agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2014, 14:23   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Goldrider 'da (Leylandi) kuruma ve zayıflama. Yardım.

Geçtiğimiz Eylül ayında teras bitkisi olarak aldığımız Goldrider'da yaklaşık 2 aydır belirgin bir kuruma ve dökülme mevcut. Forum'daki yorumlara bakarak 1.5 ay önce kısmi makaslama işlemi yaptık ve boydan ziyade ene büyümesi için tepesinden kırptık. Netice alamayınca da birkaç gün önce tüm kuruyan dallarını ve kurumakta olanları budadık, sonuç fotoğraflarda görülebilir.

Evimiz konum olarak Kocaeli'de. Deniz seviyesine yakın, çatıdan devamlı güneş alan ve önü açık olduğundan da rüzgarlı sayılabilecek bir bölgede.

Bitkileri çok sık sulamıyoruz, çoğunlukla akşamüstü saatlerini tercih ediyoruz sulama için. Goldrider'ın toprağına ve iskeletine bakıldığında herhangi bir kurt, örümcek vs. gözükmüyor. Saksının alt kısmı toprak üst kısmı ise yoğunluklu olarak torftan oluşuyor.

Son olarak kurumanın ilk başladığı dönemlerde tüm bitkilere eklerken goldrider'a da 3-4 adet küçük kürdan biçimli toprak vitaminlerinden vermiştik.

Goldrider'ın tamamen kurumaması için tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

http://s8.postimg.org/z0prj2lkl/IMG_20140617_141015.jpg

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 15:08   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
Bir Kuruma, dökülme sorusu da benden.

Herkese Merhaba,
Eklediğim resimlerden de göreceğiniz gibi, bahçemizdeki Leylandii lerde sararma, kuruma ve dökğlmeler başgösterdi. Forumda araştırdığım kadarıyla bunun mantar mı, mevsimsel normal bir olay mı **** sulama, rüzgar, sıcaklık vs ile mi ilgili olduğunu anlayamadım.
Varsa yorumlarınızı ve çözüm önerilerinizi rica ediyorum.
Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Hakange Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2014, 09:24   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
Hem kendi soruma kısmen cevap niteliğinde hem de referans olması sebebiyle Leylandilerde en sık görülen 6 hastalık, teşhis ve tedavisi hakkında aşağıdaki linki ekliyorum. Link İngilizce ancak Google translate den faydalanabilirsiniz.
ODIN 017a Six Diseases of Leyland Cypress

Hakange Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 20:50   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2016
Leylandi hastalığı hakkinda

Merhaba terasta yetiþtirmiþ olduðum leylandimde gözle görülür rahatsýzlýk fark ettim. Sebebi nedir tedaviai nasýldýr tecrubeli uzman arkadaþlarýn bilgisini rica ediyorum. Þimdiden teþekkürler

Eklenen Resimler

caglarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2017, 12:30   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2017
Yaklaşık 150 civarı Leylandi tür ağacımız çit olarak bahçemizde dikili.
İzmir bayındır ilçesinden torbalı şekilde 2015 yılı Ocak ayında aldım ve hemen diktik.
Şuan boyları 2 metre civarı.
Yaklaşık 10 kadar ağaçların ara dallarında kurumalar başladı..
Ziraatçıya resim çektim ve kuru daldan numune götürdüm...

Kocide 2000 bakır

Kalsiyum ve Demir içerikli gübre önerdi.

Bunları temin ettim.Demir zaten vardı...İlk uygulamayı geçen hafta yaptım.
2.uygulamayı haftaya yapacağım.Sonuçları ne olur bilmiyorum.Takip edeceğim.

Sağlıklı ağaç

Hastalıklı ağaç

DumanDere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2018, 15:05   #96
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2006
Galeri: 52
Kuruyan Leylandi ağacının içinde larvalar buldum. Nedir bilgisi olan var mı? 3 ağaç aynı şekilde kurudu. Diğerlerini kurtarma şansım var mı?

Eklenen Resimler

Tariuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2018, 22:04   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2018
Herkese Azerbaycandan salam. Leylandi nin yarpaqlarinin dahada yasil olmasi ucun ne etmek lazimdir. Ve hansi derman vasitelerinden istifade etmek olar. cileyici ve yemleme ucun

Elyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2019, 16:57   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Merhaba, kac gundur devam eden bir sikinti var leylandilerim de. 100 den fazlasindan azli coklu sararmalar basladi. Tepeden asagiya dogru. Ekim ayinda budama yapildi, sonra gubrelemede olmadi. 15 gundur konyada cok fazla yagmur yagdi. Ama bir kuruluk yok halen yumusaciklar kopma vs olmuyor. Fikirlerinizi alabilir miyim ?

https://ibb.co/nDCFqYD
https://ibb.co/PZQBBtS
https://ibb.co/VVYCFhW
https://ibb.co/Pj3BB2g
https://ibb.co/3FgH6Gq
https://ibb.co/hfJds6m
https://ibb.co/GWdT27y

Düzenleyen Styric : 01-02-2019 saat 10:58
Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2019, 10:59   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Sabah ziraat mühendisi arkadaş ile görüştüm, demir ve azot problemi dedi. Sonra Tel kurdu olabilir dedi. Sabah gel ilaç vereyim dedi.

