agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Beyaz sinek ile mücadele (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/34955.htm)

Limonik 16-06-2014 13:37

Beyaz sinek ile mücadele

Merhaba, bahçemde bir haftadır beyaz sinek istilası yaşıyorum. Önce Arap sabunu sarımsak karışımı gibi doğal yöntemlerle önünü kesmeye çalıştım fakat gittikçe çoğaldılar. Kimyasala başvurdum biraz azaltsa da çileğim ve maydonozuma değdiğim anda hücum ediyorlar etrafa. Yabani otların içinde bile varlar. Süs biberimin sonunu getirmek üzereler. Ilaç olarak ne önerirsiniz? Ya da daha etkili doğal bir yöntem var mıdır?

ozanemre 16-06-2014 14:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Limonik (Mesaj 1296210)
Merhaba, bahçemde bir haftadır beyaz sinek istilası yaşıyorum. Önce Arap sabunu sarımsak karışımı gibi doğal yöntemlerle önünü kesmeye çalıştım fakat gittikçe çoğaldılar. Kimyasala başvurdum biraz azaltsa da çileğim ve maydonozuma değdiğim anda hücum ediyorlar etrafa. Yabani otların içinde bile varlar. Süs biberimin sonunu getirmek üzereler. Ilaç olarak ne önerirsiniz? Ya da daha etkili doğal bir yöntem var mıdır?

Sayın Limonik,

Belirtmiş olduğunuz zararlı yoğunluğundan dolayı kimyasal uygulamaları önerebilirim.

Geniş spektrumlu (6-7 çeşit zararlıda) uygulama için : Imidacloprid
Etki göremezseniz : Cypermethrin, Acetamiprid %20 ya da Deltamethrin etken maddeli ilaçlardan herhangi birini temin edin.
1 L el pompasına 1 çay kaşığı sıvı ilaçtan ilave edin.
Yağışsız ve rüzgârsız bir havada 5 gün ara ile kontrollü bir şekilde 2 uygulama yapın.
Aşırı azotlu gübrelemeden kaçının. İlaçlama yapılan alanda en az 12 saat sulama yapmayınız.
Her ilacı tek bir bitki üzerinde deneyin ve bir müddet bekleyin. Herhangi bir yan etki gözlemlemezseniz ilacı bütün bitkilere uygulayabilirsiniz.
Ölçekleri alanınıza ve tertibatınıza göre oranlayarak ayarlama yapabilirsiniz.

Esen kalın.

Limonik 16-06-2014 15:56

Sayın ozanemre, ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Tersa adlı bir ilaç verdi danıştığım yer fakat etkisini pek göremedim. Azaldı evet ama bitmedi ve doğal ve kimyasaldan uzak kalsın istediğim ürünlere saldırdılar.

Imidacloprid deneyeceğim. İstanbul'da olmanızdan yola çıkarak nereden temin edebileceğimi de sorabilir miyim?

Inanın zararlılar ile hep doğal yöntemlerle baş ettim. Bir salyangoz bir de bu beyaz sinek hariç...

Tekrar teşekkürler

ozanemre 16-06-2014 16:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Limonik (Mesaj 1296276)
Sayın ozanemre, ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Tersa adlı bir ilaç verdi danıştığım yer fakat etkisini pek göremedim. Azaldı evet ama bitmedi ve doğal ve kimyasaldan uzak kalsın istediğim ürünlere saldırdılar.

Imidacloprid deneyeceğim. İstanbul'da olmanızdan yola çıkarak nereden temin edebileceğimi de sorabilir miyim?

Inanın zararlılar ile hep doğal yöntemlerle baş ettim. Bir salyangoz bir de bu beyaz sinek hariç...

Tekrar teşekkürler

Sayın Limonik,

Ben teşekkür ederim. Asya yakasında tecrübeli meslektaşlarımızın yer aldığı Pendik Marmara Tarım, Küçükyalı İdealtepe Kaya Tohumculuk, Üsküdar Alper Tarım Ticaret. İnternetten adreslerine ulaşabilirsiniz. Imidacloprid bir çok semt ve yakada tarım ilacı satan şubelerden temin edebileceğiniz yaygın olarak bulunan, firma ismini telaffuz etmemin doğru olmayacağı bir adla satılmaktadır . Aynı bayilerden salyangoz için de ilaç temin edebilirsiniz.

