agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2008, 11:10   #1
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Mercan çiçeği (Russelia) hastalıkları

merhaba
forumda uzun uzuzn aradım. sanırım biraz nazlı bir bitki. ben de onu çalı çırpı gibi görünce arsız birşeydir etkilenmez sandım. çok bakımsız kalmıştı aldığımda , ama uçları kırmızı kırmızı çiçeklerle doluydu.
saksısını değiştirdim. saksıdan çıkarmam çok zor oldu çünkü plastik saksının iç tarafı abartmıyorum yosunlaşmış. neyse zoraki çıkardık. geniş bir saksıya yerleştirdim,suladım. sonra ertesi gün bir baktım bütün çiçekleri solmuş

sanırım ölecek. yapmam gereken birşey varsa önerilerinizi bekliyorum. kökleri zedelendi sanırım. saksıya alışıp , yüzünü güldürmek için ne yapmalıyım? önerdiğiniz bir ilaç var mı arkadaşlar ? (aspirin mi koysam sıvı gübre mi humik asit kullanacaktım diğer çiçeklere ona da kullanayım mı? işe yarar mı)

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 16:20   #2
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Sn.Ten007 sorunuza cevap verebilecek kadar bilgim yok umarım tecrübeli arkadaşlar size en kısa zamanda yardımcı olurda çiçeğinizi kurtarırsınız. Ben başlığı görünce uzun süredir aradığım bir çiçeği buldum zannettim, nerden aldınız çiçeği, bu taraflarda varmıdır acaba, araştıracağım önce size sorayım dedim.

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 17:01   #3
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben uzman değilim ama tecrübe edinecek kadar uzun zamandır bitkilerle haşır neşirim.

Saksı değişimi bahar aylarında yapılırsa bitkiyi olumlu yönde etkiler.Bu işlemi de bitki tomurcuklanmadan yapmalı, çiçeğe durmuşsa dokunmamak en iyisi.

Ayrıca nazikçe köklere asla zarar vermeden yapılmalı.

Sıcak ve soğuk havalarda zaten zorlukla var olmaya çalışan bitki etkilenir, strese girer.

Saksı değişiminden sonra bitki yeni yerine alışıncaya dek direkt güneş altında bırakmamalı, rüzgardan korumalı, hafif gölge, kuytu yerlerde birkaç gün dinlendirmeli.

Sıvı gübre kendini kısa zamanda toplamasına yardımcı olabilir, tabi kökler ve dallar çok hırpalanmamışsa...

Yeni yerine alışması için ona zaman tanıyın ve yakıcı güneş altında bırakmayın derim, umarım yaşamaya devam eder.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 17:25   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
aspirin mi koysam sıvı gübre mi humik asit kullanacaktım diğer çiçeklere ona da kullanayım mı? işe yarar mı
Bu aşamada sakın sıvı gübre kullanmayın, aspirinli su solüsyonu verin. Dallarını kısaltın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 21:13   #5
Ağaçsever

teno07's Avatar

berduray güneşten kaçırmak iyi fikir aslında. benim bu çiçeği görüp beğendiğim balkonda güneşe karşı balkonun bir köşesinden sarkıyordu ve rüzgarla coşuyordu. ama yeni ekmiş olmamdan dolayı onu biraz korumaya alayım.
sıvı gübre konusunda mine hanım sakın demiş. o yüzden onun önerisi olan aspirinli su solüsyonunu kullanacağım şimdilik. sorunumu cevapladığınız için çok teşekkürler.

Eski 17-07-2008, 21:14   #6
Ağaçsever

teno07's Avatar

mine hanım çok teşekkürler. hemen aspirinli su hazırlıyorum.
ne becerikli bir moleküldür şu ASA. her derde deva olmaya bitkilerde de devam ediyor...

Eski 17-07-2008, 21:18   #7
Ağaçsever

teno07's Avatar

ayhat merhaba
ben bu yıla kadar çiçeklerle hiç ilgilenmedim, ilgilensem de yaşatmayı başaramadım. ama bu yıl bu ciddi bir hobiye dönüştü bende. aslında bunun hobi haline gelmesi de agaclar.net sayesinde oldu. şimdi burada gördüğüm beğendiğim her çiçeği fellik fellik arayıp buluyorum. mercanı da ilk burda gördüm. sonra tohum satın alayım dedim.internette bulamadım. sonra bir baktım gökte ararken yerde bulmuşum,meğer burnumun dibindeymiş. hatta bir komşumuz ondan bıkmış da apartmanın girişine kapı önüne terk etmiş. kendisinden izin isteyerek eve çıkardım da. saksıyı şıklaştırayım doğru dürüst toprak koyayım derken çiçekten olacağım nerdeyse.
keşke nerede satıldığını bulsam gidip sağlamını alacağım

Eski 17-07-2008, 21:20   #8
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu aşamada sakın sıvı gübre kullanmayın, aspirinli su solüsyonu verin. Dallarını kısaltın.
mine hanım dallarında yapışık duran siyah topçuklar var. bunlar tohum mu? dalları kısaltın önerinizi uygulayacağım da eğer tohumsa yanlışlıkla çöpe gitmesin diye sormak istedim.
herşey için çok çok teşekkürler. yukarıda da dediğim gibi bana çiçekleri sevdiren bu site ve sizin sabırlı cevaplarınız oldu sağolun

Eski 18-07-2008, 16:09   #9
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Sn.TENO07 benim hikayemde sizinkinin aynısı, bende çiçekleri çok severdim sadece, uğraşmak büyütmek ne kadar zahmetliymiş ve bir o kadarda muhteşem bir duygu. Satılan yeri bulabilirsek haber verelim birbirimize veya daha sağlam bir çelik bulabiliriiz belki.

