agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2007, 07:21   #31
melikaoguz

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Gul budama ve hastaliklari hakkinda genel bilgi

Esim ve ben gulleri cok seviyoruz.Aslinda tum cicekleri seviyoruz ama burasi Arizona ve bu sicakla basa cikmak bitkilerin cogu icin cok zor.Bugunlerde hava sicakligi gunduzleri 25derece iken gece 15e dusuyor. Bizim suanda 20 tane buyuk 20tane mini gulumuz 3tane de sarmasik gulumuz var.Cok saglikli olan yanyana iki gulumuzde sorun var.Yeni olusan tomurcuklar boyunlarini buktuler ve yapraklardada yumusama var.Tomurcuklarin canaklarinda beyaz renklenme var elimizle silebiliyoruz bu ne tur bir problemdir ve tedavisi nasil yapilir.

melika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 09:12   #32
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın melika, resim yükleseydiniz daha iyi yardımcı olunabilinirdi. Sanırım güllerinizde mantar var, bence külleme denilen tip. Fungasit gurubu bir ilaç yapınız. Ben bu durumlarda topas kullanıyorum.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 12:06   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melika Mesajı Göster
Esim ve ben gulleri cok seviyoruz.Aslinda tum cicekleri seviyoruz ama burasi Arizona ve bu sicakla basa cikmak bitkilerin cogu icin cok zor.Bugunlerde hava sicakligi gunduzleri 25derece iken gece 15e dusuyor. Bizim suanda 20 tane buyuk 20tane mini gulumuz 3tane de sarmasik gulumuz var.Cok saglikli olan yanyana iki gulumuzde sorun var.Yeni olusan tomurcuklar boyunlarini buktuler ve yapraklardada yumusama var.Tomurcuklarin canaklarinda beyaz renklenme var elimizle silebiliyoruz bu ne tur bir problemdir ve tedavisi nasil yapilir.
Melika hanım merhaba;

Bahsettiğiniz hastalık "külleme", çünkü bu hastalığa neden olarak çevre koşulları büyük farklılık gösteren hava sıcaklıkları özellikle gece gündüz sıcaklık farkları, fazla azotlu gübreleme, sık dikim de sebep olabilir.

İlaçlama için Thiovit, karathane,veya moresten kulanılabilir, ilacı 18-20 derece sıcaklıkta atmalısınız, iyice dağılmalı. Koruyucu olarakta sık sık kükürtlü prepartlarla ilaçlamalısınız. Ana vatandan sevgi ve selamlar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 16:55   #34
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bence olmamalı. Bir bilene soralım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 11:18   #35
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu oluşumu bazı dönemlerde görüyorum. Sebebinin fizyolojik olduğunu düşünüyorum, bilen varsa ben de öğrenmek isterim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 15:55   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Fizyolojik Gül Hastalığı

http://www.sactorose.org/rosebug/iabioticdisorders.htm bağlantısında: “Abiotic Disorders of Roses” ;
Vegetative growth in blooms are probably genetic in origin. It is a common misconception that it is caused by too much fertilizer.

Terimleri uzmanlarımızın düzeltmesini umarak;

“Güllerdeki abiotic ( Webster: çevrede, canlı dışı, olan her türlü etken; toprak, kaya, hava, su gibi) düzensizlikler” başlığı altında veriliyor;

Gelişmiş çiçekde, Vegatatif ( Webster: pasif ve monoton bir aktivite ; donuk vegatitif yaşam tarzı gibi) gelişim muhtemelen genetik olup, fazla gübrelemeden olduğu yolunda da yanlış bir inanış vardır, denilmektedir.

Başka sitelerde de “abiotic bozukluklar” ın nedeni olarak yine, değişken hava şartları, toprak kalitesi, az/aşırı sulama olarak belirtiliyor.

Anlatım yetersizliği için kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 16:45   #37
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Son derece açıklayıcı olmuş. Tahmin ettiğim gibi fizyolojik bir sorunmuş.

Araştırdığınız ve bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkürler Tuğrul.

Eski 22-11-2007, 18:56   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Mine hanım,

Sizlerin bizler için yaptıklarınızın ve paylaştıklarınızın yanında bir hiç.

Terimler çok yabancı geliyor ama cesaret verdiniz.

Teşekkürler ve saygılar

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 17:17   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2008
Güllerim hastalandı. Hastalık nedir ve ne yapabilirim?