Esen kalın.

musk 16-06-2014 19:41

3-4 yıldır bu beyaz sinekle benim de başım dertte idi. Bu sene mosplate 20 sp isimli bir ilac kullandım. Etken maddesi Acetamiprid dir. Toz halinde sulandırılarak kullanılıyor.
Sistemik bir ilaçtır. Bitkinin bünyesinde 15-20 gün kalıyor ve zararlı o bitkide tutunamıyor.

Faydasını gördüm. Tek tük gözüktüğünde iki kez ilaçlama yaptım. Bu sene bahçemde yok diyebilirim.

Avrupa yakasında da karaköy alt geçidinin bulunduğu bölgede hem zirai hem normal ilaçları satan bir eczane var. Oradan tedarik edebilirsiniz.

Limonik 16-06-2014 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1296341)
3-4 yıldır bu beyaz sinekle benim de başım dertte idi. Bu sene mosplate 20 sp isimli bir ilac kullandım. Etken maddesi Acetamiprid dir. Toz halinde sulandırılarak kullanılıyor.
Sistemik bir ilaçtır. Bitkinin bünyesinde 15-20 gün kalıyor ve zararlı o bitkide tutunamıyor.

Faydasını gördüm. Tek tük gözüktüğünde iki kez ilaçlama yaptım. Bu sene bahçemde yok diyebilirim.

Avrupa yakasında da karaköy alt geçidinin bulunduğu bölgede hem zirai hem normal ilaçları satan bir eczane var. Oradan tedarik edebilirsiniz.

Sayın musk, ilginize ve yardımınıza çok teşekkür ederim. Beyaz sinek derdini çeken bilir. Inşallah agaclar.net sayesinde bu beyaz sinek istilasından kurtulacağım. Tekrar teşekkürler.

Ozlem A 17-06-2014 00:05

Beyaz sinek ile benim de başım dertte. Çiçeklerim, domatesler, fesleğen, nane ne buldularsa tahrip ettiler. Önce arap sabunu ve yağ sonra neemazal denedim faydası olmadı. Şimdi yapışkanlı tuzak astım ama yine yaprakları salladığımda bir sürüsü havalanıyor.

Limonik 17-06-2014 16:31

Bugün yine sulama yaparken 50-60 sinek havalandı. Demek ki buraya danışmadan uyguladığım ilaç fayda etmedi. Daha da kötüsü iç mekanda da mum ve ruj çiçeklerimin olduğu yerde bir tane gördüm. Dışardan girmiş olmalı. Yarın acil tavsiye edilen ilaçlardan alacağım.
İç mekanda da olması canımı gerçekten çok sıktı.

MeyveliTepe 17-06-2014 16:54

Krizantem çiçeklerinden elde edilen doğal pyrethrin kullanılabilir.

Doğaldır, organik tarımda kullanmına izin verilir ancak güçlüdür. Olur olmaz kullanılmamalı.
UNIFARMCHEMICAL |

Ozlem A 17-06-2014 17:22

Uygulama detaylarına baktığımda sanırım geniş ekim alanları için tarif edilmiş. Benim bitkilerimin tamamı saksıda olduğundan püskürtücü sulama aparatları ile başarılı olur muyum bilemedim. Aşağıda tarif edilen teknik çok karışık geldi.
DOMATESTE UYGULAMA ZAMANI:
Beyaz sinek ile bulaşık olduğu saptanan alana köşegenler yönünden girilir. Her 5 adımda bir; alt orta ve üst yapraklardan olmak üzere 50 yaprak toplanır. Yaprak başına 5 lavra ve pupa olduğunda mücadeleye başlanır. Önerilen dozdaki ilaç bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur ve bu karışım suya boşaltılır. Depodaki su tamamlanır ve ilaçlamaya başlanır. Bitkinin her tarafı ıslatılarak iyi bir kaplama yapılmalı ve ilaçlı su bitki üzerinde homojen olarak dağıtılmalıdır.
*Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre domates için 3 gündür
UNQUOTE

MeyveliTepe 17-06-2014 20:32

Ölçüye göre solusyonu hazırlayıp fısfıslayacaksınız.

Ozlem A 17-06-2014 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1296715)
Ölçüye göre solusyonu hazırlayıp fısfıslayacaksınız.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Sorularınız için http://www.agaclar.net/forum/sebzele...ilar/10053.htm
başlığından devam edebilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024