agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2005, 13:27   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Şikayet ve Protesto hakkı

Anayasamızın 56. Maddesinde "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip- tir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir" denilmektedir.

Yine Anayasamızın 74. Maddesinde "Vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de ikamet eden yabancılar kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu, gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir" denilmektedir.

Bizlere düşen birincil görev, çevremizde gördüğümüz doğa karşıtı uygulamaları, Anayasa ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Yasa ile korunmakta olan dilekçe hakkımızı kullanarak, ilgili makamlara bildirmek ve gerekli uyarıları yapmaktır.

3071 sayılı yasanın 7. maddesine, "Türk vatandaşlarının kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin safahatı hakkında dilekçe sahiplerine en geç iki ay içinde cevap verilir. İşlem safahatının duyurulması halinde alınan sonuç ayrıca bildirilir" dayanarak, yasal süresi içinde yanıt alınamayan dilekçeler, ilgili makama tekrar yazılabileceği gibi, Türk Ceza Kanunu'nun 230. maddesi gereği Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda da bulunulabilir.

Dilekçe Hakkı

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2013, 21:31   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
sayın malina ben ağaçlara yeni merak sardım kütüphaneden ağaçlarla ilgili bir kitap alyım dedim mersindeki tüm kitapçıları gezdim kitap yok en son adanada türkiyenin ağaçları ve çalıları kitabını ntv yayıncılık buldum burdan tema vakfı orman genel bakan lığını protesto ediyorum kitaplar tükenmiş yeni baskı yapılmamış saygılar.

ahmetmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 13:06   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
İyi de bu protestoyu, ilgili yerlere yazarak yapmanız gerekiyor, buraya yazarak değil

Ayrıca "Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları" kitabın NTV Yayıncılık basmıştı.
Yeni basımı yapılmadıysa onların sorumlu tutulması gerekir.
Alıntı:
tema vakfı orman genel bakan lığını protesto ediyorum kitaplar tükenmiş yeni baskı yapılmamış
demişsiniz, onların bu olayda ne suçu var?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024