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 17:33   #10
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Sevgili Teno07,

Bahsettiğiniz siyah toplar tohumsa, ilk talipli ben olayım.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 21:45   #11
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu Mesajı Göster
Sevgili Teno07,

Bahsettiğiniz siyah toplar tohumsa, ilk talipli ben olayım.
arzu hanım ben de anlayamadım ama kısaltırken boşa da gitmemiş olsunlar diye diktim. yapış yapış acayip bişeylerdi. eğer tutarsa ben size yavru mercan gönderirim artık ne dersiniz?

Eski 19-07-2008, 17:02   #12
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Çok teşekkür ederim teno07.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 21:56   #13
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
Sn.TENO07 benim hikayemde sizinkinin aynısı, bende çiçekleri çok severdim sadece, uğraşmak büyütmek ne kadar zahmetliymiş ve bir o kadarda muhteşem bir duygu. Satılan yeri bulabilirsek haber verelim birbirimize veya daha sağlam bir çelik bulabiliriiz belki.
tabii ki de haber veririm ayhat. hatta bu diktiklerim tutarsa **** ölmek üzere olanı canlandırırsam ben veririm size. selamlar

Eski 16-09-2008, 16:27   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Bende Antalya'dan minnacık mercan bitkisi getirdim. Bir türlü büyümedi sonra çay sularını değerlendirmek için saksıya dökmeye başladım bitki geliştide gelişti sonra çiçek vermeye başladı ama çiçekleri kırmızı değilde sarı :- ) Bunun sarı çiçekli olanıda mı var yoksa çay suyumu bu sonucu doğurdu? Bilginizi paylaşırsanız sevinirim.

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 17:04   #15
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Evet sarı çiçeklisi de var sevgilş nergis06

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2008, 15:22   #16
Ağaç Dostu

teşekkürler

Eski 17-09-2008, 22:16   #17
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Nergis06,
Mercanla ilgili yazdıklarınızı okudum . Acaba çay suyunu ne şekilde veriyorsunuz ? Demlikte kalan çayı posası ile mi döküyorsunuz ; ben de denemek isterim..

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 20:29   #18
Ağaç Dostu

Su sıkıntısı had safhada ya bende tarafıma düşeni yapmaya çalışıyorum.Çayın posasını süzüp suyunu döküyorum.Ama çocukluğumdan hatırlıyorum annem posasınıda koyardı saksının kenarına, bitkiyi besler derdi. Ne derece besliyor bilemiyorum.

Eski 20-12-2012, 11:22   #19
Ağaçsever

narincir's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Bir mercan da ben edindim. Mutlu Beyin serasından... Çok keyifli bir bitki, saksısını değiştirdim, torfa diktim. içine de biraz kapsül gübrelerden koydum. Çiçeklerini döktü. ama yeşilliğini koruyor. Hiç resim yüklenmemiş yarın ben bir resim yüklemeye çalışacağım. Biraz sağlıklı örnekler nasıl olur diye bakmak istemiştim, forumda pek popüler bir bitki değil sanırım.
İnternetten baktığım kadarı ile toprağını asit ihtiyacı :
Soil pH requirements:
6.1 to 6.5 (mildly acidic) az asidik
6.6 to 7.5 (neutral) nötr
7.6 to 7.8 (mildly alkaline) az bazik

Güneş ve yarı güneş seviyormuş, -6.6 dereceye dayanabilir diyor,
Çiçeklenme zamanı için:
İlkbahar sonu- yaz başı
yaz ortası
yaz sonu ve sonbahar başı

Kuşları, arı ve kelebekleri çekiyormuş.
Kendi kendine çoğalıyormuş. Çok kurumasına izin vermemek gerekiyormuş. Düzenli sulama seviyormuş. "stem cutting" ile çoğaltılıyormuş. Stem cutting dal aşılama gibi bir şey ama teknik terminolojiye de yöntemlere de hakim olmadığım için tam olarak ne olduğunu yazamıyorum. "I have propagated this plant with stem cuttings. The ones that did the best were the ones that actually fell over on their side and layered themselves. It took a long time, seems like around three months (during wintertime, though.)" Çevirebildiğim kadarı ile: En iyi sonucu yana doğu düşen ve kendisini katmanlaştırmış olanlar veriyormuş.
Çiçek açan dalı kesildiğinde daha çok çiçek verdiğini yazan bir okur olmuş. (I find after a 'stem' blooms if I cut it back (to the base) I will get more.)

PlantFiles: Detailed information on Firecracker Plant, Coral Plant, Coralblow, Fountain Plant Russelia equisetiformis

narincir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 05:46   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narincir Mesajı Göster
Bir mercan da ben edindim. Mutlu Beyin serasından... Hiç resim yüklenmemiş yarın ben bir resim yüklemeye çalışacağım. Biraz sağlıklı örnekler nasıl olur diye bakmak istemiştim, forumda pek popüler bir bitki değil sanırım.
Gözünüzden kaçmış olmalı ama bu bitkiye özel başlık forumda mevcut. Konuya ilgi duyanlar, bitkiyi yetiştirenler, fotoğraflar, merak edilenler ve diğer tüm detaylar için sizi de aramıza bekliyoruz .

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 22:50   #21
Ağaçsever

narincir's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Gözünüzden kaçmış olmalı ama bu bitkiye özel başlık forumda mevcut. Konuya ilgi duyanlar, bitkiyi yetiştirenler, fotoğraflar, merak edilenler ve diğer tüm detaylar için sizi de aramıza bekliyoruz .
teşekkürler, bir tek bu sayfayı bulabilmiştim ben..

narincir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024