Tecrübe edinmiş var ise ne yapmamı önerirsiniz. 5 yaşında bu ağaçlar ve daha önce hiç olmamıştı böyle. Sarılık çok azda olsa oluyordu ama bu kadar fazla olmazdı.

Not: Bir kuruluk ve dökülme yok. Sadece sararma mevcut.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 17:16   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2019
Evimin bahçe kenarında yaklaşık 8 yaşında 75 cm ara ile ekili leylandilerim var. Boyları sanırım 6 metreyi aştı. Çok içiçe olduklarını düşünüyorum. Aradan birer tane kökten kesmeyi düşünüyorum. Ya da dalları kısa kesip yeni ince sürgünler yaptırabilirim. Önerilerinizi alabilir miyim?
Bir sorum da şu : Dalları gövdeden çıktığı yerden kessem, gövdeden yeni sürgün verir mi?

İRKurtlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 11:55   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2019
kronik sararma sorunu

merhaba
çok emek harcadığım leylandi ağaçlarımdaki yaprak sararmaları araştırmalarım beni siteye üye yaptı, yani yeni üyeyim.
1-1,5 mt lik leylandi ağaçlarımın aralarını sıklaştırmak için 40-50 cm lik yeni ağaçlar diktim.İlk dikim de çukurlarını biraz dar tuttuğum için biraz verimsiz oldu(5 dikimden 2 si tuttu)Daha sonra yerlerine uygun şekilde dikerek iyi verim sağladım .Bir süredir hem büyük ağaçlarda hem yeni diktiğim ağaçlarda dallarda sararmalar ve kurumlar gözlemledim. Mevsimsel olabileceğini düşündüm ve bir ziraatçiye danıştım. Kendisi hastalıktan şüphelenerek bordo bulaması için bir markanın ürününü verdi. Daha önce leylandi için bordo bulaması uygulayan var mı? Ayrıca araştırmalarıma göre bordo bulaması için uygun bir zaman olmadığı düşüncesindeyim.

barısk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 22:28   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2020
Hocam geçen sene diktiğim 70 adet leylandi ağacı soğuktan dolayı sarardı. (Erzurum) Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

KILIC84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 13:28   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2020
Merhabalar,
mart 2020 de bahçeme 35 adet leylandi diktim. dikim sonrasında köklerin oynamaması için ağaçları gövdenin üst kısımlarından bahçe çitine bağladım. bu şekilde fırtınalı günleri atlattık. Fakat yaklaşık 1 aydan beri hepsinde olmasa da ağaçların %80'inde dip dallardan başlayarak yukarı doğru ilerleyen kurumalar mevcut. Fungal olabileceğini düşünerek yapraktan bakır sülfat uyguladım. Ancak takip ettiğim kadarıyla kurumalar düşük hızlarda da olsa devam ediyor. Ağaçların tümü yaklaşık 50-60 cm yüksekliğinde olan beton bahçe duvarına 30 cm mesafede ve 80 cm aralıklarla dikili. Aklıma güneş alamayan yerlerde kurumalar olabileceği geldi fakat ağaçlar arasında 4-5 tane de olsa hiç kuruma belirtisi göstermeyen sağlıklı ağaçlar var. Ağaçların tümü damla sulama ile düzenli sulanıyor. Konu hakkında tavsiye verebilecek, ya da benzer durumlar yaşamış arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Bu arada bahsetmeyi unuttum, yer Ispatra.
Teşekkürler.

onuralkan2006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 15:27   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onuralkan2006 Mesajı Göster
Merhabalar,
mart 2020 de bahçeme 35 adet leylandi diktim. dikim sonrasında köklerin oynamaması için ağaçları gövdenin üst kısımlarından bahçe çitine bağladım. bu şekilde fırtınalı günleri atlattık. Fakat yaklaşık 1 aydan beri hepsinde olmasa da ağaçların %80'inde dip dallardan başlayarak yukarı doğru ilerleyen kurumalar mevcut. Fungal olabileceğini düşünerek yapraktan bakır sülfat uyguladım. Ancak takip ettiğim kadarıyla kurumalar düşük hızlarda da olsa devam ediyor. Ağaçların tümü yaklaşık 50-60 cm yüksekliğinde olan beton bahçe duvarına 30 cm mesafede ve 80 cm aralıklarla dikili. Aklıma güneş alamayan yerlerde kurumalar olabileceği geldi fakat ağaçlar arasında 4-5 tane de olsa hiç kuruma belirtisi göstermeyen sağlıklı ağaçlar var. Ağaçların tümü damla sulama ile düzenli sulanıyor. Konu hakkında tavsiye verebilecek, ya da benzer durumlar yaşamış arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Bu arada bahsetmeyi unuttum, yer Ispatra.
Teşekkürler.

