agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kelebek çalısı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2006, 21:09   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
Cycas (Sikas) hastalık ve zararlıları

Arkadaşlar, geçmiş bayramınız kutlu olsun.
Bir ay önce bir arkadaşım bana hediye olarak "cycas" verdi. İlk hafta salona koyduğum çiçeğin yerini sıcak olsun diye değiştirdim. Şu anda oturduğumuz odada duruyor ancak, yaprakları sararmaya ve dikleşmeye başladı. Son iki sulamamda da tabağında biriken suyun içinde solucan-sülük arası, 6-8 cm. uzunluğunda, ince siyah beyaz, yüzen kurtçuklar gördüm. Çiçeğin ve kurtçukların fotoğraflarını becerebilirsem ekleyeceğim. Bu konuda bana yardım edebilecek olan var mı?

Eklenen Resimler

tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 21:41   #2
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tayffun
Arkadaşlar, geçmiş bayramınız kutlu olsun.
Bir ay önce bir arkadaşım bana hediye olarak "cycas" verdi. İlk hafta salona koyduğum çiçeğin yerini sıcak olsun diye değiştirdim. Şu anda oturduğumuz odada duruyor ancak, yaprakları sararmaya ve dikleşmeye başladı. Son iki sulamamda da tabağında biriken suyun içinde solucan-sülük arası, 6-8 cm. uzunluğunda, ince siyah beyaz, yüzen kurtçuklar gördüm. Çiçeğin ve kurtçukların fotoğraflarını becerebilirsem ekleyeceğim. Bu konuda bana yardım edebilecek olan var mı?
Merhaba bu siteyi iyice incele cevabı var.Cycas'ı çok mu suladın musluk suyunu aktığı gibimi verdin oda sıcaklığında dinlenmiş su seviyor.solucanla bu sorumun alakası yok ama 1 ayda bu hale gelince çok sulamışsın zannediyorum.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 17:27   #3
Ağaçsever

sedo's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 1
sikas yapraklarında lekeler

Bahçemde 5 adet sikas var .2 senedir bendeler ancak bu sene yapraklarda ekteki fotoğraftaki gibi lekeler oluştu .Bu lekeler haricinde bitki sağlıklı görünüyor . Komşu bahçedekilere baktım aynı lekeler o bitkide de var.Sebebi hakkında fikri olan varmı? Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

sedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 17:41   #4
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sedo hoşgeldiniz. Sorunuzu Sıkas (Cycas) başlığında sorarsanız daha çabuk yanıt alırsınız.

Not: Cycas adıyla yaptığım aramada 2 başlık daha buldum. Birleştirilirse daha iyi olur sanırım. cycas(çikas) , cycas - ince siyah beyaz, yüzen kurtçuklar

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 20:09   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2008
CYCAS ima bir haller oldu

Herkese merhaba.

Geçtiğimiz günlerde gelen cycas çiçeğime bir haller oldu. Üç ay içinde 3-4 defa yerini değiştirdik. Çiçekte sararmalar ve kuruma başladı, öne doğru yatti çiçek.bende yanlardan 2 sirik ve iple topladim. Ne yapabileceğimi bilen var mı lütfen? Bu ayda saksısını değiştirebilir miyim? Nasıl bir ortama koysam daha iyi olur? Sararmalar ve kurumaların sebebi ne olabilir? Dışarı çıkarabilir miyiz

Düzenleyen EREN18 : 09-02-2008 saat 20:13 Neden: fotograflar
EREN18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 20:13   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sorunuzla ilgili bir başlık varsa, yeni konu açmamanız gerekir.

Daha önce yazdığınızı ilgili konuya taşımıştım.

