agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2008, 13:41   #1
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Tescil ve Sertifikasyon, Milli Çeşitler

Geçenlerde hünnap arıyorum başlığıyla istekte bulunmuştum. Metinde fidanları sertifikalı aradığımı belirtmiştim. Ama sonra derste anlatılanlar aklıma geldi. Milli çeşit listesinde olmayan çeşitlerin sertifikasyon işlemi yapılamaz. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı,Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından yayınlanan tescilli ve üretim izni verilen çeşit listesini buraya eklemeyi üzerime borç bildim.

Milli Çeşit Listesi Tescilli Çeşitler
Milli Çeşit Listesi Üretim İzinli Çeşitler

Sertifikalı ve Standart Tohumluk Kaydına Alınan Çeşitler
Üretim İzinli Çeşitler

Meyve ve Asma Çeşit Listesi
Tescilli Çeşitler
Üretim İzinli Çeşitler

Süs Bitkileri Çeşit Listesi
Süs Bitkisi Kaydına Alınan Çeşitler
Üretim İzinli Çeşitler

Alt Liste. Bu listedeki çeşitlerin yurt içinde ticareti yapılamaz.

Çeşit Sahibi Kuruluşlar

Koruma Altına Alınan Çeşitlerin Listesi

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 13:49   #2
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Yurtiçi Amaçlı Sertifikalandırma için

Tohumluk üretmek isteyenlerin Tohumluk Yetiştirici, Üretici veya Araştırıcı Kuruluş Yetki Belgesi almış olmaları gerekmektedir.
Elit veya orijinal tohumluk üretimleri ıslahçı, çeşit sahibi veya bunların yetki verdiği araştırma kuruluşları tarafından üretilir ve pazarlanır.

Tohumluk yetiştirmek isteyen kişi ve kuruluşlar, beyanname ile birlikte ekeceği tohumluğun orijinini (sınıfını ve kademesini) gösterir sertifikayı vermek zorundadır.

ISTA Sertifikaları menşei sertifika olarak kabul edilmez.

Yurt içi amaçlı sertifikasyonlarda başvuru işlemi üretimin yapıldığı ilin başvuru kuruluşuna (Üretimin yapıldığı ildeki Bakanlık il müdürlüğü veya Bakanlık tarafından beyanname kabulü ve tarla kontrolleri için yetkilendirilen kuruluşları) yapılır.
Beyanname verilmesi
(1) Tohumlukların sertifikalandırılabilmesi için, tohumluk beyannamesi verilir.
(2) Tohumluk beyannameleri düzenlenmesi ve kabul edilmesi aşağıdaki yöntemle yapılır;
a) Tohumluk üretimleri için Ek–2 veya Ek–3 de yer alan beyannamelerden uygun olanı doldurulur.
b) Tohumluğun ait olduğu tür ve çeşit adı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Çeşit Listesindeki ile aynı olmalıdır.
c) Her tohumluk çeşidi ile her parsel veya her tarla için ayrı ayrı tohumluk beyannamesi düzenlenir.
ç) Tohumluk beyannameleri üç nüsha olarak düzenlenir.
d) Tohumluk beyannameleri başvuru kuruluşuna verilir.
e) Tohumluk beyannamelerinin son veriliş tarihleri aşağıdaki belirtildiği şekildedir.
Beyannamelerin İlgili Müdürlüklerde bulunması Gerektiği Son Tarih
Arpa, Buğday, Yulaf, Çavdar, Tritikale
Akdeniz 01 Mart
Ege 01 Nisan
Güney Doğu Anadolu15 Nisan
Doğu Anadolu15 Haziran
İç Anadolu15 Mayıs
Karadeniz15 Nisan
Trakya ve Marmara 01 Nisan

Diğer Bitki Türleri-Tüm Bölgelerde Ekim tarihinden itibaren otuz (30) gün içinde ilgili kuruluşta olmalıdır.

f) Başvuru sırasında tohumluk beyannamesine aşağıdaki belgeler de eklenir.
1) Ekilen tohumluğa ait sertifikanın aslı veya sertifikanın aslının bulunduğu resmi kuruluştan onaylı sureti.
2) Çeşide veya ebeveynlere ait özellik belgeleri.
3) Üretim tarlalarını gösteren krokiler.
g) Kabul edilerek onaylanan beyannamelerin birinci nüshası, tohumluk beyannamesini kabul eden başvuru kuruluşunda saklanır. İkinci nüsha tarla kontrollerinde kullanılması için kontrolörlere verilir. Üçüncü nüsha "SERTİFİKALANDIRMADA KULLANILAMAZ" kaşesi vurularak üreticiye verilir.

