agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Çıyan (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/27600.htm)

esk nisagül 27-05-2012 22:23

Çıyan

Değerli arkadaşlar
bahçemde çıyan denen yaratıklardan var
boyları 15 cm veya daha fazla bunları nasıl yok ederim bilgisi olan varsa
lütfen yardımcı olun önceleri boyları küçüktü bu sene çok büyümüşler

kelebek çalısı 28-05-2012 19:23

Maalesef doğada bu tür canlılardan tamamıyla kurtulmak mümkün değil. Genelde taş altlarında, aralarında ve bu gibi yaz boyunca kendilerini serin tutacak yerlerde saklanarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Bazen bizlerle de temas haline geçiyorlar, tatsız ve ani karşılaşmalar olduğunda öldürmek zorunda kalabiliyorum ama onun dışında endişe etmeyin bence. Sizin yaşam alanınızı tehdit edecekleri bir durum oluşacağını düşünmeyin. Onların da doğadaki dengede önemli bir yeri var mutlaka.

şehnaz 28-05-2012 21:15

Tavuk beslemek en iyi çözüm bence :)

esk nisagül 28-05-2012 23:45

Hiç bir hayvanı öldürme taraftarı değilim arkadaşlar
fakat en son yaşadığımız olay beni çileden çıkardı
evin üst katında küçük kızımın oyun odası var üst kattan çığlıkları duyduk
yukarı çıktığımızda gördüğüm manzara inanın beni çok korkuttu
iki kişi zor yakalayabildik ya o çoçuklara bir şey yapsaydı

kelebek çalısı 28-05-2012 23:52

Beni sokmuşluğu var bu mahlukatın. Açıkçası sokmak da denemez, sanırım kağıt kesmesi gibi bir acısı var. Ev içine veya giysi içlerine girmesi gerçekten benim yaşadığım durumla karşılaşma potansiyelini yükseltir. Ama neyse ki zehirli değil diye biliyorum.

Sonuçta dikkat etmekte çok haklısınız.

esk nisagül 29-05-2012 00:00

İnanın bende o evde kalamıyorum artık
sanki gece biryerlerden çıkacakmış gibi geliyor
kendime olsa neyse ama çocuklar olunca iş değişiyor

aydın 29-05-2012 00:56

Peki ya yeni dikilen fidelere bilinen bir zararı var mı? Geçen hafta dikilen fideler deyim yerindeyse bıçakla kesilmiş gibiydi. :(

Çıyanlardan şüpheleniyorum. Zira bu sene sayıları bi hayli artmış.

fındık 29-05-2012 01:28

Sayın esk nisagül Benzer konu daha önce açılmış.Birinci sayfanın sonunda başarılı uygulama sonuçları var.Bitkiler ve ev için farklı ilaç kullanılmış.Sizin için faydalı olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/ic-meka...lilar/2004.htm

miralay 23-02-2013 22:25

diplerex sorunu çözer kökleri yiyen bu olmaz balık kurdu filandır onun için larva dönemini takip ediceksiniz bu dönemlde mocap uygularsanız köklerinizden uzaklaştırmış olursunuz

umutkara 28-06-2013 03:50

Çıyanlar et oburdur. Ben bir ara beslemiştim. Diğer böcekleri yerler. Bitki yemezler.

celalbayar2 19-06-2014 16:34

benim terastada çıktı. ilaç uygulayıp kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Nautilus Cycad 19-06-2014 22:23

Doğal düşmanı yok gibi. Tam bir avcı (predetor) ... Benimde bahçemde çok var.
Bir taraftanda mekanizmalarını kıskanıyorum. Makina gibi.... Fareyi bile yiyiyor. Allah muhafaza. Iğğğ. :)

hira 19-06-2014 23:43

Benim evim bahçe katında olduğu için ev içerisinde bile görülebiliyor. Mesela az evvel dışarı yolladım bir tanesini:)

altan01 20-06-2014 10:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydın (Mesaj 975122)
Peki ya yeni dikilen fidelere bilinen bir zararı var mı? Geçen hafta dikilen fideler deyim yerindeyse bıçakla kesilmiş gibiydi. :(

Çıyanlardan şüpheleniyorum. Zira bu sene sayıları bi hayli artmış.

Sizin sorun Danaburnu sorununa benziyor.bende yaşamıştım.

Nautilus Cycad 21-06-2014 00:14

Çiyan

1 Eklenti(ler)
O kadar da kötü gibi durmuyor aslında :D

A_NOMAD 21-06-2014 11:47

Maşallah hiç durmuyor :D

thpozitif 11-08-2014 09:48

Bu tarz "zararlılarla" ilgili tek mücadele yönteminiz zor da olsa yaşam alanınızı izole etmektir. olası giriş çıkış yapabilecekleri açıklıkları tespit edip kapatmalısınız.

Öldürmek çözüm değil. hangi birini öldüreceksiniz ve doğal denge ne olacak. Genel ilaçlama yapsanız herşeyi öldürürsünüz. bu hiç de iyi birşey değil.

Doğadaysanız ya da iç içe yaşıyorsanız kuşlar ağaçlar çiçekler gibi bunlar da olacak. kabul etmek ve ona göre yaşamak lazım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024