agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Mercan Ağacı ve Beyaz Örümcek (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/22057.htm)

zeyuna 01-09-2010 14:18

Mercan Ağacı ve Beyaz Örümcek
 
1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Kapalı mekanda büyüttüğüm mercan ağacımı, bahar başlangıcında dışarı cıkarttım. ancak son zamanlarda yaprakları sürekli sararıyor ve dökülüyor. Yapraklarının üzerinde aşağıdaki gibi bir örümcek ağı var. Fotoğrafta agın içinde beyaz bir örümcek de seçilebiliyor ama daha net bir görüntü şu an için alamıyorum.

Eklenti 168625

Ağacımın dışarıda keyfi kaçtığı için tekrar içeri aldım ama boyu çok uzadığı için tepe filizi pencereye eğiliyor. Acaba bu örümcek ağacıma zarar verir mi? Tekrar dışarı çıkarmalı mıyım? Ne yapmalıyım?

Hhatice 18-09-2010 16:12

Zeynepcim yaprakları oksijenli su ile sil temizle

zeyuna 23-09-2010 12:19

teşekkürler hatice hanım..bunu biraz geç gördüm malesef.. tüm yaprakları çok keyifsiz olduğu için çiçek haşereleri için bir ilaç alıp 15 gün arayla 2 defa ilaçladım.

Bir yerde bu bitkinin çalı gibi arsız olduğunu ve örneğin soğukta zarar görse bile havalar ısınınca yeniden yeşillendiğini okumuştum. Buna güvenerek kalan tüm yapraklarını aldım, hatta filizlerini budadım. sanırım 1 hafta oluyor şimdiden 3 yeni filiz verdi :) inşallah böyle yolunda gider. Kafama takılan, üzerindeki örümceğin ne olduğu çünkü tüm yaprak ve filizlerin üzerinde ince bir ağ tabakasıyla minik beyaz noktacıklar vardı. üstelik yaprakların sararmasına neden oldu. bunlar gözle zor seçilen minik örümceklere benziyordu. geri gelir ve yeni yaprakları da sararsa (umarım olmaz) önerinizi deneyeceğim.

Birde oksijenli suyu seyreltmek gerekiyor mu yoksa olduğu gibi kullanabiliyomuyuz?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020