Kaynak:TTSMM

Eski 01-10-2008, 13:52   #3
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Meyve ve Asma Fidanı Yetiştiriciliği Beyanname başvuruları Tarım İl Müdürlüklerine yapılır.

▪ Tüm meyve türleri için, beyannamelerin veriliş tarihleri “1 ocak- 31 Mayıs” tarihleri arasında olup, virüsten ari üretimler için ise “1 ocak-31 mart” tarihleri arasındadır.

▪Başvuru sırasında beyanname formuna aşağıdaki belgeler eklenir.

1) Fidan üretici belgesi sureti,

2) Üretilen materyale ait menşei sertifikanın aslı veya onaylı sureti,

3) Bitki yetiştirme ruhsatı,

4) Toprak analiz raporu,

5) Parselleri gösteren krokiler,

6) Bir ve üç nolu üniteler için üretim materyali kapasite raporu.

Eski 01-10-2008, 15:37   #4
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Bu anlattıklarım TTSM internet sitesinden alınmıştır. Eğitimini aldığım Meyve ve Asma Fidanı Sertifikasyon aşamalarını da özetle anlatmaya çalışacağım.

1.Sertifikasyanonun amacı:
Kamu ve özel sektöre ait fidan üreticilerini disipline etmek,
Bahçe bitkilerinin genetik safiyetlerini devam ettirmek,
İsmine doğru, standartlara uygun, hastalık ve zararlılardan ari, kaliteli ve yüksek vasıflı fidan, fidan üretim materyali ve fidelerin üreticilere intikalini sağlamak olarak belirlenmiştir.

2.Meyve ve Asma Fidan Üretim Materyali ve Asma Fidan Üretim Materyali ve Fidanı Üretebilecek Kişi ve Kuruluşlar- Ülkemizde 308 sayılı Kanun ve yönetmelikleri ile sertifikalı meyve ve asma fidanı üretimini düzenleyen Tebliğdeki esaslara uymayı kabul ve taahhüt eden kişi ve kuruluşlar, sertifikalı fidan üretim materyali ve fidanı üretebilirler. Ancak sertifikalı fidan üretmek isteyen üreticilerin, fidan üretiminde kullanacakları üretim materyallerini elde etmek üzere kendi damızlıklarını oluşturmaları, bu damızlıkları ise Tebliğde belirtilen kuruluşlar tarafından üretilecek 'Baz Materyal' ile kurmaları gerekmektedir.

3. Sertifikalı Fidan Üretimi İçin Başvuru
Sertifikalı fidan üretmek isteyen her üretici, öncelikle Tarım İl Müdürlüğünden "Üretici Belgesi" almak zorundadır. Bunun için üreticiler Üretici Belgesi Başvuru Formunu iki nüsha doldurarak üretimin yapıldığı ildeki Tarım İl Müdürlüğüne verirler. Formlar Tarım İl Müdürlüklerinden alınır. Üreticinin başvurusu Kontrol ve Bitki Koruma Şube Müdürlükleri tarafından müştereken incelenir. Yapılan incelemede sonuçlar uygun bulunduğu takdirde Üretici Belgesi Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenerek üreticiye verilir.
Üretici belgesi, beyanlarda değişiklik olmadığı sürece geçerlidir. Üretici belgesi olmayan üreticinin beyannamesi Tarım İl Müdürlüğü tarafından kabul edilmez. Üst üste iki yıl üretim yapmayan üreticilerin üretici belgeleri Tarım İl Müdürlüğü tarafından iptal edilir.

