agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2020, 13:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2015
Thumbs down Yapraklarda renk açılması, sararma ve damarların belirginleşmesi

Merhaba arkadaşlar,

Bahçedeki farklı bitkilerde aynı sorunu gözlemliyorum. Yaprakların renginde açılma, önce açık yeşile sonra sarıya yakın renge dönme ve darmarlarda belirginleşme şeklinde kendini gösteriyor. Gerek ortancalarda, gerek kasımpatı ve gerekse çalı forumundaki bazı bitkilerde bu sorun var.

Örneğin begonvil gayet sağlıklı yapraklara sahip iken aynı bahçede yer alan kasımpatı, keçi sakalı veya kasımpatıların yapraklarının rengi zaman açılıp önce açık yeşil sonra sarımsı renge dönüyor. Bariz bir kuruma **** dökülme görünmüyor.

Bir çok kişi ve sitenin bahçıvanı ile görüştüm. Kimi karma gübre kimi azot içerikli gübre önerdi. Bu sorun 2 3 yıldır devam ediyor ve çözemedim.

Bir besin eksikliği veya bir elementin fazlalığı (kireç gibi) soruna yol açıyor olabilir diye düşünüyorum. Ancak bu konuda görüşlerinize ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

4 adet fotoğraf yükledim.

1. Fotoğraf Japon gülü
2. Fotoğraf Kasımpatı
3. ve 4. fotoğraflar Ortancalara ait.

Buna benzer bir problem ile karşılaşmış ve çözüme ulaşmış arkadaşların yorumları çok makbule geçecektir.

Eklenen Resimler

Ghozty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 10:22   #2
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Bitkide demir eksikliği olduğu bariz şekilde gözüküyor. Demir sülfat ile bu sorunu çözebilirsin. Eğer demir alımını önleyen başka nedenler varsa giderilmelidir. Toprakta demirin yetersiz olmasından ziyade toprakta fazla miktarda kireç bulunması ve toprak pH’ nın yüksek olması demir emilimini engelleyen faktörlerdir.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
besin, gübre seçimi, gübreleme, sararma, yapraklarda sararma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024