agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Çamlarda hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/11393.htm)

Mine Pakkaner 02-05-2006 09:31

Çamlarda hastalık ve zararlılar

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Trakya bölgesi bu sene kışı çok sert geçirdi sıcaklık -20 kadar düşmüş. Benim gibi bir sürü kişinin bahçesindeki çam ağaçları bu hale geldi. Yanılmıyorsam soğuktan yaprakları yandı fakat bazı yerlerinde hala yeşillik var kurtulma şansı varmı acaba ?
Eklenti 1233

Eklenti 1234

Muhtemelen var.İbreliler kuruyan yapraklarını hemen dökmüyor üzerinde asılı kalabiliyor. Bence bu yaz siz onu sıkı bir bakıma alın.Düzelecek gibi görünüyor. ;)

ormanbotanigi 03-05-2006 00:40

Zaten kendini kurtarmış dikkat ederseniz yeni çıkan sürgünleri görebilirsiniz. Çamlarda kızaran yaprakların dökülmesi zaman alıyor. Bu konuda yardıma ihtiyacı var.

oktars 03-05-2006 10:11

Arkadaşlar çok sağolun yüreğime su serptiniz.

Geçen hafta gittiğimde toprağını çapalayıp yanmış koyun gübresi ilave etmiştim. Bunun haricinde başka yapabileceğim bir şey varmı?

adem_ozk 19-06-2006 00:37

Çamlarda hastalık ve zararlılar

arkadaşlar ben antalyada stad görevlisi olarak calışıyorum çalışdığım yerde 30 tane kadar çam ağacı var çam diyorum ama tam olarak hangi tür olduğunu bilmiyorum ağaçlar inceyapraklı bu seneki yeni filizleri tamamen sararmaya başladı
bana yardımcı olursanız sevinirim gercekden canım sıkıldı 7 8 senelik ağaçlar ölürse cok üzülecem gerekirse yarın ağaçların fotoraflarını çekeyim
buraya koyayım şimdiden sizlere teşekkur ederim.

Mine Pakkaner 19-06-2006 01:45

Adem_ozk hoşgeldiniz,

Fotoğrafları biran önce çekin, yalnız hem yakından saramış ibreleri, biraz daha uzaktan ağacın tam boy halini,saramış ibreli bir dalını ayrı ayrı çekip sayfaya yükleyiniz. Bakalım konu bilgimiz dahilinde mi? Orman mühendisi arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunuruz.

Selamlar.

sezinci 19-06-2006 08:40

Gövdede normalden farklı bir şey varsa (kabukta küçük delikler, ince talaş gibi öğüntüler) onların da fotoğraflarını çekin.

adem_ozk 19-06-2006 21:38

5 Eklenti(ler)
mine pakkaner hanım ve yılmaz bey bana bukadar hızlı yanıt verdiğiniz için öncelikle teşekkur ederim bugün iki ağacın resmini çektim gönderdiğim resimlerden inşallah sorun çözülür şimdiden teşekkurler

Eklenti 1929

Eklenti 1930

Eklenti 1931

Eklenti 1932

Eklenti 1933

adem_ozk 19-06-2006 22:29

4 Eklenti(ler)
cektiğim resimlerin boyutları büyük olmuş resimleri kesmek zorundakaldım
isterseniz yarın birdaha cekeyim

sezinci 20-06-2006 13:38

Ağaçlarda bir sorun varmış gibi görünmüyor. Soğuk geçen kış aylarında ve takip eden ilkbaharda (özellikle genç sürgünlerde bulunan yapraklarda) bu tür kurumalar olur bu normaldir. Ağacın için hayati tehlike oluşturmaz.
Dirpion pini (yaprak arısı) ndan şüphelenmiştim ama
onun verdiği zarara benzemiyor. Sürgünler üzerinde küçük tırtıllar şeklinde bulunur. Genellikle 1 yaşındaki sürgünlere zarar verir.

Başka bir zararlı görünmüyor fotoğraflarda. Yine de iğne yaprakların sürgünle birleştiği yerlere bakın. Siyah küçük bitler görmezseniz sorun yok demektir. Tabii fotoğrafta gördüğüm kadarıyla konuşuyorum.

adem_ozk 20-06-2006 15:34

1 Eklenti(ler)
yılmaz bey resim 8-11-12 deki görünen böçeklerin zararı olurmu? birde sizden ricam bu ağaçların ismi nedir diyer bir konu ağaçları yakından inceledim herangibi bir böcek türüne raslamadım resim 8-11-12 dekilerden başka birde bu ağacları haftada bir suluyorum yeterlimidir? şuan bulunduğum yer antalya akseki rakım 1150 yayla bölgesi hava nemli deyil yardımlarınızdan dolayıda teşekkur ederim

sezinci 20-06-2006 16:47

O fotoğraftakiler karınca hiç bir zararı olmaz. Ama resim 11 ve 12'deki siyah görünen şeyler sanki yumurta gibi. Bunları sürgünüyle birlikte Aksekide Orman İşletmesine götürün. Onlar yakından görürlerse daha iyi teşhis koyabilirler.