Merhaba,
İlişikte resimlerini gördüğünüz güllerim uzun zamandır hastalar. Geçen yaz da hastalardı ancak yeni taşındığımız için ilgilenememiştim.
İlk resimlerdeki hastalığı araştırdım. Mantar tedavisinin uygun olabileceğini düşündüm. (sararmalar ve kurumalar). 2 haftada bir ilaçlayın(kullandığım ilaç: Fungisit: Topas 100 EC) diyordu. Güllerin yaprakları yeni çıkmaya başlayıp hastalıklı görüntü oluşunca uyguladım. Sonuç iyi mi kötü mü oldu bilrmiyorum. Çünkü şimdi de daha farklı bir hastalık görüntüsü çiziyorlar. Bu defa da daha farklı bir kuruma meydana geliyor. 3. fotoğrafta görülebilir.
Ayrıca yanındaki şeftali ve elma ağacında da bir hastalık olduğundan şüpheleniyorum. Bunu meyve ağaçları forumunda belirttim.Gül yapraklarında da son zamanlarda benzer görüntüler tespit ettim.
Böcek korkusu ile ağaçlara ve toprağa ilaçlama yaptım ama etkisini göremedim. Yapraklara spreyle uyguladığım ilaç: Çiem Malathion 20 EC ( böcek ilacı-kırmızı örümcek ilacı)
Toprağa uyguladığım: İmpa Sevin 5 / toz ( İnsektisit toz)
Biraz uzun oldu ama bu hastalıktan kurtulmam lazım, bulaşıcı ise ve tedavisi yoksa da gülleri bir an önce sökmem lazım sanırım. Yeni ektiğim diğer bitkiler de hastalanacak diye korkuyorum.
Kısa zamanda cevap alabilirsem sevinirim)
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

eoztaylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 22:05   #40
Ağaçsever

dedil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Mine Hanım,iki gün önce yazdıklarım yok olduğu için bir daha yazıyorum.Umarım bu defa da bir terslik olmaz .Bahçemdeki güllerin hastalıkla tanışması karaleke ile oldu.Dikotan m 22 ile ilaçlama yaptığım gün aynı zamanda birde pas hastalığının başladığını farkettim.Tabi aldı beni bir telaş.Tek tek hastalıklı yaprakları kopardım.Her sabah uyanır uyanmaz soluğu bahçede alıyorum.Bu arada bir de bitlerle tanıştık.Sitede okuduğum karbonatlı,sabunlu karışımı uyguladım onları yok etmek için.Sizden öğrenmek istediğim:Karaleke için kullandığım Dikotan M 22'yi pasla mücadelede de kullanabilir miyim?Uygun değilse ne kullanmamı önerirsiniz?Karaleke ve pas için yaptığım ilaçlama bitlerle olan mücadelemi olumsuz etkiler mi?Ya da tam tersi.Bu konudaki görüşlerinizi saısızlıkla bekleyeceğim.İyi ki varsınız.Sevgilerimle...

dedil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 22:17   #41
Ağaçsever

dedil's Avatar

Sorularımın nedeni güzelliklerden sizlere sevgilerle(tabi yüklemeyi becerebilirsem ).

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2008, 22:25   #42
Ağaçsever

dedil's Avatar

Kaybetmekten korkmakta haksız sayılmam değil mi?

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2008, 22:41   #43
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen sene en çiçekli zamanında pas hastalığı saran kokulu Kırmızı Sarmaşık gülümü, bu zamana kadar 2-3 kere ilaçlamama rağmen yine pas hastalığı belirtilerini görünce topraktan iki karış kalacak şekilde üzerinde hiç dal ve yaprak kalmayacak şekilde budadım. Korkum hastalığın diğer düllerime ve bitilerime sıçraması. Gelecek kış o gülümün yerini değiştirmeye tam güneş alan yere geçirmeye karar verdim, bulunduğu yer biraz gölge kalıyor sanıyorum nemli kaldığı için hastalanıyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 23:12   #44
Ağaçsever

dedil's Avatar

Hayır tam tersi.Tüm gün güneş alıyor bahçem.Şu anda 34 tane gülüm var ve nerdeyse hepsinde pas belirtileri görülüyor.Çocuğum hasta gibi üzülüyorum.Umarım en az zararla atlatabiliriz.

