agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2014, 23:26   #451
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Minyatür güllerim bu durumdalar şuan. Bu saksıda iki gül var. Kara leke ve pas oldular, bulunduğum semtte ilaç bulamam, Eminönü'ne de gidemem, budamak çözüm değil ama içlmden bi ses "budaaa, hira budaa" diyor
Sayın hira,

Ben dayanamadım budadım. 18.gün 4 adet gonca ve taze yapraklar ile şu an bana bakıyorlar. Bakır ve kükürt bileşikli ilaçları da kullandım. Hastalıktan eser yok.

Cumhur Tonba beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 23:35   #452
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Aslında budamaya cesaretim yok ozanemre. ilacımda yok. Fotoıraf çektlkten sonra hastalıklı yaprakları koparıp attım. Toprağıda biraz havalandırdım, bakalım ne olacak. Güllerin derdi hiç bitmiyor, külü, pası, kara lekesi, biti... O nedenle çokta sevmiyorum sanki.

ozanemre beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 00:02   #453
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Aslında ozanemre burada iken bize laf düşmez.

Fakat Gül'e acımayın desem. Budayın. Gençleşsinler ve daha da kuvvetli olsunlar.

Budamayı ne kadar ihmal ederseniz gül yaşlanır. Bırakırsanız ağaç olur.

Güle sorma o bilmez, hastalığı dertleri.
Bülbüle sor, bana sor, ozanemreye sor sayın hira.

ozanemre, hira ve kupecim beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 00:26   #454
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Aslında budamaya cesaretim yok ozanemre. ilacımda yok. Fotoıraf çektlkten sonra hastalıklı yaprakları koparıp attım. Toprağıda biraz havalandırdım, bakalım ne olacak. Güllerin derdi hiç bitmiyor, külü, pası, kara lekesi, biti... O nedenle çokta sevmiyorum sanki.
Dediklerinize katılıyorum Sayın Hira. Uygulamalarınız yerinde, bence toparlar. Çokta şımartmamak lazım gülleri. Sonbaharda müdahale edersiniz. Sayın Tonba estağfurullah benim işim Edebiyat Bende bahçeleri gezdiğimde güllerden inanın bazen yoruluyorum. Tecrübe ettiğim için artık hep gençleştirmeye gidiyorum.

hira beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 00:33   #455
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Gül budanmayınca da çok güzel oluyor.. Bizim buradaki bahçelerde görüyorum, benim kadar boyu var neredeyse.. Üzerleride öylece çiçekli?

ozanemre beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2014, 01:22   #456
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2012
Merhaba,
Benim güllerimin yapraklarını yeniyor. Zararlı gözle gözükmüyor ? Ne yapmalıyım?

birtanecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2014, 05:34   #457
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birtanecik Mesajı Göster
Merhaba,
Benim güllerimin yapraklarını yeniyor. Zararlı gözle gözükmüyor ? Ne yapmalıyım?
İlaçlamalısınız...

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 21:20   #458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2014
gülde iri beyaz böcekler

Balkondaki bu gül Pazar günü sağlıklı idi, bu akşam dallarına iri beyaz böcekler sarılmış, yaklaşık bir cm boyunda, iri, kargibi beyaz galica çok ayaklılar. çok yeni bir infestasyon olmalı. Bir insektisid uyguladım, yararı olacak mı izleyeceğim. Belki yayılmadan tek tek mekanik olarak temizlemeyi de denemeliyim. Ancak kalıcı önlemler alabilmek için bunların doğal kaynakları, yaşamı ve bulaşma yolları hakkında bilgim yok. Bu böcekler hakkında deneyimi ve bilgisi olan çiçeksever veya fikir verebilecek ziraatci var mı ?

Mikolog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 04:28   #459
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013

Herkese selamlar. Ne yapabilirim fikriniz var mi?

dogus06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 00:26   #460
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogus06 Mesajı Göster

Herkese selamlar. Ne yapabilirim fikriniz var mi?
Aynı tırtıllar bir hafta önce benim güllere de dadanmışlardı.Hepsi elle tek tek toplayıp boş bir araziye saldım.Şu an sorun kalmadı.Özellikle yaprak altlarını kontrol edip toplayın.
Geçmiş yıllarda da tırtılları elle toplardım ve sorun kalmazdı.Tavsiye ederim.

YeniGine beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 13:14   #461
Yeni Üye

tulaydolu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2014
Merhaba. Terasımdaki güllerimin yaprakları ve tomurcuklar pamukcuk oldu. Yumuşak bir bezle silmeye çalıştım ama başa çıkamadım. Bana yardımcı olabilirmisiniz??

tulaydolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 17:10   #462
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tulaydolu Mesajı Göster
Merhaba. Terasımdaki güllerimin yaprakları ve tomurcuklar pamukcuk oldu. Yumuşak bir bezle silmeye çalıştım ama başa çıkamadım. Bana yardımcı olabilirmisiniz??
Büyük ihtimalle külleme hastalığı başlamıştır.Topas isimli ilaçla ilaçlamanız gerekir.

