agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen sukranayalp
  • 1 Gönderen buster

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2007, 11:43   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
Ağaç yapraklarında pas hastalığı

Benim diktigim tum agaclarda yapraklarin uzerinde ve alt taraflarinda pas gibi olusumlar var. Bu sanirim pas hastaligi. Nasil bir uygulama ile cozebilirim. Agaclarimin tumu yeni hepsini bu sene diktim 150 tane kadar. İcinde meyve agacida var peysaj agaclarida var ancak tumunde ayni sey gelisti. Sanirim ruzgarla falan geciyor.

Tesekkurler,
Gokhan

buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 16:32   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Hocam bu konu hakkında bilgi vermek isterim ama belli ağaçların üstünde görünmüş olsa tam bir sonuç vere bilrdim ama sen en iyisi foto ekle öle yardımcı olalım yani sorunumuzu tam öğrenelik bide pas hastalıkları konukcu bitkilirle yayılır yani sen iyisi foto ekle onlara bakıp yardımcı olayım sana

murtican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 12:57   #3
Ağaçsever

Tesekkur ederim. Bahceme gittigimde foto cekip gonderecegim.

Eski 14-08-2007, 08:59   #4
Ağaçsever

Fotolar ektedir.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2007, 11:36   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn buster, sizin bitkilerinizde Yaprak Leke Hastalığı var.
Mantari bir hastalık ve kışın da sporları ile hayatını sürdüren bir hastalık. Mücadelesi uzun.Hava sıcaklığı 25 dereceye ve nispi rutubet de % 96 ya ulaştığında görülen bir hastalık. Asla ağaçalerın yapraklarına su püskürterek sulama yapmayın. Elle su veriyorsanız sadece toprağına dökün. Sonbaharda, ağaçların türlerine göre yapabileceğiniz en derin budamaları yapın.
Çıkan dalları ve yaprakları yakarak imha edin. Yağmurla sulama sakın yapmayın. Toprağınızın potasyum, fosfor, kireç ve humus ihtiyacını karşılayın. Toprak böylelikle hastalığa karşı bitkiye direnç kazandırsın.Bu sene de başlasanız bile asıl kimyasal mücadeleye gelecek sene Mayıs ayının ortasından itibaren başlayın. Benlate adlı ilaç ile 2 haftada bir Mayıs 15 den Eylül başına kadar ilaçlama yapın. ( Bu kadar uzun süre aynı ilaç kullanımının bitkideki bağışıklığı arttırıp artırmayacağı konusunda bilgim yok. Mine hanım veya Fmt 29 bu konuda ne derler?) Benim şimdilik tavsiyelerim bunlar. Genel tablo üzücü. Ve tüm ağaçlarda olduğunu söylemişsiniz. Örnekteki sanırım ceviz ağacı.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 13:58   #6
Ağaçsever

Tesekkurler sukran hnm. Bir sey daha ogrenmek isterim bu leke hastaligi pas hastaligindan farkli bir hastalik sanirim peki pas hastaligi oldugu nasil anlasilir.

Bahcemde ve cevredeki tum bahceler bu hastalıktan var hatta gecen sene cevizler ozellikle bu hastaliktan dolayi sanirim cok kotu durumdaydi. Resimlerden biri dogru dusunmussunuz ceviz en sondaki atkestanesi bir taneside seftali sanirim. Ancak seftalideki hastalik (en basta olan) digerlerinden farkli gorunuyor.

Eski 14-08-2007, 14:58   #7
Ağaç Dostu

Sn buster
1- Yaprak leke hastalığı alt dallarda, pas hastalıkları ise tüm yapraklarda başlar
2-Yaprak leke hastalığında leke, pas hastalığında minik noktacıklar dörülür.
3- Yaprak leke hastalığında başlangıç rengi erguvan- mor rengidir, sonradan çevrede sararma ve kızarmalar , ardından da yaprak ölümleri görülür.Pas hastalığında ise limon-portakal renginden başlar sezon sonuna doğru siyah renge dönüşebilir. Genelde pas hastalıları 3 renkte olurlar. Sarı-kırmızı, kahverengi- siyah.

Bu belirtilere göre siz karar verin.

Her ikisinin de özelliği mantar hastalıkları oluşlarıdır. Sık dikimler, toprağın besinsiz oluşu, yüksek sıcaklık ve nispi nem, yakın çevrede hastalık oluşu ya da bulaşmış fidan alımı hastalığın bulaşmasında ve yayılmasında en büyük etkenlerdir.

