agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2007, 12:22   #1
BHG
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Hedera helix kuruması

Merhaba ben aranıza yeni katıldım sayılır. Bu ilk yardım isteyişim olacak, umarım çare bulabilirim.
Altınoluk'ta yaşıyoruz. Kuzey, güney ve batıya bakan yani sabah 11:00 den itibaren güneş içinde olan ve oldukça büyük terasımızdaki dev saksılara yaklaşık 9 ay önce HEDERA HELIX orman sarmaşığı ektik. Geçtiğimiz hafta sadece 1 tanesi bir gün içinde tamamen kurudu. İlaç sıktığımda dibinden ufak bir çekirge zıpladı, toprağını havalandırmaya çalışırkende üç tane solucan buldum. Sebebi bunlar olabilir mi? Birde hederalar saksılarını sardunyalarla paylaşıyorlar.

BHG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 12:35   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Bizim bahçedeki hederaların içinde börtü böcek cinsinden herşey var ama sağlıkları gayet iyi. Hedera biraz geç büyümesi dışında sorunsuz bir bitki, sulama ile ilgili bir sorun yaşamış olabilirsiniz. Sardunya ile ilgili bir fikrim yok.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 13:53   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn BHG:
Hedera topraklı bir fidan mıydı? Topraksız ise kökler dikim sırasında bozulmuş olabilir.

Fazla su mu verdiniz? Kökler çürümüş olabilir- ya da saksı altında delik yoktur.

Kurutucu ve kavurucu rüzgarlara maruz kaldı mı? Eğer böyle ise ve diğerleri de aynı yerde bulunuyorsa kısa bir süre sonra etkileneceklerdir.

Kurumaya çekirge veya solucan neden olmaz. Hatta solucanlar toprak için çok faydalıdırlar.

Hedera kökleri sardunya kökleri ile rekabete girse bile ölüme ya da kurumalarına neden olmaz.

Belki köklerde mantari veya bakteriyel bir hastalık olabilir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 16:19   #4
BHG
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Herhalde acemiliğimiz yüzünden biraz fazla su verdik. Saksılarda delik var, ama daha bir seneden beri burada oturduğumuz için hava şartlarını yeni yeni ve yaşadıkça öğreniyoruz. Temmuz ayı oldukça sıcak ve rüzgarlı (hatta fırtınalı) geçiyor. Herhalde dediğiniz gibi sebeplerden biride bu.
Bekleyip göreceğiz herhalde. Umarım dediğiniz gibi diğerlerinde de aynı şeyi yaşamayız.
Tekrar teşekkür ediyorum.
İyi günler.

BHG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 23:36   #5
landarch

Giriş Tarihi: 11-08-2007
benim su an uygulamasını yaptıgım alanda da aynı sıkıntı var.
yüzlerce 2m boyunda sarmasık diktirdim ancak her gecen gun sarmasıklar kuruyor.
kışın o diri diri duran sarmaşıklar hergecen gün eriyor..
çok sıcak etkiledi ya da baska bir sıkıntı var anlamadım..

ama kurtaramıyorum bu çok üzücü

nyhang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 22:19   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Sayın nyhang Hedere helix çok yetiştirdim. Bu sarmaşık eğer dikey şekilde bambu veya banzeri şekilde düzenlenmişse ve tam gün güneş altıda ise ya faaliyetini yavaşlatır **** kuruma başlar. Ayrıca eğer bu bitkileri bir seradan alıp sahaya diktiyseniz bu sonucu beklemeliydiniz. Düzenlemiş olduğunuz yerdeki sulamanın nasıl olduğunu bilmiyorum ama kesinlikle bol sulanmalı ve eğer dikey düzenlenmişse bu şekil bozularak bitkinin dal ve yaprakları sonbahara kadar yere indirilmeli yağmurlama olarak yerde ki alt toprak bir süre nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Yerde mutlaka toparlayacaktır. Bundan sonra istediğiniz formu verebilirsiniz. Kolay gelsin selamlar.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 10:01   #7
landarch

Selamlar,
Soylediğiniz gibi sarmaşıklar bambuyla dikeyde dik şekilde duruyor.
Önceden formu harika olan ithal sarmaşıklarım şu an çok cılızlaştı. Bir kısmı da kurudu.
Yaz başına kadar sarkık duruyorlardı ancak granit taşının üzerine sarkıtmıştım ve güneş graniti ısıttı sarmaşıkları yaktı. Ben de sarmaşıkların tamamını bambuya sardırdım.