4. Fidan Üretici Belgesi Verilecek Üreticilerde Aranan Şartlar
Üretici belgesi verilecek üreticilerde bulunması gereken şartlar ile bu belgeye sahip olan üreticilerde aranacak şartlar şunlardır:
-Üreticide çeşit/anaç damızlığı veya fidan üretimi için en az bir ziraat mühendisi çalıştırdığına dair sigorta bildiriminin bulunması,
-Üretici, üretim yapacağı en az on dekar arazi ile bu arazide kullanılacak yeterli alet ve ekipmana sahip olduğunu veya en az beş yıl süre ile kiraladığını belgelemeli,
-Virüsten ari fidan üretiminin tamamı kapalı sera ortamında yapılmalı ve üretici bu üretim için en az 500m² seraya sahip olmalı veya beş yıl süre için kiralandığını belgelendirmeli,
-Çalıştırılacak olan ziraat mühendisinin sigorta bildirim cetveli her 6 ayda bir Tarım İl Müdürlüğüne ibraz edilmeli
-Yetiştiricinin kendisi ziraat mühendisiyse ziraat mühendisi çalıştırmasına gerek yoktur.

5. Beyanname Verilmesi-Üretim parsellerinin kontrol ve sertifikasyona tabi tutulabilmesi için üreticilerin yaptıkları üretimle ilgili beyannameyi doldurarak, Tarım İl Müdürlüğüne vermeleri gereklidir. Beyannameler, Tarım İl Müdürlüklerinden temin edilir. Tür bazında 1000 adetten daha az fidan üretilen parseller için düzenlenen beyannameler Tarım İl Müdürlüğü tarafından kabul edilmez ve bu fidanlar için sertifika düzenlenmez.
Her beyannamenin temsil ettiği parsel, bir sertifikasyon ünitesidir.
Sertifikasyon ünitesi, tapuda kayıtlı olduğu parsel numarası veya üretici tarafından verilen ünite numarası ile anılır. Parselde bir çeşit yetiştiriliyorsa, bu çeşit için bir beyanname verilir. Parselde birden fazla çeşit yetiştiriliyorsa, parseldeki bütün çeşitler için bir beyanname düzenlenir.
Beyannameler 4 nüsha düzenlenir. Tarım İl Müdürlüğünce onaylanan beyannameler en geç 15 gün içinde ait olduğu üreticiye gönderilir. Tarım İl Müdürlüğünce onaylanmayan beyannameler TTSMM ve sertifikasyon kuruluşları tarafından kabul edilmez. Onaylanan beyannamelerdeki bilgiler doğru olmadığı takdirde bu beyannameler iptal edilir ve kontrol raporu düzenlenmez.

Düzenleyen Filiz : 01-10-2008 saat 15:41 Neden: ekleme
Eski 01-10-2008, 15:58   #5
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

5.1. Beyanname Verme Zamanı-Üreticiler meyve ve asma çeşit ve anaç damızlık materyalleri ile açık köklü, tüplü(kaplı) ve çelikten üretilen meyve ve asma fidanları için düzenledikleri beyannameleri 1 Ocak-30 Nisan, Virüsten ari sertifikalı fidan için üretimleri için düzenledikleri beyannameleri 1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında aynı üretim yılında fidan üretim parsellerinin bulunduğu ilin Tarım İl Müdürlüğüne verirler.

5.2. Beyanname Verme Süresi-Beyannameler, Kontrolün yaptırılacağı yıl ve 1 defa düzenlenir. Sökülmemiş meyve ve asma fidanı(turunçgil fidanı hariç) üretim parsellerine ait beyannameler ise kontrolün yapılacağı yıldan başlamak üzere fidanlar sükülünceye kadar her yıl düzenlenir.

5.3. Beyanname Verilebilecek Çeşitler
Fidanların kontrol ve sertifikalandırma işlemlerinin yapılabilmesi için,308 sayılı "Tohumlukların Tescil, Kontrol ve Sertifikasyonu Hakkında Kanun" gereği yetiştirilecek meyve ve asma çeşitlerinin mutlaka tescil edilmiş ve "Milli Çeşit Listesi"nde de yer almış olması gereklidir. Tescil edilmemiş ve Milli Çeşit Listesinde yayımlanmamış çeşitlerin yetiştirildiği parseller, Kanun gereği sertifikasyona tabi tutulamayacağından, bu çeşitler için beyanname düzenlenmez.