PAS HASTALIĞI OLDUĞUNA İNANIYORSANIZ:
Berberis ve mahonya bitkileri özellikle pas hastalığının konağıdır.Çevredeki bu bitkileri varsa yokedin.
Hektaneb 80 WP ile ilaçlama yapabilirsiniz.
YAPRAK LEKE HASTALIĞI OLDUĞUNA İNANIYORSANIZ:
3 yıldan daha fazla bitki organlarında canlı kalabilme özeeliğine sahip bu mantar sporları ile uğraşmak hayli zahmetlidir. Sonbahar derin budamalrı ve artıkların yakılarak imhası, devamlı süren kimyasal mücadele kadar etkindir.

Sizin şeftalinizde hastalık harici besin eksikliği emareleri de var. Sadece kestanedeki pas hastalığına benziyor. Diğerşleri yaprak leke hastalığı. Çünkü leke olarak görünüyorlar. Un serpilmiş gbi noktacıklar halinde görülmüyorlar.

Eski 14-08-2007, 15:00   #8
Ağaç Dostu

Ve sanıyorum aldığınız yerde zaten bu hastalık bulaşmıştı.Bir senede 150 ağaçta yaygın olarak görülmesinin başka açıklaması yok. Toprağınızla ilgili sıkıntınız olduğunu biliyordum. Bu konuda çalışma yapabildiniz mi?

oktaylaremlak beğendi.
Eski 14-08-2007, 16:21   #9
Ağaçsever

Evet sizin daha once onerileriniz dogrultusunda bir takim yerler ile gorustum. Bu sene sonunda dogal gubre koymayi seneye ilk baharda ise onerileriniz ve toprak analiz raporu dogrultusunda suni gubre koymayi planladimm. Umarim dogru bir secimdir.

Ben bitkilerimdeki tum hastalikli yaprak orneklerini alip analize gondersem hastaligi ve ilaclari icin tarimdan da destek alsam iyi olacak sanirim.

Eski 14-08-2007, 16:39   #10
Ağaç Dostu

Bu kadar yaygın bir hastalıkla başetmeden suni gübreye geçmeyin. Bir hastalık varsa gübreden kaçmanız gerekir.
Önce hastalıkla mücadele, sonra gübreleme.

Eski 15-08-2007, 12:09   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Buster, pası ayırd etmek son derece basit. lekeli yaprağın arka yüzünü çevirin, lekenin tam arkasına gelen noktada sarı- turuncu rengi püstüller mevcutsa pas hastalığıdır.

Teşhis laboratuvarı ise size çok yardımcı olacaktır.

Bitki Hastalıkları Teşhis Laboratuvarları adresine bakın. Fitopatolog Meral Hanım'a kargo ile yollayacağınız örneğe teşhis kısa zamanda gelmekte, bilginiz olsun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 21:47   #12
Ağaçsever

ekip2004's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba,Resimlerdeki yapraklardan cevizde antraknoz(gnomonia leptostyla),nemin yüksek olduğu alanlarda çok sık görüyoruz, yeşil meyve kabuğuna da bu hastalık geçiyor,genç yapraklarda başlıyor,kışlık ilaçlama çok önemli(bordo bulamacı), yapraklar kedi kulağı kadar oluştuktan sonra maneb %80 300gr/100lt öncelikle önerebilirim.3 defa tekrarlanmalıdır. Pratikte captan50 wp, thiram80wp, benomyl50wp de kullananlar vardır. (şükranayalp arkadaş benlate yi tekrarlamayı söylemiş, bizler 2 den fazla tekrarlamayı kesinlikle bu gibi sistemik ilaçlarda yaptırmıyoruz.) Üst resimdeki durum şeftali yaprak delen(coryneum beijerinckii) hastalığına çok benziyor. Bunun için de ziram 80 wp terkipli ilaç yapraklar oluştuktan sonra çok iyi netice veriyor.300gr/100 lt. 1. resimdeki bitki ismini fotoğraf çeken arkadaş yazarsa bizde daha doğru neticelere ulaşabiliriz. Sonuç olarak kışlık ilaçlama iyi bir şekilde yapılırsa bu tür sorunlar minimum düzeyde olmaktadır. Bu konular sitede çok tefferruatlı işlenmiş...

ekip2004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 13:43   #13
Ağaçsever

Hızır gibisiniz. Hepinizin aklina saglik. İlk ve ikinci fotograftaki meyve seftaliydi. Zaten bundaki hastalik digerlerinden farkli gorunuyor dolayisiyla ekip'in soyledigi hastalik dogru teshis. Ceviz icinde ekip'in soyledigi dogru gecen sene bizim koydeki cok agac bu sekilde yaprakalarinda ve yesil meyve kabugunda goruldu ve verim cok kotu oldu. Bu insanlar ne yapacaklarinida bilemiyorlar. Sizler aslinda butun bu insanlara faydali oulyorsunuz bende araci.