Sulama gün aşırı yapılıyor. Çok sulamadan kaynaklandığını düşünmüştüm ancak bitkilerin çok suya ihtiyaçları var. Hemen hemen hergun kayıp veriyorum. Sahada şu an 5000e yakın sarmaşık var.
Sonbaharda tekrar aşağı sarkıtacağım. Şu an granitler yüzünden zor. Onun dısında yapabileceğim bir işlem varsa deneyebilirim.

Eski 02-09-2007, 17:27   #8
Ağaç Dostu

1.Bu granitler duvarda mı? Parlatılmış granit mi.?
2.Gölgelikle korumanız mümkünmü.? Bu iki konuyu bilmem size biraz daha belki yardımcı olabilirim. Selamlar.

Eski 06-09-2007, 13:04   #9
landarch

Selamlar tekrar,
Hederalar teras bahcelerinde dikildi.. Aşağı doğru sarkan kısımlarda granit ile kesişiyorlar.. Granitler parlak granit ve güneşli gunlerde ateş gibi yanıyorlardı.. Hederaları yukarı toplattıgımda yanmalar gitmişti ancak son 15-20 gundür hergun en az 20 zaiyat veriyorum.
Güzelim hederalardan eser kalmadı.. Boyları aşağı yukarı 5m ve komple duvarı kaplar derceede genişlerdi. Şimdi eser yok..
Sulamayı gunde 1 sefer ister istemez yapıyorum çünkü çimler için yapılan otomatik spring sisteminden paylarını alıyorlar..

Eski 09-09-2007, 00:33   #10
Ağaç Dostu

Merhabalar sizin granitler yaprakları ve gövdeleri yakmış. Yapılacak iş sarmaşıkların altına yani granitlerin üstüne % 90 lık gölgelik sermek, nasılsa sarmaşıklar zaten graniti kapatıyor. Ayrıca şüpheli olanları kesip kısaltmanız lazım kurtarmak için. Sereceğiniz gölgelik hem granitin kızışmasını önleyecek, hem yaprak altında nem kalmasını sağlayacak hemde sarmaşığın tutunmasına yardım edecek. Bu saydıklarımın gerçekleşmesi içinse sulama yapraklar ve gölgelik ıslanacak şekilde olmalıdır. Ayrıca her gün bol sulanmalıdır. Size bol şanslar dileklerimle hoşçakalın.

Eski 28-09-2007, 16:42   #11
landarch

selamlar,
Mehtap hanım verdiğinbiz bilgiler için tesekkurler.
sarmaşıkların kurumadan önceki hallerinin resimlerini gönderiyorum.
Son dönemlerde duvarı tamamen kapatmıştı ve çok gürlerdi.
Ancak yaz sıcaklarının başlamasıyla o görüntüden eser kalmadı. Şimdi tek tek ve sönük duruyorlar ki onca yeni sarmaşık dikimi yaptırdım.
Yaz sıcaklarında bitkiyi granitin yaktığını anladım ve bitkileri yukarı kaldırıp çite iple bağlatmıştım. Son 2 haftadır da altlarına strafor yapıştırtıp sarmaşıkları tekrar aşağı saldırdım. Binlerce sarmaşık dikimi yaptıracağım. B,nlercesi de dikildi. Bu şekilde olacaksa nasıl başa çıkabileceğim bilmiyorum.

http://www.geocities.com/nyhang/IMG_2111.JPG

http://www.geocities.com/nyhang/PICT2445.JPG

Eski 28-09-2007, 18:51   #12
Ağaç Dostu

Merhabalar, strafor ******* iyi fikir, granit olan yeri tam kapatıp granitin ısınmasını engeleyinceye kadar bu uygulamaya devam edin, galiba çözümü bulmuşsunuz. Hoşçakalın.

Eski 08-03-2008, 18:32   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn. BHG
Hedera benim çok sevdiğim bir bitki. 20 yıl kadar önce köyde sıvasız briketten örme duvarın dibine duvarı kaplasın diye diktim ve kapladı ve halen yaşıyorlar. Bu hederalar tam güneşteler. Şimdi de yeni evimde komşu ile arayı kapatsın diye bahçe ağ telinin dibine diktim 2007'de. buralarda sıcaklık yazın bazı zamanlar 45 dereceyi buluyor. düşünün telin sıcaklığını. Hiç bir şey olmadılar. Günlük ormanlarında yazın hiç sulanmadan gölgede harika yaşıyorlar. Sürekli güneş alan yerlerde yaprakları daha küçük gelişiyor. Bunları yazmamdan kasıt bitkinin sorunsuz bir bitki olduğunu bilmeniz ve ona göre şartlarınızı değerlendirmeniz. Belki bu yıl hiç bir sorun çıkmayacak. Muğlada hederalar bir süreden beri filiz veriyorlar. Bilmem orda nasıl. Sıcaklar artıncaya kadar sanırım örtmesi gereken yerleri örtecekler. Normalde hedera graniti de kaplaması gerekir. Üzeri hedera ile kaplanan granit te bitkiyi yakmayacaktır diye düşünüyorum.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 17:23   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2008
merhabalar,

