agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kelebek çalısı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2012, 01:58   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Viburnum lucidum yapraklarında kuruma

Kartopumda leke olarak başlayıp, sonrasında tüm yaprağa yayılan ve kurumasına sebep olan bir sorun var.
Zamanla tamamına yayılmasından endişe ediyorum, bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?

Eklenen Resimler

abk beğendi.

Düzenleyen kelebek çalısı : 09-01-2012 saat 03:05 Neden: Bitki adını düzeltme
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 19:30   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın kelebek çalısı

Bitkiniz, Viburnum lucidum dur.

Genel olarak görünen bitkinizdeki sorun emici zararlıların( Kırmızı örümcek, unlu bit ya da gül biti) yaptığı belirtileri gösteriyor.

Bitkinizin yaprak altını kontrol edin...

Ziraii ilaç tavsiyesi yapmak istemiyorum. Kullanım yalnışlığı yapılmasından çekiniyorum.

Sorununuzu belirtin, bölgenizde ziraii ilaç satan bayilerdeki yetkili arkadaşlar size yardımcı olacaklardır.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 04:07   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın kelebek çalısı

Bitkiniz, Viburnum lucidum dur.

Genel olarak görünen bitkinizdeki sorun emici zararlıların( Kırmızı örümcek, unlu bit ya da gül biti) yaptığı belirtileri gösteriyor.

Bitkinizin yaprak altını kontrol edin...

Ziraii ilaç tavsiyesi yapmak istemiyorum. Kullanım yalnışlığı yapılmasından çekiniyorum.

Sorununuzu belirtin, bölgenizde ziraii ilaç satan bayilerdeki yetkili arkadaşlar size yardımcı olacaklardır.

Sn. Nuri Murvet,

Bitki ismi için yaptığınız aydınlatma için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde yıllardır 'tinus' olarak bildiğim 'lucidum' ile bugün yeniden tanışacağım. Her zaman bitkilerin latince isimlerini öğrenmeye bilhassa dikkat ederim. Bu bilgi ile Kartopumun gerçek karakter özelliklerini de öğrenecegim için çok mutluyum.

Asıl sorun olan, yapraklardaki kuruma konusunda, önerilerinizi ivedilikle dikkate alacağımdan emin olunuz. Tekrar teşekkürler.

Eski 22-02-2012, 12:28   #4
Ağaç Dostu

Wink Phytophthora ramorum: kartopumdaki potansiyel hastalık

Kartopunda sorun devam etmekte. Henüz kimyasal yolla bir mücadeleye girişmiş değilim. Çünkü sorun tespiti konusunda belirsizlik hala sürmekte. Ne kadar incelediysem de gözle görünür bir böcek, kırmızı örümcek, unlu bit belirtileri elde edemedim.

Yabancı sitelerde yaprak sorunları görsellerini tarayarak, belirtileri eşleştirmeye çalıştım. Bilmiyorum ne kadar doğru, ne kadar yanlış fakat sonunda kendimce vardığım karar bu sorunun bir tür fungal atak ile ilgili olduğuna dair.

Yapraklarda gözlemlediğim bu sorun yüzünden, önce sorunlu yerlerde küçük bir budama operasyonu yapmıştım. Fakat yaprak yüzeylerinde beliren bu sorun devam ederken, diğer yandan yeni filizler, ve, hatta şu anda çiçek tomurcukları öbeklenmeye başlamış durumda.

Phytophthora denilen fungal hastalık olabilir mi bu sorun? Bu sorunun yarattığı çeşitli sporları (sanırım benim kartopumdaki spor phytophthora ramorum )bitkiden temizlemek mümkün mü?

Phytophthora ramorum sporlarına sıklıkla maruz kalan türler arasında Rhododendron, Camellia, Kalmia, Viburnum, ve Pieris sayılıyor.

OSU Phytophthora Online Course linkinden edindiğim bilgiler bana az çok bu sorunun benim sorunum olduğunu düşündürtüyor.

