenli bölgesi denilen Kaz dağları yok edilecek ama örgütten ses seda yok. Ortalığı ayağa kaldırmaları gerekiyor oysa.

(Biraz daha böyle devam ederlerse, bazı çokuluslu şirketlerin reklamını mı yapıyorlar acaba diye, düşünmeye başlayacağım). Bana nedense pek güven vermiyor bu örgüt.

Bu durum bana,

hayvansever derneklerinin söz konusu hayvan kedi-köpek olunca, ortalığı ayağa kaldırıp, diğer çevre katliamlarında'ki hayvanların yok olmasında ise, hiç bir protesto'da bulunmamalarını çağrıştırıyor.

Her tarafımız çelişki.

Yatağan'da aslında çok gösteriler oldu ama devleti yöneten hükümetler, herhalükarda kararlarına devam ettikleri için, değişen birşey olmuyor.

Sadece bu hükümet için söylemiyorum. Bundan önce ki hükümetler de aynı davrandı.

Eski 20-02-2013, 15:38   #224
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

ÇEPEÇEVRE YAŞAM PROGRAMI (Hayat Tv.):

(Bergama özel bölüm videoları).

1. Bölüm: ÇEPEÇEVRE YAŞAM (Hayat TV) BERGAMA ÖZEL BÖLÜM -1- | Facebook

2. Bölüm: ÇEPEÇEVRE YAŞAM (Hayat TV) BERGAMA ÖZEL -2- | Facebook

3. Bölüm: ÇEPEÇEVRE YAŞAM... | Facebook

4. Bölüm: ÇEPEÇEVRE YAŞAM (Hayat TV) BERGAMA ÖZEL -4- | Facebook

Video sayısı çok olduğu için, aşağıda ki 5. Bölümü ve diğer bölümleri, Youtube sitesinden izlemeye devam edebilirsiniz.

çepeçevre yaşam 5 - YouTube

1. Bölümde anlatılan Dikili'de ki çevre panelinin, altın madeni şirketi tarafından nasıl provake edildiği ile ilgili olarak, geçenlerde Evrensel gazetesine açıklamalar yapan şirketin eski koruması, Paneli Nasıl provake ettiklerini detaylı olarak açıklamıştı.

Üstte ki 217 no.lu mesaj ve mesajda ki linkten okuyabilirsiniz.

Eski 30-09-2014, 10:06   #225
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Hak arama, direniş, mücadele işte böyle olur..bravo Murgul halkına:

http://www.odatv.com/n.php?n=akp-ve-...kti-2909141200

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2022, 08:53   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2019
Mücevher, geçmişten bu yana insanların vazgeçemediği en değerli takılardır. Elbette bu takıların kalitesi, sadece mücevher sınıfında değerlendirilmesi ile bağdaştırılamaz. Kalitesini belirleyen çeşitli malzemelerle birlikte özel tasarımlar da vardır. Öyleyse, mücevher yapımında ne kullanılır? Gelin hep birlikte sorunun cevabına bakalım.
Kolye, küpe, bileklik ve daha birçok mücevherin en gözde malzemesi altındır. Bundan yüzyıllar önce de altın değerliydi, günümüzde de hala önemini koruyor. Ancak bunun yanı sıra çok sık tercih edilen malzemelerden biri, gümüş olarak karşımıza çıkar. Platin de değerli bir mücevher metali olarak bilinmektedir. Ayrıca son dönemlerde mücevher yapımında doğal taşlara çok rastlanır.
Altın, gümüş gibi değerli madenlerin yanında aşağıdaki değerli taşlar da sıkça mücevher yapımında kullanılır:

Elmas
Opal
Mercan
Zümrüt
İşçiliği en yüksek olan ise altın madeninden üretilen mücevherlerdir. Yapılan takılara ametist gibi doğal taşlar da eklenir. Böylece estetik açıdan insanların hoşuna gideceği malzemeler üretilir. Ayrıca her malzemenin mücevhere dönüştürülmesi sırasında belirli işlemler uygulanır.

Kaynak: https://www.goldium.com.tr/blog/icer...-ne-kullanilir

anilcagliyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024