Merhaba tekrardan,

Kendi sorumu cevaplayacağım fakat forumda benzer sorunları yaşayanlara yol göstermesi açısından uzun araştırmalar sonucunda bulduğum çözümü paylaşmak istedim. Leylandilerde meydana gelen hastalıkları derinlemesine araştırdım. Öncelikle leylandiler fungal hastalıklara oldukça yatkın türler. Alt dallardan iç kısımlardan başlayan kurumalar bir grup fungus sebebiyle meydana gelen bir hastalık ve literatürde adı "needle blight" olarak geçiyor. Hastalığa karşı ilaç olarak ben kendi ağaçlarımda belli bir kür oluşturdum. yaklaşık 10 gündür kurumalar durdu. Kür şu şekilde:

Sistemik ilaç olarak:
Azoxystrobin: 3 mL/10 L (7 gün arayla 2 tekrar)

Koruyucu ilaç olarak (Sistemik ilaçlamadan sonra)
Chlorothalonil: 17 gr/10 L (7 gün arayla 2 tekrar)
Mancozeb: 18 gr/10 L (7 gün arayla 2 tekrar)
Bakır hidroksit: 9 gr/10 L (7 gün arayla 2 tekrar)

Koruyucu ilaçlar grubundaki 3 tanesinden ikisini bir arada kullanabilirsiniz.

Bende işe yaradı. Umarım benzer sorunları yaşayan arkadaşlara da yol gösterici olur. Teşekkürler.

Mesut Temiz beğendi.
onuralkan2006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 16:27   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2020
Merhaba
Leylandilerimde ekteki gibi sararmalar oldu
Ne yapmaliyim ?
Tesekkurler

Eklenen Resimler

at02931 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2021, 17:29   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2021
Sınır bitkisi kuruması

Merhaba,
fotoğrafını eklediğim sınır bitkimizin kuruma nedeni ve ne yapmamız gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eklenen Resimler

fundaakcam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 15:43   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2022
Leylandi hastalıkları

Merhaba, benim leylandim de hasta. Ne yapabiliriz bakar mısınız?
Buraya yeni taşındık.
Leylandiler geçen sene ekildi. Saksılı geldiler. Bu sene ilk yazları olacak. Dibine arka taraftan duvar yaptılar. O duvarın beton suyu etkiledi diye düşünüyorum ama diğerlerinde bir sorun yok.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Musty06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2023, 07:58   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2023
merhaba bizim altuni leylandilerde bu şekil kahverengileşme var. nasıl çözülür bilen var mı

rush10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2023, 08:00   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2023
resim yüklenmemiş

rush10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2023, 12:38   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Merhaba, ilk etapta bir böcek zararlısının varlığı aklıma geliyor. Kontrol etme fırsatınız varsa eğer ağacın gövde kabuğunda kabuklu bir böcek türü bulunuyor mu ?

merhaba yeni uye oldum yeni konu acamadıgım icin bulabildigğim en alakalı baslıgın altına yazabiliyorum . benim mazılarım leylandilerim ve limoni servilerim bocek istilasına ugradı bilgili arkadaslar bana yardımcı olabilir mi hangi ilacları hangi sekilde uygulamam gerek ... cogu sus mazımı cop ettim 2 buyuk limoni servim kurudu cop oldu simdi kalan bi kac servim ve 30 adet leylandim tehlikede .. iki cecis bocek buldum incelemelerim sonucu resimlerini asagıya koydum. bunlar korpe surgunlerin bazen yıllanmıs surgunlerin icini oyup yiyorlar ve girdikleri yeri kurutuyorlar .

Leylandiden yakaladıgım zararlılar

https://www.youtube.com/shorts/kPdoDvvwbVg

daha yakın cekimleri :

https://www.youtube.com/shorts/lQ4BeA4Dqcc

Mazı agaclarımdaki zararlılar :

https://youtube.com/shorts/YDC4zTbQqas

https://youtube.com/shorts/xCte9jbAFR8

https://youtube.com/shorts/Ayz4Jk1_xmo

vakiflar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2023, 17:13   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2023
Leylandi

Merhaba bu leylandilerin kurtulma şansı var mi? Eşim söküp atmak ostiyor ama ben kıyamıyorum😔

Eklenen Resimler

evandevan5 ve Metal06 beğendi.
Mervekazan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök çürümesi, leylandi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024