agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Ağaç dallarında kuruma (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/39454.htm)

Khan 30-04-2016 10:51

Ağaç dallarında kuruma
 
Aldığımız arazide 100 yılı aşmış Palamut ve Çitlembik ağaçları var, bazı yerlerde kurumalar vs var. Bunlara bakım veya ilaçlama yapmak gerekir mi? Genel bakım için ne yapmak gerekir?

Muda 03-05-2016 16:58

Yani şimdiye kadar hiç bakım görmemişler. Siz önce kurulardan başlayarak budamalarını yapın. Ağaçlar kendilerini toparlasınlar. Daha sonra kuruma olur ise sebebine bakarsınız. Çitlembik ağaçlarına erkek ve dişi olarak antep fıstığı aşılayabilirsiniz.

Khan 04-05-2016 18:55

Hiç dokunulmamış orman içinde devasa ağaçlar doğru. Budayalım. Üzerlerindeki tırtıl gibi bir sürü böceği izlemek doğada keyifli olsa da ağaç zararlılarına dur demek lazım sanırım. Fungusit ve insektisit zararsız ilaçlar ile arazideki tüm ağaçları gözden geçirmeye karar vermiştim.

Taşlıbahçe 04-05-2016 21:19

Sn Muda'ya katılıyorum. Budamalardan sonra kesim aletlerinizi dezenfekte etmeniz iyi olur. Fungusit ve insektisit kullanmanız belki de gerekmiyordur. Belki de belirli noktalara uygun ilaçlamalar yapılabilir (?) Budamaları mümkünse canlı dokunun başladığı yerin biraz daha öncesinden, uygun bir noktadan yapın ama bence biraz fotoğraf ekleyin.

Khan 05-05-2016 11:33

4 Eklenti(ler)
Anlaşılır mı bilemiyorum. İlk 2 foto Palamut, dışarıdan kartpostal gibi duruyor ağaç ancak içeride şöyle komple ölü dallar var. Diğeri çitlembik, bunun büyük bir dalı - fotoğrafını çekmemişim, kurumuş, dışarıdan da çok belli.

Taşlıbahçe 05-05-2016 21:36

Kuru dirsekleri, yani kırılmış, kurumuş ama dipten alınmamış dalları dipten, gövdeye veya ana dala birerştiği yerdeki bombenin ortasından kesersiniz, diğer kuru dalları da canlı dokunun başladığı yerin gerisinden, gövdeye veya bağlandığı dala birleştiği -yukarıda tarif ettiğim- noktadan veya bir çataldan kesersiniz, macunlarsınız. Onun dışında kovukların temizliği ayrı bir konu. Ölü dokunun kazınması, dezenfekte edilmesi, havayla temasını kesecek katran veya benzeri bir maddeyle kaplanması... Yaşlı ağaçların resterasyonlarına bir göz atabilirseniz daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bu ağaçlar nerede?

Bir de yaprak detayı verirseniz türlerine de bakabiliriz.

Khan 05-05-2016 23:27

Teşekkür ederim. Çok fazla ağaç var, ilk dokunuş doğru olsun diye köyden tecrübeli birini buldum budayacak, görüp öğrenelim ve hem de soralım dedim. Kovuk dediğiniz kalır öyle - eğer bir zarar yoksa ağaca. Ağaçlar Antalya'da. Yaprakları çekmemişim hiç ama yerlisi tek tek defnedir, zeytindir vs diye söylüyor. Orman içinde olduğundan olası hastalıklar için genel bir bakımı yapmaya gerek olur mu endişesiydi bendeki.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020