Sıkas (Cycas)

Bu başlığı sileceğim, lütfen diğer taraftan takip edin...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 22:18   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
cycas yaprağında lekeler oluştu nedenini öğrenmek istiyorum

lami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 16:12   #8
Ağaçsever

sedo's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 1
Benim sikaslarımda da lekeler oluşmuştu.Forumda sordum ancak kimseden bir cevap gelmedi.Araştırmalarım sonucunda, bir önceki mesajdaki gibi lekeler var ise ,bunların is duman gibi hava kirliliğinden olduğuna karar verdim.Komşum sobasında kömür yakıyor ve dumanı benim sikaslarımın üstüne yığılıyor.Yeni yapraklarda henüz öyle lekeler yok .Bakalım kış geçince tekrar oluşacakmı.

sedo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 13:57   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2009
cycasta yaprak kuruması ve sararması

arkadaşlar herkese merhaba. cycas larımda parça parça sararama ve kurumalar oldu. ben saksıların küçüklüğünden kaynakklandığını düşünüyorum ama...
yardımcı olursanız sevinirim. herkese şimdiden teşekkürler.

ismailcaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 21:41   #10
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sikas'larda kuruma

Arkadaşlar Sikaslarımda yaprak kuruması var.Yapraklar yavaş yavaş genellikle üstten başlayarak tamamen kuruyorlar.Acaba çaresi varmı?
İşte kurumaya başlayan Sikasların resimleri.

Name:  DSCN1742.jpg
Views: 14549
Size:  57.0 KB

Name:  DSCN1743.jpg
Views: 14550
Size:  58.9 KB

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 09:54   #11
Yeni Üye

tabiatdostu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2011
cycas çiçeği hastalığı

merhabalar cycas ım kötü durumda üzerinde pamuk tarzı parazitler var minik böcekler.
ve bal tarzı bir sıvı salgılıyor bulunduğu bölge yapış yapış
ne yapabilirim ne kullanmalıyım.ama lütfen sitede ararsanız çözüm bulursunuz tarzında cevap vermeyiniz...
saygılarımla selamlar.

Eklenen Resimler

tabiatdostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 11:47   #12
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
bitkinizi dış mekanda güneş altına koyun. ilaç kullanmanıza gerek yok. havasız yerde kalmış gibi.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 12:00   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
4. fotoğrafta bariz görülüyor.. Bitkinin her tarafını unlu bit sarmış.. Sn tabiatdostu keşke bitler bu kadar çok yayılmadan önlem alsaydınız
Unlu bit mücadelesi için BURADAKİ başlıkta birçok yöntem anlatılmış.. Uygun yöntemi kendiniz seçersiniz..

Ama önce görünen böcekleri elinizle temizleyip yok edin, sonra ilaçlama yapın..

Ben olsam acımam ortasına kadar budardım bitkiyi..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 12:43   #14
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
selis hanımın dediklerini de uygulayabilirsiniz ancak unlubit hava akımı olmayan yüksek nemli ve düşük sıcaklıklı ortamlarda gelişir. unlubit güneş altında ilaç kullanmadan ölecektir. zira cycas içmekan bitkisi değildir. hastalıklı olan bitki iç mekan bitkisi olsaydı kesinlikle ilaç kullanın güneşe çıkarmayın derdim , hastalıktan kurtarıcam derken bitkiyi yakardık .. ama cycas zaten bol güneş görmesi gereken bir bitki. mekanik temizlik yaparsanız iyi olur. tamamen budama yaparsanız seneye kadar yumru seyredersiniz.cycaslar yılda bir veya nadiren iki defa yaprak sürerler.
selamlar.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 14:18   #15
Yeni Üye

tabiatdostu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2011
ilgi alaka ve emekleriniz için çok teşekkürler fotoğrafta görünen sürgünler birkaç aylıklar henüz boyları 1 veya 1.20 cm kadarlar ve herbiri dikine çıktılar,bir fırça yardımı ile parazitleri temizleyip yıkamak istiyorum.güneş ışığı için teşekkürler temizlik sonrası güneşte sağlıklı duruma gelene kadar bekleteğim.acaba yeterli olacakmıdır...

tabiatdostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 16:20   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bitkinizin yapraklarını ve ana yumru yani gövde kısmını tamamen kaplayacak şekilde bir ilaçlama yapmanızı, bunun için de zirai ilaç satan bir bayiye sorununuza yönelik bir ilaç önermesi için başvurmanızı öneririm. Yaprakları ve gövdeyi nemli veya ıslak tutmayın. Nem ve gölge alan pamuklu bitin sevdiği ortamı hazırlar.

