agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Altuni Selvi Hastalığı (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/4472.htm)

buzlasi 24-05-2007 10:00

Altuni Selvi Hastalığı ?

4 Eklenti(ler)
Merhabalar ;

Bahcemde 6 yıldır bulunan 3 adet Altuni Selvim hastalandı.Iclerinde hep kuruluk vardı ama dısları hep yemyesil ve sağlıklı idiler.Son 1 aydır once 2 sinde dıstan da yaprakar kızılkahverengiye donmeye basladi.Simdi 3. agacıma da sıcradi. Agaclar buyukler yaklasik 2,5 mtr. Once topraga demir attik ama galiba baska bir hastalik var.Bocek disaridan pek gozukmuyor ama ben dun sabah karincayla orumcek arasi 5-6 hayvani govde uzerinde gordum ayrıca ilk hastalanın govdesinde sanki bir çatlak var sizlere resimlemeye calistim.
Ne yapmaliyim , bahcemle ilgilenen arkadas da anlayamadı.
Yardimci olursaniz cok seviniriz. tesekkurler.
Resimler ekte.

Buzlasi.Eklenti 11473

Eklenti 11475

Eklenti 11476

Eklenti 11477

buzlasi 18-06-2007 15:33

Altuni Selvi hastalığı icin

Degerli bitkisever arkadaslar ;

Forum ve sitenizde yeni bir kullanici olarak yaklasik 1 ay kadar once ekteki selvilerimde bir kızıllasma ile baslayan hastaligi gundeme fotograflari ile getirmistim.
Bir ziraatci arkadasimiz bitkileri gordukten sonra bizi tedaviyle ilgili yonlendirdi.Ve su an o tedaviyi uyguluyoruz.Sizlerle paylasmak istedim.
Hastalik bir tur mantar hastaligi imis ve bahcemiz Sarıyer sirtlarinda, ziraatci arkadasimiz bu hastaligin benzer bitkilerde tum bahcelerde oldugunu iletti.

Aslinda birbiriyle karismayan : Summitop ve Cupravit i karıstırıp 1 ilaclama yapıyoruz.Ardından 8-9 gun sonra Aliette ve Rovral i karistirip gene puskurtme seklinde uyguluyoruz.Su an yavas bir toparlanma basladı. Umarim kurtulurlar.

Diger forum uyeleri ile paylasmak istedim.

Saygılarla ,

Buzlasi.

Todor 18-06-2007 15:57

Geçmiş olsun, bitkilerinizin durumunun bir an önce düzelmesini diliyoruz.

Sonuçlarıda bizimle paylaşırsanız seviniriz.

buzlasi 21-06-2007 12:10

Sagolun , cok tesekkur ederiz. Bu hastalik bahcede yalanci selvi gibi baska igne yaprakli bitkilerede de olusmustu su an ilaclamaya devam ediyoruz.Bitkiler cevap veriyor.Sabirla onlari kurtaracagimiza inaniyoruz.
Baska bahcelerde kesenler olmus , halbuki bu hastalik kışın yasanmamasi ve kısa sureli yagmurlarla olusan bir mantar turu yani hasta diye 1 agaci kesmek sorunu hic cozmuyor.
Ileride tekrar bilgilendirme yapacagiz.
Ilginize tekrar tesekkur eder bol yagisli hastaliksiz bir donem dileriz.

Buzlasi.

[B[/B]

LKR 24-05-2008 11:57

Sn Buzlası,
Geçen sene Ankara'daki evimin bahçesindeki mavi selvilerden bazılarının dallarında, gövdeye yakın kısımlardan başlayarak kuruma ve dökülme görüldü. Bir tanesi ise maalesef tamamen kurudu. Bu sene de bir tanesi yavaş yavaş kurumaya başladı.

Sizin ağaçlarınızdaki hastalık olabilir diye düşünüyorum. Sizin ağaçlar da iç kısımlardan itibaren mi kurumaya başlamıştı?
Uyguladığınız yöntem işe yaradı mı?
Tecrübelerinizi paylaşmaya devam ederseniz çok seviniriz.

Teşekkürler.

kızılhisar 31-05-2008 12:04

Sn Buzlası,

Uygulamış olduğunuz tedaviden sonra, ağaçlar düzeldi mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024