agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/)
-   -   Unlu Bit (Pamuklu Bit) (http://www.agaclar.net/forum/dis-mekan-bitkilerinde-hastalik-ve-zararlilar/10740.htm)

Dogaaski 12-04-2010 13:42

Ya arkadaşlar gerçekten bu asalak hayvanı temizlemek okadar zor ki, limon ağaçlarım bu unlu bitten hiç gelişemedi, nasıl olduysa da evimizdeki bütün bitkilere sardı. Bizde bir kere ilaçladık ama tekrar türemişti hızlıca, 5 günde bir uygulamak gerekiyor demekki.

BenBen1967 12-04-2010 14:42

Birkere ilaçlamak hiç bir zamn yetmiyor, sorun geçene kadar uygulamak gerekli. Bela bir yaratık ben onun yüzünden çok çiçek kaybettim, hatta mümkünse bit sarmış olan bitkiyi diğerlerinden ayırın.

Yagız 16-06-2010 22:22

Pul Bocekleri

Benim bundan yaklaşık 5 sene önce diktiğim daha doğrusu saksının dibine oylesine attığım mandalina çekirdeğinden çıkan bir mandalina ağacım var.Boyu 2 metreye yakındı ama haşereler yüzünden kesmek zorunda kaldım dallarını çünkü hangi ilacı kullanıcağımı bilmiyorum.Sanırım ismi pul bocekleri bunların internette assağıdaki fotoğrafı buldum renkli resmin aynısı denilicek kadar benziyorlar fakat bu kadar yakın ve sık değil ağacın heryerine dağılmıs durumdalar ve ağac hep yapış yapış oluyor.Genelde yaprakların gunes goren kıssımlarında veya yeni çıkan odunlaşmamış dallarda duruyorlar ve hiç kımıldamıyorlar.Simdi ben bunlara napayım rasgele bi ilaç alamam çunk mandalina veriyor ve yiyyorum sonuçta zararı olmayan bişi lazım yani organik bişi.Gercek ressim lazımsa bitkimin resmi onuda koyarım.

Hhatice 16-06-2010 22:28

Kabuklu bit dendiğini sanıyorum .

nariçi 16-06-2010 22:30

Bu kahve rengimsi parazitler saksılarda ki mandalin ve limonda kamkatta vardı, epeyce mekanik olarak etkisiz hale getirdim. Bu sıralarda göremiyorum.

Yagız 16-06-2010 22:34

Bende bilmiyorum adlarını yeni öğrendim boylarından büyük is yapıyorlar teras bile yapış yapış oluyor ve ne kullanıcagımıda bilmiorm kendimide göturmeden :)

izzeterisen 17-06-2010 09:53

Resmini verdiğiniz zararlılar pul böcekleri deği, koşnil (kabuklu bit) dir. Site içinde veya internette arama yaparak bunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

tamaşa 17-06-2010 16:28

Benimde başım kabuklu bitlerle dertte kamkatım da vardı mekanik olarak temizledim,sık sık kontrol ediyorum.Benjamini de bu yüzden kaybettim kabukların bit oldugunu fark ettigim de çok geçti malesef:((

tropik 24-06-2010 21:00

Maalesef bu zararlı yüzünden gözüm gibi baktığım iki yabani iğdeyi kaybettim. :(

Ceren K. 18-09-2010 14:47

Forumu inceledim,benim bitkimde de minik minik beyaz larvalar var.bazı yapraklarda da kabuklu bit görüntüsünde oluşumlar gördüm.
Şu an bir ilaç kullanmadım.Önce bir size göstermek istiyorum.

Ceren K. 18-09-2010 14:47

Tabi fotoğraf yüklemeyi başarabilirsem.Yardımlarınızı bekliyorum.

Ceren K. 18-09-2010 14:53

2 Eklenti(ler)
Bitkimin türü marginata.Yazın komşuma bırakmıştım.Muhtemelen onun bitkilerinden bulaşmış.Ayrıca toprağında da mantar çıkmış.Bildiğiniz kültür mantarı gibi minik mimik 7-8 tane oldular.Toprağın üst kısmını temizledim.Bunlara nasıl bir ilaç almam gerekiyor.