Eski 26-04-2008, 17:52   #45
KarTanesi

KarTanesi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2008
Yeni diktiğim güllerimde kahverengi lekeler oluşmaya başladı.Resimlerini çektim ama yeterince anlaşılıyormu bilemiyorum. Bitkiler hakkında malesef bir bilgim yok. Forumu inceledim, ve sorunun ne olduğunu tam anlayamadım. Önce yaprağın uç kısımlarında, en alt yapraklarında görülüyordu daha sonra üst kısımlara sıçramaya başladı ve şimdi tüm gülleri sardı. İlk kez gül yetiştiriyorum, büyük bir hevesle çubukların yeşermesini seyretim. Şimdi böyle olduğuna çok üzülüyorum. Sorunumun ne olduğunu bir bilen varmı ve ne tavsiye edersiniz. Çiçeklerimi kaybetmek istemiyorum, şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

KarTanesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 12:22   #46
Ağaçsever

dedil's Avatar

Kartanesi,acemi bir gül yetiştiricisi olarak sorununuzu ben de tam anlayamadım açıkçası.Benim güllerimin yapraklarında da siyah-kahverengi lekeler oluşmuştu;Mine Hanım karaleke teşhisini koydu.Ziraatçiden Dikotan M22 isimli bir ilaç aldım.10'ar gün arayla üç kez uygulamam önerildi.Hastalıklı yaprakları tek tek temizledim ve bekliyorum şimdi.Ayrıca ilk fotoğraflarınızdaki problem pas hastalığı olabilir mi diyorum.Çok net değil fotoğraflarınız.Eğer öyleyse onun için de antracol wp 70 kullandım.Aslında en iyisi numune alarak bir uzmana gitmeniz galiba.Yaşadığınız panik bana hiç yabancı değil.Umarım en kısa sürede kurtarırsınız güllerinizi.

Eski 28-04-2008, 10:55   #47
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da güllerimde ki yaprak biti mücadelesini (1 hafta ara ile 2 kez olmak üzere) ev yapımı arapsabunlu tarifi uygulayarak, başarı ile sonuçlandırdım. Tekrar teşekkürler.

Düzenleyen habibe : 28-04-2008 saat 13:23
habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 12:21   #48
KarTanesi

KarTanesi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2008
Teşekkürler Dedil. Daha önce toprağımda kadı lokması dediğimiz kurtlardan vardı, (forumda okuduğum kadarıyla hala varlar, kurtulmak imkansız gözüküyor.) bunlardan bir numune alıp ziraat ilcı satılan bir dükkana gittim, oradaki ziraat müh. bir bey bana bunun için bir ilaç vermişti. (Furamax 4F) İlacı alıp uyguladım, ve bu arada ilacın etkisini test etmek istedim. Bulduğum bir anaç kurdun üstünde uyguladım.48 saat geçmesine rağmen kurt hala sapa sağlam yaşıyordu. En sonunda sinir olmuş bir şekilde, kurdu ben imha ettim. Dedil sizinde dediğiniz gibi numune bile götürseniz, zaman zaman Ticari kaygıların önüne geçilemiyor. Bu yüzden bu sitenin en doğru adres olduğunu düşünüyorum.
Şu anda bu problem güllerimi sarmış durumda, eğer dediğiniz gibi hastalıklı yaprakları temizlemem gerekiyorsa sadece ana dallarını bırakmam gerekiyor sanırım.Bir taraftanda aklıma geldi, acaba uygulamış olduğum ilaç buna sebep olmuş olabilirmi. Eğer ilaçın faydasını görürseniz bizide lütfen bilgilendirirmisiniz. Sayenizde umarım bende güllerimi kurtaracağım...

KarTanesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 11:21   #49
Ağaçsever

dedil's Avatar

Sevgili Kartanesi,benzer sıkıntıları yaşıyoruz aslında.Yaşadığım yerde(izmir-urla)varolan ziraatçilerin hedef kitlesi çiftçiler.Ve bu mevsimde oldukça yoğunlar.Dönümlerce arazilerdeki problemler düşünüldüğünde benim sorunlarım ve yarattığım potansiyel fazla ilgi uyandırmıyor ticari anlamda.İnanın ben aynı sorunu ilettiğim bir kaç ziraatçiden farklı öneriler aldım.Ve sonuçta birinin uyarılarını dikkate alarak,onun reçetesini denemeye karar verdim.Şu anda yaprakların çoğunu temizledim.Bu işlemi hastalıklı yaprak gördükçe yineliyorum.Biraz kel kaldı güllerim ama sonuç iyi olacaksa razıyım.Şimdilik sanki başarılı olacak mışım gibi bir umut içindeyim.Dediğiniz gibi ,pratik yapan insanlarla sorunları paylaşarak çözüm bulmak sanki daha güvenli.Yeni dal filizleri oluşmaya başladı.Hava yağışlı hala.Yağmurdan sonra bir ilaçlama daha yapacağım.Bu arada hergün bit kontrolü yapıyorum.Birşeyler görürsem hemen temizliyorum.Gelişmelerden haberdar edeceğim.Sizden de güzel haberler alabilmeyi umuyorum.Hoşçakalın.