Mücadelesinde toprak fümigantlarından, kontakt fungusitler (bakır içerikli) ve sistemik fungusitlerden (Phenylamide, Phosphonate , Cinnamic Acid , Quinone Outside Inhibitor (QoI) içerikli ) bahsediliyor.

Çözüme ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim.

Benim ağacımdaki sorun bu olabilir mi sizce?

Yaprakların son durumu yakın çekim..

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2012, 13:36   #5
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Öncelikle bu konu hakkında birkaç soru sormak istiyorum. kuruyan yapraklar sadece yaşlı yapraklar mı ??
- ilk kuruma belirtisi yaprak ucundan mı damarlardan mı damar aralarından mı meydana geliyor.
- kuruyan yaprak asılı mı kalıyo yoksa dökülüyor mu ?
- bunun hastalık olduğu muhtemel yine de hastalık görülmeden önce herhangi bir ilaçlama gübreleme yaptız mı ??
- son olarak görülen kuruma bölgesinde eksantrik halkalar şeklinde çizgiler belirgin mi yoksa ??

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 14:03   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferba266 Mesajı Göster
Öncelikle bu konu hakkında birkaç soru sormak istiyorum. kuruyan yapraklar sadece yaşlı yapraklar mı ??
- ilk kuruma belirtisi yaprak ucundan mı damarlardan mı damar aralarından mı meydana geliyor.
- kuruyan yaprak asılı mı kalıyo yoksa dökülüyor mu ?
- bunun hastalık olduğu muhtemel yine de hastalık görülmeden önce herhangi bir ilaçlama gübreleme yaptız mı ??
- son olarak görülen kuruma bölgesinde eksantrik halkalar şeklinde çizgiler belirgin mi yoksa ??

Sonbahar ve kış döneminde yapraklanma olmadı, dolayısı ile geçen yıl oluşan yapraklar olsa gerek.

Kuruma, sonbaharda ilk farkettiğimde güneş yanığı izlenimi uyandırmıştı bende, üzerinde durmadım. Fakat yayılım gösterdigini farkedince farklı bir durum olduğunu anladım.

Kuruyan yaprak tamamen kuruyunca kıvrılıyor iki yandan içe doğru. Bariz bir dökülme görmedim. Zaten hastalıklı olan yerleri makasla alarak gözlemlemek için budadığımdan belki de dökülmesine fırsat vermemiş olabilirim. Buna net cevap veremiyorum.

Oluşan lekeler yaprağın herhangibir noktasından başlayabiliyor, bazen kenar, bazen orta kısımda nokta şeklinde başlayıp yayılıyor. Renk değiştiriyor. Yaprak değişik renklere giriyor, gri-beyaz, bazı yerler bronz-bordo, bazı yerler kahverengi gibi..

Çizgi veya hat gibi değil, yuvarlak formda başlıyor sanki bu lekeler.

Genel olarak bunları söyleyebiliyorum.

Eski 22-02-2012, 15:50   #7
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
phytophthora belirtilerine benzer yönleri olsa da kanımca farklı bir fungal hastalık. ki çoğunlukla pas hastalığına benziyor,
Süs bitkilerinde pas hastalığına neden olan etmenler Phragmadium mucronatum, Uromyces spp ve Puccinia spp.’dir.
Pas hastalık etmenleri genellikle yaprak alt yüzeylerinde portakal rengi ya da pas renkli püstüllü bir gelişme gösterir. Yaşlı olan yapraklar genç olan yapraklara nazaran bu tür belirtileri daha erken göstermektedir. Uygun ortamlarda pas hastalığı tüm yaprağı ve gövdeyi sarabilmektedir. Şiddetli enfeksiyonlar yeşil aksamların dökülmelerine de neden olabilmektedir. Bitkide sap kırılması gelişme gerilemesi, çiçeklerin görünümünün bozulması gibi neden olarak da kalite kayıplarına yol açmaktadır Hastalık üretim materyalleri, alet ekipmanlarla ve rüzgarla ortama yayılmaktadır.
Hastalıkla mücadelede, varsa dayanıklı çeşit kullanılmalı, ilkbaharda hastalıklı bitki kısımları budanmalı ve hastalıklı yapraklar toplanarak imha edilmelidir. Kimyasal mücadelede ise oxycarboxin ve propineb etkili maddesine sahip preparatlar kullanılmalıdır.