Eski 03-04-2015, 11:42   #463
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Balkonumda geçen yıl aldığım baston gül var ,ilk baharda çok güzel yapraklandı ama şimdi o yapraklar her gün biraz daha artarak sararıyor neden acaba, çok rüzgar alan bir köşesinde balkonun ,ama geçen yıl da aynı yerindeydi. Çok sulamış da olabilir miyim , her sabah az az su veriyorum aslında. Kurtarmak için önerilerinizi rica ediyorum

deliormanlı33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 23:07   #464
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deliormanlı33 Mesajı Göster
Balkonumda geçen yıl aldığım baston gül var ,ilk baharda çok güzel yapraklandı ama şimdi o yapraklar her gün biraz daha artarak sararıyor neden acaba, çok rüzgar alan bir köşesinde balkonun ,ama geçen yıl da aynı yerindeydi. Çok sulamış da olabilir miyim , her sabah az az su veriyorum aslında. Kurtarmak için önerilerinizi rica ediyorum
Hergün sulamak hele ki bu mevsimde bence çok fazla.Sulamayı azaltın.Yaprak sararması demir eksikliğinden de olur.Sulamada güller için olan bitki besinini kullanın.

Emine Akman ve YeniGine beğendi.
Eski 13-04-2015, 21:53   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Gecen yil cok güzel acan kirmizi gülüm henüz hic tomurcuk vermedi ve kupkuru görünüyor. Diger güllerimin hepsi yaprak dolu olmasina ragmen bu gülüm acaba artik öldü mü?
benimde geçen yıl bu halde olan gülüm kurudu.yaprak bile vermiyor.öldü mü acaba?ne yapılabilir? resimi bu linkte.

Gül (Bakım bilgileri, gübreleme, güllerde budama)

Düzenleyen innci : 13-04-2015 saat 21:56 Neden: resim ekledim
innci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 22:26   #466
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2015
Arkadaşlar herkese selamlar

Bahçedeki sarmaşık gülümüz bu yıl çok yoğun bir kırmızı yaprak biti istilası oluştu.Yakınlardaki Zirai ilaç satan bir yerden,Silver 20sp %20 Acetamiprid aldım fakat uygulamadan önce sizlere sormak isterim.Burada yazan(tavsiye edilen) ilaçlardan farkı bir ilaç sizce uygun olurmu? Değiştireyim mi?

Venxy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 09:11   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Bahcedekı gullerımın yapraklarındabeyaz toz gıbı bırseyler var.Aynı sekılde tomurcuklar uzerıde yapraklar gıbı.Yardımcı olursanız sevınırım.Tesekkurler

cimkembom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 09:23   #468
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cimkembom Mesajı Göster
Bahcedekı gullerımın yapraklarındabeyaz toz gıbı bırseyler var.Aynı sekılde tomurcuklar uzerıde yapraklar gıbı.Yardımcı olursanız sevınırım.Tesekkurler
Tarifinize göre güllerinizde külleme var.

Penconazole içerikli bir ilaçla 15 günde bir ilaçlama yapabilirsiniz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 14:50   #469
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Minyatür gülümde kırmızı örümcek var. Hamilelik dolayısıyla zirai ilaç kullanmak istemiyorum ve organik bir çözüm arıyorum. Ne önerirsiniz?

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 23:13   #470
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Minyatür gülümde kırmızı örümcek var. Hamilelik dolayısıyla zirai ilaç kullanmak istemiyorum ve organik bir çözüm arıyorum. Ne önerirsiniz?
Ben küçük saksılı olan güllerimi banyoya götürüp duş başlığı ile tazyikli suyla yıkıyorum.Yan yatırıp özellikle de yaprak altlarına tazyikli su tutuyorum tertemiz oluyor.Uzun süre kayboluyor kırmızı örümcekler.
Kırmızı örümcek gülünüzü kurutabilir.Yaprak altlarını sık sık kontrol etmek gerekiyor.

gokcegokce beğendi.
Eski 06-05-2015, 17:19   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Yarım litre suya 4-5 adet sigaranın tütünlerini boşaltıp bir kaç gün bekletin ve sonra süzün. Bu suya bir çay kaşığı dolusu arap sabununu ilave edip karıştırın ve el spreyi ile gülleriniz üzerine atınız.

gokcegokce beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 14:14   #472
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Arkadaşlar, biz de dün dört tane tüplü renkli gül aldik. Hepsi o kadar güzel ki! Hava muhalefeti nedeniyle henüz bahceye dikemedik. Şimdi birkaç sorum var;
1. İlk sayfalkarda sevgili limon da sormuş ama bir yanit gelmemiş sorusuna. Bu kadar severek aldigimiz gülleri bu saydiginiz hastaliklardan korumak icin genel bir ilac var mi?
2. Bahçemiz dogu bati ekseninde yani tam gün güneş alıyor. Sizce İstanbul şartlarında yani yaz ayları için özellikle soruyorum; güneş in tepede oldugu noktada güneş güllerimin yapraklarini kavurmaz mı?
3. Üzerinde cicekleri varken sivi gübreleme yapmak doğru mudur?
4. En baştaki mesajda güllerin gecirgen toprak sevdigi yazilmiş yani bahceye dikerken ponza taşı mı ilave etmek gerekir?
5. Aldigim tüplü bitkilerin üzerinde çiçekleri var. Yer degisimi yapildiginda zarara ugramazlar mi?