5.4. Beyanname ile Birlikte Verilmesi Gerekli Belgeler
I-Toprak Analiz Raporu
II-Nematod Tahlil Raporu

6. Fidanlık Kontrolü
-Onaylanan beyannamelerin ait olduğu parsellerin kontrolü için belirtilen kuruluşlar Bakanlık tarafından görevlendirilir ve beyannameler bu kuruluşlara gönderilir. Kontrol sırasında üretici de müşahit olarak hazır bulunur.
Fidan üretim parselleri Tarım İl Müdürlüğü, Bitki Koruma ve Kontrol Şube Müdürlükleri,
Baz materyal niteliğinde damızlık fidan üretim parselleri ile çeşit ve anaç damızlık parsellerinin kontrolü ise Tarım İl Müdürlüğü, Zirai Mücadele ve/veya konu ile ilgili Araştırma Enstitüsü ile TTSM'den konu uzmanlarının katılımıyla yapılır.

6.1. Kontrol Zamanları
Beyanname verilen parseller vegetasyon boyunca en az 2 kez görsel olarak incelenir. İlk kontrol, vegetasyon başında, ikinci kontrol ise vegetasyon sonunda (söküm döneminde) yapılır. Fidanlıklarda yapılan kontrollerde beyannamenin doğruluğu, fidanlıktaki anaçlar ile bunlara aşılanan çeşitlerin sağlık durumları, çeşidin güvenilirliği ve fidanlar satışa hazırlandıktan sonra ambalajlama ve etiketlemenin Tebliğdeki esaslara uygun yapılıp yapılmadığı incelenir. Kontroller sonucunda sonuçlar olumlu ise parsel "Sertifikalı" olarak değerlendirilir ve kontroli gerçekleştiren görevliler tarafından "Fidanlık Kontrol Raporu" düzenlenir. Bir nüshası üreticiye verilir.

Eski 01-10-2008, 16:23   #6
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

7. Sertifikasyon
7.1. Sertifika ve Etiket Düzenlenmesi
- Ülkemizde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adına sertifika ve etiket düzenlemeye yetkili kuruluş, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüdür. Etiket talebi kontrolün yaplıdığı yıl yapılır. Etiket ve Sertifika almak isteyen üreticiler, kontrollerin tamamlanmasından sonra TTSMM tarafından yayınlanan "Etiket Talep Dilekçesi" ve " Talep Formu"nu doldurarak Tarım İl Müdürlüğüne verirler. Tarım İl Müdürlüğü tarafından değerlendirildikten sonra uygun bulunan başvurulara ait beyanname ve kontrol raporunun aslı ile etiket talep formu son kontrolün yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde sertifika ve etiket düzenlenmek üzere Tarım İl Müdürlüğü tarafından TTSMM'ye gönderilir. Ayrıca. sertifikasyon ücreti ve etiket bedelinin yatırıldığına dair banka dekontunun da belgelerle birlikte gönderilmesi gereklidir. Belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular için sertifika ve etiket düzenlenmez. Bu belgelerin incelenmesinden sonra TTSMM tarafından sertifika kapak ve etiketler düzenlenerek üreticilere gönderilir.

7.2. Sertifikasyon Ücreti ve Etiket Bedellerinin Ödenmesi
-TTSMM tarafından sertifikalandırılan her bir fidandan "sertifikasyon ücreti" ve verilen her bir etiketten "etiket bedeli" adı altında ücret alınır. Sertifikasyon ücreti ve etiket bedelleri her yıl Bakanlık (KORGEM) tarafından tespit edilir ve Resmi Gazete'de yayınlanarak üreticilere duyurulur. Sertifikasyon ücreti ve etiket bedelleri TTSMM'nin banka hesabına yatırılır banka dekontu Tarım İl Müdürlüğünce diğer belgelerle birlikte TTSMM' ye gönderilir.