adem_ozk 21-06-2006 09:11

1 Eklenti(ler)
yılmaz bey resimdeki bir böcek yakından cektim birdaha bakarsanız sevinirim

ayrıca orman işletmesinden geldiler herangibi birşey demediler

Eklenti 1945

sezinci 21-06-2006 09:53

Blastophagus piniperda (Büyük orman bahçıvanı) olabilir. Şu sıralarda sürgünlerde ve gövdede yaptığı zararın görülmesi lazım.

Sizin ağaçlarınız az olduğu için şimdilik bir eldivenle görebildiklerinizi toplayıp imha edin.

Yok edemezseniz (büyük ihtimalle de öyle olacak) Önümüdeki yıl şubat ayında kesilmiş bir ağacı veya kalın dallarından birini ağaçların bulunduğu yere yatırın. Böcekler bu ağaca geleceklerdir. Mart ayı sonunda bu yatık ağacı buradan kaldırıp başka bir yerde yakın.

Biolight 21-06-2006 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
...
Mart ayı sonunda bu yatık ağacı buradan kaldırıp başka bir yerde yakın.

biraz sert olmadı mı :s

başka bir çözümü yokmu ?

adem_ozk 21-06-2006 10:51

yılmazbey dedinizi yapayımda bu zaman zarfı içerisinde basettiğiniz
(Blastophagus piniperda) için herangibi bir ilaçlama yapılabilinirmi ayrıca bu böçekleri genelde yeni surgünler üzerinde rastladım

adem_ozk 21-06-2006 11:55

1 Eklenti(ler)
yılmaz bey sizin bahsettiğiniz Blastophagus piniperda
yanılmıyorsam bu gönderdiğim fotorafdaki böcek ama ağaçlardaki böçek dahafarklı sanırım öğleden sonra birdaha fotoraflarını çekeyim busefer büyüteçle daha belirleyeci olur kusura bakbayın sizinde başınızı ağrıttım bu ara

sezinci 21-06-2006 12:10

Evet büyük orman bahçıvanı bu. Biz bunlar için ormanda tuzak ağaçları hazırlıyoruz. Siz yine de bu zararlıyı bir eldivenle toplayıp imha edin.

sezinci 21-06-2006 12:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Biolight
biraz sert olmadı mı :s

başka bir çözümü yokmu ?

Haklısınız biraz sert bir müdahale ama kimyasal ilaçlarla da müdahale edilse sonuçta imha edilecek.
İlacını bilmiyorum. Yanlış bir şey söylemek istemediğim için bana en etkili yöntem toplayıp yakmak gibi geldi.

adem_ozk 21-06-2006 23:26

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Evet büyük orman bahçıvanı bu. Biz bunlar için ormanda tuzak ağaçları hazırlıyoruz. Siz yine de bu zararlıyı bir eldivenle toplayıp imha edin.

ağaçları bugün incelediğimde büyük orman bahçıvanı böceğine rastlamadım ağaçlardan bir daha fotoraf çektim fotorafdaki böçeklerin zararı varmı varsa mücadelesi nasıl olur? birde bu böçeklerin ismini yazabilirmisiniz

adem_ozk 21-06-2006 23:32

1 Eklenti(ler)
ikinci resim

sezinci 22-06-2006 08:44

Bunlar daha net fotoğraflar ama bunları tanımıyorum. Birşey söyleyemeyeceğim

malina 22-06-2006 09:34

Adem Bey,

Fotoğraflardaki gereksiz boşlukları kesmeniz iyi olur. Yani bundan sonrakilerde :)

adem_ozk 22-06-2006 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Adem Bey,

Fotoğraflardaki gereksiz boşlukları kesmeniz iyi olur. Yani bundan sonrakilerde :)

sonradan farketdim fazla yer kapladığını özür :)

fotorafdaki böcek ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımınızı bekliyorum

arsakay 22-06-2006 10:07

Merhaba,
hekim olarak konuyla en az alakası olanlardan birisiyim.
Yine de merak edip biraz sağa sola baktım.
Capnodis miliaris adında bir böcek var ve
fotoğraftakine çok benzettim.
Google'dan bu adla grafik tarama yaptırırsanız
çok detaylı fotoğraflar bulacaksınız. Özellikle
fao.org'da çok iyileri var. Bakın bakalım.

