agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Akçaağaç (Acer Palmatum) sorunları (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/34447.htm)

emre2470 24-04-2014 00:00

Akçaağaç (Acer Palmatum) sorunları

Merhaba,
Saksıda hobi amaçlı acer palmatum türü akçaağaç yetiştiriyorum.
Son bir haftadır çok sağlıklı olan yapraklarının bazılarının yukarı doğru kıvrılıp en uç noktalarından başlayarak yanma(kararma) meydana gelmeye başladı.
Hani bir kağıdın ucunu hafif yaktığınızda böyle kararıp kıvrılır ya aynı onun gibi.
Bunun sorunu ne olabilir? Ağacın üzerindeki yaprakların ortalama %5-10 kadarında bu sorun irili ufaklı başladı.
En yakın zamanda fotoğrafta ekleyeceğim. Sanırım fotoğraf olmadan teşhis koymak zor olur.
Açıkçası besin eksikliği olduğunu sanmıyorum ancak birşeylerin fazlalığı olmasından korkuyorum.

Saygılarımla.

emre2470 24-04-2014 10:32

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bahsettiğim sorun ile alakalı fotoğraflar ektedir.
Resimlerde de görüldüğü gibi yaprakların uçları büzülmüş durumda, özellikle en sağdaki ufak olan yaprak artık solma noktasına gelmiş.
Bu yaprakları ağaçtan ayırdım bunlar en ilerlemiş olanları idi, bir kaç tane daha var üzerlerinde.
Saygılarımla.

gossip 24-04-2014 22:52

ağacın ve toprağın fotoğrafını koyarsanız yorum yapacaklar için faydalı olabilir.

Sakaki 24-04-2014 23:35

Eğer sulama yetersizliği ve besin eksikliği söz konusu değilse, aşırı sulama ve fazla gübreleme de bu tür sorunlara neden olabiliyor.
Dallarda (en azından bazılarında) kararma, büzüşme (kurumaya benzer) sorunlar var mı?

emre2470 25-04-2014 00:40

1 Eklenti(ler)
Aşırı sulama ve rüzgara bağlı olabilirmi acaba, aslında çok sulamiyorum ancak toprak torf ağırlıklı olduğu için uzun süre nem tutuyor.
Gübre olarak 20-10-10 NPK kullanıyorum. Bunun dışında klasik iz elementleri içeren sıvı bitki besinlerini ayda bir uyguluyorum.
Tamamı ile ilgili fotografi ekte paylaşiyorum.
Uzun bir müddet sulama yapmamayi düşünüyorum.

emre2470 25-04-2014 00:50

@sakaki
Yapraklar dışında bir bölgede sorun görünmüyor.
Eğer sulama ve rüzgardan değilse aklıma son olarak azor fazlaligi geliyor. Toprak %70 torf-perlit, gerisi klasik toprak.
Saygılarimla.

emre2470 25-04-2014 10:39

5 Eklenti(ler)
Bu sabah daha detaylı fotoğraf çektim.

emre2470 25-04-2014 10:40

3 Eklenti(ler)
ağaç aslen tabi fotoğrafın çekildiği yerde durmuyor, normal rahat güneş alabileceği güney cepheye bakıyor.

Sakaki 25-04-2014 10:48

Çok ama çok su tutucu bir karışım gerçekten. Suyu tutmasının yanı sıra zaten oranı yüksek olan azotu da çok tutacaktır. Bu durumda yanmalar bence normal. Bunun dışında herhangi başka bir zararlı veya hastalık durumu yok gibi.

emre2470 25-04-2014 11:10

Nasıl bu işi düzeltebilirim? toprağı tamamen değiştirip torf oranını azaltsam olurmu? Büyüme döneminde toprakta radikal değişiklik sorun olurmu?

dataminers 16-06-2016 09:27

acer palmatum atropurpureum

Bir hafta önce Yalova dan aldığım kırmızı akçaağaç (acer palmatum atropurpureum) yaprakları yeşermeye başladı (Antalya da bakıyorum). Bu neden olur? Yapmam gereken birşey var mı?

dataminers 27-06-2016 17:01

iyice yeşerdi yapraklar, konu hakkında bilgisi olan yok mu?

dataminers 08-02-2018 13:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dataminers (Mesaj 1468873)
Bir hafta önce Yalova dan aldığım kırmızı akçaağaç (acer palmatum atropurpureum) yaprakları yeşermeye başladı (Antalya da bakıyorum). Bu neden olur? Yapmam gereken birşey var mı?

İki bahardır önce kırmızı yapraklar çıkıyor, sonra bu yapraklar yeşile dönüyor ve en sonunda sararıyor. Şimdi üçüncü bahar olucak. Kışın yaprakları döküyor zaten yazında hemen soluyor. Muhtemelen iklimden dolayı sıcaktan kavruluyor hemen tahmin ettiğim kadarıyla.
Evin içindede denedim, balkonda yarı gölgeli yerde de denedim sonuç değişmedi.

rwo 24-05-2018 09:45

Acer Palmatum Atropurpureum tomurcuklanma sorunu.

Geçen yaz aldığım 2 adet Acer Palmatum Atropurpureum fidanım var gayet sağlıklı fidanlardı.Fakat yazın aşırı sıcaklardan tüm çabalarıma rağmen yaprakları kavruldu kurudu ve döküldü ağaçlar sonradan tomucuklandı fakat kış geldiği için açamadan üzerinde kaldı kuru ve siyahımsı bir halde kaldı.Şuan hala ne üzerlerinde tomurcuk var nede birşey gövdelerini kazıdığımda alttan yeşil doku gözüküyor ama taze bir bitkininki kadarda canlı bir yeşil değil.En üst dallarda hafif kurumalar mevcut.Bu arada bitkilerden birisi yarım santim kadar bir yaprak çıkarmıştı oda ucundan siyahlanıp bozuldu.Sizce yapabileceğim birşey varmı?

Tinuviel. 30-04-2019 13:17

Merhaba,
2018 Aralık ayında ektiğim Acer palmatum tohumlarım sağlıklı bir şekilde çıktılar ve büyüdüler. Havalar soğuk olduğu için bu süre zarfında evin içinde penceremin önünde büyüttüm. Yaklaşık iki üç hafta önce de babam köye giderken ayrı saksılara dikmesi için ona verdim. Geri getirdiğinde bazılarının yapraklarının bir bölümü açık gri renkteydi ve kurumuştu. Babamın dediğine göre Sanırım biraz soğuk havada ve rüzgarda kalmışlar. Onlar kendini toplar dedi bana ama sanki daha kötüye gidiyorlar gibi hissediyorum. Yaprakları daha da kurumuş gibi geldi. Şu an evimizin bahçesinde yarı gölge bir alandalar. Toprağı kurudukça suluyorum. Yapabileceğim başka bir şey var mı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024