Ceren K. 19-09-2010 11:54

Bana yardım edecek kimse yok mu? :(

Mutlu Kutlu 19-09-2010 18:44

Bunlar unlu bit, mosplan isimli ilaçla öldürebilirsiniz. Her 15 günde 2-3 kere tekrar ilaçlamanız lazım.

Ceren K. 20-09-2010 18:35

Teşekkür ederim.Umarım geçerler...

Heaven 28-12-2010 23:01

bu unlu bitler için bugün ziraatçı bana fertil ddvp 550 ec adında bir ilaç verdi. 5 tl ye aldım. 1 litre suya 1-2 çay kaşığı dökecem mi püskürtecem mi bilmiyorum. 4-5 gün sonra geçmezse tekrarlarsın dedi. siz ne dersiniz doğru ilaçmı işe yarar mı

haruna 27-04-2011 09:24

Difenbahya bitkisinde beyaz bitler

3 Eklenti(ler)
Merhaba iş yerimizde bu bitkiden var yapraklarında ve gövdesinde bu beyaz bitlerdan var çarşıda pazarda sorduğumuz çiçekçiler bize yardımcı olamadılar. Diğer bitkilerede bulaştı galiba yoksa bizmi bir hata ettikte bu meydana geldi lütfen anlayan birisi bize yardımcı olsun bir ilaç filan önerirseniz sevinirim teşekkürler.

sevgice 09-06-2011 23:40

Merhbalar . Bu beyaz unlu bit ile bugun tanışdım maalesef. Bahsı gecen yazlık beyaz yag nerede satılır. Bundan önce arasabunu sıvıyag sarımsak kürümü denenmeli acaba.Cicegimi aksam ustu tamamen temizledim ama saat 12 gıbı bakdıgımda tekrar 5 adet beyaz bit ayıkladım.Bunlar nereden cıkdı bilmiyorum.Aynı şekilde yaprak biti ve sinekleri ile savaşmakdayım.
Acil yardım lutfeenn. Çiceklerim ölüyor..

zenfree 10-06-2011 08:27

Eminönü'nde çiçekçilerin olduğu bölümde satan bir kaç yer var. Bir kaç yıl önce oradan almıştım.

sevgice 10-06-2011 11:36

çiçeklerim ölüyor acil yardımm

Merhbalar . Bu beyaz unlu bit ile bugun tanışdım maalesef. Bahsı gecen yazlık beyaz yag nerede satılır. Bundan önce arasabunu sıvıyag sarımsak kürümü denenmeli acaba.Cicegimi dün aksam ustu tamamen temizledim ama saat 12 gıbı bakdıgımda tekrar 5 adet beyaz bit ayıkladım.

Aynı şekilde yaprak biti sinekleri ve karıncalar ile savaşmakdayım.İlgili yere soru yazdım ama kimse detaylı bisey yazmadı.

Karıncalar ve yaprak biti icin gelen çözum önerisi şu

15 gram fabrika artığı tütün 4 litre su içerisinde bir gün süreyle oda sıcaklığında (yaklaşık 20 derecede) bekletilir. Sonra tülbentten süzülerek elde edilen sıvı ilaç olarak kullanılabilir. Tütün suyu hemen hemen tüm böceklere karşı kullanılabilir. Ancak yaprak bitlerine karşı çok etkili bir ev yapımı ilaç olarak kabul edilebilir.
Burda 50 gr 1 dal sigaranın icindeki tütün yeter mi.
Birde sarımsak arap sabunnu sıvıyaglı kür.
Şimdi anlamadıgım konu şu bunları bitkiye iyicene fısfısladık.Arkasına hemen durulama yapmalı mı.Yoksa bitkinin üzerınde beklicek mi.Topragına ınerse bu karışımlar zararı olur mu.Çicege zararı olur mu.
Ne şekilde nasıl uygulmalı kaç gun beklemeli.Detaylı anlatım lazım.
Teşekkur ederim

Acil yardım lutfeenn.