7.3. Sertifika ve Etiketlerin Geçerlilik Süresi
Fidan ve fidan üretim materyalleri için düzenlenen sertifika ve etiketler sadece o üretim yılı için geçerlidir.

8. Etiketleme
- Tebliğde belirtilen standartlara göre boylarına ayrılan fidanlar, ambalaj veya demetler halinde satışa arz edilirler.
Sertifikalı fidan üretim materyali ve fidanlar için mavi renkte etiket düzenlenir. Her etikette üreticinin kodu, üretim yılı, fidanların türü, çeşidi ve anacı ile ambalaj veya demetteki fidan sayısı yer alır. Ayrıca her etiket, ambalajdaki fidanları temsilen verilen bir seri numarasına sahiptir.
Etiketlemede, etikette belirtilen miktardaki fidan veya fidan üretim materyali ayrılır ve etiketler üretici tarafından ambalajlara bağlanır veya yapıştırıılr. Ambalajlama ve etiketleme işlemini tamamlayan üreticiler bunu Tarım İl Müdürlüğüne bildirir. Ambalajlama ve etiketleme ile ilgili bilgi vermeyen üreticilerin üretici belgesi Tarım İl Müdürlüğü Tarafından iptal edilir.
Her fidan ambalajı veya demetindeki fidan sayısı ile ambalajlara bağlanacak etiket sayısı; fidanın türüne, çeşidine ve fidanın tipine göre değişiklik gösterir.

Fidan Tipi Her ambalaj veya Her ambalaj veya demete
demetteki azami fidan sayısı bağlanacak etiket sayısı
Aşılı, aşısız ve açık köklü asma fidanı 50 1
Aşı ve çelikle açık köklü meyve fidanı 25 1
Aşı kalemi, anaçlık çelik, yoz, çöğür, klon anacı 200 1
Tüplü asma fidanı 1 1
Tüplü meyve fidanı 1 1

Kaynak: TC Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Meyve-Asma Fidanı Üretimi ve Sertifikasyonu Çiftçi Eğitim Serisi 30

Kullanılan Formlar

2008 yılı Sertifikasyon ve Etiket Fiyatları

Düzenleyen Filiz : 01-10-2008 saat 17:16
Eski 01-10-2008, 16:41   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29

Bu çeşitlere baktımda, mısır, pamuk ve ayçiçeği bitkilierinin birer çeşitleri var. Neden bunların ticareti yapılamıyor acaba?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 16:52   #8
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

5553 sayılı “Tohumculuk Kanunu” ile bu kanuna dayanılarak hazırlanan ve 13 Ocak 2008 tarih, 26755 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınması Yönetmeliği” nin 36 ıncı Maddesi gereği hazırlanmıştır.

Alt Liste

MADDE 36 – (1) Alt Liste; Ek-1’de yer alan türlere ait çeşitlerin TDÖ dışında, FYD de, farklı, yeknesak ve durulmuş olduğu tespit edilenlerin kayıt altına alındığı listedir.

(2) Çeşit sahibi Alt Listeye alınmış bir çeşit için sonraki yıllarda, TDÖ ye tekrar başvuramaz.

(3) Alt Listede kayıt altına alınan çeşitlerin yurt içinde ticareti yapılamaz. Çeşitlerin listede kalış süresi on yıldır. Alt Liste her yıl haziran ayında TTSM tarafından yayımlanır.

Eski 16-03-2011, 18:06   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Merhaba konuyla ilgili bir sorum olacak, bir il tarim mudurlugune bu konuyla ilgili soru sorduruttuk. Il tarim mudurlugu bunun mumkun oldugun soyledi, yani ilk cumlenizdeki gibi milli cesit listesinde olmayan bir tur sertifikilandirilabilir saniyorum. Bu konuda yeni bir forum acmayi dusunuyorum buradan da bu konunun hukuki tarafini tartismak isterim. Biz Ithal bir cesidi alip burada uretmek istiyoruz. Mavi sertifika almak istiyoruz. Bu konuda hukuki bir engel var midir?

akyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024