Eski 29-04-2008, 11:24   #50
Ağaçsever

dedil's Avatar

Bu arada söylemeyi unuttum.Bitler için kullandığım basudini fungusite karıştırarak uyguladım.Böylece aynı anda hem pas hem de zararlı ilaçlamasını yapmış oldum.Sonuç iyi gibi görünüyor.

Eski 11-05-2008, 22:14   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2008
mrhba arkadaşlar;
güllerimde yapışkan sıvı ve sıvının içinde beyaz küçük koloni halinde hareketsiz topcuklar halinde dalları tamamen kaplıyor topcukları sıkıştırınca içinden sarı yağımsı bir sıvıda çıkıyor bana yardımcı olursanız sevinir.

trajjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 12:21   #52
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Güller neden çok hastalanır? Pas, bit, külleme vs.. hepsi en çok güllerde oluyor. Sebebi nedir acaba? Mesela yaseminlerde hiç birisi olmuyor...

kupecim beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 15:35   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
gül hastalığı

merhaba güllerimde hem yaprak biti var hemde yapraklarda karalekeler var.ikisi için ne kullanabilirim.arap sabunu ile yapılan ilaç karalekeyede çare olur mu.yardımcı olursanız sevinirim.

bsbusra84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 23:41   #54
Ağaçsever

dedil's Avatar

Merhaba bsbusra84,ben karaleke için dikotan m 22 kullandım.10'ar gün arayla üç kez uyguladım.Bitler içinde basudin.Şimdi iyi gibiler.Sanıyorum arap sabunuyla yapılan ilaç karalekeye çözüm değil.Tabi siz yine de bir bilenin fikrini alın.Ben oldukça acemiyim.Deneye yanıla öğrenmeye çalışıyorum.Bol şans diliyorum.Umarım çabuk iyileşir gülleriniz.

Eski 15-05-2008, 07:43   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
merhaba delil dün üniversiteden bitki korumacı bir hoca ile konuştum kendisi arap sabunlu ilacın yaprak bitleri için faydalı olduğunu fakat faydasının kısa süreli olduğunu söyledi ve bana 'herhangi bi böcek öldürücü işini halleder' dedi. elimde decis vardı bende kullandım.durum şimdilik iyi gibi.karaleke içinde sizin önerdiğiniz ilacı kullanacağım.teşekkür ederim.

bsbusra84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 15:37   #56
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Merhabalar,
Bizdede yağmurdan sonra aşağıdaki resimdeki durum oluştu yapraklar küflü gibi birde hertarafını bitmi? sinekmi? haşere sardı.Bir tane bahçe için böcek ilacı almıştım onumu sıkayım ne yapayım?

Eklenen Resimler

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 22:09   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Saksı gülündeki zararlı

Forumu incelediğim kadarıyla sanırım yaprak biti.Fakat sizlerden de teyit almak için fotoğraflarını ekliyorum.Nasıl mücadele edeceğim hakkında önerilerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

arsen1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 13:01   #58
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Arsen, yaprak bitleri ile mücadeleyi forumda pek çok kez anlattık. Hatta bu başlığın ilk mesajını okursanız orada güllerde yaprak biti mücadelesi için kullanılan ilaçları dozajına kadar göreceksiniz.

Eski 16-05-2008, 13:02   #59
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Merhabalar,
Bizdede yağmurdan sonra aşağıdaki resimdeki durum oluştu yapraklar küflü gibi birde hertarafını bitmi? sinekmi? haşere sardı.Bir tane bahçe için böcek ilacı almıştım onumu sıkayım ne yapayım?
Gülünüzde külleme ve yaprak biti var, bu başlığın ilk mesajını okuyunuz.

Eski 16-05-2008, 19:46   #60
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Gülünüzde külleme ve yaprak biti var, bu başlığın ilk mesajını okuyunuz.
Teşekkürler..bakıyorum

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024