benim de bir hederam var ve ben de iki dairenin arasını kapatması için demirlere sarırmaya çalışmıştım. senelerdir yanı noktada duran sarmaşığın boyu çok uzamasına rağmen yaprak hemen hemen hiç vermiyor. özellikle sarılı olan kısımarda yaprak yok. yazılmış öneriler üzerine yerini değiştirdim ve ipe sardım. henüz çok yeni değiştiriğim için yerini herhangi bir artış olmadı yapraklarda. ek olarak da 10 günde bir sıvı bitki besini vermeye başlamıştım. bunun dışında önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

ermoza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 17:05   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Ermoza, hederanız emeçleri olan türdense, bu emeçlerin beslenmesi için toprak, ağaç, doğal taş duvar gibi yüzeylere temas etmesi gerekmekte. Böyle yaparsanız ilk başta yavaş da olsa gelişmenin başladığını ve yapraklandığını göreceksiniz.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 17:22   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
İki sene önce, 100 m2 bahçeye 81 adet köklü hedera diktim. Yatay, dikey, güneş altı, gölge aklınıza gelebilecek her yer ve formda.

İki tanesi güneşli bölümde iki tanesi gölgede toplam dört adeti hala ölmeye karar veremedi, diğerlerinin tamamı yok oldu.

Ayrıca havuz filtresini küçük yapraklı olanı ile saklıyorum, bu yaz dört defa yetişkin aldım, habire değiştiriyorum.

Bu derece beceriksiz olabileceğimi kabul etmiyorum ama herkes çok kolay bir bitki olduğunu söylüyor, tüm yazılı kaynaklar da bunu doğruluyor.

Bu işde bir iş var ama bulamadım(

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 20:58   #17
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai yapmak için defalarca hedera aldım. Henüz şekillendiremeden hepsini öldürdüm. O kadar da kolay değil sanırım bitki.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2008, 17:11   #18
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Hedera helix çok su isteyen bir sarmaşık türü değildir. Biz fidanlıkta 3-4 günde 1 kere su veriyoruz, ki bu sayı bitki toprağa girdikten sonra 5-6 güne kadar çıkabilir. Bu bitkinin kesinlikli direk güneşe maruz kalmaması lazım. Serin ve gölge yerler onun için ideal. Tele sardırmak için uygun bir bitki değil, çünkü amerikan sarmaşığı gibi kol atarak uzamıyor, vantuzlarlıyla yapışıyor. Bunun için duvar kenarları ( Duvarları kaplamak için ), kaya bahçeleri gelişimi için ideal yerler.

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2008, 17:36   #19
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Benim de çok sevdiğim bir sarmaşık türü. Havayı temizlediği söyleniyor. Daha önce 2 saksım öldü. Geçen hafta Bauhause 'den tekrar aldım. Umarım bu yaşar.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 11:24   #20
ydc
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2011
merhaba bende aranıza yeni katılıyorum ahşap saksılara diktiğim hederalarım kuruyor.Ne yapmalıyım yerlerine yenilerini dikeceğim ama toprakta bir işlem yapmalımıyım **** toprağı değiştirmelimiyim sizce

ydc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 07:47   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Yardım

Merhaba aranıza yeni katıldım.Herkese Selamlar.Aynı sarmaşıktan bende de var.Saksıda yetişiyordu.Birden kurudu.Ne yapabilirim.Tekrar yeşerirmi.Lütfen yardımcı olurmusunuz.

Caglar1925 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2020, 16:38   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2020
Merhabalar.
Bahçemizin duvar ve üzeri 75 cm tel olan kısmına 8 adet hedera diktik. Ancak bu hederaların 4 ü ölmek üzere. Ne yapacağımı bilmiyorum. Alanımız öyle güneş alan bir yer değil. Ev arkası bahçe şeklinde.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

mte74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024