agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Ful Yasemin donmuş mu? (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/26327.htm)

firatdagdeler 16-02-2012 13:11

Ful Yasemin donmuş mu?

5 Eklenti(ler)
Eklenti 269304

Eklenti 269305

Eklenti 269306

Eklenti 269307

Eklenti 269308
Merhabalar,internet üzerinden ful yasemin bitkisini aldım,sipariş verdim iki gün içimde elime ulaştı,yalnız bitkiyi görenler donmuş oldukları kanaatine vardılar,yetkiliyle görüştüm bu mevsimde yaprakların kızıl renk alması çok doğal dediler ve baharda toparlanıcağını söylediler,acaba bütün fuller bu şekilde mi satılıyo bana gelen ful yasemin normal midir?

agozce 16-02-2012 16:18

Bu ful yasemine değil, pervane yasemine benziyor.

Gayet iyi görünüyor bence. Yapraklar kışın kızarıyor. Çelik ucundan azıcık kırarsanız, yeşil olup olmadığını anlarsınız.

firatdagdeler 16-02-2012 22:19

teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım çeliğin ucundan kırdığımdan gayet sağlıklı bir sonuca ulaştım ve yasemin elime ulaştıktan iki saat sonra yaprakları yavaş yavaş yesil rengini almaya başladı.

Eser İlhan 17-02-2012 06:35

Bence de pervane çiçekli yasemin bu. Bahçemde iki tane kocaman var. Şu anda üzerlerine kar yağıyor ve yaprakları da aynen böyle kızarmış durumda. Merak etmeyin ve güle güle büyütün ;)

bettyycim 17-02-2012 08:02

Eser abla ful yasemin değil bu, bende aldım geçen yaz Mutlu beyden yaprakları daha kalp gibi ve daha büyük .

firatdagdeler 17-02-2012 10:49

peki çiçekleri açtığında nasıl kokuyo çok merak ediyorum gerçekten!

agozce 17-02-2012 12:05

Fırat bey, sizin yasemininiz dış ortamda bakılmış (yapraklarının kırmızısından belli) . İç ortama alırsanz böceklenebilir. Zaten bu içerde yetiştirilmez. Bence dışarıya alın.

firatdagdeler 17-02-2012 16:46

Şöyle izah edeyim benim çiçekleri bulundurduğum oda gerçekten çok soğuk,madagaskar yaseminim vardı o odada bi an çöktü resmen içerki odaya aldım toparlandı,o zaman pervane yasemini bu soğuk odaya alıyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Eser İlhan 17-02-2012 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim (Mesaj 912827)
Eser abla ful yasemin değil bu, bende aldım geçen yaz Mutlu beyden yaprakları daha kalp gibi ve daha büyük .

Evet, değil bettyycim. Ben de aynı fikirdeyim :))

turkanatalay 24-10-2013 21:59

Bu ful yasemin mi? Tropik seradan kontrol ettim benim elimdeki çiçek tropik seradakine bakarsak ful yasemin gibi duruyor. Pazardan almıştım, yeşilliğini severek. 2 yıl hiç büyümedi sonra biraz büyüdü ve açtı. Çok güzel kokusu var. Sonra sürgünler atmaya başladı. Sürgünlerde göleme yaparak ikinci saksıyı oluşturdum. Büyük olanı da annemlere götürdüm. Ben Denizlideyim. Annemler Aydın da. Çiçek çok faza sürgün atmış. Kalın kalın sürgünler. Ama 2 senedir açmıyor. Açması için sürgün uçlarını kırmak gerekiyormuş ama kırdığımda hemen kırdığım yerden yeni sürgünler püskürüyor. Ben Mart Nisanda kırmıştım. Acaba kırma zamanda mı yanlışım var. Sürgün uçlarınıne zaman kırmam gerekiyor ve çiçeklenmesi içn başka neler yapabilirim? Bu arada oldukça büyük bir saksıda. Bahçeye dikmek istiyorum Aydın'da. Zarar görür mü? Yardımcı olursanız sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024