Uygun insektisit ile ilaçlamadığınız sürece bu sorunu çözemezsiniz. Yetkilinin önerdiği doz ve zaman aralığında bir kaç kez tekrar etmeniz gerekebilir. Normalde bitkinin dalları bitkiden budama ile uzaklaştırılarak yakılarak zararlının yok edilmesi gerekir. Böylece uzaklaştırılan dallardan başka bitkilere de bulaş olması engellenir.

Aşırı sulamadan kaçının, skas susuzluğa dayanıklı bir bitkidir ama saksıda olduğu için suya olan ihtiyacını sık sık kontrol ederek kontrollü sulama yapmanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 21:55   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Sevgili dostlar anneme doğum gününde hediye olarak aldığım Cycas'ın yeni sürgün yapraklarının içe doğru kıvrıldığını fark ettim ve bu kısımda resimde görülen oluşuma rastladım. Annem için çok değerli olan bu bitkiyi üzerindeki bu oluşumdan nasıl kurtarabilirim. Bu oluşum nedir?

Name:  2.jpg
Views: 12397
Size:  18.5 KB

Name:  1.jpg
Views: 12389
Size:  26.4 KB

Name:  3.jpg
Views: 12650
Size:  64.3 KB

MePHiSTo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 03:11   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MePHiSTo Mesajı Göster
Sevgili dostlar anneme doğum gününde hediye olarak aldığım Cycas'ın yeni sürgün yapraklarının içe doğru kıvrıldığını fark ettim ve bu kısımda resimde görülen oluşuma rastladım. Annem için çok değerli olan bu bitkiyi üzerindeki bu oluşumdan nasıl kurtarabilirim. Bu oluşum nedir?
Bunlar bir böceğin yaprak altına bırakmış olduğu yumurta paketi. Hangi böceğe ait olduğundan emin değilim. Zaten bu o kadar önemli değil bence, derhal kurtulmanız gereken bir durum vuku bulmuş.

Yumurta paketini kazıyarak yerinden çıkarabilir ve uzaklaştırabilirsiniz. Ya da yumurtaların bulunduğu yaprağı dibinden komple alabilirsiniz.

Eski 13-08-2013, 14:58   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Bunlar bir böceğin yaprak altına bırakmış olduğu yumurta paketi. Hangi böceğe ait olduğundan emin değilim. Zaten bu o kadar önemli değil bence, derhal kurtulmanız gereken bir durum vuku bulmuş.

Yumurta paketini kazıyarak yerinden çıkarabilir ve uzaklaştırabilirsiniz. Ya da yumurtaların bulunduğu yaprağı dibinden komple alabilirsiniz.

Yardımınız için öncelikle teşekkür ederim.Yumurta paketini uzaklaştırdıktan sonra Captan50 wp fungusit ile dezenfekte etmem fayda sağlar mı?

MePHiSTo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2013, 15:38   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MePHiSTo Mesajı Göster
Yardımınız için öncelikle teşekkür ederim.Yumurta paketini uzaklaştırdıktan sonra Captan50 wp fungusit ile dezenfekte etmem fayda sağlar mı?
Rica ederim Sn. MePHiSTo. İlaçlama ile ilgili bir fikir beyan edemiyorum fakat ben olsam bir süre gözlemlemeyi tercih ederdim. Cycas öyle nazlı bir bitki değil fakat ben saksıda hiç yetiştirmediğimden, sadece bahçedeki davranışlarını bildiğimden dirençli ve kolay ölmez bir bitki olduğunu söyleyebilirim. Saksıdaki bitkilere ise nasıl muamele edileceği konusunda tecrübeli değilim.

Diğer üye arkadaşlarımdan zannederim bu konuda size yardım gelecektir.

esemeral beğendi.

Etiketler
cycas, sararma

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024