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 08:03   #473
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sn. kupecim;

1. Bitkileri hastalık ve zararlılardan korumak için periyodik koruyucu ilaçlar kullanmanız gerekir. Bunu yapmak ticari yetiştiricilik yapmayanlar için hem külfet hem de zaman kaybı demektir. (Tabi yine %100 koruma sağlayamazsınız bunu da belirteyim)

2. Güneşin tam tepede olduğu zamanlarda poyraz olmadığı sürece gülleriniz yanmaz merak etmeyin.

3. Üzerinde çiçekleri varken sıvı gübre kullanabilirsiniz ama dozajı kesinlikle aşmayın. Birazcıktan bir şey olmaz derseniz budamak zorunda kalabilirsiniz.

4. Toprağınız çok ağırsa kum ve hayvan gübresi de ekleyebilirsiniz. Bütün bitkiler genel olarak orta bünyeli toprakları sever.

5. Toprağını dağıtmadan dikerseniz ve can suyunu da aksatmazsanız bir sorun yaşamazsınız.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 09:56   #474
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Name:  gul.jpg
Views: 1011
Size:  57.6 KB

Merhaba,

Sarmaşık gülümüz perişan, bu fotoğraftakiler pas mı kara leke mi bilemiyorum. Ortancalar da mantarlandı, her ikisine de çare olabilecek tek bir ticari ilaç var mı?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 22:46   #475
cnr
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Bu Hastalık nedir hangi ilacı kullanmalıyım?

bahçede 2 tane gül var ve ikisinde de bu hastalık ya da böcek adı ne ise artık bunlardan var. geçen sene 1 gülde vardı ve bütün dallara yayılmıştı zaten sökecektim umursamadım. bu sene 2 gülde birden var. yardımcı olursnaız sevinirim, bu konularda pek bilgi sahibi değilim hangi ilacı ve nasıl kullanmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

cnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 12:50   #476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2015
Herkese merhaba;
Foruma yeni katılmış birisi olarak acemiliğimi mazur görün.
Bahçemdeki bir kaç gül hevesli-meraklı kullanıcı adlı arkadaşın 07.07.2012 tarihinde sorduğu ve (Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar başlıklı Gül hastalık ve zararlıları alt başlığında yer alan 12 .sayfada) fotoğrafları ile birlikte tarif ettiği gibi tomurcuklar tamamıyla açmadan boynunu bükerek dökülüyor.
Hevesli-meraklı kullanıcı arkadaşın yardım talebine cevap göremediğim için bu konuyu tekrardan gündeme taşıyarak yardım talep ediyorum.
Şimdiden teşekkürler...

bedirn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 00:26   #477
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Bu yıl Diktiğim Güllerimin Derdine Bir Çare Lütfen.

Arkadaşlar Bu yıl satın alıp diktiğim ve çelikten ürettiğim güllerimdeki hastalıklarla uğraşıp durmaktayım. Pas hastalığı, yaprak biti gibi hastalıklarla başettim şimdi de güllerimin filizleri kuruyor ve uçları körleşiyor. Güllerimi ara sıra insektisit ilaçlarla ilaçlamaktayım. 3. ve 4. resimdeki gülümde açıkça görülüyor ki küçük yeşil tırtıllar var ancak 1 ve 2. resimdeki çelikten ürettiğim ve henüz yerlerine dikmediğim güllerimde tırtıl gözlemleyemedim. Sorunuma çözüm getirecek yorumları yapan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

SedatMert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 00:48   #478
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Güllerime insektisit ilaç tekrar uyguladım. Tırtılların öldüğünü gördüm. Bakalım yeni sürgünler ne olacak? Ancak tırtıl bulamadığım güllerimin sorununa çözüm getirecek yorumlarınızı bekliyorum.

SedatMert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 18:37   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
Gül'üm kuruyor

Resimde gormus olduğunuz gul 30 senelik bu senede açtı ve cok guzel güller verdi ama bir anda Yaprakları solmaya basladi ve Kökten bir görüntü paylaşıyorum yapraklarida yüklemeye çalıştım ama yüklemedi gerekirse yüklerim.bunla ilgili ne yapabilirim Gül'ü kaybetmek istemiyorum.simdiden tesekkurler

Eklenen Resimler

isiltoker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 18:39   #480
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
Gül'üm kuruyor 3

Yaprakların resmini yukleyebildim buyrun ayrıca simsirlerde de kuruma var onları da paylasacagim

Eklenen Resimler

isiltoker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024