Şule 22-06-2006 23:56

Ben de bu işten anlamam ama bu böcek bence capnodis miliaris değil. O böceği biliyorum boyu yaklaşık 3-4 cm oluyor. Yukarıdaki böcek ise epey küçük. Ben de bir araştırdım, şunu buldum: Hylobius abietis.

http://www.biologie.de/biowiki/Ficht...sselk%C3%A4fer

Aslında bu böcek şu yaprak bitlerine de benziyor. Biraz daha büyük o kadar. Bu arada çamın yaprak biti oluyor mu?

adem_ozk 23-06-2006 16:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sule
Ben de bu işten anlamam ama bu böcek bence capnodis miliaris değil. O böceği biliyorum boyu yaklaşık 3-4 cm oluyor. Yukarıdaki böcek ise epey küçük. Ben de bir araştırdım, şunu buldum: Hylobius abietis.

http://www.biologie.de/biowiki/Ficht...sselk%C3%A4fer

Aslında bu böcek şu yaprak bitlerine de benziyor. Biraz daha büyük o kadar. Bu arada çamın yaprak biti oluyor mu?

ilginiz için teşekkurler malesef buda deyil bir turlu bulamadım ismini

ceratonia 26-06-2006 10:41

adem ozk kardeşim bu böceğimiz; Cinara Cedri (sedir Yaprak biti)

Cedrus libani (toros sediri) üzerine etkisi var. bunlar sedirin alt dallarının sürgün uçlarındaki iğne yapraklar arasında kümeler halinde yaşar.en yüksek populasyonuna haziran ayında ulaşır. ikinci populasyon artışı eylülde görülür.

populasyonu fazlaysa seninki gibi genç bireylerde daha hızlı artış gösterir. işte bu durumda karıncaların bayıldığı baloluşumu ortaya çıkar (yani sizin karıncaların espirisi o...) karıncaların ziyareti sözkonusu olur.

ilerki aşamalarda bitkinin ölümü sözkonusu değil... fakat arız olduğu sürgün kuruyor (çünkü sürgün özsuyunu emiyor.) Çok da endişelenecek bir böcek değil anlıyacağınız... çare olarak da; zirai ilaç bayilerine ağacımda bitki biti var bana yardımcı olun derseniz onlar ilacın hangisi varsa ayarlarlar... Kolay gelsin.

adem_ozk 26-06-2006 11:54

arkadaş allahrazı olsun (Cinara Cedri) doğru tesbit bunlar hep yeni sürgünlerde var bir de bu ağaçların gelişimi için herangibi gübre veya kimyasal güreler kullanılırmı ? ve sulama hangi aralıkta yapılmalı bizim burada nem yok rakım 1150 yardımlarınızdan dolayı teşekkurler.

ceratonia 26-06-2006 13:34

bölgenizde güvercin bulunur mu ?onun gübresini tedarik edebilir misiniz? eğer bulabilirseniz bileyim...yoksa amonyum sülfat veya amonyum nitrat (kimyasal gübreler) kullanabilirsiniz. tam zamanı gecikmeyin. m2'ye 30gr. olacak şekilde ayarlayın homojen olarak bitkiye verin...

fakat hayvansal gübrelerle kimyasal gübreleri beraber kullanmayın... kullanacaksanız da 15 gün aradan sonra kullanın...

zirai ilaç bayiisi size kimyasal gübre konusunda yardım edecektir.fakat bitkinin fiziki gelişimini etkileyen bu azotlu gübreleri sonbahara yaklaştığımız aylarda artık kullanmıyacağız... yoksa ağacımızı kendi elimizle hasta ederiz... ama ille de güvercin gübresi bulursan harika olur onu da dengeli vermek şartıyla...

sulamada bir reçete vermek doğru değil ama şunu söyliyeyim bitkini dibini sürekli çamur etme de nemini muhafaza et yeter, yine onda da 3 gün arayla normaldir ama yine diyorum alanın güneş alım durumu ,rüzgarlı gün sayısı, şiddeti, toprağın bünyesi durumu değiştirir ...onun için kendiniz ayarlayın (hep çamur olmasın!!!!!!) kolay gelsin

adem_ozk 27-06-2006 12:11

burada güvercin gübresi bulamayız burada genelde hayvancılık olarak keci yoğunlukta keci gübresi bulmam kolay elinde birde %46 üre 20*20* gübrelleri var
ağaçları sulama yaptıktan 48 saat sonra toprakta nem kalmıyor
burası ruzgarı yoğun olan bir bölge
verdiniz bilgilerden dolayı teşekkur ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024