benim tahminlerim bunlardır. hastalığın ilk başladığı yaprakları altına baktığınızda portakal renginde lekelenmeler ile başlıyorsa bu hastalıktır diyebiliriz.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 09:17   #8
Ağaç Dostu

Phytophthora ramorum

Kartopu, ormangülü, kamelya, defne gülü, gibi bitkilerde bu hastalığı tecrübe eden, veya bu hastalığa neden olan patojeni tanıyan, tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi paylaşacak üyelerimizden yorumlarını bekliyorum.

ferba266, size de teşekkür ediyorum yorumlarınız adına.

Eski 07-08-2018, 09:10   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2018
Merhaba kelebek çalısı

benim bahçemdeki kartopunda da aynı problem var. acaba nasıl mücadele ettiniz. kartopularım nisanda dikildi 20 tane. şu an iki tanesinde bu problem var ama yayılmasından korkuyorum . önerebileceğiniz bir ilaç var mı? Acil yardım

ygultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 10:54   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ygultekin Mesajı Göster
Merhaba kelebek çalısı

benim bahçemdeki kartopunda da aynı problem var. acaba nasıl mücadele ettiniz. kartopularım nisanda dikildi 20 tane. şu an iki tanesinde bu problem var ama yayılmasından korkuyorum . önerebileceğiniz bir ilaç var mı? Acil yardım
Besin yetersizliği hastalığa dönüşmüş gibi.. Bu bitki pasa çok müsait, Gübre vermeyin, çok sulamayın, yapraktan değil topraktan sulayın. Kesinlikle bir ziraat mühendisine danışıp ilaç alın. Mantar paslardan arındırılmalı, Problem sadece yaprakta olmaya bilir. Yeşil günler.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2021, 07:31   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2021
Merhabalar. Konu kirliliğine yol açmamak için bu başlık altında sormak istedim. Yaklaşık 7-8 ay önce bahçeme çit bitkisi olarak lucidum diktim. İlk başlarda gelişimleri gayet güzeldi ancak son 2 aydır yaprakları sararıp-kızarıp henüz kuramadan dökülüyor. Kalan yaprakların rengi ise açık yeşil. Sitemizin bahçıvanlarına sorduğumda, bu sene Urla'yı vuran dolu nedeniyle bitkinin zarar gördüğünü, toparlayacağını söylediler. Bana açıkçası çok inandırıcı gelmedi. Bir de buradan sizlere sormak istedim. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen urla_kuscular : 19-04-2021 saat 09:16
urla_kuscular Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2021, 13:38   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi urla_kuscular Mesajı Göster
Merhabalar. Konu kirliliğine yol açmamak için bu başlık altında sormak istedim. Yaklaşık 7-8 ay önce bahçeme çit bitkisi olarak lucidum diktim. İlk başlarda gelişimleri gayet güzeldi ancak son 2 aydır yaprakları sararıp-kızarıp henüz kuramadan dökülüyor. Kalan yaprakların rengi ise açık yeşil. Sitemizin bahçıvanlarına sorduğumda, bu sene Urla'yı vuran dolu nedeniyle bitkinin zarar gördüğünü, toparlayacağını söylediler. Bana açıkçası çok inandırıcı gelmedi. Bir de buradan sizlere sormak istedim. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

MErhaba, ciddi bir problem gözükmüyor toparlıyacaktır. Lucidumlar çok hızlı büyür endşie etmeyin ama besin takviyesi yapın mikro ve 20+20+20 tarzında.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024