Kiraz 10-06-2011 11:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgice (Mesaj 820067)
arasabunu sıvıyag sarımsak kürümü denenmeli acaba.

Unlu bitte, bu karışım her zaman işime yaradı.

Arkasından durulamayacaksınız, toprağa inmesinde bir zarar yok, bazen açacak goncaları yakabiliyor ama bitkinin ölmesinden iyidir. Yaprak altlarına ve zararlının olduğu bölgelere sıkmayı unutmayın. 10 gün sonra yeni karışım hazırlayarak tekrar uygulayın.

sevgice 10-06-2011 15:51

Teşekkur ederim sn. Kiraz. Bu ilacı 2 veya 4 günde yapsak bitkiye zararı olur mu.

Bugün daha fazla dayanamayıp ilk ilaçlamayı yaptım. Hem yaprak sinekleri için hemde unlu bit için. Amaa hala karıncalardan tamamen kurtula bilmiş degilim maalesef.

bettyycim 10-06-2011 15:57

Ben dvvp kullanıyorum bir kapak ilaca 600 ml su koyuyorum birazda bulaşık deterjanı ölmelerine yetiyor, ama bugün bu çiçeği bitirsiniz yarın öbür çiçek bitlenir :D

sevim.K 10-06-2011 16:30

Unlu bit mücadelesi bende de var. Kalanşolarımı unlu bitten koruyamadım bir türlü sonra baktım olmuyor sürekli tekrarlanıyor o canım katmerli çiçekli kalanşolarımı budadım yine geldiler. Olmadı çiçeklerimden vazgeçtim. Geçen hafta baktım bir kaktüsümde var. Arapsabunlu su hazırladım fısfısladım. Ona ve yanındaki bitkilere. Temizlendi gibi. Haftasonu birdaha uygulayacağım.

Güler 10-06-2011 19:06

Sevgili sevgice, başlığı incelemediniz sanırım.
Bu hususta hocamız fmt79 un güzel açıklamaları var.
Yerinizde olsam aşağıdaki linki güzelce okurum.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10240

sevgice 10-06-2011 23:05

Sn. Güler inceledim yeni konu açmadan önce.Bahsi geçen yazlık beyaz yag denen şeyi hemen bulmam imkansız.
Diger oneri olan arapsabunlu karışımıda çiçekde bekletmeli mi yoksa hemen durulamalı mı konusuna takılmışdım. Genelde bu tür detaya girilmemiş. Çiçegin topragına temas ederse hepden kaybederim diye çok bocalamışdım acemi olarak.
Neyseki cevaplar geldi
Teşekkurler.

selis 14-07-2011 17:02

1 Eklenti(ler)
Petunyaya bulaşan bitler bir çok bitkime sıçradı.. Bütün petunyaları yok ettim.. Özellikle sellukalar çok zarar gördü.. İlaçlamaya devam :(

iris41 14-07-2011 19:33

bu kadar igrenc bir böcege dokun deseler hayatta dokunmazdım iş bitkilere gelince kucagıma koyup bebek sever gibi adeniumumu temizedim :p
arapsabunlu kürü denedim bu akşam sorun yoktu adeniumda yaprak dökmesi sararma yanma yani olan dışı bir tepki vermedi cok şükür

sarmansarman 14-07-2011 21:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 465951)
Çamlarımda aynı sorun vardı, supracide ve priban adlı ilaçları karıştırarak kullandım ve başarılı sonuç aldım. Denemenizi tavsiye ederim.

supracide tarım bakanlığı tarafından bu yıldan itibaren üretimi ve ithalatını yasaklandı çok tehlikeli bir ilaç bilhassa evler için kullanırken çok dikkatli olun
Canlıyı yakarak öldüren bir zehir aman kendinize bir zarar vermeyin

Oğuzhan 14-07-2011 22:47

İllallah geldi banada resmen sanki gökyüzünden yağdı heryerdeler. :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024