O zaman tum yapraklardan birer adet toplayip en kisa zamanda laboratuvara gonderecegim bu biiiir.

İki anladigim kadari ile bordo bulamaci faydali bir eser. Nasil hazirlamali ve nasil uygulamalayim biraz ozetlerseniz sevinirim. Birde benim agaclarim hepsi bu yil dikildi daha cok kucukler onuda belirtmek isterim. Tum agaclara koruyucu olarak kistan once uygulamam gerek tedavi gerek koruma anlaminda faydali olur herhalde.

Son olarak agac govdesine kirec surmelimiyim.

Eski 16-08-2007, 14:13   #14
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Balkonda, terasta üzüm yetiştirmek başlığında bordo bulamacı tarifi bulacaksınız. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5490 başlığını da okuyunuz.
Ceviz antraknozu için de site de bilgi mevcut
http://www.agaclar.net/index.php?id=1435

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 12:45   #15
Ağaçsever

Yaprakları topladım. İstanbuldaki toprak analizi yaptırdıgım yeri aradim. İstanbulda yapamadıklarını yalovayı aramamı soylediler. Orayı aradım onlarda biz yapamıyoruz buradaki gorevliyi gonderdiler dedi. İzmir **** ankaraya yollayın dediler. Bu ulkeye yazik. Biz ulasamıyorsak koylu ne yapsın. Koskoca ulkede yaprak analizi yaptıracak yer bulamıyorsunuz. Agaclar.net 'de olmasa....

Gokhan

Güzin Çakar beğendi.
Eski 21-04-2008, 15:52   #16
Ağaçsever

Michiganensis's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 6
Hipericum

Merhabalar Değerli Agaclar.net üyeleri;

Üretimini yapmayı düşündüğümüz hipericum bitkisini, deneme seramızda yetiştirirken budamadan sonra oluşan pas hastalıgı ile mücadele etmemde bana yardım ederseniz çok memnun olurum.

Öncelikle uygulanan işlemlerden bahsedeceğim. Kışın yaptığımız budamadan sonra, mart ayının ıkıncı haftasına dogru ılk yaprak cıkısları basladı. Daha sonra kenar yataklarda baslayan ve sera ıcınde gıderek yayılan yaprak altında ki acık turuncu lekeler basladı ve gıderek yayıldı. Ilk gozlemde captan 50 wp uygulandı
ve bır sonuc alınmadı kurtarabıldıgımız sadece ust yapraklar oldu. Bırde ust yapraklar buruşuk şekilde ve büyüyüp genişledıkce düzelmekte. İlk aklıma gelen orumcek oldu ama yaprak altlarına baktıgımda yumurta gozlemlemedım.
Bıtkı bu hastalıga cok dayanıksız sukranayalp'ın belırttıgı gıbı ben bunu kış döneminde uygulanmayan gübreye bağlıyorum. Aslında asıl üretımını yaptıgımız bitkilerle uğraşmaktan hıperıcumlarla pek ilgilenemedık ama artık bu bitkiyı canlandırmak ıstıyorum. işe ilk basta sera etrafındakı yapancı otları temızlemekle basladık. Resımlerde de gorudugunuz gıbı kumlu bır toprak yapısı ve drene sıstemı mevcut yataklarda yetıstırecegız.

Üretimine tam olarak hakim olamadığımız bir bitki. Bunun için deneme seramızda olumlu bir sonuç alıp, üretimini gerçekleştirmek istiyoruz.

Çektiğim resimleri inceleyip yorumlarınızı esirgemezseniz çok mutlu olurum.

Teşşekkürler.

Eklenen Resimler

Michiganensis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 00:45   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2008
Benim de 5-10 ceviz ağacım var.Yaprakların kenarlarından itibaren kurumuş gibi. Ne hastalığı olduğunu henüz belirleyemedik. Beni aydınlatırsanız memnun olurum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen a.aksoy : 11-04-2012 saat 00:51 Neden: Resim eklemek için
a.aksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 19:05   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2017
Tüm ağaçlarımda yaprak paslanması ve dökülme

Merhabalar,
Bahçemdeki tüm ağaçların yapraklarında resimdeki gibi pas ve dökülme sorunu var. Neden olabilir? Ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

qazxi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024