agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2007, 17:05   #1
Eski Üye

acemi bitkici's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Bitki yapraklarında kuruma

Selam

Bitkimin özellikle yeni çıkan yapraklarında yanmış gibi önce kahverengi sonra siyaha dönüşen yanıklar oluşup ilerliyor.(Yani bitkim yanık hastalığına yakalandı).Bu hastalık yaprakları resmen yiyip tüketiyor.

1)Acaba bu yanık hastalığı için evde yapılabilecek ilaç tarzı birşey olabilir mi?
2)Dalların ucundaki yapraklar tamamen yenmiş.Sadece dal kaldı.Acaba bitkinin tekrar öyle yaprak açması için dal dibinden budama mı yapmalıyım?

acemi bitkici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 19:18   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Acaba bitkiniz hangi bitki?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 11:34   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tek başına yanık hastalığı diye bir hastalık yok. Birşey yanıklığı olabilir, ama bu gibi belirtileri veren pek çok sorun var.

Kısaca, siz bitkinizin bir genel, bir yakın yaprak çekimi, flaş patlayıp parlamamış iki fotoğrafını koyun, biz daha kolay fikir yürütürüz.

Bu arada bu bitkiye ne kadar zamandır bakıyorsunuz, nerede duruyor, en son ne zaman besin verdiniz ve ne aralıkla veriyorsunuz, nasıl suluyorsunuz, ne sıklıkta, ne miktarda, son zamanlarda bitki için değişen bir koşulunuz oldu mu ( susuz kaldı, saksı değişti vs. )?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 16:42   #4
Eski Üye

acemi bitkici's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Selahattin Bey türünü bende bilmiyorum.Praktiker mağazasında tohumken almıştım.Ama bitkinin türünü bilmiyorum.Sitelerde tüm bitkileri araştırdım ama benim bitkimin ismini hiçbiryerde göremedim.Pakette bitkinin çiçek açmış haldeki fotoğrafı vardı.Çiçek sarı-kırmızı renginde, içlere gidildikçe kırmızı renk hakimdi ve uçları yanlış hatırlamıyorsam dikenliydi.O paketide maalesef kaybettim ve dolayısıyla isminide hiçbiryerde bulamıyorum.

Bitkiye 4 aydan beri bakıyorum.Sadece sabahları güneş alan biryerde duruyor.Hiçbir zaman besin vermedim.Sulamayı normal köke doğru suluyorum.0.3 litre kadar suluyorum.Bitki botu şuan 30 cm kadar var.Hep yaprak açıyor.Susuz kalmadı.Saksıyıda hiç değiştirmedim.Değişen bir koşul olarak 1 ay önce güneşte duruyordu şimdi gölgede.

acemi bitkici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 17:09   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ya fotoğraf, hastayı bari uzaktan görsek

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 22:21   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2007
salon çiçeklerimdeki kurumalar...

Arkadaşlar çiçeklerimde bu tür bi sorun var sebebi nedir acaba bilgi verecek olan varmı acaba sudan mı yoksa yerinden mi kaynaklanıyor bir türlü anlayamadım şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

babu35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024